0% found this document useful (0 votes)
8 views2 pages

Math Assignment 1

The document contains a math assignment focused on ratios, percentages, and unitary methods, with various questions related to these topics. It includes practical problems involving calculations of ratios, percentages, and comparisons in different contexts. The assignment aims to enhance understanding of mathematical concepts through real-life applications.
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
0% found this document useful (0 votes)
8 views2 pages

Math Assignment 1

The document contains a math assignment focused on ratios, percentages, and unitary methods, with various questions related to these topics. It includes practical problems involving calculations of ratios, percentages, and comparisons in different contexts. The assignment aims to enhance understanding of mathematical concepts through real-life applications.
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
You are on page 1/ 2

Math Assignment 26. What is the ratio basically?

Unitary method, percentages and ratios 27. How will the ratio of the two be?
Answer in one word: 28. What is the unit of ratio?
1. If you know the price of a thing, how can you know 29. What is the Lateral term of 9:11?
the price of more than one thing? 30. Biam school has 800 male and 700 female students.
2. If 9 men can do a work in 10 days, in how many days The number of female students is the percentage of
can one man do the work? the total number of students?
3. If the price of 4 eggs is 240 taka, what is the price of 31. 10 people can complete a work in 30 days. 15
2 dozen eggs? people can do that work in how many days?
4. 1 man can do a work in 12 days. How long will it 32. The age ratio of Taha and her mother is 1:3. If her
take 5 people to do the job? mother is 36 years old, how old is she?
5. What is meant by % sign? 33. Nabil's height is 150 cm. And her elder sister's
6. 3/4=?% height is 160 cm. Nabil’s height is how many times his
7. What is 40% of 1200 taka? sister's height?
8. You have scored 720 out of 900 marks in an exam. 34. If 144 out of 1200 students were absent, what
So what percentage of the total marks you get? percentage of students were present?
9. How many terms are in the simple ratio? What are 35. A book is given 20% discount on its price. If the
they? cover price of the book is Tk 120, what is the purchase
10. If the length of a bamboo is equal to the length of price?
5 saplings, what will be the ratio of the lengths of the Context Questions:
bamboo and the sapling? 01. A table is 5 feet 6 inches long and 3 feet 9 inches
1 1
11.1 : 6 ,Find the simple ratio. wide.
3 2
12. Find the ratio of the length to the width of your (a) Express the width of the table in cm.
math book. (b) Find the ratio of length to width of the table.
13. What is the ratio of male and female students in (c) Find the percentage by which the length is greater
your class? than the width of the table.
14. What is the ratio that is obtained by multiplying or 02. A man kept 1/4 part of his total property for
dividing the former and the latter of the ratio by the himself and 1/8 part for his wife and divided the
same number? remainder equally between his two children. The total
15. Write the equivalent ratio of 5:6. value of the property of the said person and his wife is
16. How many equivalent ratio of a ratio has? Tk. 12,00,000.
17. Write fractions equivalent to 5/7. (a) How much share of the property did each child get?
18. 3:5 = 12:z, which number in the place of z will make (b) Find the difference in the value of the property
the ratio equal? received by the wife and one child of the said person.
19.
10 𝑥
= , which number is placed in place of x to 03. It takes 156 men 84 days to dig a pond.
35 7
(a) How many men will be required to dig the pond in
make the ratio equal?
36 days?
20. If the amount of work remains the same, how will
(b) How many days will it take 273 men to dig the
the time change if the number of people increases?
pond?
21. To increase the price of potatoes, Nuva bought 5
04. Saba went to the market with Tk 2500 and sold Tk
kg of potatoes for 60 taka more than before. How
1000. On his way to home, he buys a toy. When he
much has the price per kg increased?
returned home, 70 percent of it was spent.
22. How many people are in each team in the hundred
(a) How much money did Saba spend in total?
grid game?
(b) What is the price of the toy?
23. Who wins the hundred grid game?
(c) What is the price of the toy as a percentage of the
24 What is the denominator of the fraction called 100?
total amount?
25. Out of 20 mangoes, 5 are rotten. What percentage
05. Mr. Ashfaq wants to build a house. That is why he
of mangoes are rotten?
hired 96 workers to build the house in 48 days.
(a) How many labourers are required to build Mr. (c) Find the total cost of rice for Moon's family for 1
Rahman's house in 72 days? year taking the monthly cost as the average cost.
(b) Find how long it will take 144 workers to build the 13. A hostel has 280 students. They have been allotted
house. 420 kg of rice in a week.
06. It takes 960 workers 35 days to build a road. (a) How much rice is needed everyday?
(a) Find the minimum or maximum number of workers (b) How long will the food last if there are 70 new
required to build the road in 1 day. students in the hostel after three days?
(b) How long will it take to build the road if the number 14. Mr. Mansib went to the market with 2000 taka. He
of workers is reduced by 80? bought 3 kg of fish at Tk 250 per kg and 4 eggs at Tk
07. Ifti buys two dozen bananas. The price of each 45 per kg.
dozen of bananas is 240 taka. The family members of (A) Mansib Saheb bought how much fish?
Ifti's are 5 people in total. (b) If he bought 5 bananas with the egg’s money, how
(a) If each person eats 1 banana every day, how many much would each banana cost?
bananas will the family need in a month? (c) The total cost, what percentage of its total amount?
(b) How much money does the family spend on 15. 18 carat 24 gram gold jewellery with gold to alloy
bananas per month? ratio of 5:1.
(c) How much does the family spend on bananas per (a) Determine the amount of gold and alloy in the
year? jewellery.
08. 450 workers need 30 days to construct a building. (b) How many grams of gold mixed in the said
(a) How many additional workers will be required to jewellery will make the ratio of gold to alloy 8:1?
complete the work in 20 days? 16. Raj measured the length of his reading table at 4
(b) How much additional time will be required to feet and the width at 3 feet 4 inches.
construct the building if the number of workers is (a) Calculate the ratio by converting the length and
reduced by 150? width to inches.
09. 3 men can work equally as 4 women. 6 men and 10 (b) The width is a percentage of the length?
women together can do a work in 21 days. (c) If the width is increased by what percentage, the
(a) How many men are equal to 20 women? length and width of the table will be equal?
b) How many days will it take 12 men and 15 women 17. Rani bought a book from the bookstore for 240
to complete the work? taka. The cover price of the book was Taka 360.
(c) How much money will be required to complete the (a) What percentage of commission did Rani get?
work if 1 woman is paid 550 taka per day? (b) If the ratio of cover price to purchase price of the
10. A hostel has 40 days of food stock for 400 students. book is 16:15, what will be the purchase price of the
After 10 days another 100 students came to that book?
hostel. 18. Age ratio of father and son is 12:3. Father's age is
(a) What is the percentage of 50 students out of 200 60 years.
students? (a) How old is the son?
(b) How many days will that amount of food last 20 (b) What is the percentage of the 2nd term of the 1st
students? term?
(c) How long will the remaining food last them?
11. As the price of oranges has increased by 25%, 5
oranges are available less than previously for Tk 500.
(a) What is the current price of oranges per dozen?
(b) How many oranges could be bought for Tk 500
earlier?
12. Moon's family needs 1 kg of rice daily and the price
of rice is 50 taka per kg.
(a) How much rice does Moon's family need in a week?
(b) How much rice does his family need in a month?

You might also like