Central
Central
∑ xi
x= n
x = (8+1+6)/3
= 15/3
= 5
ILLUSTRATION 2:-
Q) Monthly income (in rupees) of 10 employees working in a
firm is as follows:-
4487,4493,4502,4446,4475,4492,4572,4516,
4468 and 4489.
Find the average monthly income.
X = ∑X /n = 44940/10 = 4494
2) Weighted A.M.
Formula:-
∑ fi xi
X =
N
Value ( xi ) Frequency ( fi ) fi xi
8 3 24
1 2 2
6 5 30
Total ∑ fi = 10 ∑ fi xi = 56
∑ fi xi
X =
∑ fi
= 56/10
= 5.6 (answer )
X = ∑ fi xi /N = 8,48,000/1400= 605.71
Simplified Calculation for
A.M.
The calculations of A.M can be considerably simplified
based on the following theory:-
• We can always reduce the given observations xi by
subtracting a convenient number c , preferably near the
middle and obtain deviations yi = xi – c.The mean of
these deviation yi, which can be calculated easily, is
added to the constant c,giving the required mean of x
i.e.
If yi = xi – c, then x=c+y
Illustration:-1
Q) Compute the mean of daily wages (x) of the 65 employees
working in a factory from the frequency table given below.
x (daily wages) f fx
55 8 440
65 10 650
75 16 1200
85 14 1190
95 10 950
105 5 525
115 2 230
Total N=∑ fi = 65 ∑ fi xi = 5185
x =c + y
= 85 + ∑ fiyi /N = 85 – 5.23 = 79.77(Ans)
Further Simplification
In some cases, the values of xi are such that
after subtracting a constant c, the deviation
can further be reduced on division by a
constant factor d i.e.
xi – c
If yi = ------------------ then, x=c+dy
d
Where d= common width
Solving illustration:-1 by this
method
X f x – 85 fy
Y=-------------------
10
55 8 -3 -24
65 10 -2 -20
75 16 -1 -16
85 14 0 0
95 10 1 10
105 5 2 10
115 2 3 6
Total N = 65 ∑fy= -34
Y = ∑ fiyi /N = -34/65
X = 85 + 10(-34/65 )
= 85 - 340/65
= 85 - 5.23
= 79.77(Ans)
ILLUSTRATION 2:-
Given the following frequency distribution, calcalculate the mean.
X = 35 + 5 (-85/63)
= 30 – 6.75
= 28.25 (Ans)
ILLUSTRATION 3:-
Find the mean of the following distribution
15 ----- 19 37
20 ----- 24 81
25 ----- 29 43
30 ----- 34 24
35 ----- 44 9
45 ----- 59 6
Total 200
Class Limit Frequency Mid-value X – 27 fy
(f) ( x) Y =-------------
5
15 ----- 19 37 17 -2 -71
20 ----- 24 81 22 -1 -81
25 ----- 29 43 27 0 0
30 ----- 34 24 32 1 24
35 ----- 44 9 39.5 2.5 22.5
45 ----- 59 6 52 5 30
Total 200 ∑fy = - 78.5
Y = ∑ fiyi /N = - 78.5/200
X = 27 + 5 (-78.5/200)
= 27 – 1.96
= 25.04 (Ans)
Mathematical properties of A.M.
The important mathematical property of A.M are:-
• The algebraic sum of deviation of observations
from their A.M is zero i.e.
Here x = (8+1+6)/3 = 5
The algebraic sum of deviation of observations
from their A.M is
Σ ( xi – x ) = (8 - 5) + (1 – 5) + (6 – 5)
= 0(proved)
Illustration 2:- Consider the observation 8,1,6
are weighted by 3,2,5 respectively.
n1 x1 + n2 x2
x = --------------------------
n1+n2
Example
Q) There are two branches of an
establishment employing 100 and 180
persons respectively. If the arithmetic
means of the monthly salaries paid by the
two branches are Rs. 275 and Rs.225
respectively, find the arithmetic mean of the
salaries of the employees of the
establishment as a whole.
Characteristic Group Group Composite
s I II Groups
Number of n1 = 100 n2 = 80 n1+n2= 180
observations
Mean salary X
(Rs)
X1= 275 X2 = 225
0 – 10 (say) 5 4 -2 -8
10 – 20 15 6 -1 -6
20 – 30 25 10 0 0
30 – 40 35 20 1 20
40 – 50(say) 45 10 2 20
Total 50 Σfiyi= 26
Y = ∑ fiyi /N = 26/50
X = 25 + 10 (26/50)
= 25 + 10 x 0.52
= 25 + 5.2
30.2 (Ans)
Advantages
1) The computation of A.M is easy and does not
involve any laborious numerical calculations.
Even if all observations are not known
individually,A.M can be found, provided their
sum and the number of observations are known.
2) A.M can be treated algebrically.Given the A.M
and the number of observations in each of the
several groups,A.M of the composite group can
be easily determined by using algebraic formula.
3) It is a very stable and reliable average as
regards sampling fluctuations. If many
samples are drawn from the same
population and each time several measures
of central tendency calculated, it will be
found that A.M. fluctuates less from sample
to sample than any other measure.
Disadvantages
1) It can not be calculated unless the exact
magnitude of all observations and their number
is known accurately.If some of the extreme values
are missing, the accuracy of A.M is greatly
affected.A.M. cannot be calculated from a
grouped frequency distribution with open-end
class, unless some assumptions are made
regarding the sizes of these classes.
2) The greatest disadvantage of A.M is that it is
highly affected by the presence of even a few
extremely large or small observations.
For example:-
A.M. of 2,5,8,4,6,9 is 34/6 = 5.67, it represents the set
of observation properly, since most of the
observation lies closer to this 5.67.
∑ fi xi
X = -----------------------------
∑ fi
= 29/10
= 2.9 (answer )
A.M. of the family size come to 2.9.However
although there may be 2 or 3 family member in a
family, 2.9 family member is meaningless.
Problem:- 1
Find the missing frequencies in the
following distribution, when it is known
that
A.M.= 11.09
Class 9.3 9.8 10.3 – 10.8 11.3 11.8 12.3 12.8 – Total
frequency – 9.7 -10.2 10.7 – 11.2 – 11.7 – 12.2 – 12.7 13.2
Frequency 2 5 f3 f4 14 6 3 1 60
Class Limits Frequency Mid- values X – 11 fiyi
yi =-------------
0.5
9.3 – 9.7 2 9.5 -3 -6
9.8 – 10.2 5 10.0 -2 -10
10.3 – 10.7 f3 10.5 -1 - f3
10.8 – 11.2 f4 11.0 0 0
11.3 – 11.7 14 11.5 10 14
11.8 – 12.2 6 12.0 2 12
12.3 – 12.7 3 12.5 3 9
12.8 – 13.2 1 13.0 4 4
Total ∑ fi = 60 - - ∑ fi xi = 23 – f3
23 – f3
x = 11.9 = 11.0 + 0.5 x -------------
60
0.5
Or 11.9 – 11.0 = ------------- x (23 – f3)
60
Or f3= 12.2
Since the frequency f3 must be a whole number, f3= 12.
Again total frequency is
or 2+5+ f3 + f4 + 14+6+3+1 = 60
Or f3 + f4 = 60 - 31 = 29
Since f3= 12 , we have f4 = 17
Problem - 2
The mean of 200 observations was 50. Later on, it was
discovered that two observations were wrongly read as 92
and 8 instead of 192 and 88.Find out the correct mean.
Solution:-
Here x = 50 and N =200
∑X = 200 x 50 = 10,000
Correct ∑X = 10,000 – (92+8) + (192+88)
= 10,000-100 + 280 = 10,180
Correct mean = 10,180/200 = 50.9