CH 6
CH 6
Equipment Design
In this chapter, as a practice of engineering we aim to design the required equipment for the
hydrocracking unit hich can be summarized as following:
1. Heat Exchanger
2. Air cooler
3. Reciprocating Compressor (K-100)
4. Pump (P-101)
5. Fired Heater (ATM-FH)
6. Trayed Tower (Sieve Tray)
7. Trayed Tower (Bubble Cap Tray)
Q = 64*105 btu/hr
Step 1: calculate streams properties at Tmean
Use 4 shells
ΔT2= 375 f ΔT1= 276 f
(ΔTlm)corrected=ΔTlm * f = 320 F
Assume U = 30 btu/ft2.f.hr
Area assumed = Q / (U*(ΔTlm)corrected) = 6667 ft2
Step 3: calculate layout
Do= 1 inche , Δ , P= 1.25 inche , BWG = 14
Al =0.2618 ft2/ft , Ai =0.00379 ft2 , Din = 0.834 inche , De = 0.72 inche
Step 4: calculate Ntubes
Assume L=32 ft
N = (Area assumed)/(Leff ×Al ) = (6667/(31.5*0.2618)=809 tube
Use 2-tube passes , floating head
Ntubes = 872 tube , I.Ds = 42 inche , n = 436 tube/pass
V = (tube side flow rate)/(n×density ×Ai×3600)= 4.36 ft/sec (between 4 : 6 ) safe
Step 5: check on U
Gt =(flow rate in tube)/(Ai×n) = 587600 lb/hr.ft2
Re = (Gt×Di)/μ = 400000 , L/Di = 461
From figure : JH = 800
hi=J×K/Di×((Cp×μ)/K )^(1/3)= 974
hio = hi×Di/Do = 813 btu/ft.f.hr
Use c = 0.25 inche , B = 8 inche , 25% baffle cut
as = (Ds×C×B)/(144×P)= 0.46704 ft2
Gs/shell = (shell flow rate)/as= 356000 lb/hr.ft2
Re = (Gs×De)/μ = 6300
From figure get JH = 43
ho= J×K/De×((Cp×μ)/K )^(1/3)= 161 btu/ft.f.hr
use Ri = Ro = 0.002
U =1/(1/hio+1/ho+Ri+Ro)= 87.5 btu/ft2.f.hr> 30 btu/ft2.f.hr safe
Step 6: check on excess area
Area req = Q/(U×ΔTlm) = 2290 ft2
Area available = N×Ai×Leff = 2690 ft2 ( reduce L to 12 ft and X=0.25 ft)
Excess %=(available-required)/(required )×100= 17.5 % ( between 10% : 25 % ) safe
Step 7: check on shell side pressure drop
F= 0.0025 , Nc+1 = (L×12)/B = 18
ΔPs =(f×Gs^2×Ds×(Nc+1))/(5.22×10^10×De×sp.gr)= 8.2 psi < 10 psi safe
Step 8: check on tube side pressure drop
Using sp.gr and V we get ΔP1 = 0.9 psi/pass
ΔPReturn = 0.935 x 2 = 1.87 psi
F=0.0001
ΔPt =(f×G^2×L×Npass)/(5.22×10^10×Di×sp.gr)= 0.4 psi
ΔPTube = ΔP1 + ΔPReturn = 1.87 + 0.4 = 2.27 psi < 10 psi safe
Final Design :
1. Heat Exchanger type : Floating head
2. Fluid in shell : HCU Feed
3. Fluid in tupe : Reactor Effluent
4. L = 12 ft , 1 inch O.D , 1.25 Pitch , Δ
5. Nshells = 4 shell
6. Ntubes = 872 tubes / shell
7. Npases = 2 passes
8. ΔPshell = 8.2 psi
9. ΔPtube = 2.27
10. B =8 inch , 25 % baffle cut
11. Velocity in tube = 4.36 ft/s
12. Excess Area = 17.5%
Resistance Distribution
Overall Coefficient / Resistance Summary Clean Dirty Max Dirty
Area required (tube OD base) ft² 1151 2147.4 2519.6
Area ratio: actual/required 2.19 1.17 1
Overall coefficient BTU/(h-ft²-F) 173.66 93.08 79.33
Overall resistance ft²-h-F/BTU 0.0058 0.0107 0.0126
Shell side fouling ft²-h-F/BTU 0 0.002 0.0027
Tube side fouling ft²-h-F/BTU 0 0.003 0.0041
Resistance Distribution BTU/(h-ft²-F) ft²-h-F/BTU % % %
Shell side film 215.3 0.0046 80.66 43.23 36.85
Shell side fouling 499.98 0.002 18.62 21.79
Tube wall 1430.73 0.0007 12.14 6.51 5.54
Tube wall fouling* 334.98 0.003 27.79 32.53
Tube side film* 2411.52 0.0004 7.2 3.86 3.29
*
Based on outside surface – Area ratio: Ao/Ai = 1.49
TEMA sheet
Heat Exchanger Specification Sheet
1 Company: 2025 graduation project
2 Location: suez
3 Service of Unit: Our Reference:
4 Item No.: HEX 1 Your Reference:
5 Date: 20 mar Rev No.: Job No.:
6 Size : 42 - 144 in Type: BEM Horizontal Connected in: 1 parallel 1 series
7 Surf/unit(eff.) 2519.6 ft² Shells/unit 1 Surf/shell (eff.) 2519.6 ft²
8 PERFORMANCE OF ONE UNIT
9 Fluid allocation Shell Side Tube Side
10 Fluid name HCU Feed reactor
effluent
11 Fluid quantity, Total lb/h 664900 970899.7
12 Vapor (In/Out) lb/h 0 0 0 0
13 Liquid lb/h 664900 664900 970899.7 970899.7
14 Noncondensable lb/h 0 0 0 0
15
16 Temperature (In/Out) °F 362 518.89 795 737
17 Bubble / Dew point / / / /
18 Density (Vap / Liq) lb/ft³ / 48.672 / 48.672 / 37.44 / 37.44
40 Tube No. 897 OD 1 Tks-Avg 0.165 in Length 144 in Pitch 1.25 in Tube pattern 30
41 Tubetype: Plain Insert:None Fin# #/in Material: Carbon Steel
42 Shell Carbon Steel ID 42 OD 64 in Shell cover -
43 Channel or bonnet Carbon Steel Channel cover -
44 Tubesheet-stationary Carbon Steel - Tubesheet-floating -
45 Floating head cover - Impingement protection None
46 Baffle-cross Carbon Steel Type Single segmental Cut(%d) 14.41 H Spacing: c/c 8 in
47 Baffle-long - Seal type Inlet 20.375 in
48 Supportstube UBend 0 Type
49 Bypass seal Tube-tubesheet joint Expanded only (2 grooves)(UW-20 'i')
Solution
Step 1: Calculate Heat Duty
Tmean = (473+300)/2 = 386.5℉
Using Tmean and API, get the physical properties of diesel
-From page 803 at Kern, K = 0.067 BTU/ft.℉.h
-From page 806 at Kern, Cp = 0.608 BTU/lb.
-From page 809 at Kern, sp.gr = 0.781
-From page 823 at Kern, μ= 0.67 cp =1.6147 lb/ft.h
Q = G Cp ∆ T =88000∗0.608∗( 473−300 )=9256192 BTU /h
Step 2: Assume U
-From page 415, Table 1→ U=23 BTU/ft2.℉.h
Step 3: Calculate tout of Air
∆ t=0.005∗U + [ 2 ]
T ¿ +T out
[
−t ¿ =.005∗23∗
473+300
2 ]
−80 =35.2 ℉
Q 9256192 2
a) Areqd = = =1466 ft
U∗∆ T lm. c 23∗274.56
b) Choose a standard area from Table 11, page 416 that achieves these conditions
Astd > Areqd
Excess Area = (Astd-Areqd)/Areqd in the rage of 10 to 20 %
L/W ≥ 1.8
Fans/Unit = 2
Select Astd = 1713 ft2
A std − A reqd 1713−1466
Excess Area= ∗100 %= ∗100 %=16.85 %
A reqd 1466
Air Cooler Layout:
3
1 in O.D, Di=0.834 in, P=2 , BWG=14, no. of tube rows=4, W=10 ft, L=24 ft, one Bay,
8
2
fans/Bay=2, Astd=1713 ft
1st Method
Fan Power
-From figure 3, page 427 using U=59BTU/ft2.℉.h → 2 = 1.59 hp/100ft2
100 ft
Fan Power 1.5
HP= ∗A std = ∗1713=25.695 hp
100 100
HP = 26 hp std
2nd Method
W∗L∗t ¿ +460 12∗30∗80+ 460
HP= ∗ρair = ∗0.075=27.51 hp
530 530
HP = 28 hp std
Select the highest value of the two methods.
1st Method
∆t = B/S
And knowing that no. of tube rows = 4 → B = 7590
S = Astd/Q = 1713*106/9256192= 185.065 ft2.h/MMBTU
∆tcorr. = 7590/185.065 = 41 ℉
∆tcorr. (check) (41℉) > ∆tcorr. (design) (35.2℉) SAFE
2nd Method
∆tcorr. = Q/(Gair*Cpair)
Gair = Face velocity*W*L*𝜌air
Knowing that no. of tube rows = 4 → face velocity = 33000 ft/h
Gair = 33000*12*30*0.075 = 891000 lb/h
∆tcorr. = 9256192/ (891000*0.245) = 42.4 ℉
∆tcorr. (check) (42.4℉) < ∆tcorr. (design) (35.2℉) SAFE
Final Design
Process Data
Tube Side
In Out
Fluid name Diesel
Mass flow rate (total) lb/h 880000
Temperature °F 473 300
Vapor mass fraction 0 0
Operating pressure kgf/ 1.033
(absolute) Heat exchanged cm²
BTU/
h
Allowable pressure drop ps 10
Fouling resistance i m²- 2E-05
K/W
Outside Tube
Fluid name Air
Air/Gas mass flow rate lb/
Face velocity h ft/s
Required bundle pressure drop inH2
O
In Out
Air/Gas dry bulb design °F 80
Minimum ambient temperature °F 32
Operating pressure specification Altitude and Gauge
pressure
Altitude above sea level ft 0
Inlet pressure (gauge) atm 1
Inlet pressure (absolute) psi
Allowable pressure drop psi 10
API Sheet
1 Company:
2 Location:
3 Service of Unit: Our Reference:
4 Item No.: Your Reference:
5 Date: Rev No.: Job No.:
6 Size & Type 31.9685 / 12.0157 ft Type Forced Number of Bays 1
7 Surf/Unit-Finned Tube 41972.3 ft² Bare area/bundle 1786.7 ft² Ratio (Total/Bare) 23.49
8 Heat exchanged 9293656 BTU/h MTD, Eff 283.7 °F
9 Transfer rate 0.82 Bare, Service 18.34 Clean 19.3 BTU/(h-ft²-F)
10 PERFORMANCE DATA - TUBE SIDE
11 Fluid Circulated Diesel In / Out
12 Total Fluid Entering lb/h 88000 Density, Liq lb/ft³ 45.348 / 50.691
13 In / Out Density, Vap lb/ft³ /
14 Temperature °F 473 / 300.01 Specific Heat, Liq BTU/(lb-F) 0.66 / 0.561
15 Liquid lb/h 88000 / 88000 Specific Heat, Vap BTU/(lb-F) /
16 Vapor lb/h 0 / 0 Therm. Cond, Liq BTU/(ft-h-F) 0.056 / 0.069
17 Noncondensable lb/h 0 / 0 Therm. Cond, Vap BTU/(ft-h-F) /
18 Steam / Freeze Point °F
Water / Bubble / Dew point °F /
19
20 Molecular wt, Vap / Latent heat BTU/lb
21 Molecular wt, NC Inlet pressure (abs) 14
22 Viscosity, Liq cp 0.269 / 1.2999 Pres Drop, Allow/Calc psi 10 / 0.56
23 Viscosity, Vap cp / Fouling resistance ft²-h-F/BTU 0.0001
24 PERFORMANCE DATA - AIR SIDE
25 Air Quantity, Total 981461.8 lb/h Altitude 0 ft
26 Air Quantity/Fan 55607.2 ft³/min Temperature In 80 °F
27 Static Pressure 0.31 inH2O Temperature Out 119.31 °F
28 Face Velocity 5.47 ft/s Mass velocity 2896.1 lb/h/ft² Design Ambient 32 °F
29 DESIGN-MATERIALS-CONSTRUCTION
30 Design/Vac./Test Pres 50 / / psi Design temperature 700 °F
31 TUBE BUNDLE Header Tube
32 Size ft 31.9685 Type Box Material Carbon Steel
33 Number/bay 1 Material Carbon Steel Specifications
34 Tube Rows 4 Passes 1 OD 1 MinTk 0.06 in
5
Overall Performance
Data Given:
⸪ the Gas flow rate is very large approximately close to 200 MMSCFD
⸫We use Four Similar Compressors in parallel and each Compressor has a Gas flow rate = 200/4 = 50
MMCSFD
Now , we design one of these Compressors
Rstage =√ 13.2095=2.364< 4 ∴ ok
3
P1 ¿142.7 psia
¿¿
st nd rd
1 Stage 2 Stage 3 Stage
From Fig Using R1=2.375 , K =1.4 Using R2=2.368 , K =1.4 Using R3=2.379 , K =1.4
(ii)
(iii)
(v) ¿
st nd rd
1 Stage 2 Stage 3 Stage
PD E V =¿ ¿
S PDEV
t
a
g
e
∴ X=0
3586∗10 4
1 PD E V 1= =4619.42 CFM >2000 CFM
(54.4)∗( 142.7−0 )
3250∗10 4
PD E V 2= =1785.45 CFM <2000 CFM
2 (54.2)∗( 335.8428−0 )
∴ X=0
3274∗10 4
3 PD E V 3= =756.7 CFM < 2000 CFM
(54.6)∗( 792.432−0 )
Q 475 GPM
H 330 ft.Liq
∴ D1 = 12
√ Q ∕ 448.8
πn v F
= 12
√
475 ∕ 448.8
π∗0.12∗20.6
= 5 in (Standard)
Vw =
( Hn )∗g
2
u2 (η)manometric
H in ft.liq, u2 in ft/s
330
(
)∗32.2
2 = 45.2 ft/s
∴Vw =
128∗0.918
2
, u2 = Vw1 + Vw2
∴ Vw1 = 128 – 45.2 = 82.2 ft/s
Step 9: Check on angles
Inlet blade angle
θ= tan
u1( )
−1 v F
= tan ( )
−1 20.6
64
= 18° not within range (20° - 45° )
α = tan ( )
−1 v F
vw 1
= tan ( )
−1 20.6
82.2
=14 ° ( < 90 ° )
β = tan ( )
−1 v F
vw 2
= = tan ( )
−1 20.6
45.2
= 24° not in range (10° - 20° )
√ n )g
2( H
128
∴∅=
√(
2
330
2 )∗32.2
= 1.24 good (<1.25)
Comment: reducing the pump speed ratio is preferred because it improves efficiency, reliability,
and operating conditions.
By using FGT and 20% Excess air from (Fig. 3) of Refinery Gas then
∴ H a @ FGT =17500 BTU /lb fuel
6
Qfiring 138.9∗10
II. GFuel ¿ = =7050 lb /hr
NHV 19700
From (Fig. 2) We can get lbflue gas/lbfuel By using 20% Excess air then (lbflue gas/lbfuel =19.9)
lb flue gas
Flue Gas Flow Rate= ∗fuel consumption
lb fuel
Flue Gas Flow Rate=19.9∗7050
∴ Flue Gas Flow Rate=140295 lb/hr
ΔT Con. Tc−T 1 5
= =
ΔT Rad . T 2−Tc 12
ΔT Con. Tc−340 5
= =
ΔT Rad . 590−Tc 12
∴ Tc=414 ° f
H a @ BWT∗Qduty
QRad .=
H a @ FGT
8
11200∗1.206∗10 6
∴ QRad .= =77.184∗10 BTU /hr
17500
6
QRad . 77.184∗10
= ∗100
Qduty 1.206∗108
QRad .
∴ =64 %(OK , Radiation section duty is OK .)
Qduty
II. Radiation Section Lay Out
QRad .
AR¿
qr
6
77.184∗10
AR¿
12000
∴AR¿ 6432 ft ²
N∗C
TCD= Where “C” is bitch (2*d)
12 π
2∗6∗64
∴ TCD= =20´
12 π
ETL=TCD−1
∴ ETL=19´
Av 6168
=56 ´
8. Vertical Tubes length = Nv∗π do = 64∗π∗6.625
12 12
L 56
9. ∴ Ratio ¿ =2.8(OK , Between ( 2 :4 ))
D 20
Flue gas
BWT (°F)
BWT (°F) -210
Gas oil
TC (°F)
Tc (°F) - 15
Flue gas
1580 °F
1370 °F
Gas oil
414 °F
399 °F
Δ T =1166 ° F
Δ T =971° F
1 1
Ush =
( ho1 )+( hio1 )+( hcond
1
) ( )+ (
= 1
10
1
248 ) +(
1
1028 . 5
)
= 9.5 BTU /ft ².° f . hr (<10
H a@ BWT QRad
=
H a @Tsh QRad +QSh
6 6
H a @ BWT (QRad +QSh) 11200( 8.02∗10 +77.184∗10 )
H a @Tsh= =
QRad 77.184∗10 6
H a @Tsh=12300 BTU /lb fuel ( ¿ fig .3 ) then
∴ Tsh=1370°F (OK, Tsh = (BWT - 210))
Flue gas
BWT (°F) - 210
FGT (°F)
Gas oil
TC (°F) - 15
T1 (°F)
Flue gas
1370 °F
490°F
Gas oil
399 °F
340 °F
ΔT =971 ° F
ΔT =150 ° F
Nrow
∗ETL∗( C−do )−( 2 N F∗H F∗t F )
iii. Fins Bank Free Area (FBFA) = tube
12
8∗19∗( 12−6.625 )−( 2∗3∗0.75∗0.05 )
∴ FBFA= =68 ft ²
12
Flue Gas Flow Rate 140295
Flue Gas Mass Velocity (g´) = = =2063 lb /ft ². hr
FBFA 68
FGT +(BWT −210) 490+1370
Flue Gas Mean Temp. (Tmean) = = =930 ° F
2 2
Physical properties of Flue Gases
do∗g´ 6.625∗2063
i. Re = = =13560
12∗μ 12∗0.084
ii. From (fig. 7) then ∴ J= 0.0075
0.0075∗0.28∗2063
J∗Cp∗g ´ =5.5 BTU /ft ². ° f . hr
iii. ho= = 0.084∗0.28 2/ 3 (<10 BTU /ft ².° f . hr )
¿¿ ( )
0.03
iv. Efficiency of Fins (Ef): From (fig. 7) by using Fins dimensions mentioned above
then ∴ Ef = 90% (> 80%, OK)
ho 5.5
v. ho effective = ( Ef ( Atf −Ao )+ Ao ) = ( 0.8 ( 10.01−1.178 ) +1.178 )
Atf 10.01
Heat Transfer Coefficient inside tubes (hio) is the same in Shield Bank
BTU
∴hi = 271 2
. ° f . hr
ft
BTU
hcond. is the same of Shield = 1028.5 2 . ° f . hr
ft
1 1
( )( )
Uconv = 1
ho
+
Atf
hi Ai
+(
Atf
hcond∗Ai ( )(
)
= 1
10
+
1 0.01
271∗1.587 ) +(
1 0.01
1028 .5∗1.587
)
= 7.7
iii. Gas Oil density ( ρ ) = Sp.gr * 62.4 = 0.68 * 62.4 = 42.4 lb/ft3
iv. Leq total = Leq cross over + Leq (Radiation) + Leq (Convection + Shield)
Leq total = 83.5+¿ 1267 + 893 = 2243.5 ft
2 2
0.0051∗f ∗G´ ∗Leq 0.0051∗0.0043∗187 ∗2243.5
v. ΔP=
ρ∗di
=
42.4∗6.065
=6.7 psi
ΔP with20 % as safety factor=8 psi
iv. Hst =¿147 ft 150 ft Stand . From (fig. 14-6) Nelson Hst =¿144 ft
150 ft Stand . (>80 ft, OK)
6.6. Trayed Tower (Sieve Tray)
Data Given
Step 1: Select Tray’s Spacing (H), and Liquid head over sieve (hls)
Select H = 18 in, hls = 2 in (Atmospheric service)
Step 2: Determine Tower’s Diameter (Dtower)
i. Determine effective tray spacing (S)
S = H - 2.5hls
∴ S = 18-2.5*2 = 13 in
ii. Use Hunt’s entrainment equation
( )( )
3 ⋅2
73 v
ⅇ =0.22 =0 ⋅05
σL s
σ L in (dyn/cm), S in (inches), and v in ft/s
( )( )
3⋅ 2
73 v
ⅇ =0.22 =0 ⋅05
13.3 13
∴ v = 4.8 ft/s
∴ D = 8.77 ft = 10 ft (Standard)
∴ Co = 0.84
Tray dimensions
Lw dw Ad . c
= 0.67 = 0.125 = 0.075
D D AT
LW = 0.67 * 10 = 6.7 ft = 6.7 * 12 = 80.4 in
dw = 0.125 * 10 = 1.25 ft = 1.25 * 12 = 15 in
π 2 π
AT = D = * 102 = 78.54 ft2
4 4
Step 5: Check on residence time (tr)
2
0.075∗Π D ∗H
∗60∗7.48
4 12
t r=
Lgpm
Solving the equation,
= 7.62 sec > 5 sec
2
0.075∗Π 10 ∗18
∗60∗7.48
4 12
∴ tr =
(Ok)
520
Tray dynamics
( )( )
2
2 ρw 1−B
h ⅆt =0.003 F s 2
ρL C0
3 3
ρw = 62.4 Ib/ft , ρ L= 42.52 Ib/ft , β = 5.5 %, Co =
0.84
c. Effective liquid head (he):
Using Fs < 14, hls = 2 in.liq, from the
following figure:
∴ he = 1.75 in.liq
( )( )
2
2 ρw 1−B
h ⅆt =0.003 F s 2
ρL C0
Fs hdt he Hd foam
∴ Fs max = 29
28 4.87 1.57 16.88
( )
2
Lgρm
h ow=0.092 3
Lw
( )
2
520 3
∴ how =0.092 = 1.67 in.liq > 0.25 in.liq (Ok)
6.7
4 ( )
π 2 π 3 2
a 0= d 0 =
4 16
= 0.02765 in2
c. Orifice velocity ( v 0)
F s design 21
v 0= = = 46.11 ft/sec
√ ρ v √ 0.2074
d. Calc. Nreq
144 V 144∗290
Nreq = = = 32800 holes
v 0 a0 46.11∗0.0276
dw 1 dw 2 A1 A2
Using values of and , we get ( , ) from the following figure:
Deff Deff Adeff Adeff
A1 A2
∴ = 10.5 % , = 8.5 %
Adeff Adeff
A1 A2
e. Aeff = Adeff (1 - − ) = 10660 (1 – 0.105 – 0.085) = 8635 in2
A deff A deff
N holes
f. Navailable = * Aeff = 2.3 * 8635 = 19860 holes < Nreq
ⅈ n2
Comment: reduce α , β , and dw .
Safety area of operations
1. Minimum liquid load (Lgpm min) (at how = 0.25 in.liq)
( ) = 0.25
2
Lgρm min
h ow=0.092 3
Lw
2
0.075∗Π D ∗H
∗60∗7.48
4 12 =5
t r=
Lgpm max
2
0.075∗Π ¿ 10 ∗18
∗60∗7.48
4 12 =5
Lgpm max
∴ Lgpm max = 793 gpm
F s min 13
v 0 min = = = 28.5 ft/s
√ ρv √ 0.2074
N holes
Navailable = * Aeff = 2.3 * 8635 = 19860 holes
ⅈ n2
a0 0.0276
Vmin = v 0 min * Navailable * = 28.5 * 19860 * = 108.5 ft3/s
144 144
F s max29
v 0 max = = = 63.7 ft/s
√ ρ v √ 0.2074
a 0.0276
Vmax = v 0 max * Navailable * 0 = 63.7 * 19860 * = 242 ft3/s <
144 144
Voperating
Comment: we must reduce the operating vapor load to be less than Vmax.
6.7. Trayed Tower (Bubble Cap)
Data Given
Property Liquid Vapor
Flow Rate 520 GPM 290 ft3/sec
Density 42.52 lb/ft3 0.2074 lb/ft3
Viscosity 0.3334 cp 9.984*10-3 cp
Surface Tension 13.3 dyn/cm
Step 1: Select Tray’s Spacing (H), and Liquid head over sieve (hls)
Select H = 24 in, hls = 2 in , C = 0.16 ft/s (Atmospheric service)
Step 2: Determine Tower’s Diameter (Dtower)
Vmax =c ρl−ρv
ρv √ √
= 0.16 42.52−0.2074 =2.3 ft /¿ s
0.2074
V max 2.3
Vc.s = = =2 ft / s (vc.s < 3
1.15 1.15
ft/s, OK, safe)
Dtower =
√ 4V
π∗v c . s √
=
4∗290
π∗2
=13.9 ft 15 ft (standard )
V 290
=
Nreq. = slots∗as 22.2∗17.7∗0.6 = 178 caps
v ∗0.6
144 144
Step 5: Tray Layout
Lw dw Ad . c
( = 0.67 , = 0.125 , = 0.075)
D D AT
1. Centric row’s caps (Nc)
Select α =1.5∈¿ then
2. 12 D=2 α + (Nc -1)*K+ dcap
12 *15 = 2*1.5 +(NC -1)*8.125 + 6
∴ Nc = 22 Caps
3. Number of rows (Nr)
Select β=3∈¿ then
12∗D−2 β−2 dw−dcap 12∗15−2∗3−2 ( 15∗0.125∗12 )−6
4. Nr = +1= +1=17 rows
M 7.03
Tray Dynamics
1. Good liquid distribution
2/ 3 2/ 3
l 520
how = 0.092( ) =0.092( ) =1.3∈.liq >>>>> 0.25¿ . liq (OK)
lw 0.67∗15
hw = SH + SR + W +hls – how = 0.5 + 0.5 +1.875 + 2 -1.3 = 3.6 ¿ >>>>> 1 ¿ (OK)
P=
8.36
Ncaps
∗V∗
√
ρv 8.36
=
ρl 302
∗290∗
0.2074
42.52 √
=0.56
0.32∗L 0.32∗520 ft
Vl.max = = =0.86 ≪¿ 1 ft / sOK
Amin 192 s
Δh = (0.55 + 0.044Nrows)*Vl.max = (0.55 + 0.044*17)*0.860.75 = 1.16 in.liq
Δ h 1.16
∴ = =0.68 Close ¿ 0.5 ,OK , Tray is stable .
h cap 1.7
3. Flooding test
Hclear = hw + how + Δh + Δp
Δp = hc + hls + Δh/2 = 1.7 + 2 + 1.16/2 = 4.28 in.liq = 0.1 psi <<<< 0.2 psi (OK)
Hclear = 1.3 + 3.6 + 1.16 + 0.1 = 6.16 in.liq
Hfoam = 2 Hclear = 12.32 in <<<< H + how (OK)
4. Residence time
52.87 D ² 52.873∗15²
tr = = =23 sec ¿ ≫5 sec (OK )
l 520
5. Entrainment test
( )( ) ( )( )
3⋅ 2 3 ⋅2
73 v 73 2 lbm . liq
ⅇ =0.21 =0.21 =0.006
13.3 Heff 13.3 24−2.5(1.3 +3.6+1.16 /2) lbm . vap
lbm .liq
<<<< 0.1 (OK )
lbm. vap
6. Safety area of operation
52.87 D ² 52.873∗15²
tr = 5 = = ∴Lmax = 2380 gpm
lmax lmax
S
p
a
c
i
n
g
L
i
q
u
i
d
O
v
e
r
2 In 2 In
T
r
a
y
(
H
l
s
)
H 1.3 In.Liq 1.67 In.Liq
e
i
g
h
t
O
f
L
i
q
u
i
d
O
v
e
r
W
e
i
r
(
H
o
w
)
P
r
e
s
s
u
r 0.1 Psi/Tray 0.1 Psi/Tray
e
D
r
o
p
R
e
s
i
d
e
n
c
e
23 Sec 7.6 Sec
T
i
m
e
(
T
r
)
E lbm .liq lbm .liq
n 0.1 0.05
lbm. vap lbm. vap
t
r
a
i
n
m
e
n
t
M
i
n
i
m
u
m
V
7.5 ft /s 108.5 ft3/s
a
p
o
r
L
o
a
d
M
a
x
i
m
u
m
V 3
743 f t /s 242 ft3/s
a
p
o
r
L
o
a
54 gpm
d
M 30 gpm
i
n
i
m
u
m
L
i
q
u
i
d
L
o
a
d
M
a
x
i
m
u
m
2380 gpm
L
i 793 gpm
q
u
i
d
L
o
a
d