Grade 6 Math Quizzes:answers
Grade 6 Math Quizzes:answers
Quiz 1
1. An apple costs 32p and a pear costs 47p. How much for 3
apples and 4 pears?
2. A rectangle has a length of 5.2cm and a width of 4.1cm. What is
the a) the perimeter and b) the area of the rectangle?
3. There were 12,841 people at a festival. There were 3,985 men.
This is 2,864 less than the amount of women that were there.
All the rest of the people were children. How many children
were there?
4. A salesman sells 6,401 cars in a year. He sells 2,403 vans. He
sells 3,421 less motorbikes than than the total amount of cars
and vans. How many vehicles did he sell in total?
5. A farmer has 1822 sheep. 307 sheep are black. 272 more
sheep are brown than black. The rest of the sheep are white.
When the farmer shears the white sheep he gets 5 kg of wool
per sheep. If he sheared all his white sheep, how many
kilograms of wool would he get?
6. John takes one minute to eat quarter of a pizza. How long will it
take for him to eat half a pizza?
7. Kim walks 4 km in an hour. How long will it take for her to walk
18 km?
8. How many minutes are there in one day?
9. If you split £6 equally between eight children, how much will
each child get?
10. How many quarters equal three and a half?
Name:_________________________
Quiz 3
1. £2.84
2. a) 18.6 cm b) 21.32 cm2
3. 2007 children
4. 14,187 vehicles
5. 4,680 kg
6. 2 minutes
7. 4 hours and 30 minutes
8. 1440 minutes
9. £0.75 or 75p
10. 14 quarters
Answers for Quiz 3
1. £6.80
2. 1600g; you must add 400g more
3. £6
4. 0.03, ⅛, ¼ , ⅓, ⅗ 0.8, 0.86, 1.01
5. £4
6. Jake 1 hours 57 mins. Mary 1 hour 27 mins. Difference 30 minutes
7. 25 apples, 40 pears, 10 bananas and 25 lemons.
8. £26.60
9. £40
10. 12 cm
1. £16
2. 1/20 are dogs, 60 cows, 20 sheep, 15 chickens
3. Mike- 6:12, Sam- 5.25
4. £8.75
5. £15.60
6. £40.50
7. 55,999 people
8. 32 sheep; 3 sheep left over
9. 60 cm
10. £31.25