0% found this document useful (0 votes)
30 views5 pages

12345

The document contains calculations related to hydraulic gradients, effective stress, and unit weights of various soil types, including saturated clay and dry sand. It provides detailed formulas and results for different points in a soil profile, including total stress, pore water pressure, and effective stress. Additionally, it discusses the conditions under which quicksand phenomena may occur and includes safety factor calculations.

Uploaded by

lawrence61414
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
0% found this document useful (0 votes)
30 views5 pages

12345

The document contains calculations related to hydraulic gradients, effective stress, and unit weights of various soil types, including saturated clay and dry sand. It provides detailed formulas and results for different points in a soil profile, including total stress, pore water pressure, and effective stress. Additionally, it discusses the conditions under which quicksand phenomena may occur and includes safety factor calculations.

Uploaded by

lawrence61414
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
You are on page 1/ 5

8.

𝐻 = 6 − 1.5 = 4.5 𝑚
𝐻𝑁𝑓 4.5 × 4
𝑞=𝑘 = (4 × 10−4 × 10−2 ) ( ) = 𝟗 × 𝟏𝟎−𝟔 𝒎𝟑 /𝒔/𝒎
𝑁𝑑 8

8.6

𝐻 = 10 − 1.5 = 8.5 𝑚
𝐻𝑁𝑓 8.5 × 4
𝑞=𝑘 = (10−3 × 10−2 ) ( ) = 𝟐. 𝟖𝟑 × 𝟏𝟎−𝟓 𝒎𝟑 /𝒔/𝒎
𝑁𝑑 12
9.2
𝐺𝑠 𝛾𝑤 2.65 × 9.81
𝛾𝑑 = = = 17.33 𝑘𝑁/𝑚3
1+𝑒 1 + 0.5
(𝐺𝑠 + 𝑒)𝛾𝑤 (2.68 + 0.65) × 9.81
𝛾𝑠𝑎𝑡2 = = = 19.8 𝑘𝑁/𝑚3
1+𝑒 1 + 0.65
(𝐺𝑠 + 𝑒)𝛾𝑤 (2.71 + 0.81) × 9.81
𝛾𝑠𝑎𝑡3 = = = 19.08 𝑘𝑁/𝑚3
1+𝑒 1 + 0.81
A點
𝜎𝐴 = 0, 𝑢𝐴 = 0, 𝜎𝐴′ = 0
B點
𝜎𝐵 = 𝜎𝐴 + 𝐻1 𝛾𝑑 = 0 + 4 × 17.331 = 69.32 𝑘𝑁/𝑚2
𝑢𝐵 = 0
𝜎𝐵′ = 𝜎𝐵 −𝑢𝐵 = 69.32 𝑘𝑁/𝑚2
C點
𝜎𝐶 = 𝜎𝐵 + 𝐻2 𝛾𝑠𝑎𝑡2 = 69.32 + 1.5 × 19.8 = 99.02 𝑘𝑁/𝑚2
𝑢𝐶 = 𝐻2 𝛾𝑤 = 1.5 × 9.81 = 14.72 𝑘𝑁/𝑚2
𝜎𝐶′ = 𝜎𝐶 −𝑢𝐶 = 99.02 − 14.72 = 84.3 𝑘𝑁/𝑚2
D點
𝜎𝐷 = 𝜎𝐶 + 𝐻3 𝛾𝑠𝑎𝑡3 = 99.02 + 3 × 19.08 = 156.26 𝑘𝑁/𝑚2
𝑢𝐷 = (𝐻2 + 𝐻3 )𝛾𝑤 = (1.5 + 3) × 9.81 = 44.15 𝑘𝑁/𝑚2
𝜎𝐷′ = 𝜎𝐷 −𝑢𝐷 = 156.26 − 44.15 = 112.11 𝑘𝑁/𝑚2

H (m) σ (kN/m2) u (kN/m2) σ' (kN/m2)


A 0 0 0 0
B 4 69.32 0 69.32
C 5.5 99.02 14.72 84.3
D 8.5 156.26 44.15 112.11

σ (kN/m2) u (kN/m2) σ' (kN/m2)


0 40 80 120 160 0 40 80 0 40 80 120
0 0 0

2 2 2
H (m)

4 4 4

6 6 6

8 8 8
9.7
計算飽和黏土單位重
𝑤𝐺𝑠 0.4 × 2.7
𝑒= = = 1.08
𝑆 1
(𝐺𝑠 + 𝑒)𝛾𝑤 (2.7 + 1.08) × 9.81
𝛾𝑠𝑎𝑡 = = = 17.83 𝑘𝑁/𝑚3
1+𝑒 1 + 1.08
計算飽和黏土層底部之總應力、孔隙水壓
𝜎 = 𝛾𝑠𝑎𝑡 (7.6 − 𝐻) + 𝛾𝑤 ℎ = 17.83(7.6 − 5.5) + 9.81ℎ = 37.443 + 9.81ℎ
𝑢 = 9.81 × 5.5 = 53.96 𝑘𝑁/𝑚2
有效應力為 0 時達穩定
𝜎 ′ = 37.443 + 9.81ℎ − 53.96 = 0
ℎ = 𝟏. 𝟔𝟖 𝒎

9.9
a.
計算水力坡降
1.2
𝑖= = 0.6
2
計算滲流率
𝑞 = 𝑘𝑖𝐴 = (0.1 × 10−2 ) × 0.6 × 0.5 = 𝟑 × 𝟏𝟎−𝟒 𝒎𝟑 /𝒔

b.
計算 C 點有效應力
(𝐺𝑠 + 𝑒)𝛾𝑤 (2.68 + 0.55) × 9.81
𝛾𝑠𝑎𝑡 = = = 20.44 𝑘𝑁/𝑚3
1+𝑒 1 + 0.55
𝜎𝑐′ = 𝑧𝛾 ′ − 𝑖𝑧𝛾𝑤 = 1.2(20.44 − 9.81) − 0.6 × 1.2 × 9.81 = 5.69 > 0
故不會發生沸砂現象

c.
𝛾′
當𝜎𝑐′ = 0時(即𝑖𝑐𝑟 = 𝛾 ), 會發生沸砂現象
𝑤

𝑖 = 𝑖𝑐𝑟
ℎ (20.44 − 9.81)
=
2 9.81
ℎ = 𝟐. 𝟏𝟕 𝒎
9.11
計算乾砂單位重
𝐺𝑠 𝛾𝑤 2.66 × 9.81
𝛾𝑑(𝑠𝑎𝑛𝑑) = = = 17.4 𝑘𝑁/𝑚3
1+𝑒 1 + 0.5
計算黏土單位重
(𝐺𝑠 + 𝑆𝑒)𝛾𝑤 (2.71 + 0.6 × 0.75)(9.81)
𝛾𝑐𝑙𝑎𝑦 = = = 17.71 𝑘𝑁/𝑚3
1+𝑒 1 + 0.75
計算飽和黏土單位重
(𝐺𝑠 + 𝑒)𝛾𝑤 (2.72 + 0.95)(9.81)
𝛾𝑠𝑎𝑡(𝑐𝑙𝑎𝑦) = = = 18.46 𝑘𝑁/𝑚3
1+𝑒 1 + 0.95

當H=0時
𝜎0 = 0
𝑢0 = 0
𝜎0′ = 0
當 H = 4 m (上) 時
𝜎(4) = 𝐻1 𝛾𝑑(𝑠𝑎𝑛𝑑) = 4 × 17.4 = 69.6 𝑘𝑁/𝑚2
𝑢(4) = 0

𝜎(4) = 𝜎(4) − 𝑢(4) = 69.6 𝑘𝑁/𝑚2
當 H = 4 m (下) 時
𝜎(4) = 𝐻1 𝛾𝑑(𝑠𝑎𝑛𝑑) = 4 × 17.4 = 69.6 𝑘𝑁/𝑚2
𝑢(4) = 𝑆𝐻2 𝛾𝑤 = −0.6 × 2.5 × 9.81 = −14.72 𝑘𝑁/𝑚2

𝜎(4) = 𝜎(4) − 𝑢(4) = 69.6 − (−14.72) = 84.32 𝑘𝑁/𝑚2
當 H = 6.5 m 時
𝜎(6.5) = 𝜎(4) + 𝐻2 𝛾𝑐𝑙𝑎𝑦 = 69.6 + 2.5 × 17.71 = 113.88 𝑘𝑁/𝑚2
𝑢(6.5) = 0

𝜎(6.5) = 𝜎(6.5) − 𝑢(6.5) = 113.88 𝑘𝑁/𝑚2
當 H = 10 m 時
𝜎(10) = 𝜎(6.5) + 𝐻3 𝛾𝑠𝑎𝑡(𝑐𝑙𝑎𝑦) = 113.88 + 3.5 × 18.46 = 178.49 𝑘𝑁/𝑚2
𝑢(10) = 𝐻3 𝛾𝑤 = 3.5 × 9.81 = 34.34 𝑘𝑁/𝑚2

𝜎(10) = 𝜎(10) − 𝑢(10) = 178.49 − 34.34 = 144.15 𝑘𝑁/𝑚2

H (m) σ (kN/m2) u (kN/m2) σ' (kN/m2)


0 0 0 0
4 (上) 69.6 0 69.6
4 (下) 69.6 -14.72 84.32
6.5 113.88 0 113.88
10 178.49 34.34 144.15
σ (kN/m2) u (kN/m2) σ' (kN/m2)
0 100 200 -50 0 50 0 50 100 150
0 0 0

2 2 2

4 4 4
H (m)

6 6 6

8 8 8

10 10 10

9.13
計算平均水力坡降
0.36(𝐻1 − 𝐻2 ) 0.36(7 − 3)
𝑖𝑎𝑣 = = = 0.32
𝐷 4.5
安全係數
𝛾′ (17 − 9.81)
𝐹𝑆 = = = 𝟐. 𝟐𝟗
𝑖𝑎𝑣 𝛾𝑤 0.32 × 9.81

You might also like