0% found this document useful (0 votes)
6 views3 pages

Question 1 Solution

The document provides calculations for break-even analysis, contribution margins, and a make-or-buy decision for food additives and plant resins. It concludes that purchasing food additives is cheaper than producing them internally, while producing plant resins internally is more cost-effective than purchasing. Additionally, it details overhead costs and cost driver rates for packaged chemicals, resulting in specific cost per unit for different customers.

Uploaded by

Tanaka Jingo
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as XLSX, PDF, TXT or read online on Scribd
0% found this document useful (0 votes)
6 views3 pages

Question 1 Solution

The document provides calculations for break-even analysis, contribution margins, and a make-or-buy decision for food additives and plant resins. It concludes that purchasing food additives is cheaper than producing them internally, while producing plant resins internally is more cost-effective than purchasing. Additionally, it details overhead costs and cost driver rates for packaged chemicals, resulting in specific cost per unit for different customers.

Uploaded by

Tanaka Jingo
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as XLSX, PDF, TXT or read online on Scribd
You are on page 1/ 3

Force X Marks

Break even number of units = Total fixed manufacturing overheads


Contribution per unit

25,600
49.50

517.17
518 Force X 1C

Margin of safety = Sales less break even number of units


1,000 - 518
482 1C
1
Calculations 1
1
C1: Manufacturing overheads separation using high-low method 1
1
Variable cost per unit = $74,000 - $52,000 1
22,000 -12,000 1
2.20 1
1
Using 22,000 units activity level: 1
Fixed costs = $74,000 - ($2.20 x 22,000) 1
25,600.00 1C
1
C2: Contribution 1
$ $ 1
Selling price 100.00 1
Less variable costs 1
Raw materials: 1
Enzymes -2.50 1
Activated carbon and ethanol -11.00 1
PH adjusters -10.00 1
Surfactants -0.80 1
Direct labour -24.00 1
Variable overheads (C1) -2.20 -50.50 1C
Contribution per unit 49.50 1C

Total 12
Make or buy decision Marks
Food additives Plant resins Reason
$ $
Direct materials 6.00 7.00 1
Direct labour 5.00 9.00 1
Cost of electricity 2.50 3.00 1
Salary of supervisor 0.15 0.10 allocated cost, irrelevant 1
Depreciation - - fixed costs, irrelevant 1
General and administrative expenses - - fixed costs, irrelevant 1
Cost of machinery - - sunk cost 1
Cost of producing internally 13.65 19.10 1
Cost of buying from Mama Foods 12.50 23.00 1
Extra variable cost of buying/Savings 1.15 - 3.90
Production units 10,000.00 15,000.00 1
Total variable cost of buying 11,500.00 - 58,500.00 1
Fixed costs saved by closure 40,000.00 50,000.00 1
Net extra costs/(saving) of buying 51,500.00 - 8,500.00 1

Comments

It is cheaper to purchase food additives as the cost of producing internally is higher than purchasing from Mama Foods 1
The opposite is true for plant resins, where AC would rather produce internally than purchase from Mama Foods 1
However, it seems that it will cost AC more to shut down internal production of the products and switch to purchasing from
Mama Foods 1

Total 16
Receipts and inspection Storage Packaging Marks
$ $ $
Labour:
Normal pay 70,000.00 35,000.00 245,000.00 1
Overtime pay 6,000.00 18,000.00 6,000.00 1
Occupancy costs 200,000.00 50,000.00 250,000.00 1
Administration costs 30,000.00 15,000.00 15,000.00 1
Total Overhead costs 306,000.00 118,000.00 516,000.00 1

Number of boxes
Inspection time (Labour cost Square metres (Storage (Packaging cost
Customer driver) costs driver) driver)
Mimosa Mines 6 0.3 35
Homeric Construction 9 0.4 45
Astra Paints 15 0.3 60
Total cost drivers 30 1 140 1

Cost driver rate 10,200 118,000 3,686 3 1 mark per cost driver rate
per minute per square metre per box 1 matching correct cost driver to the correct activity

Cost per unit for the packaged chemicals

Mimosa Mines Homeric Construction Astra Paints


$ $ $
Packaged material 325,000.00 650,000.00 975,000.00 1
Receipts and inspection 61,200.00 91,800.00 153,000.00 1 C Give a concept mark if a student correctly
uses the cost driver to do the overhead
Storage 35,400.00 47,200.00 35,400.00 1 C allocation (Regardless that the drive rate
Packaging 129,000.00 165,857.14 221,142.86 1C maybe incorrect)
550,600.00 954,857.14 1,384,542.86 1
Number of units 30,000 45,000 25,000
Cost per unit per customer 18.35 21.22 55.38 3C

Total 18

You might also like