0% found this document useful (0 votes)
14 views3 pages

Life Exercises Feb 9

The document contains exercises focused on food vocabulary, quantities, and ordering in a restaurant context. It includes grammar points on using 'much' and 'many', as well as practical speaking activities for practicing conversations about food. Additionally, it features a section on reading food labels and understanding their meanings.
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
0% found this document useful (0 votes)
14 views3 pages

Life Exercises Feb 9

The document contains exercises focused on food vocabulary, quantities, and ordering in a restaurant context. It includes grammar points on using 'much' and 'many', as well as practical speaking activities for practicing conversations about food. Additionally, it features a section on reading food labels and understanding their meanings.
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
You are on page 1/ 3

5 Und erlin e a pa t f h ons

d . r O eac sentence that can be 9 Look at the pictures and complete the descripti
rep1ace w1th much or manY, and wnt. e the (1-8) with these words.
repl acement wor d.
bag bottle glass kilo
1 I don 't eat ª- Iot of fast food. much
'box piec e slice
,,, .can
2 Th
3 D ere aren 't a lot of local mar kets in
my region. A:hy
o yo~ b~y a Iot of snacks for the kids?
~,, r D 11
4 The re isn t a lot of milk in the fridge. P,u<,"'
food. P) ~
S She doe sn't put a lot of salt on her
summer?n«1l~
6 Do you eat a lot of strawberries in the
s in you r
6 Work in pairs. Com plet e these sentence
own wor ds and tell you r partner.
I eat a Iot of.. . I don 't eat muc h ...
y ... ....9
I don 't eat man •
bild'
Listening and vocabulary 1 a (/2 , ~ .,,, of sauce 5 a t-,(.,•X of pasta
qu an tit ies an d containers 2 a P,~(C of chocolate 6 a /6/1 of tuna
t,1;1·; of meat
3 a:,, :ce of pizza 7 a
r at one of
7 éSfJ Work in pair s. Listen to a sho ppe ket is it? 4 a r /Q 56o f water 8 a tú<::. of rice
the mar kets from the article. Which mar
../
J

8 1►fJ List en again._Answer the questio


ns. Grammar ho w many / ho w much
1 How man y ban ana s doe s he huy ?
,5 ,· y .
? fil '() ► HOW MAN Y / HOW MUCH
2 How man y kilos of rice doe s he buy t? 8: Six, please.
buy? ÚJJ f A: How man y bananas do you wan
3 How man y bott ]es of sauc e doe s he 8: A kilo.
A: How much rice do you wan t?
page 166.
For mor e info rmat ion and practice, see

tion
1 O Look at the gram mar box. Which ques
asks about
asks abo ut countable nou ns? Which
uncountable nou ns?
h or many.
11 Complete the~e questions with muc
1 A: How f0zlo 1\, apples wou ld you like?
B: Six, please. ,
2 A: How l'-' {/ sug ar do you want?
B: Two kilos.
3 A: How 1\' J , '- boxes of pasta do you want?
B: Just one. '
4 A: How 0' '' cheese wou ld you like?
B: Hal f a kilo, please.

Speaking lffllijrjj
food
12 Work in pairs. Practice conversations ~ta
gs.
market. Take tum s asking for these thin
• five app les and sorne cheese
• sorne brea d and a bottle of sauce
• four cans of tuna and six slices of cake
ket. Ask for
13 Hav e a new conversation at a food mar
the foods you like to eat.

Unit 5 Food
Se An eater's guide to food lahels
• 5 When do you say these phrases with mean? Matc1t
Reading the sentences (1-4) with the uses (a-d).
1 Work in groups. What food do you eat every 1 Doyouknowwhatlmean?Q _ •
week? List seven things. Toen number the things 2 I see what you mean. L L
on your list in order from 1 to 7. Tell the rest of the 3 Your pizza is delicious. I mean it! LJ__
group what you eat. 4 We went out for dinner last Friday-1 mean
1 = very good for you Saturday.L
7 = not very good for you a to check the other person understands you
1eat salad about tltrce times a week because it's very b to say you are serious
good for you. Once a wcek, 1eat a burger and fries, but c to correct something you said
fries aren't vcry good for you. d to say you understand

2 Work in pairs. Look at the photos of food labels on 6 Work in pairs. Answer these questions.
page 63. Answer the questions. 1 What does the word vegetarían mean?
1 What information is on the labels on cans and 2 What do the three colors on traffic lights mean
boxes of food? to car drivers? •
2 Do you ever read labels? Why or why not? 3 How often do you say things you don't really
mean?Why?
3 Read the blog post about food labels and circle the
correct options (a-b).
1 FoodOith the words superfood or natural on the
Critical thinking ways of giving
label . advice
a is always good for you
b often costs more money than other food 7 Toe writer's main aun in the blog is to give the
2 The best befare date means you should eat the r~ade: ad vice: Match the sentences with the ways
food~. c:r ,:'.·! -,:Ti~~- ,1Jv1ce (a~). Underline the key words.
a before the date :, '!";,.: ,:
. , . :. . . . .
4
• •
,,¡...,., ,,dv1·ce
•. ,...ü
•.'ll.,J _,j ...~ u.
b after the date -~ •::.;~ ·: ?. H.~gg-estion
3 In low-fat foods, there is often a lot of b_ . ~::<1.:. (.'(:,:·;r:t.hing isn't necessary
a sugar
b good fat ·i 2)~~-g~L1. l{X)k at the price first, or you could
4 "Traffic lights" on food labels b. :tcáü the label. _12.__
a use two colors . 2 Check the rest of the Iabel. -1L
b help you choose healthy food 3 ~ake ~u.re you look carefully at the list of
mgred1ents befare you huy. a
4
Word focus mean You can still eat it afterward-;1i_
5 You don't need to throw the food away. c._
4 The writer uses the word mean in the blog post. 6 Remember that sorne types of fat are important
Match the sentences (1-2) with the uses of the for health. ª-
word mean (a-b). 7
When th~ label has the number of calories in
1 Red means the food is unhealthy. _ one portion, be careful. g_
2 The word healthy means the food is good
foryou._ Writing and speaking lfflllm
a to explain a word 8 Work in pairs. Writ thr .
b to say what something shows or tells you about healthy eaf e U ee more pteces of advice
, from Exercise 7 ;g. se the words and phrases
pair. • en read your advice to another

Make sure you eat lots of vegetables.


Sd At the restaurant
2 ~a t are sorne common ªPPeti
matn cours~s, and desserts in Zers,
restaurants 1n your country?
you normally order? Tell th • Whi
1
·d\d.
eeªSs. ,
3 Look at the menu again and h
dish or drink from each part cWi~ i j
pairs. Tell your partner. • 0rk~

Real life ordering arneJ


4 i>!i Listen to two people at th
restaurant in Exercise l. Work ine .
_......,,.~. Answer the questions. Pa1rs.

1 What do they order?


Vocabulary menus 2 Look at the menu again. How
much does the meal cost?
1 Complete the restaurant menu with these headings.
Appetize rs 5 í>JI Look at these expressions i
ordering a meal. Who says them: ~~e
Desserts Drinks Main course

of the customers (C) or the waiter(W)l


Listen again and check. •
Menu
1 t c. ► ORDERING A MEAL
Here is the menu. ~
Garlic bread Can l get you anything to drink first? 4'.,
l'd like a bottle of water, please.C,._
Red pepper and tomato soup 1don't want an appetizer. L
Shrimp salad 1'11 have a seafood pizza. L
l'd also like dessert. L
2 Are you ready to order? 'yL_
------------------------- That was delicious. L
$73.95 Can I get you anything else?\Jl
Spaghetti Bolognese
Could we have the check, please? ..(_
Seafood pizza $7 7.95
Steak and fries $75.50 6 Pronunciation contractions
Mushroom and spinach burger wíth fries* $17.95
(*suitabJe for vegetarians) a íSj.J Listen and repeat these
contracted forms.
Chícken satay with Thai noodles $72.50
J'd J'd like a coffee.
3 t /'I" I I'll J'll have a pizza.

b Practice saying the phrases for


Apple píe and ice cream $8.95 ordering a meal with contractions.
Chocolate fudge cake $7.95
Four cheeses and crackers 7 Work in groups of three. One person
$7.50 is the waiter and two people are 1
customers. Practice a conversation·seª1ª.
4 restaurant. Use the menu in Exerci
Fresh smoothíes Then change roles.
$3.95
(orange, pínrappfP, strawberry)
Bott/ed watf'r (sparklinR or still) $2.50
len/ tra
$2.50

You might also like