Direct and Inverse Proportion
Direct and Inverse Proportion
2. If the number of hours you work is directly proportional to the amount of money you earn, and
you earn $50 for 5 hours of work, how much would you earn for 8 hours of work?
3. The time it takes to fill a tank with water is inversely proportional to the rate at which the water
flows into the tank. If it takes 5 minutes to fill the tank when the flow rate is 20 liters per
minute, how long will it take to fill the tank if the flow rate is 10 liters per minute?
4. A car travels at a constant speed of 60 miles per hour. How does the time it takes to travel a
certain distance change if the speed remains constant?
5. The more workers there are on a job, the less time it takes to complete it. If a job takes 10 hours
with 5 workers, how long will it take with 10 workers?
6. The cost of printing flyers is directly proportional to the number of flyers printed. If 500 flyers
cost $50, how much would 1000 flyers cost?
7. The intensity of light decreases as you move farther away from the source. If a light source is 4
meters away and casts a shadow of 8 meters, how far away would the shadow be if the light
source is moved to 6 meters away?
8. If 3 workers can complete a project in 8 days, how many days would it take for 6 workers to
complete the same project, assuming they work at the same rate?
9. The time it takes for a car to travel a certain distance is inversely proportional to its speed. If a
car takes 3 hours to travel 120 miles at a certain speed, how long would it take to travel the
same distance at twice the speed?
10. The pressure exerted by a gas is inversely proportional to the volume it occupies, provided the
temperature remains constant. If a gas exerts a pressure of 4 atm in a 2-liter container, what
pressure would it exert if transferred to a 4-liter container?
11. A recipe calls for 2 cups of flour to make 24 cookies. How many cups of flour are needed to
make 36 cookies if the recipe is kept the same?
12. The members of Tom's soccer team are selling raffle tickets to raise funds for their upcoming
tournament. Tom knows that they can raise $150 for every 50 tickets sold.
a. What is the cost of each raffle ticket?
b. How much money would Tom's soccer team make if they sell 120 raffle tickets?
c. Could Tom's soccer team raise exactly $1,000? If so, how many raffle tickets would they need
to sell? If not, why?
13. Sarah's gardening club is selling packets of seeds to raise money for new equipment. Sarah
knows they can raise £80 for every 25 packets of seeds sold.
a. What is the cost of each packet of seeds?
b. How much money would Sarah's gardening club make if they sell 60 packets of seeds?
c. Could Sarah's gardening club raise exactly £500? If so, how many packets of seeds would they
need to sell? If not, why?