Tutorial 2 (7)
Tutorial 2 (7)
Food F1 costs $60/Kg and Food F2 costs $80/kg. Food F1 contains 3 units/kg
of vitamin A and 5 units/kg of vitamin B while Food F2 contains 4 units/kg
of vitamin A and 2 units/kg of vitamin B.
s
Objective Function: MAX 250X1 + 150X2
w
e Constraints: Subject to 2X1 + 3X2 ≤ 260 (Wiring time)
r
1X1 + 2X2 ≤ 140 (Testing time)
X1 ≥ 20 (Minimum generators)
X2 ≥ 20 (Minimum alternators)
s
Objective Function: MAX 500D + 400W
w
e Constraints: Subject to 1D + 0.5W ≤ 40 (Cutting time)
r
0.5D + 0.75W ≤ 40 (Sanding time)
D, W ≥ 0 (Nonnegativity condition)
Question 4
Bobbins Manufacturing produces softball and baseballs for youth recreation
leagues. Each softball costs $11 to produce and sells for $17 while each baseball
costs $10.50 and sells for $15. The material and labor required to produce each item
is listed here along with the availability of each resource.