Gas Laws
Gas Laws
GAS LAWS
TEACHERS OF PHYSICS
www.teachersofphysics.com
8/12/2020
BOYLE’S LAW.
1. State Boyle’s Law
The pressure of a fixed mass of a gas is inversely proportional to its
volume at a constant temperature.
2. State how the pressure of a fixed mass of gas can be increased at constant
temperature. (1mk)
When the volume is decreased (the gas is compressed), the spacing
between the molecules is decreased, and therefore the rate at which they
collide with the walls of the container is increased – so the pressure
increases.
3. An air bubble expands as it rises to the surface of water in a deep pond. State
the cause of this given that the temperature remains constant. (1mk)
Decrease in pressure due to water as the bubbles rises to the top it
expand since pressure increases with depth.
5. Show that the density of a fixed mass of gas is directly proportional to the
pressure at constant temperature.
6. Draw axes and sketch the P – V graph for a gas obeying Boyle’s Law.
8. On the axes provided, sketch a graph of PV against V for ideal gas in which
Boyle’s law is obeyed. (1mk)
PV
V
9. On the axis below, sketch a graph to show how the pressure of a fixed mass of a
gas varies with volume at constant temperature. (1mk)
V
10. A diver at the bottom of a swimming pool releases an air bubble of volume
3 3
2cm . As the air bubble rises, its volume increases to 5cm at the surface of the
pool. Explain this observation.
Liquid pressure decreases as the bubble rises to the top causing increase
in its volume.
11. A bubble at the bottom of a pond rises to the surface of the pond. If the volume,
as it just reaches the surface is double that at the bottom of the pond; estimate
H=20 m
3
12. A bubble of air of volume 1cm is released by a deep-sea diver at a depth where
the pressure is 30 atmospheres. Assuming its temperature remains constant
(T1 = T2) what is its volume just before it reaches the surface where the pressure
is 1.5 atmosphere? (3mks)
Solution
3
V1=1cm
P1=30 atm
P2=1.5 atm
V2=?
P1V1=P2V2
1.5×V1=1×30
V1=
3
V1=20 cm
13. An empty barometer tube of length 90cm is lowered vertically with its mouth
downwards into a tank of water. What will be the depth at the top of the tube
when the water has risen 15cm inside the tube, given that the atmospheric
pressure is 10m head of water?
14. A column of air 24cm long is trapped by a column of mercury 10cm long in a
L P2=(76+10)=86cmHg
P1V1=P2V2
76×24=86×L
L=
L=21.21 cm
15. A hand pump suitable for inflating a football has a cylinder which is 0.24m in
-4 2
length and an internal cross-sectional area of 5.0 x 10 m . To inflate the
football the pump handle is pushed in and air is pumped through a one-way
valve. The valve opens to let air in to the ball when the air pressure in the pump
has reached 150 000Pa. (Assume the air temperature remains constant}
a) If the pressure in the pump is initially 100 000 Pa, calculate how far the
piston must be pushed inwards before the one way valves opens.
Let the initial length of hand pump be Y
-4 3
V1=0.24 x 5.0 x 10 m
P1=100,000 Pa
P2= 150,000Pa
-4 3
V2= (Y x 5.0 x 10 ) m
By boyle’s law: P1V1=P2V2
-4 -4
100,000 x (0.24 x 5×10 )=150,000 × (Y x 5.0 x 10 )
Y=
Y= 0.16
Length piston moved inwards=0.24-0.16=0.08 m
(b) When the one-way valve opens the total pressure in the cylinder will be
150 000 Pa. What force will be exerted on the piston by the air in the
cylinder?
150,000 =
-4 2
Force =150,000 x 5.0 x 10 m
Force =75N
16. Air is trapped inside a glass tube by a thread of mercury 240mm long. When the
tube is held horizontally, the length of the air column is 200mm.
Atmospheric pressure
=760 mmHg 200 mm 240 mm
Given that the atmospheric pressure is 760mmHg and the temperature is kept
constant, calculate the length of air column when the tube is held;
(i) Vertical with the open end up (3mk)
Atmospheric pressure =760 mmHg
240 mm
L P2=(760+240)=1000mmHg
P1V1=P2V2
760×200=1000×L
L=
L=153 mm
240mm
P1V1=P2V2
760×200=520×L L=292.3 mm L=
Atmospheric pressure
=750 mmHg 50mm
(a) Determine the length of the air column when the tube is kept vertical with
50mm
750×80=700×L L=85.71 mm
L= Length of air column =85.71mm
(b) State the assumptions made in the above calculation (1mk)
-2 3
V2= 1.667 x 10 m
(c) Calculate the number of balloons of volume 1.0 x 10 -2m3 that the balloon
seller can fill using the gas (2mk)
Solution
Let the number = n
3
V1=0.10m
7 -2
P1= 1.0 x 10 Nm
5 2
P2=2.0 x 10 N/m
-2 3
V2=1.0 x 10 m
By boyle’s law: P1V1=n(P2V2)
7 5 -2
1.0 x 10 ×0.10=n(2.0 x 10 × 1.0 x 10 )
n=
n= 500
20. An air bubble is released at the bottom of a tall jar containing a liquid. The
height of the liquid column is 80cm. The volume of the bubble increase from
2
1
P x 105 Pa
1 2
(a) State the reason why the volume increases as the bubble rises in the liquid
column. (1mk)
Decrease in pressure exerted on the bubbles by the liquid column as it
rises to the top.
75 25
30
40 To foot pump
50
Meter 60
ruler Oil
70
45
3
Pressure, P (x105N/m2)
∆Y
2
∆X
20 40 60 80 100
I/ V
(M-3)
(iii) Determine the gradient of the graph (3mks)
Slope =
=
3
= 5.3191 × 10 N/m
(iv) Given that the equation of the graph is PV = 2RT where R is a constant, use
your graph to determine the value of R. (3mks)
From the graph, it is a straight line, Y=mx+c
P=
2RT= Slope/Gradient
3
2×300K×R=5.3191 × 10 N/m
3
600K×R=5.3191 × 10 N/m
-1 -1
R=8.8652Nm k or J/K
(vii) From the graph, calculate the volume when the pressure
2
380,000N/m (2mks)
5 2 -3 3
3.8 x 10 N/m =70.1 m =0.01426m
(viii) State the two physical quantities which were kept constant (2mks)
Mass and temperature
5. Using the kinetic theory of gases, explain the behaviour of gas particles in
accordance with Charles Law. (2mk)
When the temperature of a gas rises, its particles move faster and exert a
larger force on the wall of the container when they collide with it.
The frequency of collisions also increases.
If the pressure is to remain constant, the volume must increases.
OR
Heat
Volume (cm3)
T
0
-300 -273 -200 -100 0 -100 Temperature C
OR
T2=54+273=327K
V2=?
=
=
3
V2=21.8cm
0
10. On a certain day when the temperature is 37 c, the pressure in an open gas jar is
0
640mm of mercury. The jar is then sealed and cooled to the temperature of 17 c.
Calculate the final pressure.
Solution
T1=37+273=310K
P1=640mmHg
T2=17+273=290K
P2=?
=
=
P2=598.71 mmHg
3
11. A constant mass of hydrogen gas occupies a volume of 4.0cm at a pressure of
5 5
2.4 x 10 Pa and temperature of 288K. Find its volume at a pressure of 1.6 x 10
Pa when the temperature is 293K.
Solution
3
V1=4.0cm
T1=288K
5
P1=2.4 x 10 Pa
T2=293K
5
P2=1.6 x 10 Pa
V2=?
=
=
3
V2=6.104 cm
V2=240.9556 ml
13. (a) The graph shows the relationship between volume and temperature for an
experiment.
80
Volume X 10- 6 60
m3
40
20
0
Temp ( C)
2. A gas is enclosed in a glass container and the container is heated. Explain why
the pressure of the gas increases. (1mk)
Raising the temperature increases the average speed of particles so
they collide more vigorously and more frequently with container walls. If
the volume does not increase the pressure must rise.
3. Explain why gas cylinders are likely to expand incase of a fire out break(2mk)
When a gas is heated, Temperature of a gas rises, its particles move faster and
exert a larger force on the wall of the cylinder.
If the pressure remain constant, the volume must increase thus expand.
4. Using Kinetic theory of Gases, explain how the rise in temperature of a gas
causes rise in the pressure of a gas if the volume is kept constant.(3mk)
Raising the temperature increases the average speed of particles so
they collide more vigorously and more frequently with container walls.
If the volume does not increase, pressure increases.
Absolute zero temperature refers to the lowest temperature a gas can fall
0
to. It is -273 celcius (0 Kelvin).
7. The diagram below shows a set up that a student used to investigate the
pressure law.
0
50
25 Y
75
Stirrer X
Hot Water Glass flask
Dry air
X ……………………Thermometer………………………………………………..
Y ……………………Pressure gauge……………………………………………..
T1=27+273=300K
5 -2
P1=2.1 x 10 Nm
T2=327+273=600K
P2=?
=
=
5 -2
V2=4.2×10 Nm
9. At the start of the journey, the temperature and pressure of inside a car tyre
0
were 17 c and 300 Pa
i) Calculate the temperature during the journey (3mk)
T1=17+273=290K
=
P1=300 Pa T2=(290P2)/300
T2=? =
P2=?
Constant volume
10. The graph in the figure below shows the relationship between the pressure and
temperature for a fixed mass of an ideal gas at constant volume.
300
275
250
225
Pressure (Pa) X
200
175
150
125
103
100
∆x
75
50
25
0
273 283 293 303 313 323 333 343 353 363 373
Temperature T (Kelvin)
i) Determine the slope of the graph
Slope =
Slope =
=
3
= 2.0 × 10 Pa/K
iii) Why would it be impossible for pressure of the gas to be reduced to zero in
practice?
Gas liquefies at high temperatures before reaching O Kelvin.
High pressure may liquefy the gas even before reaching 0°C
UNIVERSAL GAS FORMULAR
From General Equation = =Constant
Where
P is pressure of the gas
V is Volume of the gas
T is Temperature of the gas
1. A balloon filled with organ gas a volume of 200 cm 3 at the earth’s surface where
the temperature is200C, and the pressure 760mm of mercury. If it is allowed to
ascend to a height where the temperature is 00C and the pressure 100mm of mercury, calculate
the volume of the balloon.
Solution
3
V1=200cm V2=? V2=144.14cm
3
T1=20+273=293K =
P1=760mmHg
T2=0+273=273K =
P2=100mmHg
3
4. A given mass of hydrogen gas occupies a volume of 1.6m at a pressure of 1.5 x
5 0
10 Pa and 12 C temperature. What volume will it occupy at s.t.p?(3mk)
Solution
3
V1=1.6 m V2=? =
T1=12+273=285K
5 3
P1=1.5×10 Pa = V2=2.299 m
T2=0+273=273K
5
P2=1.0 × 10 Pa
5 3
5. A rubber tube is inflated to a pressure of 2.7 x 10 pa and volume 3800cm at a
o
temperature of 25 c. It is then taken to another place where the temperature is
o 5
15 c and the pressure 2.5 x 10 pa. Determine the new volume. (3mk)
Solution
3
V1=3800 cm V2=?
T1=25+273=298K =
5
P1=2.7×10 Pa = 3
V2=3966.289 cm
T2=15+273=288K
5
P2=2.5 × 10 Pa
3
6. A container holds 80cm of air. the pressure is 100KPa and the temperature
0 3
7.5 C. What is the final pressure when the air is compressed to 30cm and the
0
temperature is 29 C
Solution
3
V1=80 cm P2=? =
3
T1=7.5+273=280 V2=30 cm
.5K P2=287.106 KPa
P1=100K Pa =
T2=29+273=302K
480
440
400
360
320
PV (Joule)
280
240
200 ∆y
160
120
80
40 ∆x
10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
Temperature (Kelvin)
(i) The gas constant. (2mks)
Gas constant =Slope =
Constant=
=7.6 J/K
(ii) The volume that the fixed mass of the gas would occupy at a temperature
0
of -248 C and a pressure of 104kPa. (3mk)
=K=7.6
7.6=
7.6=
V=1.8269 Volumes
3 0
(iii) The pressure necessary for 40m of the gas to attain a temperature of 0 C.
(3mk)
7.6=
7.6=
P=51.377 Pa