Tutorial 1 GDP Students Version
Tutorial 1 GDP Students Version
Introductory Macroeconomics
• Frankie Ho
• Email: [email protected]
• Office: KK1026
• Office hours:
• Tuesday 12:30 – 1:20, Wednesday 2:30 - 4:30, Friday
11:30 – 12:20
• Please email us if you wish to schedule an appointment
What is GDP
• The Gross Domestic Product (GDP) is the total market
value of all final goods and services produced in the
country during a particular period.
• Simple Example: Product Quantity Price
Apples 1,000 $5.00
Medical Services 50 $50.00
Clothes 400 $20.00
Investment expenditure
→ Real flow: refers to the flow of goods, services and factor services
--> Monetary flow: refers to the counterpart of the real flow in monetary terms
Three Approaches of Measuring GDP
• Total Expenditures
= Total Output
= Total Income
• Three Approaches of measuring GDP
• (1) Expenditure Approach
• (2) Production Approach
• (3) Income Approach
Expenditure Approach
• GDP = C + I + G + X – M
• C – Consumptions by households
• I – Investment made by firms
• G – Government Spending on Goods and Services
• X – Exports of Goods to other countries
• M – Imports of Goods from other countries
Expenditure Approach
• GDP = C + I + G + X – M
Consumption expenditures $1000
• Example:
Investment expenditures 400
Government purchases 500
Exports 300
Imports 400
Wages 900
Farm Shop
Sale $100 $400 $1000
Revenues
Value- $100 $400 - $100 $1000 - $400
•added
GDP = $100 + $300 =$300
+ $600 = $1000
= $600
Income Approach
• GDP = sum of all incomes
= Profit + Wage + Rent + Interest
Tutorial Exercise (No need to submit)
• Suppose there are only two firms in the economy:
• Farm A grows strawberry. In 2016, it sold $10,000 worth of
strawberry to customers and $30,000 worth of strawberry
to Cafe B. It also pays $5,000 wages to its employees and
$10,000 rent to the landlord.
• Cafe B makes and sells strawberry cakes. In 2016, it sold
$80,000 worth of strawberry cakes to customers. It pays
$15,000 wages to its employees, $4,000 rent for its shop
and $2,000 interest payment to its loans.
Tutorial Exercise (No need to submit)
• What is the GDP of this economy, using the three
approaches?
• Detailed Answer will be uploaded onto Moodle by the end
of the next week.
Real GDP
• Real GDP is the total market value of all total output
adjusted for price changes.
• It is calculated at constant market prices (i.e. prices of
based year)
Real GDP
Quantity of Price of Quantity of Price of
Apples apple Jeans Jeans
Year 1 20 $5 10 $10
Year 2 16 $8 7 $14
• Nominal GDP in year 1 = $5 × 20 + $10 × 10 = $200
• Nominal GDP in year 2 = $8 × 16 + $14 × 7 = $226
• GDP increases even though total output drops!!!
Real GDP
Quantity of Price of Quantity of Price of
Apples apple Jeans Jeans
Year 1 20 $5 10 $10
Year 2 16 $8 7 $14
• Nominal GDP in year 1 = $5 × 20 + $10 × 10 = $200
• Nominal GDP in year 2 = $8 × 16 + $14 × 7 = $226
• Real GDP in year 2 = $5 × 16 + $10 × 7 = $𝟏𝟓𝟎
• Use base year price to get market values of
current year output!!
Real GDP
• A more general formula when prices and quantities of
each good are not provided:
Base year price index
• Real GDP = Nominal GDP ×
Current year price index
Per capita GDP
GDP
• Per capita GDP =
population
real GDP
• per capita real GDP =
population
GDP and GNP
• GDP: Gross Domestic Product
→ the total market value of all final goods and
services produced in the country in a particular
period of time.
• GNP: Gross National Product
→ the total market value of all final goods and
services produced by the citizens of the
country in a particular period of time.
• GNP = GDP + NIA, where NIA is net income from
abroad
Price Index
• Two measures of price level:
Year 1 20 $5 10 $10
Year 2 16 $8 7 $14
CPI of current year
Market Value of the 𝐁𝐚𝐬𝐞 𝐘𝐞𝐚𝐫 𝐛𝐚𝐬𝐤𝐞𝐭 at Current Prices
= × 100
Market Value of the 𝐁𝐚𝐬𝐞 𝐘𝐞𝐚𝐫 𝐛𝐚𝐬𝐤𝐞𝐭 at Base year Prices
Year 1 20 $5 10 $10
Year 2 16 $8 7 $14
• Base-year is year 1
Year 1 20 $5 10 $10
Year 2 16 $8 7 $14
• Nominal GDP in year 1 = $5 × 20 + $10 × 10 = $200
• Nominal GDP in year 2 = $8 × 16 + $14 × 7 = $226
• Real GDP in year 2 = $5 × 16 + $10 × 7 = $150