0% found this document useful (0 votes)
19 views7 pages

U8 Review and Key

Uploaded by

1780081
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
0% found this document useful (0 votes)
19 views7 pages

U8 Review and Key

Uploaded by

1780081
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
You are on page 1/ 7

Unit 8 Review

1. Graph y  2 x − 5

Step 1: Solve the equation for y.

Step 2: Graph the boundary line

_________________________

If  ,  use ________________

If ,  use ________________

Step 3: Shade the appropriate side

3x + 4 y  24
2. Graph the system
x− y 5

Step 1: Solve each equation for y.

Step 2: Graph the boundary line

Step 3: Shade the appropriate side for each line

Step 4: Shade the solution set to the SYSTEM


it is where the two shaded regions overlap!

5 x − 2 y  10
3. y  3x + 1 4.
x+ y 4
Solve the system of equations. (Try one graphing, one substitution, and one elimination)

5. 6.

3x − 4 y = 18
7. 8.
−8 y = −6 x + 9

9. x + 2y + 5z = -1 10. 5x – 4y + 4 z = 18
2x - y + z = 2 -x + 3y - 2z = 0

3x + 4y - 4z = 14 4x – 2y + 7z = 3
11. Solve the system by graphing: 12. Solve the system by graphing:

−2
y+2= ( x − 4) 3x – 2y = 2
3

x − 2 y = −6 x + 2y = 6

13. Solve the following system of equations graphically. Verify your answer on your graphing calculator.

3x – 2y = 6

3x – 2y = 2

14. Solve the following system of equations graphically. Verify your answer on your graphing calculator.

2x – 2y = -8

-2x + 2y = 8
Word Problems with Systems:

15. Tickets to a concert cost $4.50 for the general public and $3.75 for students. If 400 people attended
the concert and $1680 was collected in ticket sales, how many student tickets were sold?

a. Write a system of 2 equations


b. Solve, write your answer as an ordered pair and as a sentence.

16. A Watusi, a Ubangi and a Pigmy compare the speeds at which they each can run. The sum of the
speeds of the three is 30 miles per hour. The Pigmy’s speed plus 1/3 of the Watusi’s speed is 22 miles
per hour more than that of the Ubangi’s speed. Four times the Watusi’s speed plus three times the
Ubangi’s speed minus twice the Pigmy’s speed is 12 miles per hour. Find how fast each can run. Then
tell me what is unfortunate about the Ubangi.

a. Write a system of 3 equations


b. Solve, write your answer as an ordered pair and as a sentence.

17. The modern grocery has cashews that sell for $4.75 a pound and peanuts that sell for $2.75 a pound.
How much of each must Albert, the grocer, mix to get 80 pounds of mixture that he can sell for $3.00
per pound? Express the problem as a system of linear equations and find the solution to the problem.

a. Write a system of 2 equations


b. Solve, write your answer as an ordered pair and as a sentence
Graphing Practice:

PIZZA AND BEYOND

There are three pizza restaurants in McLean. All are within a block on one another. All will deliver to any
location. Delivery charges vary:

McLean Pizza: $1.00 plus .35 for each half mile


Pizza Hut: $2.00 plus .25 for each half mile
Rocco’s: $6.00

How should a person decide which place has the most reasonable charge?

_________________________ Let x = ????

_________________________ Let y = ????

_________________________ Write the equation for McLean Pizza.

_________________________ Write the equation for Pizza Hut.

_________________________ Write the equation for Rocco’s.

x-min: __________ y-min: __________ Choose a good window.


x-max: __________ y-max: __________
_________________________ Trace on the line for McLean Pizza until x = 3.11 approx. What is y?

_________________________ What does y represent?

_________________________ How far away would a person live if y = 3.11?(for McLean Pizza)

_________________________ What is the most expensive pizza delivery service if you live 9 miles
away?

_________________________ What is the cheapest delivery if you live 9 miles away?

_________________________ How far away would you live if it didn’t matter whether you chose
McLean Pizza or Pizza Hut?

_________________________ If you live 7 miles away, what is the cheapest delivery?

___________, ______________ If the distance is ???? miles or less, a person should choose ????

________, ________, __________ If the distance is between ???? miles and ???? miles, a person should
choose ????

_________, ________________ If the distance is more than ???? miles, a person should choose ????

______________________ What is the solution to the system? When will it cost the same to order
from ANY of them?
Unit 8 KEY – DO NOT Check until you have finished the problem!

1. 2. 3.

18. Your equations should be y < -x + 4 and y > (5/2)x – 5 then check on your graphing calc!

19. No SOLUTION 6. (-82/49, 289/98) or (-1.67, 2.95)

7. NO SOLUTION 8. Infinite Solutions along the line -8y = -6x + 9

9. (2,1,-1) 10. (6, 0, -3)

11. (-2, 2) 12. (2,2) 13. No Solution

14. Infinite Solutions Along the line 2x – 2y = -8

15. x = general tickets and y = number of student tickets

4.5x + 3.75y = 1680 ( represents the total amount of money made)


X + y = 400 ( represents the total number of tickets sold)

(240, 160) There were a total of 240 general tickets and 160 students tickets sold.

16. w = watusi speed u = ubamgi speed p = pigmy speed

W + u + p = 30 (represents the total of their three speeds)


P + (1/3)w = u + 22
4w + 3u – 2p = 12

W = 12 mph The ubamgi did not run at all!!!


U = 0 mph
P = 18 mph

17. c = lbs of cashews


P = lbs of peanuts

C + P = 80 (represents the total number of pounds)


4.75C + 2.75P = 3(80) The reason that you take 3*80 is because you want it to be $3 per
Pound for every 80 lb that you purchase.
70 lbs of peanuts and 10 lbs of cashews

Graphing Practice: Pizza and Beyond Answers


1. half mile
2. total cost
3. y = 0.35x + 1.00
4. y = 0.25x + 2.00
5. y = 6.00
6. x-min: 0 y-min: 0
x-max: 20 y-max: 10

7. about 2
cost for delivery
8. about 1.5 miles (3.11 half miles)
9. McLean Pizza (9 miles is 18 half miles so x=18)
10. Rocco’s
11. 5 miles (find intersection, x=10 half miles)
12. Pizza Hut (7 miles is 14 half miles so x=14)
13. 5, McLean
14. 5, 8, Pizza Hut (find the intersection of Pizza Hut equation and Rocco’s Equation)
15. 8, Rocco’s
16. NONE there is no solution to all three!

You might also like