0% found this document useful (0 votes)
18 views3 pages

Unit 4 Study Guide 24 - 25

The document is a study guide for Unit 4, containing various math problems related to multiplication, division, area, and grouping. It includes questions about calculating products, determining lengths, and interpreting remainders, as well as real-world applications of math concepts. Additionally, it prompts students to demonstrate their problem-solving strategies through different methods.

Uploaded by

jamiem.dyas
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as DOCX, PDF, TXT or read online on Scribd
0% found this document useful (0 votes)
18 views3 pages

Unit 4 Study Guide 24 - 25

The document is a study guide for Unit 4, containing various math problems related to multiplication, division, area, and grouping. It includes questions about calculating products, determining lengths, and interpreting remainders, as well as real-world applications of math concepts. Additionally, it prompts students to demonstrate their problem-solving strategies through different methods.

Uploaded by

jamiem.dyas
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as DOCX, PDF, TXT or read online on Scribd
You are on page 1/ 3

Unit 4 Study Guide Name: ___________________________

1. Jordan was asked to solve this problem using the US standard algorithm for multiplication. What number goes in row
B? What number was “carried” and belongs in the spot where A is marked? What is the final product?
Row B is: __________

The number carried to where A is: _________

The final product is: __________________

2. The area of the cafeteria is 4,536 square feet. The width of the cafeteria is 27 feet. What is the length of the
cafeteria?

3. Ms. Morris was dividing breakfast materials for classes that won the Curriculum Night challenge.
● She had 86 breakfast items.
● There were 6 grade levels.
● Ms. Simpson divided 86 by 6. The answer was 14 r 2.
What do the 14 and 2 represent in Ms. Morris’ answer?

The 14 represents ____________________________________________________.

The 2 represents ______________________________________________________.

4. CJ bought 7 small bags and 12 large bags of candy for a school carnival.
● Each of the small bags had 55 pieces of candy.
● Each of the large bags had 182 pieces of candy.
How many pieces of candy did CJ buy?
A 385 B 2,184 C 2,569 D 2,337

5. Which number is the closest estimate to the value of 8,232 ÷ 43?


A2 B 20 C 200 D 2,000

6. Londyn is using an open array to find the product of 226 x 84. She forgot to write the number in the part of the array
labeled S. Which number should Londyn have written instead of S?
A 800 B 80 C 240 D 1,600

200 20 6

80 16,000 1,600

4 800 S 24
7. A large Dojo party was held for 5th grade students in Mecklenburg County.
• 69 different schools sent students to the party.
• Each school sent 18 students.
• Students were placed into teams with 27 students on each team.
How many teams were formed?
A 27 B 126 C 1,242 D 46

8. Li is using an array to solve the division problem 342 ÷ 9. She first subtracted 30 rows of 9. How many more rows of
9 can Li make in the array? A 5 B6 C7 D8
9

270
30

9. A sports company makes 711 basketballs every hour. The company makes basketballs for 16 hours a day. How
many basketballs are made in one day?

10. Find the answer that matches each problem from the box below. Put it next to the word problem it matches.
12 or 13 13 $12.50 12

Blythe is taking 150 students on a field trip to Carowinds this year. There can be NO MORE than
12 students in each group for safety reasons. What is the smallest number of groups the teachers
need to make to meet these expectations?

There are 150 students in line for the Fury. If the ride operators can fit 12 students on each trip of
the roller coaster, how many times will the ride run with a FULL car?

The funnel cake maker at Carowinds made $150 during his shift. If he sold funnel cakes for 12
funnel cakes during his shift, how much did he charge for each funnel cake?

At the end of the day, one worker has to pack up his leftover prizes. He has 150 prizes leftover
and 12 boxes, but needs to put all prizes in a box. How many prizes should he put in each box to
make sure all of his prizes are packed up?

11. Select ALL the expressions that correctly show how the problem 345x17 can be broken apart or decomposed into
smaller products:
Set A Set B Set C Set D Set E
10x300 10x345 10x345 10x345 ● 1x345
10x40 7x345 7x45 5x345 ● 7x345
10x5 2x345
7x300
7x40
7x5
12. This is a 10 point question. To earn all 10 points, you must:
● Correctly identify how many students helped Mrs. Hoover set up her science experiments. (4 pts)
● Show one way to solve the problem using strategies such as an area model or partial products. (3 pts)
● Show another way to solve this problem using strategies such as an area model or partial products. (3 pts)

Mrs. Hoover selected students to help set up her science experiment last week. If she had 684 items to set up, and
each student set up 18 items, how many students did she select to help her with her set up?
**Show two ways to solve this problem in the space below. Use arrays, area models, partial quotients, repeated
subtraction, or equations to represent your thinking.**

Strategy #1 Strategy #2

You might also like