0% found this document useful (0 votes)
303 views13 pages

Solving Multistep Problem Involving Multiplication of Decimal

Here are the steps to solve the word problem: 1. The problem asks for the additional money Ellaine needs. 2. The given facts are: 6 cans of milk at P21.75 each, Ellaine already has P100 3. Addition is the operation involved in the problem. 4. The equation is: 6 * P21.75 = Total cost - P100 = Additional money needed 5. P130.50 is the complete answer.
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PPTX, PDF, TXT or read online on Scribd
0% found this document useful (0 votes)
303 views13 pages

Solving Multistep Problem Involving Multiplication of Decimal

Here are the steps to solve the word problem: 1. The problem asks for the additional money Ellaine needs. 2. The given facts are: 6 cans of milk at P21.75 each, Ellaine already has P100 3. Addition is the operation involved in the problem. 4. The equation is: 6 * P21.75 = Total cost - P100 = Additional money needed 5. P130.50 is the complete answer.
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PPTX, PDF, TXT or read online on Scribd
You are on page 1/ 13

How much “baon” or money do you have

today?
How will you spend it?
Are you going to spend it all or save part
of it? Why?
Why do we need to be thrifty?
Our problem today talks about a boy who
spend his money wisely.
Philippe received P50 school
allowance from her mother. He
plans to save 0.25 of it. How much
money will he save?

What is asked in the problem?


What are the facts given ?
What process is to be used to solve the problem?
What is the equation for the problem?
Solve the problem using the correct operation
1.The problem asks you to look
for_____
2. The given facts in the problem Rhoda bought 2
are____.
3. The relevant facts to solve the
notebooks at P48.50
problem are___ each and a pad at
4.The hidden question are____ P30.75. If her money
5.The processes to be used are___
6.The equation for the problem
was a 200-peso bill,
is___ how much was her
7. How many more notebooks change?
and pad paper can she buy with
her change?
Directions: Read and analyze the given problem carefully. Answer the
question on each number by choosing the letter of the correct answer.

Jan earns P24.95 an hour working in a school


canteen as working student. He works only 8 hours
a week. How much does he earn a week?

1. What is asked in the problem?


a. The number of days in a week
b. The money earns by Jan in an hour
c. The money earns by Jan in a week
d. The number of hours Jan works in a
week.
2. What are given in the problem?
a) P24.95, 8 hours a week
b) P24.95, P8 per hour
c) P24.95, 8 hours a day
d) P24.95, 8 hours a month
3. What is the operation to be used?
a) Addition
b) Subtraction
c) Multiplication
d) Division
4. What is the equation?
a) P24.95 + 8 = N
b) P24.95 - 8 = N
c) P24.95 x 8 = N
d) P24.95 ÷ 8 = N
5. What is the answer?
a) P32.95
b) P16.95
c) P199.60
d) P 3.12
Mother bought 15 pineapples
at P15.50 each. How much did she
get from her P300.00 peso bill?

What is asked in the problem?


What are the given facts?
What operation to be used?
What is the equation for the
problem?
What is the complete answer?
Group 1 & 2
Mother bought 3 kg of sugar at P23.70
per kilogram and 2 kg of rice at P21.50 per
kilogram. How much change did she receive
from her P500.00?
Group 3& 4
Mr. Perez wanted to cover his garden
with Bermuda grass. The length of his garden
is 8.34 m and the width is 5.16m . How many
square meters of Bermuda grass will he need?
The following steps in solving word problem?
Know what is asked in the problem.
What are the given facts.
What is the operation to be used.
What is the equation.
Find and give the answer
Always remember in solving word problems,
analyze the problem first then write an equation about
it and finally use the determined operation. Always
label the answer with the correct units.
Ellaine wants to buy 6 cans of milk at
P21.75 each. How much more money will
does she need if she already has P100.00?

1.The problem asks for _____________________


2.The given facts in the problem are ___________
3._______ is the operation involved in the problem.
4.The equation for the problem is ______________
5.________________ is the complete answer.

You might also like