Concrete Shear Wall Design
Concrete Shear Wall Design
Engineer: 1/18/2025
Descrip: W1
ASDIP Concrete 5.2.2.4 CONCRETE SHEAR WALL DESIGN www.asdipsoft.com
GEOMETRY
Wall Length = 5.25 m , Thickness = 30.0 cm Total Wall Height Hw ............ 53.00 m
Use 2-D16 @ 20.0 cm Vert. Bars
Cover
, = 3.8 cm Unsupported Height = 3.00 m , Stories = 17
Vertical ρ = 0.0072 > ρ min = 0.0025 OK Boundary Width = 50.0 cm ,Length = 150.0 cm
Use 2-D14 @ 12.0 cm Horizontal Bars Use 24-D32 Longitudinal Bars , ρ = 0.0257
Horizontal ρ = 0.0085 > ρ min = 0.0020 OK Use Ties D10 @ 15.0 cm d' = 6.6 cm
WALL PROPERTIES
Concrete f'c = 40.0 MPa Max. strain = 0.0030 Stress-strain = Whitney
Young's Modulus ½ 4700 * (40)½ = 29725 MPa ACI 19.2.2.1
Rupture ½ 0.62 * (40)½ = 3.9 MPa ACI Eq. (19.2.3.1)
Steel fy = 420.0 MPa Stress-strain = Elasto-plastic Es = 199955 MPa ACI 20.2.2.2
Boundary area Ab = 50.0 * 150.0 = 7500 cm²
Boundary inertia Ib = 50.0 * 150.0³ / 12 = 14062500 cm4
Boundary Asb = 8.04 * 24 = 192.9 cm²
Wall height / length ratio = 53.00 / 5.25 = 10.1
Wall area Aw = 2 * 7500.0 + (525.0 - 2 * 150.0) * 30.0 = 21750 cm²
Wall centroid ct = 5.25 * 100 / 2 = 263 cm
Wall inertia Iw = 583945313 cm4
Wall Asw = 2 * 192.9 + 2 * 2.01 * 13 = 438.2 cm²
Shear area Acv = 5.25 * 100 * 30.0 = 15750.0 cm²
Vu max = 1742.1 KN > 0.083 * √(f'c) / 10 * Acv = 826.8 KN (Comb: User-defined)
Vertical ρ min = 0.0025 , Horizontal ρ min = 0.0020 ACI 18.10.2.1
Hw / Lw = 10.1 > 2.0 , Two curtains reqd OK ACI 18.10.2.1
Hw / Lw = 10.1 > 2.0 ,End length = 0.15 * Lw = 0.15 * 5.25 * 100 = 78.8 cm
End Rho min = 0.50 * √(f'c) / 10 / fy = 0.0075 < 0.0306 OK ACI 18.10.2.4
Buckling min. wall thickness = 3.00 * 100 / 16 = 18.8 cm
< 30.0 cm OK SEAOC C407.5.6
1 of 3
Project: Page # ___
Engineer: 1/18/2025
Descrip: W1
ASDIP Concrete 5.2.2.4 CONCRETE SHEAR WALL DESIGN www.asdipsoft.com
FLEXURAL STRENGTH
- Check the bending capacity for Pu = 23869.3 KN and Mu = 17506.6 KN-m (Comb: User-defined)
By trial and error, neutral axis depth 0.60
Strain[i] = (0.60 * 518.4 - di) / (0.60 * 518.4) * 0.0030
Conc. force Fc = 34093.5 KN
Conc. moment Mc = 53683.2 KN-m
Steel force Fs = 2330.2 KN
Steel moment Ms = 24199.5 KN-m
Nominal flexural strength Mn = 24199.5 + 53683.2 = 77882.7 KN-m
ϕ-factor slope =
ϕ-factor slope =(0.65 - 0.90) / (0.65 * 35386.3 - 0.9 * 21588.6) = -0.0001 ACI 21.2.2
ϕ-factor =
ϕ-factor = Min (0.9, Max (0.65, -0.0001 * (23869.3 - 0.9 * 21588.6) + 0.9)) = 0.65
Design flexural strength ϕMn = 0.65 * 77882.7 = 50623.8 KN-m ACI 21.2.2
Flexural ratio = 17506.6 / 50623.8 = 0.35 < 1.0 OK ACI 4.4.4
SHEAR STRENGTH
- Check the shear capacity for Vu = 1742.1 KN (Comb: User-defined)
Hw / Lw = 10.1 > 2.0 , Min (1.8, 1.3 * 17 / 30) = 1.80
Hw / Lw = 10.1 > 1.5 , Max (1.15 * 77882.7 / 17506.6, 1.50) = 5.12
Min (5.12 * 1.80, 3) * 1742.1 = 5226.3 KN ACI 18.10.3.1
Hw / Lw = 10.1 > 2.0 , αc = 0.17 ACI Eq (18.10.4.1)
(0.083 * 2.00 * √40.0 + 0.0085 * 420) * 15750.0 = 7296.4 KN
Design shear strength ϕVn = 0.75 * 7296.4 = 5472.3 KN ACI 21.2.2
0.75 * 0.66 * √40 / 10 * 15750.0 = 4930.8 KN NG ACI 18.10.4.4
Shear ratio = 5226.3 / 5472.3 = 0.96 < 1.0 OK ACI 4.4.4
MATERIALS
Concrete Strength f'c ............. 40.0 MPa
Rebar Steel Strength fy ......... 420.0 MPa
Compression Strain Limit ........ 0.003
2 of 3
Project: Page # ___
Engineer: 1/18/2025
Descrip: W1
ASDIP Concrete 5.2.2.4 CONCRETE SHEAR WALL DESIGN www.asdipsoft.com
BOUNDARY MEMBERS
(23869.3 / 21750.0 + 17506.6 * 100 * 262.5 / 583945313) * 10 = 18.8 MPa
fcu max = 18.8 MPa > 0.2 * f'c = 0.2 * 40.0 = 8.0 MPa , Boundary required ACI 18.10.6.3
- Min requirements where special boundary members are required ACI 18.10.6.4
Wb reqd = Max (Hu * 100 / 16,30.5) = Max (3.00 * 100 / 16, 30.5) = 30.5<cm
Wb = 50.0 cm OK
Lb reqd = Max (c - 0.1 * Lw * 100, c / 2) = Max (316.2 - 0.1 * 5.25 * 100, 316.2 / 2) = 263.7 cm
> 150.0 cmNG
Min (35.6, 2 * 50.0 / 3) = 33.3 cm
Hor. spacing hx = Max (35.4, 13.3) = 35.4 cm > 33.3 cm NG
Min (50.0 / 3, 150.0 / 3, 6 * 3.20, 15.2, 10.2 + (35.6 - 35.4) / 3) = 10.2 cm < 15.0 cm NG
150.0 - 2 * 4.0 = 142.0 cm > 2 * bc2 = 84.0 cm NG
50.0 - 2 * 4.0 = 42.0 cm
Max (0.3 * 15.0 * 42.0 * (7500.0 / (142.0 * 42.0) - 1), 0.09 * 15.0 * 42.0) * 40.0 / 420.0 = 5.4 cm²
Transv. area Ash = Max (2.0, 11.0) * 0.79 = 1.6 cm² < Ash req = 5.4 cm² NG
Vertical extent = Max (Lw, Mu / (4 * Vu) = Max (5.25, 17506.6 / (4 * 1742.1)) = 5.25 m
3 of 3