7 TH
7 TH
General Instructions:
Read the following instructions carefully and follow them:
1. This question paper contains 38 questions.
2. This Question Paper is divided into 5 Sections A, B, C, D and E.
3. In Section A, Questions no. 1-20 are multiple choice questions (MCQs) of 1 mark each.
4. In Section B, Questions no. 21-25 are very short answer (VSA) type questions, carrying 02
marks each.
5. In Section C, Questions no. 26-31 are short answer (SA) type questions, carrying 03 marks
each.
6. In Section D, Questions no. 32-35 are long answer (LA) type questions, carrying 05 marks
each.
7. In Section E, Questions no. 36-38 are case study based questions carrying 4 marks each with
sub parts of the values of 1, 1 and 2 marks each respectively.
8. All Questions are compulsory. However, an internal choice in 2 Question of Section B, 2
Questions of Section C and 2 Questions of Section D has been provided. An internal choice
has been provided in all the 2 marks questions of Section E.
9. Draw neat and clean figures wherever required.
10. Take π =22/7 wherever required if not stated.
11. Use of calculators is not allowed.
Section A
Page 1 of 8
5. 79 mm = _____ cm 1
A) 0.79 cm B) 7.9 cm C) 0.079 cm. D) 1.6 cm
D) 63809
A) 11 B) 0.00011 C) 0.01100
7. 1.1 × 0.1 × 0.001 1
0.10011
D)
8. 0.0987 ÷ 0 = _______ 1
A) 0 B) 0.0987 D) Infinity D) 1
9. a° is _____ 1
A) 2 B) a C) 0 D) 1
10. m × m × m × t × t = _________ 1
A) m³ × t² B) t³ × m² C) m² × t² D) 0
Page 2 of 8
11. 11³ power is =______ 1
A) 3 B) 11 C) 1 D) 0
20 % of 100 is _____
A) 100 B) 20 C) 80
13. 1
D)200
14. If 25 % of x is 50, then value of x is ______ 1
A) 50 B)1750 C) 200 D) 100
15. If cost price of an article is ₹ 230 and selling price is ₹ 100 , then loss/profit 1
A) ₹ 330 loss B) ₹ 130 profit C) ₹130 loss D) ₹330 profit
Page 3 of 8
Section B
21. Evaluate: (A) 198 + 59.137 - 129.1 - 26 (B) 1.5826 + 19.6570 - 0.0987 2
Section C
Page 4 of 8
27. Find the simple interest payable on ₹36,000 at 9% per annum for 8 months. 3
30. Subtract : 3
A) 890.01 from 1002.02
B) 912.12 from 999
C) 123 from 103.97
31. 3
The cost of 1m cloth is ₹ 147/9.Find the cost of 18/7 m of cloth.
Section D
Page 5 of 8
33. A) Mr. raju paid the bill of ₹ 1258.64 for his books. Hello gave a 2000- rupee note 5
to the book owner. How much money has he received from him?
B) The cost of 185 kg of sugar is ₹416.25. What is the cost of 1 kg of sugar?
35. A) Suman was drawing a salary of ₹65000 per month. Her salary was increased to 5
₹78000 per month.Find the percentage increase in her salary.
B) A man earns ₹34900 every month.If he saves ₹3141 every month, what is the
percentage of his expenditure?
Section E
Page 6 of 8
36. A survey was conducted among primary school students, and were asked about how
much time they spend on tuition and how much time on self study. It was found that 90
students take tuition for 1 h to 1.5 h. The distribution of students according to time they
take tuition is 30% take tuition for 1.5 h to 2 h, 20% take tuitions for 1 h to 1.5 h, 50%
did not take tuition at all.
37. Q1: Manish deposits Rs 2000 in his bank account and withdraws Rs 1000 from it, the
next day. Find the balance in Manish’s account after the withdrawal. 1
Q2: When the product of two fractions is unity, each is called the
(a) denominator of the other (b) numerator of the other 1
(c) additive inverse of the other (d) reciprocal of the other
Page 7 of 8
38.
Page 8 of 8