0% found this document useful (0 votes)
25 views

Lesson 4 3

Here are the key steps to solve this problem: 1) Write a proportion relating the original number of people served to cups of sugar and the new number of people to the unknown number of cups of sugar. 2) Cross multiply to solve for the unknown number of cups of sugar. 3) The number of cups of sugar needed for 18 people is 7.2 cups. So the answer is C.

Uploaded by

adina
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PPTX, PDF, TXT or read online on Scribd
0% found this document useful (0 votes)
25 views

Lesson 4 3

Here are the key steps to solve this problem: 1) Write a proportion relating the original number of people served to cups of sugar and the new number of people to the unknown number of cups of sugar. 2) Cross multiply to solve for the unknown number of cups of sugar. 3) The number of cups of sugar needed for 18 people is 7.2 cups. So the answer is C.

Uploaded by

adina
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PPTX, PDF, TXT or read online on Scribd
You are on page 1/ 21

Lesson 3 Menu

Five-Minute Check (over Lesson 4-2)


Main Idea and Vocabulary
California Standards
Key Concept: Proportion
Example 1: Write and Solve a Proportion
Example 2: Real-World Example
Example 3: Write and Use an Equation

Chapter 4
Lesson 4-3
(over Lesson 4-1)

Express the rate as a unit rate: 2,550 people in 5 days

A. 2,555 people/day

B. 2,545 people/day

C. 550 people/day
A. A
D. 510 people/day B. B
C. C
D. D
(over Lesson 4-2)

Akira earns $20 for every dog he washes. Is the amount of money he earns
proportional to the number of dogs he washes? If so, how much money will he
have earned after 10 dog washes?

A. no

B. yes, $100

C. yes, $150
A. A
D. yes, $200 B. B
C. C
D. D
(over Lesson 4-2)

Al’s Grocery sells soup for $1.25 per can. In their ad, they offer 4 cans of soup
for $5.00. Is this a better price for the soup? Why?

A. Yes, there is a $0.25 discount per


can.
B. Yes, there is a $0.50 discount per
can. 1. A
C. No, there is no discount per can. 2. B
3. C
D. No, $0.25 is added to the price of
each can. 4. D
(over Lesson 4-2)

Mrs. Robinson is comparing the price of caramels from several


different candy stores. Which store’s pricing guide is based on a
constant unit price?
A. B.

C. D.
1. A
2. B
3. C
4. D
• Use proportions to solve problems.

• equivalent ratios

• proportion

• cross products
Standard 7AF4.2 Solve multi-step problems involving rate, average
speed, distance, and time or a direct variation.
92756 = 10
21
34
The following are examples
of
10
12398 20
27
46
Proportions
63746 ≠ 10
22
734
These are not examples of

7598
Proportions
20
25
946
So how come these are proportions?
6 3 7 = 21 2 = 4
=
8 4 9 27 3 6

And these are not proportions?


7 ≠ 22 6 ≠ 3 4 ≠ 10
9 25 7 4 9 20
18
21 18 40
9

37 ≠= 21
5 9
Finding the “Cross Products” will
So what determines whether two
prove whether the two ratios are
fractions form a proportion or not?
89
“Equivalent” or not.
27
7
Let’s apply this
to Algebra
bay-bee!
Write and Solve a Proportion

CLOTHING Melvin can decorate 8 T-shirts in 3 hours. At this


rate, write and solve a proportion to find the time it will
take him to decorate 20 T-shirts.

Write a proportion. Let t represent the time in hours.

shirts shirts
time time
Write and Solve a Proportion

Write the proportion.

Find the cross products.

Multiply.

Divide each side by 8.

Simplify.

Answer: It will take Melvin 7.5 hours to decorate 20 T-shirts.


COOKING A recipe serves 10 people and calls for 3 cups of flour. If you
want to make the recipe for 15 people, how many cups of flour should
you use?

Write a proportion. Let c represent the number of cups of flour needed


to serve 15 people.

cups of flour cups of flour

total people served total people served


Find the cross products.

Multiply.

Divide each side by 10.

Simplify.

Answer: You will need 4.5 cups of flour to make the recipe for 15 people.
CLOTHING Adrian can decorate 5 T-shirts in 2 hours. At this rate, write
and solve a proportion to find the time it will take her to decorate
18 T-shirts.

A. 6.5 hours

B. 7 hours

A. A
C. 7.2 hours
B. B
C. C
D. 7.6 hours
D. D
COOKING A recipe serves 12 people and calls for 5 cups of sugar. If you
want to make the recipe for 18 people, how many cups of sugar should
you use?

A. 6.5 cups

B. 6.7 cups
1. A
2. B
C. 7.2 cups
3. C
4. D
D. 7.5 cups

You might also like