0% found this document useful (0 votes)
62 views2 pages

Systems of Equations - Elimination Worksheet

The document is a worksheet focused on solving systems of equations using the elimination method. It includes various problems requiring the definition of variables, formulation of equations, and solutions for different scenarios. Additionally, it provides answers to the problems at the end.

Uploaded by

simrahjpasha
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
0% found this document useful (0 votes)
62 views2 pages

Systems of Equations - Elimination Worksheet

The document is a worksheet focused on solving systems of equations using the elimination method. It includes various problems requiring the definition of variables, formulation of equations, and solutions for different scenarios. Additionally, it provides answers to the problems at the end.

Uploaded by

simrahjpasha
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
You are on page 1/ 2

Name ____________________________________________ Period__________

Systems of Equations - Elimination Worksheet

1. 5𝑥 + 4𝑦 =− 30 2. 3𝑥 − 2𝑦 = 2
3𝑥 − 9𝑦 =− 18 5𝑥 − 5𝑦 = 10

3. − 4𝑥 − 2𝑦 = 14 4. 5𝑥 + 4𝑦 =− 14
− 10𝑥 + 7𝑦 =− 25 3𝑥 + 6𝑦 = 6

5. The sum of two numbers is 20.5. Their difference is 6.5. Find the two numbers.

Define the variables: x = _________________ Equation 1: _______________________

y = _________________ Equation 2: _______________________

Solve using any method: Desmos, substitution, or elimination.

Solution: ____________________________________________________________________

6. Taco volunteered at the library 6 times as many hours over the weekend as Dylan. Together, they
volunteered a total of 14 hours. How many hours did each person volunteer over the weekend?

Define the variables: x = _________________ Equation 1: _______________________

y = _________________ Equation 2: _______________________

Solve using any method: Desmos, substitution, or elimination.

Solution: ____________________________________________________________________
6. Tiana placed two orders for flowers and bushes. The first order was for 24 flowers and 6 bushes. The total
of the first order was $144. The second order was for 18 flowers and 3 bushes. The total of the second order
was $90. What is the cost of each plant?

Define the variables: x = _________________ Equation 1: _______________________

y = _________________ Equation 2: _______________________


Solve using any method: Desmos, substitution, or elimination.

Solution: ____________________________________________________________________

7. Mrs. Adesso wants to take her class on a trip to either the science center or natural history
museum. The science center charges $7 per student, plus 75 for a guided tour. The natural history
museum charges $8 per student, plus $50 for a guided tour. For what number of students is the cost
of the trip the same at each museum?

Define the variables: x = _________________ Equation 1: _______________________

y = _________________ Equation 2: _______________________


Solve using any method: Desmos, substitution, or elimination.

Solution: ____________________________________________________________________

8. It costs $5 per hour to rent a snowboard from a certain ski rental company, plus a $50 deposit. Another ski
rental company charges $10 per hour to rent a snowboard, plus a $25 deposit. For what number of hours is the
cost to rent a snowboard the same at each company? What is the cost of renting a snowboard for this number
of hours?

Define the variables: x = _________________ Equation 1: _______________________

y = _________________ Equation 2: _______________________


Solve using any method: Desmos, substitution, or elimination.

Solution: ____________________________________________________________________

Answers: 1. (-6,0), 2. (-2,-4), 3. (-1,-5), 4. (-6,4), 5. (13.5,7), 6. Tadeo volunteered 2 hours, Dylan volunteered 2 hours,
7. $3 per flower, $12 per bush, 8. 25 students going on the trip for the cost of $250, 9. Costs $75 for 5 hours.

You might also like