0% found this document useful (0 votes)
43 views18 pages

Calculate Review

Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as DOCX, PDF, TXT or read online on Scribd
0% found this document useful (0 votes)
43 views18 pages

Calculate Review

Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as DOCX, PDF, TXT or read online on Scribd
You are on page 1/ 18

Value

CODE %Value Category


annual D x revenue/unit
79001 937.500.000 32,5 32,5 A
85058 800.000.000 27,8 60,3
12865 360.000.000 12,5 72,8
67553 320.000.000 11,1 11,1 B
13866 320.000.000 11,1 22,2
13700 100.000.000 3,5 C
85866 40.000.000 1,4
77577 2.500.000 0,1
77212 1.000.000 0
72333 800.000 0
TỔNG 2.881.800.000

ABC ANALYSIS
CODE Frequency %Frequency Category
85058 20.000 51,6 51,6
A
79001 15.000 38,7 90,3
67553 2.000 5,2 5,2
12865 1.000 2,6 7,8
13866 500 1,3 9,1
13700 100 0,3 9,3
B
72333 80 0,2 9,5
85866 40 0,1 9,6
77577 10 0,0
77212 1 0,0
TỔNG 38.731
PRACTICE ABC
Sally's inventory Revenue %Revenue
Stools 1.500 52.86 52.86
Toothbrushes 400 14.05 66.91 A
Balloons 400 14.05 80.96
Paper towels 300 10.54 10.54
Magazines 200 7.02 17.56
Flowers 25 0.88 18.44 B
Apples 15 0.53 18.97
Squash 7.5 0.26 19.23
2847.5
Sally's inventory Frequency %Frequency
Paper towels 630 38,46 38,46
A
Toothbrushes 580 35,41 73,87
Apples 240 14,65 14,65
Flowers 68 4,15 18,80 B
Balloons 52 3,17 21,97
Magazines 31 1,89 1,89
Squash 25 1,53 3,42 C
Stools 12 0,73 4,15
1.638
MARKOV MODEL
M/M/1
inter-arrival time/service time/no.of services

W: time TB người đầu đi vô hệ thống


WQ: time TB nhưng ng đó còn đứng đợi ở ngoài
CASE 10.1 MINNETONKA WAREHOUSE
Arrival 4 trucks/hour
Worker 14$/hour
Penalty cost 60$/hour

Rate unload/hour Average time


Team size
(trucks/hour) (mins/truck)
2 5 12
3 8 7,5
4 10 6
5 11 4,45

COST = (no.of worker(team) x 14$)+(no.of truck(L) x 60$)


Team 2 có forklift: 1 truck 5 mins
12 trucks (µ) 60 mins (1h)
38$ tính cho 2 workers luôn ( COST) = 38 + ( 0.5 x 60 )

CASE 10.1 FRESH PRODUCE CROSS-DOCKING FACILITY

20-foot TEU every 2 hours 1 TEU


Perishable cost 500$/ hour/container

Total cost = operating cost + perishable cost


= (cost system x 12) + ( WQ x L x 500$)
2 hrs 1 TEU
24hrs 12 TEU ( cross-docking thì hoạt động trong 24h)
Perishable cost : trả cho KH mà chỉ KH đứng xếp hàng đợi ( WQ)
SPACE CALCULATIONS:
RECEIPT AND DESPATCH AREAS
17 617.1

STORAGE SPACE
Đề cho 2 pallets width và 2 pallets length.
pallets width: 2 x 1.00 metre width
3 x clearance = 2 pl length sẽ có 3 clearance x 0.1 clearance sides
Pallets length: 2 x 1.2 metres length

Module height = height of goods + pallets

Module width = 3.0 + (2 x 1) + 0.1 = 5.1 metres


Module length = 0.12 + ( 3 x 0.1 ) + ( 2 x 1.2 ) = 2.82 metres
Module height = (1.2 + 0.15) + 0.15 + 0.14 = 1.64 metres

Number of width modules = 48 ÷ 5.1 = 9.4 ~ 9 modules (làm tròn xuống)


Number of length modules = 120 ÷ 2.82 = 42.6 ~ 42 modules
Number of height modules = 10 ÷ 1.64 = 6.1 ~ 6 modules

Given that 1 module can carry 2 pallets in width and 2 pallets in length:
(No. of width modules × pallets in a module width) × (no. of length
modules × pallets in module length) × no. of height modules
Total pallet capacity = (9 × 2) × (42 × 2) × 6 = 9072 pallets

Đề cho 2 pallets width và 3


pallets length.
pallets width: 2 x 1.10 metre width
4 x clearance = 3 pl length sẽ có 4 clearance x 0.09 clearance sides
Pallets length: 3 x 1.10 metres length

Module width = 2.0 + (2 x 1.1) + 0.15 = 4.35 metres


Module length = 0.16 + ( 4 x 0.09 ) + ( 3 x 1.1 ) = 3.82 metres
Module height = (1.4 + 0.15) + 0.2 + 0.2 = 1.95 metres

Number of width modules = 58 ÷ 4.35 = 13.3 ~ 13 modules


Number of length modules = 140 ÷ 3.82 = 36.6 ~ 36 modules
Number of height modules = 15 ÷ 1.95 = 7.7 ~ 7 modules

Given that 1 module can carry 2 pallets in width and 2 pallets in length:
(No. of width modules × pallets in a module width) × (no. of length
modules × pallets in module length) × no. of height modules
Total pallet capacity = (13 × 2) × (36 × 3) × 7 = 19656 pallets
Case 11.1 Let There Be Light Lamp Shade Company (Bỏ)

Total volume = 8,5 x 8 x 40 = 2720 cubic feet ( trừ hao 0,5 feet = 6 inches)
= 8ft x 8ft x 40ft = 2560 cubic feet

1) Package dimension A:
12” x 12” x 12” = 1 feet x 1feet x 1feet = 1 cubic feet
+ 1 pack = 1 cubic feet
2560 pack <= 2560 cubic feet
+ 1 pack =10 pounds
2560 packs= 25600 pounds < 44000 pounds of restrictions
25600 pounds/cont
+ 1 cont = 2560 lights
? cont = 8100 lights ( demand) => 3,2 cont = 4 cont
2) Package dimension B:
12” x 12” x 40” = 1 feet x 1feet x 3.3feet = 3.3 cubic feet
+ 1 pack = 3,3 cubic feet 1 pack = 62 pounds
776 pack <= 2560 cubic feet 776 packs = 48112 pounds
> 44000 pounds of restrictions
REDUCE 4112 pounds
1 pack = 62 pounds
66.3 pack <= 4112 pounds
66 or 67?
776 – 66 = 710 packs x 62 pounds > 44000
776 – 67 = 709 packs x 62 pounds < 44000
 chọn 709 packs
1 pack = 6 lights 1 cont = 4254 light
709 packs = 4254 lights/ cont 2 cont <= 8100 lights
3) Package dimension C:
12” x 12” x 48” = 1 feet x 1feet x 4feet = 4 cubic feet
1 pack = 4 cubic feet 1 pack = 101 pounds
640 pack <= 2560 cubic feet 640 packs = 64640 pounds
> 44000 pounds of restrictions
Reduce 20640 pounds
1 pack = 101 pounds
204.3 pack <= 20640 pounds
204 or 205?
640 - 204 = 436 packs x 101 pounds > 44000
640 - 205= 435 packs x 101 pounds < 44000
1 pack = 10 lights 1 cont = 4350 lights
435 packs = 4350 lights 2 cont <= 8100 lights
4) COST Style A: 4 cont
Total manufacture cost = 4 x 8,100 = 32,400
Total package cost= 0.6 x 8,100 = 4,860
Total transport cost to Vancouver = 1,400 x 4= 5,600
Insurance = 2% value of shipment = 0.02 x ( 32,400 + 4,860 + 5,600) = 857.2
Total transport cost to Shanghai= 800 x 4= 3,200
Total costs of delivering the style A shades to the port of Shanghai = 46,917.2$

5) COST Style B: 2 cont


Total manufacture cost = 4.5 x 8,100 = 36,450
Total package= 8,100/6 = 1,350
Total package cost= 2 x 1,350 = 2,700
Total transport cost to Vancouver = 1,400 x 2= 2,800
Insurance = 2% value of shipment = 0,02 x ( 36,450 + 2,700 + 2,800) = 839
Total transport cost to Shanghai= 800 x 2= 1,600
Total costs of delivering the style B shades to the port of Shanghai = 44,389$

5) COST Style C: 2 cont


Total manufacture cost = 5 x 8,100 = 40,500
Total package= 8,100/10 = 810
Total package cost= 2.25 x 810= 1822.5
Total transport cost to Vancouver = 1,400 x 2= 2,800
Insurance = 2% value of shipment = 0.02 x ( 40,500 + 1822.5 + 2800) = 902.45
Total transport cost to Shanghai= 800 x 2= 1,600
Total costs of delivering the style C shades to the port of Shanghai = 47,624.95$
CASE 11.1: THE ADELAIDE DAIRY COMPANY (Bỏ)

Supply 60,000 tins of milk powder


Total shipment =< 20,000kg/cont
Opt A:

( Volume tin/pallet= height x 2diameter )


+ Volume of tin = 21 x 21 x 22 = 9702 cm3
+ Available volume 1 pallet can carry:
106.7 x 106.7 x 100 = 1,138,489 cm3 ( đổi m sang cm )
+ 1 tin = 9702 cm3
? = 1,138,489 cm3 suy ra 117.3 tins = 117 tins/pallet
+ Cont size: 2.28m x 2.12m x 11.84m = 228 x 212 x 1184 cm
( chắt hàng lên cont trừ hao 0.5 feet(height)= 6 inches = 15.24 cm )
+ Available volume in 1 cont:
228 x ( 212 - 15.24 ) x 1184 = 53,115,755.5 cm3
1 pallet = 1,138,489 cm3
? = 53,115,755.5 cm3 => 46.7 pallets = 46 pallets/cont

1 cont = 46 x 117 = 5382 tins


1 tin = 3.3 kg 1 pallet = 15 kg
5382 tins = 17,760.6 kg 46 pallets = 690 kg
suy ra 17,760.6 + 690 = 18,450.6 kg < 20,000 kg
There will be 5,382 tins of milk powder can be loaded into a cont under Otp A

Opt B:

+ 20 more tins in 1 pallet


1 pallet= 137 tins ( 117 ( Opt A ) + 20 )
+ Cont size: 2.28m x 2.12m x 11.84m = 228 x 212 x 1184 cm
( chắt hàng lên cont trừ hao 0.5 feet(height)= 6 inches = 15.24 cm )
+ Available volume in 1 cont:
228 x ( 212 - 15.24 ) x 1184 = 53,115,755.5 cm3
1 pallet = 1,138,489 cm3
? = 53,115,755.5 cm3 => 46.7 pallets = 46 pallets/cont

1 pallet = 15kg
1 tins = 3.3 kg
137 tins = ? kg
 1 palletized load= 467.1 kg
+ Pack 46 pallets into a container
1 pallet = 467.1 kg
46 pallets = 21,468.6 kg > 20,000 kg
+ REDUCE 1,486.6 kg
1 palletized load = 467.1 kg
3.2 pallets = 1,486.6 kg
Reduce 4 pallets: 46 – 4 = 42 pallets
+ Check : 1 pallet = 467.1 kg
42 pallets = 19,618.2 kg < 20,000 kg
+ 1 pallet = 137 tins
42 pallets => 5754 tins
Opt C:

+ Volume of a drum = 75 x 75 x 100 = 562,500 cm3


+ Available space of a container:
1184 x 228 x (212 – 15.24) = 53,115,755.5 cm3
1 drums = 562,500 cm3
94.4 drums <= 53,115,755.5 cm3
+ drum capacity: 200 kg, empty weight: 32kg -> filled drum = 232 kg
1 drum = 232 kg
94 drums = 21,808 kg > 20,00 kg
REDUCE 1,808 kg
1 drum = 232 kg
7.8 drums = 1,808 kg
Reduce 8 drums : 94 – 8 = 86 drums
+ Checking: 86 drums x 232 kg = 19,952 kg < 20,00 kg
STORAGE CHARGES

1 pallet = 20 $
1. Highest no.of pallets = 200 pallets ( không thường xuyên lưu hàng trong kho )
-> storage charges = 200 x 20 = 4000 $
2. Average no.of pallets: ( thường xuyên lưu kho )
= (100 + 175 + 200 + 190 + 70 + 70 + 70)/7= 125 pallets ( nếu lẻ thì round up )
-> storage charges = 125 x 20 = 2500 $
3. Opening stock plus intake: ( chủ hàng có nhiều hàng nhập, ít hàng xuất)
= 100 ( đầu tuần) + (100 + 100 + 50 + 10 + 20 + 20 + 0)= 400 pallets
-> storage charges = 400 x 20 = 8000 $
4. Opening stock plus intake minus despatches: ( nhập ít, xuất nhiều)
= 100 + (100 + 100 + 50 + 10 + 20 + 20 + 0) - ( 25 + 75 + 60 + 130 + 20 + 20+ 0)
= 70 pallets
-> storage charges = 70 x 20 = 1400 $
no.of pallets 120 172 202 247 227 250 140

No.of pallets of Monday= no.of pallets + intake - despatches ( Sunday )


1 pallet = 20 $
5. Highest no.of pallets = 250 pallets ( không thường xuyên lưu hàng trong kho )
6. Average no.of pallets: ( thường xuyên lưu kho )
= (120 + 172 + 202 + 247 + 227 + 250 + 140)/7= 194 pallets ( nếu lẻ thì round up )
7. Opening stock plus intake: ( chủ hàng có nhiều hàng nhập, ít hàng xuất)
= 120 ( đầu tuần) + (82 + 95 + 125 + 130 + 90 + 65 + 75)= 782 pallets
8. Opening stock plus intake minus despatches: ( nhập ít, xuất nhiều)
= 120 +(82 + 95 + 125 + 130 + 90 + 65 + 75) - (30 + 65 + 80 + 150 + 67 + 175 + 90)
= ? pallets
no.of 500 790 800 840 1230 1310 1290 1100 1310
pallets

a. Highest = 1310
b.Average=(500+790+800+840+1230+1310+1290+1100+1310)/9= 1018.8 = 1019
c.Opening stock plus intake= 4130
d. Opening stock plus intake minus despatches= - 1720

You might also like