0% found this document useful (0 votes)
8 views10 pages

BSN 2

The document contains a series of math problems and solutions related to square roots and cube roots for a class 8 assignment. It includes questions on identifying perfect squares, calculating square roots using different methods, and determining the smallest numbers needed to achieve perfect squares or cubes. The document also provides explanations for each answer to reinforce understanding of the concepts.

Uploaded by

shelly sharma
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as DOCX, PDF, TXT or read online on Scribd
0% found this document useful (0 votes)
8 views10 pages

BSN 2

The document contains a series of math problems and solutions related to square roots and cube roots for a class 8 assignment. It includes questions on identifying perfect squares, calculating square roots using different methods, and determining the smallest numbers needed to achieve perfect squares or cubes. The document also provides explanations for each answer to reinforce understanding of the concepts.

Uploaded by

shelly sharma
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as DOCX, PDF, TXT or read online on Scribd
You are on page 1/ 10

Assignment class8

Ch-SQUARE ROOTS AND CUBE ROOTS


1. Which of the following will have 6 at unit place?
A. 192
B. 112
C. 242
D. 132
Answer: C
Explanation: 242 = 24 x 24 = 576
2. What is the sum of the first four odd natural numbers?
A. 16
B. 17
C. 18
D. 20
Answer: A
Explanation: The sum of the first odd natural numbers = 1+3+5+7 = 16
3. The value of 92 – 1 is equal to:
A. 81
B. 80
C. 79
D. None of the above
Answer: B
Explanation: 92-1 = 81 – 1 = 80
4. The square of 42 is:
A. 1764
B. 1664
C. 1564
D. 1504
Answer: A
Explanation: 422 = (40 + 2)2
= (40+2) (40+2)
= 40(40 + 2) + 2(40 + 2)
= 402 + 40 x 2 + 2 x 40 + 22
= 1600 + 80 + 80 + 4
= 1764
5. The Pythagorean triples whose smallest number is 6:
A. 8, 6 7
B. 6, 17, 8
C. 6, 8, 10
D. 10, 5, 6
Answer: C
Explanation: The general form of Pythagorean triplets is 2m, m2-1, m2+1
Given, 2m = 6
So, m = 3
m2 – 1= 32-1 = 9-1 = 8
m2+1=32+1= 9+1 = 10
6. 2-3 Mark sums
Q.8: Find the square roots of 100 and 169 by the method of repeated subtraction.
Solution:
Let us find the square root of 100 first.

1. 100 – 1 = 99
2. 99 – 3 = 96
3. 96 – 5 = 91
4. 91 – 7 = 84
5. 84 – 9 = 75
6. 75 – 11 = 64
7. 64 – 13 = 51
8. 51 – 15 = 36
9. 36 – 17 = 19
10. 19 – 19 = 0

Here, we have performed a subtraction ten times.


Therefore, √100 = 10
Now, the square root of 169:

1. 169 – 1 = 168
2. 168 – 3 = 165
3. 165 – 5 = 160
4. 160 – 7 = 153
5. 153 – 9 = 144
6. 144 – 11 = 133
7. 133 – 13 = 120
8. 120 – 15 = 105
9. 105 – 17 = 88
10. 88 – 19 = 69
11. 69 – 21 = 48
12. 48 – 23 = 25
13. 25 – 25 = 0

Here, we have performed subtraction thirteen times.


Therefore, √169 = 13
Q.10: Find the square root of 729 using factorisation method.
Solution:

729 = 3×3×3×3×3×3×1
⇒ 729 = (3×3)×(3×3)×(3×3)
⇒ 729 = (3×3×3)×(3×3×3)
⇒ 729 = (3×3×3)2
Therefore,
⇒ √729 = 3×3×3 = 27
Q. 11: Find the smallest whole number by which 1008 should be multiplied so as to get a
perfect square number. Also, find the square root of the square number so obtained.
Solution:
Let us factorise the number 1008.
1008 = 2×2×2×2×3×3×7
= (2×2)×(2×2)×(3×3)×7
Here, 7 cannot be paired.
Therefore, we will multiply 1008 by 7 to get a perfect square.
New number so obtained = 1008×7 = 7056
Now, let us find the square root of 7056

7056 = 2×2×2×2×3×3×7×7
⇒ 7056 = (2×2)×(2×2)×(3×3)×(7×7)
⇒ 7056 = 22×22×32×72
⇒ 7056 = (2×2×3×7)2
Therefore;
⇒ √7056 = 2×2×3×7 = 84
Q. 12: Find the smallest whole number by which 2800 should be divided so as to get a perfect
square.
Solution:
Let us first factorise the number 2800.

2800 = 2×2×2×2×5×5×7
= (2×2)×(2×2)×(5×5)×7
Here, 7 cannot be paired.
Therefore, we will divide 2800 by 7 to get a perfect square.
New number = 2800 ÷ 7 = 400
Q. 13: 2025 plants are to be planted in a garden in such a way that each row contains as
many plants as the number of rows. Find the number of rows and the number of plants in
each row.
Solution:
Let the number of rows be, x.
Therefore, the number of plants in each row = x.
Total many contributed by all the students = x×x = x2
Given, x2 = Rs.2025
x2 = 3×3×3×3×5×5
⇒ x2 = (3×3)×(3×3)×(5×5)
⇒ x2 = (3×3×5)×(3×3×5)
⇒ x2 = 45×45
⇒ x = √(45×45)
⇒ x = 45
Therefore,
Number of rows = 45
Number of plants in each rows = 45
Q.14: Find the smallest square number that is divisible by each of the numbers 8, 15 and 20.
Solution:

L.C.M of 8, 15 and 20 is (2×2×5×2×3) = 120.


120 = 2×2×3×5×2 = (2×2)×3×5×2
Here, 3, 5 and 2 cannot be paired.
Therefore, we need to multiply 120 by (3×5×2) i.e. 30 to get a perfect square.
Hence, the smallest squared number which is divisible by numbers 8, 15 and 20 = 120×30 = 3600
Q.15: Find the square root of 7921 using long division method.
Solution:
∴ √7921 = 89
Q. 16: Find the square root of 42.25 using long division method.
Solution:

∴ √42.25 = 6.5
Q. 17: Find the least number which must be added to 1750 so as to get a perfect square. Also,
find the square root of the obtained number.
Solution:
Using long division method:
Here, (41)2 < 1750 > (42)2
We can say 1750 is ( 164 – 150 ) = 14 less than (42)2.
Therefore, if we add 14 to 1750, it will be a perfect square.
New number = 1750 + 14 = 1764
Therefore, the square root of 1764 is as follows:

∴√1764 = 42
Ch 7
1. The one’s digit of the cube of 53 is:
A. 9
B. 3
C. 7
D. 1
Answer: C
Explanation: 533 = 53 x 53 x 53
33 = 3x3x3 = 27
Hence, at the unit place, we will get 7.
Recheck: 533 = 53 x 53 x 53 = 148877
2. By what number should we divide 135 to get a perfect cube?
A. 3
B. 5
C. 7
D. 9
Answer: B
Explanation: 135 = 3 x 3 x 3 x 5
We can see, 5 is the extra number which cannot be paired in a group of 3.
Hence, 135/5 = 27
3. What should be divided by 53240 to make it a perfect cube?
A. 5
B. 10
C. 15
D. 20
Answer: A
Explanation: The prime factorisation of 53240
53240 = 2 × 2 × 2 × 11 × 11 × 11 × 5 = 23 × 113 × 5
Hence, we need to divide 53240 by 5
53240/5 = 10648 is a perfect cube.
4. Cube root of 15625 is:
A. 5
B. 15
C. 25
D. 35
Answer: C
Explanation: 15625 = 5 x 5 x 5 x 5 x 5 x 5
√15625 = 5 × 5 = 25
3

5. 2-3 mark sum


Find the cube root of 13824 by prime factorisation method.
Solution:
First let us prime factorise 13824:
13824 = 2 × 2 × 2 × 2 × 2 × 2 × 2 × 2 × 2 × 3 × 3 × 3
= 23 × 23 × 23 × 33
√13824 = 2 × 2 × 2 × 3 = 24
3

You might also like