0% found this document useful (0 votes)
0 views4 pages

Unit 1 Algebra

The document is a review for a Math P6 course focusing on algebra concepts. It includes various problems related to algebraic expressions, simplification, and word problems involving distances, costs, and quantities. The review is divided into two parts, each containing multiple exercises to reinforce understanding of algebraic principles.

Uploaded by

Marlin Xin
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
0% found this document useful (0 votes)
0 views4 pages

Unit 1 Algebra

The document is a review for a Math P6 course focusing on algebra concepts. It includes various problems related to algebraic expressions, simplification, and word problems involving distances, costs, and quantities. The review is divided into two parts, each containing multiple exercises to reinforce understanding of algebraic principles.

Uploaded by

Marlin Xin
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
You are on page 1/ 4

Review MATH P6

UNIT 1: ALGEBRA (part 1)


1. Padma cycled p km on Monday. She cycled 8 km less on Tuesday. What
was the total distance she cycled on both days?
2. Write an algebraic expression for each of the following.
(a) Add m to 10.
(b) Subtract 8 from s.
(c) 7 groups of x.
(d) Divide a by 4.
(e) Subtract b from the product of r and 7.
𝑚
3. Find the value of - 9 when m = 36.
4
4. Simplify.
(a) 7a + 3 – 4a + 4 = …
(b) 10n + 10 + n – 8 + 2b = ….
5. Alvin and Bala had 26 stickers. Alvin had 8 more stickers than Bala. How
many stickers did Bala have?
6. At a market, a pear cost $b and an apple cost $2 less than a pear. Mrs Ravi
bought 5 pears and an apple.
(a) Find the total amount in dollars Mrs Ravi paid in terms of b.
(b) If each pear cost $6, how much did Mrs Ravi pay?
7. Sandy sold 4 times as many oranges as apples. She sold a total of 70 apples
and oranges. How many apples did Sandy sell?
8. Sally uses a piece of wire 60 cm long to form a rectangle. The length of the
rectangle is 5 cm longer than its breadth. What is the length of the
rectangle?

1
Review MATH P6

UNIT 1: ALGEBRA (part 2)


1. Write an algebraic expression for each of the following.
(a) Add m to 18. _______________
(b) Subtract 9 from y. _______________
(c) 6 groups of y. _______________
(d) Divide a by 6. _______________
(e) Subtract 1 from the product of h and 9. _______________
(f) Subtract b from 8. _______________
(g) 10 less than h. _______________
(h) Divide the sum of r and 11 by 4. _______________

2. Write an algebraic expression for each of the following.


(a) Siti bought x kg of green apples and 5 kg of red apples. What was the
total mass of all the apples she bought?
(b) Jiayi typed w words in 40 minutes. How many words did she type in 1
minute?
(c) Mrs Ng baked y tarts at first. She ate 4 tarts. The remaining tarts were
shared equally among her 3 children. How many tarts did each child
receive?

3. Find the value of:


(a) 5 + m when m = 8.
(b) 12 – p when p = 7.
(c) 5z when z = 2.
𝒏
(d) when 𝒏 = 12.
6
(e) 2j – 9 when j = 6.
𝒅
(f) when 𝒅 = 40.
5
(g) 20 – 3x when x = 5.

2
Review MATH P6

4. There were m children in a class. Write an expression in terms of m for


each of the following and find the value when m = 35.
(a) There were 16 girls. How many boys were there?
Expression : _________________________________________
Value : _________________________________________
(b) Each child received 3 candies and there were 7 candies left over. How
many candies were there altogether?
Expression : _________________________________________
Value : _________________________________________
(c) 3 children were absent and the remaining children formed groups of
4. How many groups of 4 children were there?
Expression : _________________________________________
Value : _________________________________________

5. Simplify.
(a) 10w – 4w =
(b) 20h + 5h – h =
(c) 3b + 8b + 2 =
(d) d – 2 + 4d =
(e) 5 + 9k – k =
(f) 3 + 3m – 1 + 6m =
(g) 7a + 3 – 4a + 4 =
(h) 9e – 2e – 7 + 5e =
(i) 10n + 10 + n – 8 =

6. Ann has 3 kg of flour. She buys 2 more packets of flour, each of mass m
kg.
(a) Find the amount of flour Ann has altogether in terms of m.
(b) If m = 2, how much flour does Ann have altogether?

3
Review MATH P6

7. Mrs Tham bought z bottles of oil at $7 each. She gave the cashier $50.
(a) Find the change Mrs Tham received in terms of z.
(b) If z = 3, how much change did Mrs Tham receive?

8. Alvin and Bala had 26 stickers. Alvin had 8 more stickers than Bala. How
many stickers did Bala have?

9. Cindy and David made 32 paper cranes altogether. Cindy made 6 fewer
paper cranes than David. How many paper cranes did David make?

10. Sandy sold 4 times as many oranges as apples. She sold a total of 70
apples and oranges. How many apples did Sandy sell?

You might also like