0% found this document useful (0 votes)
126 views16 pages

Line Graph Based On Percentage Distribution Set-1 (Prelims)

The document contains a series of questions based on a line graph illustrating the percentage distribution of money in the wallets of five individuals and the distribution of employees across different departments in various companies. It includes multiple-choice questions that require calculations based on the provided data, such as finding differences, ratios, and percentages. The document is structured for a course or mock test format, focusing on analytical and mathematical reasoning skills.
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
0% found this document useful (0 votes)
126 views16 pages

Line Graph Based On Percentage Distribution Set-1 (Prelims)

The document contains a series of questions based on a line graph illustrating the percentage distribution of money in the wallets of five individuals and the distribution of employees across different departments in various companies. It includes multiple-choice questions that require calculations based on the provided data, such as finding differences, ratios, and percentages. The document is structured for a course or mock test format, focusing on analytical and mathematical reasoning skills.
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
You are on page 1/ 16

Topic-Wise Bundle Course

Line Graph Based On Percentage Distribution Set-1 (Prelims)

1. Questions

Read the following information carefully and answer the questions.

The given line graph shows the percentage distribution of the total money in five different persons i.e.
Vijay, Kamal, Ravi, Arjun and Vishal wallets on Monday.

Total money in five different person’s wallets=12000

om
l.c
ai
gm
@
40

Total money in Vijay’s and Ravi’s wallet is how much more/less than the total money in Kamal’s
and Arjun’s wallet?
a3

a. 700 more
an

b. 400 less

c. 600 more
er

d. 500 less
or

e. None of these
sh

2. Questions
ki

Kamal had only Rs.20, Rs.100 and Rs.200 notes in his wallet. Then find the total number of rupee
notes in Kamal’s wallet, if the equal number of Rs.20, Rs.100 and Rs.200 notes in his wallet?

a. 14

b. 16

c. 12

d. 18

e. None of these

3. Questions

PDF Course Subscription | Mock Tests Subscription | All in One Subscription Page 1 Of 16
Topic-Wise Bundle Course
Line Graph Based On Percentage Distribution Set-1 (Prelims)

Find the ratio of the difference between total money in Arjun’s and Vishal’s wallets to the
difference between total money in Vijay’s and Ravi’s wallets.

a. 9:5

b. 3:2

c. 7:8

d. 6:1

e. None of these

4. Questions

om
Total money in Kamal’s and Ravi’s wallets is what percentage more/less than the total money in
Vijay’s wallet?

l.c
a. 36% less

ai
b. 44% more

c. 28% more

d. 17% less
gm
@
e. None of these
40

5. Questions
a3

Total number of rupee notes in Ravi’s wallet is 20 in denominations of Rs.10, Rs.50 and Rs.500.
Then find the number of Rs.500 notes in Ravi’s wallet, if the ratio of the number of Rs.10 and
an

Rs.50 notes in his wallet is 5:3

a. 4
er

b. 2
or

c. 8
sh

d. 6

e. None of these
ki

6. Questions

Study the following information carefully and answer the questions given below.

The given line graph shows the total number of employees (IT, HR and Sales) and the % of IT and HR
department employees out of the total number of employees in four different companies.

PDF Course Subscription | Mock Tests Subscription | All in One Subscription Page 2 Of 16
Topic-Wise Bundle Course
Line Graph Based On Percentage Distribution Set-1 (Prelims)

om
l.c
ai
gm
If the ratio of the number of male and female Sales employees in CTS is 6:5. Find the number of
Male employees in the Sales department in CTS?
@
a. 3000
40

b. 2800

c. 3200
a3

d. 2600
an

e. 3500
er

7. Questions
or

If 30% of the total number of employees in HCL are male and the ratio of the number of male
employees in IT, HR and sales in HCL is 7:5:3, then find the number of female employees in the
sh

sales department in HCL?


ki

a. 2180

b. 2750

c. 2850

d. 2450

e. 2790

8. Questions

Find the total number of IT employees in TCS, CTS and HCL?

a. 27720

PDF Course Subscription | Mock Tests Subscription | All in One Subscription Page 3 Of 16
Topic-Wise Bundle Course
Line Graph Based On Percentage Distribution Set-1 (Prelims)

b. 27750

c. 27780

d. 27730

e. 27740

9. Questions

What is the difference between the number of HR employees in TCS and Infosys together and the
number of IT employees in CTS and HCL together?

a. 2950

om
b. 3720

c. 3200

l.c
d. 2840

ai
e. 3150

10. Questions gm
The number of sales employees in Infosys is what percent more or less than the total number of
@
employees in TCS?
40

a. 78%
a3

b. 84%

c. 72%
an

d. 90%
er

e. 88%
or

11. Questions
sh

Read the following information carefully and answer the questions.

The given line graph shows the number of students who prefer milk, the percentage of the number of
ki

students who prefer coffee and the percentage of the number of students who prefer tea in five different
schools (A, B, C, D and E).

The total number of students= The number of students who prefer (milk + coffee + tea)

PDF Course Subscription | Mock Tests Subscription | All in One Subscription Page 4 Of 16
Topic-Wise Bundle Course
Line Graph Based On Percentage Distribution Set-1 (Prelims)

om
l.c
If the total number of students in school F is 50 more than that of school B and the ratio of the
number of boys and girls in school F is 2:1 and then find the total number of girls in school F?

ai
a. 180

b. 150

c. 100
gm
@
d. 120
40

e. None of these
a3

12. Questions

The number of students who prefer coffee and tea in school A is how much more than the number
an

of students who prefer coffee in school C?


er

a. 60

b. 20
or

c. 70
sh

d. 90
ki

e. None of these

13. Questions

Find the ratio of the number of students who prefer tea and milk in school E to the number of
students who prefer tea in school A?

a. 2:1

b. 4:3

c. 5:2

d. 7:6

PDF Course Subscription | Mock Tests Subscription | All in One Subscription Page 5 Of 16
Topic-Wise Bundle Course
Line Graph Based On Percentage Distribution Set-1 (Prelims)

e. None of these

14. Questions

Find the average number of students who prefer coffee in schools B and E?

a. 180

b. 100

c. 140

d. 200

om
e. None of these

15. Questions

l.c
If the ratio of the number of boys and girls who prefer coffee in school E is 2:1 and the number of
boys who prefer coffee and tea in school E is 250 and then find the number of girls who prefer tea

ai
in school E?

a. 70

b. 20
gm
@
c. 50
40

d. 90
a3

e. None of these
an

16. Questions

Read the following information carefully and answer the questions.


er

The given line graph shows the percentage of males, the percentage of females and the number of children
or

who visited the Taj Mahal on five different days (Monday, Tuesday, Wednesday, Thursday and Friday).

Total number of people who visited the Taj Mahal= Number of males who visited the Taj Mahal +
sh

Number of females who visited the Taj Mahal + Number of children who visited the Taj Mahal
ki

PDF Course Subscription | Mock Tests Subscription | All in One Subscription Page 6 Of 16
Topic-Wise Bundle Course
Line Graph Based On Percentage Distribution Set-1 (Prelims)

om
If the total number of people who visited the Taj Mahal on Saturday is 33.33% more than that of

l.c
Tuesday. Then find the average number of people who visited the Taj Mahal on Saturday and
Wednesday.

ai
a. 440

b. 400 gm
@
c. 420
40

d. 460

e. None of these
a3

17. Questions
an

Number of males who visited the Taj Mahal on Monday and Wednesday together is how much
more/less than the number of females who visited the Taj Mahal on Friday and Thursday
er

together?
or

a. 70 more
sh

b. 150 less

c. 90 less
ki

d. 100 more

e. None of these

18. Questions

Find the ratio of the number of males and children who visited the Taj Mahal on Tuesday together
to the number of females who visited the Taj Mahal on Tuesday and Friday together.

a. 1:1

b. 3:2

c. 7:8

PDF Course Subscription | Mock Tests Subscription | All in One Subscription Page 7 Of 16
Topic-Wise Bundle Course
Line Graph Based On Percentage Distribution Set-1 (Prelims)

d. 5:6

e. None of these

19. Questions

If the entry fees for each male and female on Friday is Rs.40 and Rs.30 respectively and the total
revenue generated on Friday is Rs.7100, then find the entry fee for each child on Friday?

a. Rs.12

b. Rs.15

c. Rs.18

om
d. Rs.10

e. None of these

l.c
20. Questions

ai
Total number of people who visited the Taj Mahal on Thursday is what percentage more than the
gm
number of children who visited the Taj Mahal on Monday and Thursday together?

a. 10%
@
b. 25%
40

c. 45%
a3

d. 30%

e. None of these
an
er

Explanations:
or

1. Questions
sh

Answer: C
ki

Total money in Vijay’s and Ravi’s wallet = (25 + 20) % of 12000 = 45 * 120 = Rs.5400

Total money in Kamal’s and Arjun’s wallet = ( 16 + 24 )% of 12000 = 40% of 120 = 4800

Required difference = 5400 – 4800 = 600 more

2. Questions

Answer: D

Total money in Kamal’s wallets = 16% of 12000 = 16 * 120 = Rs.1920

Let the number of rupee notes in each denominations=x

20x + 100x + 200x =1920

PDF Course Subscription | Mock Tests Subscription | All in One Subscription Page 8 Of 16
Topic-Wise Bundle Course
Line Graph Based On Percentage Distribution Set-1 (Prelims)

20 (x+5x+10x) = 1920

16x = 96

X=6

Required total = 6*3=18

3. Questions

Answer: A

The difference between total money in Arjun’s and Vishal’s wallets = ( 24 – 15 ) % of 12000 = 9 * 120 =
1080

om
The difference between total money in Vijay’s and Ravi’s wallet = ( 25 – 20 )% of 12000 = 5 * 120 = 600

Required ratio = 1080:600 = 9:5

l.c
4. Questions

ai
Answer: B

gm
Total money in Kamal’s and Ravi’s wallet = ( 16 + 20 ) % of 12000 = 36 * 120 = 4320

Total money in Vijay’s wallet=25% of 12000=12000/4=3000


@
Required percentage = ( 4320 – 3000 ) / 3000 * 100 = 1320 / 30 = 44% more
40

5. Questions

Answer: A
a3

Total money in Ravi’s wallet=20% of 12000=20*120=2400


an

The total number of rupee notes in Ravi’s wallet=20

Let the number of Rs.10 notes in Ravi’s wallet=5x


er

Let the number of Rs.50 notes in Ravi’s wallet=3x


or

The number of Rs.500 notes in Ravi’s wallet = 20 - ( 5x + 3x ) = 20-8x


sh

( 20-8x ) * 500 + 5x * 10 + 3x * 50 = 2400

10000 - 4000x + 50x + 150x = 2400


ki

7600 / 3800 = x

x=2

The number of Rs.500 notes in Ravi’s wallet = 20 – 8 * 2 = 20 – 16 = 4

6. Questions

TCS:

Total employees in TCS = 30000

Number of IT employees = 30000 * 30/100 = 9000

PDF Course Subscription | Mock Tests Subscription | All in One Subscription Page 9 Of 16
Topic-Wise Bundle Course
Line Graph Based On Percentage Distribution Set-1 (Prelims)

Number of HR employees = 30000 * 35/100 = 10500

Number of Sales employee = 30000 * (100 – 30 – 35)/100 = 10500

CTS:

Total employees = 25000

Number of IT employees = 45/100 * 25000 = 11250

Number of HR employees = 33/100 * 25000 = 8250

Number of Sales employee = (100 – 45 – 33)/100 * 25000 = 5500

Infosys:

om
Total employees = 20000

Number of IT employees = 20000 * 20/100 = 4000

l.c
Number of HR employees = 20000 * 56/100 = 11200

ai
Number of Sales employee = 20000 * (100 – 56 – 20)/100 = 4800

HCL:

Total employees = 15000


gm
@
Number of IT employees = 50/100 * 15000 = 7500
40

Number of HR employees = 15000 * 25/100 = 3750

Number of Sales employee = 15000 * (100 – 50 – 25)/100 = 3750


a3

Answer: A
an

Number of Sales employee in CTS = (100 – 45 – 33)/100 * 25000 = 5500


er

Number of male sales employees in CTS = 6/11 * 5500 = 3000

7. Questions
or

TCS:
sh

Total employees in TCS = 30000


ki

Number of IT employees = 30000 * 30/100 = 9000

Number of HR employees = 30000 * 35/100 = 10500

Number of Sales employee = 30000 * (100 – 30 – 35)/100 = 10500

CTS:

Total employees = 25000

Number of IT employees = 45/100 * 25000 = 11250

Number of HR employees = 33/100 * 25000 = 8250

Number of Sales employee = (100 – 45 – 33)/100 * 25000 = 5500

PDF Course Subscription | Mock Tests Subscription | All in One Subscription Page 10 Of 16
Topic-Wise Bundle Course
Line Graph Based On Percentage Distribution Set-1 (Prelims)

Infosys:

Total employees = 20000

Number of IT employees = 20000 * 20/100 = 4000

Number of HR employees = 20000 * 56/100 = 11200

Number of Sales employee = 20000 * (100 – 56 – 20)/100 = 4800

HCL:

Total employees = 15000

Number of IT employees = 50/100 * 15000 = 7500

om
Number of HR employees = 15000 * 25/100 = 3750

Number of Sales employee = 15000 * (100 – 50 – 25)/100 = 3750

l.c
Answer: C

ai
Number of male employees in sales department = 3/15 * 30/100 * 15000

= 900
gm
Number of female employees in sales department = 3750 – 900 = 2850
@
8. Questions
40

TCS:

Total employees in TCS = 30000


a3

Number of IT employees = 30000 * 30/100 = 9000


an

Number of HR employees = 30000 * 35/100 = 10500


er

Number of Sales employee = 30000 * (100 – 30 – 35)/100 = 10500

CTS:
or

Total employees = 25000


sh

Number of IT employees = 45/100 * 25000 = 11250


ki

Number of HR employees = 33/100 * 25000 = 8250

Number of Sales employee = (100 – 45 – 33)/100 * 25000 = 5500

Infosys:

Total employees = 20000

Number of IT employees = 20000 * 20/100 = 4000

Number of HR employees = 20000 * 56/100 = 11200

Number of Sales employee = 20000 * (100 – 56 – 20)/100 = 4800

HCL:

PDF Course Subscription | Mock Tests Subscription | All in One Subscription Page 11 Of 16
Topic-Wise Bundle Course
Line Graph Based On Percentage Distribution Set-1 (Prelims)

Total employees = 15000

Number of IT employees = 50/100 * 15000 = 7500

Number of HR employees = 15000 * 25/100 = 3750

Number of Sales employee = 15000 * (100 – 50 – 25)/100 = 3750

Answer: B

Required total = 7500 + 9000 + 11250 = 27750

9. Questions

TCS:

om
Total employees in TCS = 30000

Number of IT employees = 30000 * 30/100 = 9000

l.c
Number of HR employees = 30000 * 35/100 = 10500

ai
Number of Sales employee = 30000 * (100 – 30 – 35)/100 = 10500

CTS:

Total employees = 25000


gm
@
Number of IT employees = 45/100 * 25000 = 11250
40

Number of HR employees = 33/100 * 25000 = 8250

Number of Sales employee = (100 – 45 – 33)/100 * 25000 = 5500


a3

Infosys:
an

Total employees = 20000


er

Number of IT employees = 20000 * 20/100 = 4000

Number of HR employees = 20000 * 56/100 = 11200


or

Number of Sales employee = 20000 * (100 – 56 – 20)/100 = 4800


sh

HCL:
ki

Total employees = 15000

Number of IT employees = 50/100 * 15000 = 7500

Number of HR employees = 15000 * 25/100 = 3750

Number of Sales employee = 15000 * (100 – 50 – 25)/100 = 3750

Answer: A

Difference = (10500 + 11200) – (11250 + 7500)

= 2950

10. Questions

PDF Course Subscription | Mock Tests Subscription | All in One Subscription Page 12 Of 16
Topic-Wise Bundle Course
Line Graph Based On Percentage Distribution Set-1 (Prelims)

TCS:

Total employees in TCS = 30000

Number of IT employees = 30000 * 30/100 = 9000

Number of HR employees = 30000 * 35/100 = 10500

Number of Sales employee = 30000 * (100 – 30 – 35)/100 = 10500

CTS:

Total employees = 25000

Number of IT employees = 45/100 * 25000 = 11250

om
Number of HR employees = 33/100 * 25000 = 8250

Number of Sales employee = (100 – 45 – 33)/100 * 25000 = 5500

l.c
Infosys:

ai
Total employees = 20000

Number of IT employees = 20000 * 20/100 = 4000

Number of HR employees = 20000 * 56/100 = 11200


gm
@
Number of Sales employee = 20000 * (100 – 56 – 20)/100 = 4800
40

HCL:

Total employees = 15000


a3

Number of IT employees = 50/100 * 15000 = 7500


an

Number of HR employees = 15000 * 25/100 = 3750


er

Number of Sales employee = 15000 * (100 – 50 – 25)/100 = 3750

Answer: B
or

Required percentage = (30000 – 4800)/30000 * 100


sh

= 84%
ki

11. Questions

Answer: C

The number of students who prefer milk in school B=50

The total number of students in school B=50*5=250

The total number of students in school F=250+50=300

The total number of girls in school F=300/3*1=100

12. Questions

Answer: A

PDF Course Subscription | Mock Tests Subscription | All in One Subscription Page 13 Of 16
Topic-Wise Bundle Course
Line Graph Based On Percentage Distribution Set-1 (Prelims)

The number of students who prefer milk in school C=90

The number of students who prefer coffee in school C=90*2/1=180

The number of students who prefer coffee and tea in school A=60*4/1=240

Required difference=240-180=60

13. Questions

Answer: B

The number of students who prefer milk in school A=60

The total number of students in school A=60*5=300

om
The number of students who prefer tea in school A=300/2=150

The number of students who prefer milk in school E=100

l.c
The number of students who prefer tea in school E=100

ai
The number of students who prefer tea and milk in school E=100+100=200

Required ratio=200:150=4:3

14. Questions
gm
@
Answer: D
40

The number of students who prefer milk in school B=50

The number of students who prefer coffee in school B=50*2/1=100


a3

The number of students who prefer milk in school E=100


an

The number of students who prefer coffee in school E=100*3/1=300


er

Required average = ( 100 + 300 ) / 2 = 400 / 2 = 200

15. Questions
or

Answer: C
sh

The number of students who prefer milk in school E=100


ki

The number of students who prefer coffee in school E=100*3/1=300

The number of boys who prefer coffee in school E=300*2/3=200

The number of boys who prefer tea in school E=250-200=50

The number of students who prefer tea in school E=100*1/1=100

The number of girls who prefer who tea in school E=100-50=50

16. Questions

Answer: A

Let the number of children who visited the Taj Mahal on Tuesday (%)=100-40-30=30

PDF Course Subscription | Mock Tests Subscription | All in One Subscription Page 14 Of 16
Topic-Wise Bundle Course
Line Graph Based On Percentage Distribution Set-1 (Prelims)

Total number of people who visited the Taj Mahal on Tuesday=90*100/30=300

Total number of people who visited the Taj Mahal on Saturday=300*4/3=400

Let the number of children who visited the Taj Mahal on Wednesday (%)=100-37.5-25=37.5

Total number of people who visited the Taj Mahal on Wednesday=180*100/37.5 =180*8/3=480

Required average = ( 400 + 480 ) / 2 = 880 / 2 = 440

17. Questions

Answer: D

Let the number of children who visited the Taj Mahal on Monday (%)=100-25-50=25

om
Total number of males who visited the Taj Mahal on Monday=140*25/25=140

Let the total number of children who visited the Taj Mahal on Wednesday (%)=100-37.5-25=37.5

l.c
Total number of males who visited the Taj Mahal on Wednesday=180*37.5/37.5=180

ai
Let the Total number of children who visited the Taj Mahal on Thursday (%)=100-40-20=40

gm
Total number of females who visited the Taj Mahal on Thursday=140*20/40=70

Let the Total number of children who visited the Taj Mahal on Friday (%) = 100-20-60=20
@
Total number of females who visited the Taj Mahal on Friday=50*60/20=150
40

Required difference = ( 140 + 180 ) - ( 70 + 150 ) = 100

18. Questions
a3

Answer: C
an

Let the Total number of children who visited the Taj Mahal on Tuesday (%)=100-40-30=30
er

Total number of males who visited the Taj Mahal on Tuesday=90*40/30=120

Total number of males and children who visited the Taj Mahal on Tuesday=90+120=210
or

Total number of females who visited the Taj Mahal on Tuesday=90*30/30=90


sh

Let the Total number of children who visited the Taj Mahal on Friday (%)=100-20-60=20
ki

Total number of females who visited the Taj Mahal on Friday=50*60/20=150

Total number of females who visited the Taj Mahal on Tuesday and Friday=150+90=240

Required ratio=210:240=7:8

19. Questions

Answer: A

Total number of males who visited the Taj Mahal on Friday=50*20/20=50

Total number of females who visited the Taj Mahal on Friday=50*60/20=150

The total revenue generated by males and females on Friday=50*40+150*30=Rs.6500

PDF Course Subscription | Mock Tests Subscription | All in One Subscription Page 15 Of 16
Topic-Wise Bundle Course
Line Graph Based On Percentage Distribution Set-1 (Prelims)

The total revenue generated by children on Friday=7100-6500=Rs.600

Required answer=600/50=Rs.12

20. Questions

Answer: B

Total number of children who visited the Taj Mahal on Monday and Thursday=140+140=280

Total number of people who visited the Taj Mahal on Thursday=140*100/40=350

Required percentage = ( 350 – 280 ) / 280 * 100 = 70/280*100=25%

om
l.c
ai
gm
@
40
a3
an
er
or
sh
ki

PDF Course Subscription | Mock Tests Subscription | All in One Subscription Page 16 Of 16

You might also like