0% found this document useful (0 votes)
25 views

File

Uploaded by

sionamonteiro
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
0% found this document useful (0 votes)
25 views

File

Uploaded by

sionamonteiro
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
You are on page 1/ 23

EXCELLENCE EDUCARE

Date : 27-12-2024 STD 10 Maths Total Marks : 80


Time : 3 Hour Revision Test Paper 3

Section A

* Choose the right answer from the given options. [1 Marks Each] [20]

1. In the following figure, find the length of the chord AB if P A = 6cm and
∠P AB = 60 .

(A) 5cm (B) 2cm


(C) 6cm (D) 4cm

Ans. : (c) : P B = P A = 6cm [∵ Tangents drawn from an external point to a circle


are equal in length]

∴ ∠P BA = ∠P AB = 60

(Angles opposite to sides are equal)


∘ ∘ ∘ ∘
∴ ∠AP B = 180 − 60 − 60 = 60

[Angle sum property of a triangle]


∴ △AP B is an equilateral triangle.

∴ AB = P A = P B = 6cm

2. From an external point P , tangents PA and PB are drawn to a circle with centre
O. If CD is the tangent to the circle at a point E and P A = 14cm , find the
perimeter of △P CD.

(A) 26cm (B) 14cm (C) 28cm (D) 21cm


Ans. : (b) : Since the tangents drawn from an external point to a circle are equal.

∴ P A = P B, CA = CE and DB = DE

Perimeter of △P CD = P C + CD + P D

= (P A − CA) + (CE + DE) + (P B − DB)

= (P A − CE) + (CE + DE) + (P B − DE)

= P A + P B = 2P A = (2 × 14)cm = 28cm

Page 1
3. In the diagram, PQ and QR are tangents to the circle with centre O. Find the
value of x.

(A) 55∘
(B) 25 ∘
(C) 35∘
(D) 65∘

Ans. : (c) : ∠P OR + ∠P QR = 180



∠OP Q = ∠ORQ = 90

∴ ∠P OR = 180
∘ ∘
− 50 = 130

Also, ∠P SR = 1

2
∠P OR

[∵ Angle made by an arc at the centre of a circle is twice the angle subtended by
the same arc at any point on the remaining part of the circle]
1 ∘ ∘
∴ ∠P SR = × 130 = 65
2

4. If four sides of a quadrilateral ABCD are tangent to a circle, then

(A) AC + AD = BC + DB
(B) AC + AD = BD + CD
(C) AB + CD = BC + AD
(D) AB + CD = AC + BC
Ans. : (b): Since the lengths of tangents to a circle from an external point are
equal.

Page 2
∴ AP = AS

BP = BQ

CR = CQ

DR = DS

Adding (i), (ii), (iii) and (iv), we get


(AP + BP ) + (CR + DR) = AS + BQ + CQ + DS

⇒ AB + CD = BC + AD

5. The circumference of a circle is 22cm . The area of its quadrant (in cm


2
) is
(A) 77

2
(B) 77

4
(C) 77

8
(D) 77

16

Ans. : (c) : Let the radius of the circle be rcm .Given circumference of circle,
2πr = 22cm

22×7 7
⇒ r = ⇒ r =
2×22 2

Area of quadrant of circle =


1

4
πr
2
=
1

4
×
22

7
×
7

2
×
7

77 2
= cm
8

6. The radius of a circle whose circumference is equal to the sum of the


circumferences of the two circles of diameters 36cm and 20cm is
(A) 56cm (B) 42cm (C) 28cm (D) 16cm

Ans. : (c) : We have,


Circumference of new circle = Circumference of first circle + Circumference of
second circle
⇒ πd = 36π + 20π [where d is diameter of new circle]
⇒ d = 56

∴ Required radius of circle =


56

2
cm = 28cm

7. If the perimeter and the area of a circle are numerically equal, then the radius of
the circle is
(A) 2 units (B) π units
(C) 4 units (D) 7 units

Ans. : (a) : Let r be the radius of the circle.Given, perimeter of the circle = Area of
the circle
2
⇒ 2πr = πr ⇒ 2 = r

8. If an are subtending an angle of 75



at the centre of a circle A and another are
subtending an angle of 55

at the centre of circle B. are of same length, then the
ratio of area of circle A to that of circle B is
(A) 11:15 (B) 11 : 25 (C) 121 : 225 (D) 121 : 625

Page 3
Ans. : (c) : Let r1 and r2 be the radii of circles A and B respectively.
∘ ∘ ∘
2πr1 × 75 2πr2 × 55 r1 55 11
∴ ∘
= ∘
⇒ = ∘
=
360 360 r2 75 15
2 2 2
πr r1 11 121
1
∴ Ratio of areas = = ( ) = ( ) =
2
πr r2 15 225
2

9. From a point P which is at a distance of 13cm from the centre O of a circle of


radius 5cm, the pair of tangents PQ and PR to the circle are drawn. Then the
area of the quadrilateral PQOR is:
a. 60cm2
b. 65cm2
c. 30cm2
d. 32.5cm2
Ans. :
a. 60cm2
Solution:

Firstly, draw a circle of radius 5cm having centre O.P is a point at a distance of 13cm
from O.A pair of tangents PQ and PR are drawn.
Thus, quadrilateral POOR is formed.
∵ OQ ⊥ QP [since, AP is a tangent line]
In right angled △PQO,
2 2 2
OP = OQ + QP

2 2 2
⇒ 13 = 5 + QP

2
⇒ QP = 169 − 25 = 144

⇒ QP = 12cm

Now, area of △OQP = 1

2
× QP × QO

1 2
= × 12 × 5 = 30cm
2

∴ Area of quadrilateral QORP = 2△OQP

= 2 × 30 = 60cm2 .

10. In figure, AT is a tangent to the circle with centre O such that OT = 4cm and
∠OTA = 30 .

Then AT is equal to:

Page 4
a. 4cm

b. 2cm

c.

2√3cm

d.

4√3cm

Ans. :
c.

2√3cm

Solution:
Join OA
We know that, the tangent at any point of a circle is perpendicular to the radius
through the point of contact.


∴ ∠OAT = 90

In △OAT, cos 30

=
AT

OT

√3 AT
⇒ =
2 4

⇒ AT = 2√3cm.

11. In figure, AB is a chord of the circle and AOC is its diameter such that
∠ACB = 50 .

If AT is the tangent to the circle at the point A, then ∠BAT is
equal to:

a. 65°
b. 60°
c. 50°
d. 40°

Page 5
Ans. :
c. 50°
Solution:
In figure, AOC is a diameter of the circle. We know that, diameter subtends an angle
90º at the circle.
So, ∠ABC = 90

In △ACB, ∠A + ∠B + ∠C = 180

[Since, sum of all angles of a triangle is 180º]


∘ ∘ ∘
⇒ ∠A + 90 + 50 = 180

⇒ ∠A + 140 = 180

∘ ∘ ∘
⇒ ∠A = 180 − 140 = 40


∠A or ∠OAB = 40

Now, AT is the tangent to the circle at point A. So, OA is perpendicular to AT.



∴ ∠OAT = 90 [from figure]


⇒ ∠OAB + ∠BAT = 90

On putting ∠OAB = 40∘ , we get


∘ ∘ ∘
⇒ ∠BAT = 90 − 40 = 50

Hence, the value of ∠BAT is 50º.

12. It is proposed to build a single circular park equal in area to the sum of areas of
two circular parks of diameters 16m and 12m in a locality. The radius of the new
park would be:
(A) 10m (B) 15m (C) 20m (D) 24m
Ans. :
a. 10m
Solution:
Area of first circular park, whose diameter is 16m
2
2 16 2 d 16
= πr = π( ) = 64πm [ ∵ r = = = 8m]
2 2 2

Area of second circular park, whose diameter is 12m


2
12 2 2 d 12
= π( ) = π(6) = 36πm [ ∵ r = = = 6m]
2 2 2

According to the given condition,


Area of single circular park = Area of first circular park + Area of second
circular park
πR
2
= 64π + 36π [∵ R be the radius of single circular park]
2 2
⇒ πR = 100π ⇒ R = 100

∴ R = 10m

13. The area of the circle that can be inscribed in a square of side 6cm is:
(A) 36π cm 2
(B) 18π cm 2
(C) 12π cm 2
(D) 9π cm 2

Page 6
Ans. :
d. 9π cm
2

Solution:
Given, side of square = 6cm

∴ Diameter of a circie, (d) = Side of square = 6cm


∴ Radius of a circle (r) =
d

2
=
6

2
= 3cm

∴ Area of circle ​
= π( r)
2

2 2
= π(3) = 9π cm

14. The diameter of a circle whose area is equal to the sum of the areas of the two
circles of radii 24cm and 7cm is:
(A) 31cm (B) 25cm (C) 62cm (D) 50cm

Ans. :
d. 50cm
Solution:
Let r1 = 24cm and r2 = 7cm
∴ Area of first circle = πr
2
1
= π(24)
2
= 576π cm
2

and area of second circle = πr = π(7) = 79π cm 2


1
2 2

According to the given condition,


Area of circle = Area of first circle + Area of second circle
∴ πR
2
= 576π + 49π [where, R be radius of circle]
2
⇒ R = 625 ⇒ R = 25cm

∴ Diameter of a circle = 2R = 2 × 25 = 50cm


15. Choose the correct answer from the given four options:
The radii of the top and bottom of a bucket of slant height 45cm are 28cm
and 7cm, respectively. The curved surface area of the bucket is:
a. 4950cm2
b. 4951cm2
c. 4952cm2
d. 4953cm2
Ans. :

Page 7
a. 4950cm2
Solution:
Given, the radius of the of the bucket, R = 28cm
and the radius of the bottom of the bucket, r = 7cm
Slant height of the bucket, l = 45cm
Since, bucket is in the from of frustum of a cone.
∴ Curved surface area of the bucket = πl(R + r) = π × 45(28 + 7)
[ ∵ curved surface area of frustum of a cone = π(R + r)l]

22 2
= π × 45 × 35 = × 45 × 35 = 4950cm
7

16. In the given figure, PA and PB are two tangents to the circle with centre O. If
∠APB = 60

then ∠OAB is:

a. 15º
b. 30º
c. 60º
d. 90º
Ans. :
b. 30º
Solution:
We know that tangent from an external point to a circle are equal.
So,
PA = PB

⇒ ∠PAB + ∠PBA ....(angles opposite equal sides are equal)


Now in △PAB,
∠PAB + ∠PBA + ∠APB = 180

...(angles Sum Property)
∘ ∘
⇒ ∠PAB + ∠PAB + 60 = 180

∘ ∘
⇒ 2∠PAB + 60 = 180


⇒ 2∠PAB = 120


⇒ ∠PAB = 60

Since AP is a tangent to the circle,



∠OAP = 90


⇒ ∠OAB + ∠PAB = 90

∘ ∘
⇒ ∠OAB + 60 = 90

Page 8

⇒ ∠OAB = 30

17. In the given figure, quadrilateral ABCD is circumscribed, touching the circle
at P, Q, R and S. If AP = 5cm, BC = 7cm and CS = 3cm, AB =?

a. 9cm
b. 10cm
c. 12cm
d. 8cm
Ans. :
a. 9cm
Solution:
We know that tangent from an external point to the circle are equal.
AP = AQ = 5cm
CS = CR = 3cm
RB = BC - CR
= 7 +3
=4cm
So, BQ = RB = 4cm
Thus, AB = AQ + RB = 5 + 4 = 9cm

18. The area of a circle is 49π cm . Its circumference is:


2

a. 7π cm

b. 14π cm

c. 21π cm

d. 28π cm

Ans. :
b. 14π cm

Solution:
Let the radius be r cm.
We know,
Area of a circle
2
= πr

Page 9
Thus, we have:
2
πr = 49

2
⇒ r = 49

2
−−
⇒ r = √49

⇒ r = 7

Now,
Circumference of the circle = 2πr

22 7
= (2 × × )cm
7 2

= 14π cm

19. The diameter of a wheel is 84cm. How many revolutions Will it make to cover
792m?
a. 200
b. 250
c. 300
d. 350
Ans. :
c. 300
Solution:
let d cm be the diameter of the wheel.
We know:
Circumference of the wheel = π × d
22
= ( × 84)cm
7

= 264cm

Now,

Number of revolutions to cover 792m


792×1000
= ( )
264

= 300

20. The length of the minute hand of a clock is 21cm. The area swept by the
mmute hand in 10 minutes is:
a. 231cm2
b. 210cm2
c. 126cm2
d. 252cm2
Ans. :
a. 231cm2
Solution:

Page 10
Angle subtends by the minute hand in 1 minute = 6°
∴ Angle subtends by the minute hand in 10 minutes = 60°
Now,

Area of the sector


θ 2 60 22 2 2
= πr = ∘ × (21) = 231cm
360 360 7

Hence, the correct answer is option (a).

* Answer the following questions in one sentence. [1 Marks Each] [4]

21. From a point Q, the length of tangent to a circle is 24 cm and the distance of Q
from the centre is 25 cm. The radius of the circle is
Ans. :

Here ∠ OPQ = 90° [Tangent makes right angle with the radius at the point of
contact]
in right angled triangle OPQ
∴ OQ 2 = OP2 + PQ 2 ⇒ (25)2 = OP2 + (24)2
⇒OP2 = 625 - 576
⇒OP = 7 cm Therefore, the radius of the circle is 7 cm

22. In fig. is a sector of circle of radius 10.5cm. Find the perimeter of the sector.
22
(Take π = )
7

Ans. : Perimeter = 2r + πrθ

180


22 60
= 2 × 10.5 + × 10.5 × ∘
7 180

= 21 + 11 = 32cm

23. If a square is inscribed in a circle, what is the ratio of the areas of the circle
and the square?
Ans. : We have the following situation

Page 11
Let BD be the diameter and diagonal of the circle and the square respectively.
We know that area of the circle = πr
2

Area of the square = side2


As we know that diagonal of the square is the diameter of the square.
Diagonal = 2r
diagonal
Side of the square = … (1)
√2

Substituting Diagonal = 2r in equation (1) we get,


Side of the square
2r
=
√2

Now we will find the ratio of the areas of circle and square.
2
Area of circle πr
= 2
Area of square
2r
( )
√2

Now we will simplify the above equation as below,


2
Area of circle πr
=
Area of square 4r2

Area of circle 2 2
= πr × 2
Area of square 4r

Hence, Area of circle


=
π

Area of square 2

Therefore, ratio of areas of circle and square is π : 2.

24. Two right circular cylinders of equal volumes have their heights in the ratio 1 :
2. What is the ratio of their radii?
Ans. :

Section B

* Given section consists of questions of 2 marks each. [8]

25. In Figure, if TP and TQ are two tangents to a circle with centre O so that
∠P OQ = 110 , then ∠ PTQ is equal to:
o

Page 12
Ans. :

Steps of Construction:
i. Draw a circle with any radius and center O. Here xy is given line.
ii. Choose any point P on the circumference of the circle, and draw a line
passing through P, Let's name it AB.
iii. Draw a line AB parallel to xy, such that AB intersects the circle at two
points P and A.Here, AB and xy are two parallel lines. AB intersects the
circle at exactly two points, P and Q. Therefore, line AB is the secant of this
circle.
iv. CD intersects the circle at exactly one point, R, line CD is the tangent to the
circle.
26. In the figure, BOA is a diameter of a circle and the tangent at a point P meets
BA produced at T. If ∘
∠PBO = 30 then find ∠PTA.

Ans. : As, ∠BPA = 90 ∘


∠PAB = ∠OPA = 60

Also OP⊥OT

Therefore,∠APT = 30

and ∠PTA = 60∘ − 30


∘ ∘
= 30

27. If PT is a tangent at T to a circle whose centre is O and OP = 17cm, OT =


8cm, Find the length of the tangent segment PT.
Ans. :

Given,

Page 13
OT = 8cm
OP = 17cm
Now by PGT in △OTP

(OP)2 = (OT)2 + (PT)2

(17)2 = (8)2 + (PT)2

289 - 64 + (PT)2

289 - 64 = (PT )2
(PT)2 = 225
−−−
PT = √225

PT = 15cm.

28. Figure shows a sector of a circle of radius r cm containing an angle θ. The


area of the sector is A cm2 and perimeter of the sector is 50cm. Prove that
2
A = 25r − r

Ans. : Radius of the sector of the circle = r cm


and angle at the centre = θ

Area of sector OAB = A cm2


and perimeter of sector OAB = 50cm
perimeter of sector = 2 × radius + arc
θ
50 = 2r + 2πr( ∘ )
360

θ
50 − 2r = 2πr( ∘ )
360

50−2r θ
( ) = ∘
2πr 360

50 2r θ
− = ∘
2πr 2πr 360

25 1 θ
( − ) = ∘
πr π 360

Putting value of = θ

360
Area of the sector 2 θ
= πr × ∘
360

2 25 1 2 1 25
∴ A = πr ×( − ) = πr × ( − 1)
πr π π r

2 25 25 2 2
= r ( − 1) = ×r −r
r r

2
= 25r − r

Hence proved.

Section C

* Given section consists of questions of 3 marks each. [30]

29. A quadrilateral ABCD is drawn to circumscribe a circle. Prove that AB + CD = AD +


BC

Ans. :

We know that the lengths of tangents drawn from an exterior point to a circle are
equal.
AP = AS, ... (i) [tangents from A]
BP = BQ, ... (ii) [tangents from B]
CR = CQ, ... (iii) [tangents from C]
DR = DS. ... (iv) [tangents from D]
AB + CD = (AP + BP) + (CR + DR)
= (AS + BQ) + (CQ + DS) [using (i), (ii), (iii), (iv)]
= (AS + DS) + (BQ + CQ)
= AD + BC.
Hence, AB + CD = AD + BC.
30. In Figure, XY and X'Y' are two parallel tangents to a circle with centre O and
another tangent AB with point of contact C intersects XY at A and X'Y' at B.
Prove that ∠AOB = 90°.

Ans. :

We know that the tangent at any point of a circle is ⊥ to the radius through the
point of contact.
∴ ∠ OPA = 90o
∴ OA2 = OP2 + AP2 [By Pythagoras theorem]
⇒ (5)2 = (OP)2 + (4)2
⇒ 25 = (OP)2 + 16
⇒ OP2 = 9
⇒ OP = 3 cm
31. Find the area of a sector of a circle with radius 6 cm, if the angle of the sector is
60o.
Ans. : "https://pg-
data.sgp1.digitaloceanspaces.com/chapter_wise/5245/image483.jpg" style="height:
98px; width: 100px;" />
We know that Area of sector = θ

360
2
πr

Here, θ = 60, r = 6
∴ Required area =
60

360
×
22

7
× (6)
2

1 22
= × × 36
6 7

22×6
=
7

132 6 2
= = 18 cm
7 7

32. A chord of a circle of radius 10 cm subtends a right angle at the centre. Find the
area of the corresponding:
i. minor segment
ii. major sector.
Ans. :
i. r = 10 cm, θ = 90 ∘

Area of minor sector = 360


θ
× πr
2

90 2
= × 3.14 × 10 × 10 = 78.5cm
360

Area of △OAB =
OA×OB

10×10 2
= = 50cm
2

∴ Area of the minor segment


= Area of minor sector - Area of △OAB

2 2 2
= 78.5cm − 50cm = 28.5cm

ii. Area of major sector = πx


2
− 28.5

= 3.14 × 10 × 10 − 28.5

2
= 314 − 28.5 = 285.5cm

"https://pg-
data.sgp1.digitaloceanspaces.com/chapter_wise/5245/image058.gif"
style="height: 151px; width: 150px;" />
33. A horse is tied to a peg at one corner of a square shaped grass field of side 15
m by means of a 5 m long rope. Find
i. the area of that part of the field in which the horse can graze.
ii. the increase in the grazing area if the rope were 10 m long instead of 5
m (Use π = 3.14)

Ans. :
i. The area of that part of the field in which the horse can graze if the length
of the rope is 5cm
1 2 1 2 1 2
= πr = × 3.14 × (5) = × 78.5 = 19.625m
4 4 4

ii. The area of that part of the field in which the horse can graze if the length
of the rope is 10 m
1 2 1 2 2
= πr = × 3.14 × (10) = 78.5m
4 4

∴ The increase in the grazing area


= 78.5 - 19.625 = 58.875cm2
34. A brooch is made with silver wire in the form of a circle with diameter 35 mm.
The wire is also used in making 5 diameters which divide the circle into 10 equal
sectors as shown in figure. Find:
i. the total length of the silver wire required.
ii. the area of each sector of the brooch.

Ans. :
i. ∵ Diameter = 35 mm
∴ Radius = mm 35

∴ Circum ference = 2πr

= 2× = 110mm ..... (1)


22

7
×
35

Length of 5 diameters
= 35 × 5 = 175 mm ...... ( 2 )

∴ The total length of the silver wire required

= 110 + 175 = 285 mm ​


ii.

35 360 ∘
r = mm, θ = = 36
2 10

∴ The area of each sector of the brooch


θ 2
= × πr
360

=
36

360
×
22

7
×
35

2
×
35

2
=
385

4
mm
2

35. The wheel of a motor cycle is of radius 35cm. How many revolutions per minute
must the wheel make so as to keep a speed of 66km/ h?
Ans. : Given, radius of wheel, r = 35cm
Circumference of the wheel = 2πr
22
= 2× × 35
7

= 220cm
But speed of the wheel = 66kmh
−1
=
66×1000

60
m/ min

−1
= 1100 × 100cm min

−1
= 110000cm min

∴Number of revolutions in 1 min = = 500 revolution


110000

220

Hence, required number of revolutions per minute is 500.


36. A factory manufactures 120000 pencils daily. The pencils are cylindrical in
shape each of length 25cm and circumference of base as 1.5cm. Determine
the cost of colouring the curved surfaces of the pencils manufactured in one
day at Rs. 0.05 per dm2.
Ans. : Shape of the pencil is cylindrical.
Here, h = 25cm, 2πr = 1.5cm

Curved surface area of one pencil 2πrh


∴ Curved surface area of 1,20,000 pencils
2
= 1, 20, 000 × 2πrh = 1, 20, 000 × 1.5 × 25cm

1,20,000×15×25 2 2
= dm = 600 × 75dm
10×100

∴ Cost of colouring ₹ 600 × 75 × 0.025 = ₹ 2250


Hence, cost of colouring is ₹ 2250.

37. In the following figure, ABCD is a rectangle with AB = 14cm and BC = 7cm.
Taking DC, BC and AD as diameters, three semi-circles are drawn as shown in
the figure. Find the area of the shaded region.

Ans. : Area of the shaded region can be calculated as shown below,


Area of the shaded region = Area of rectangle − area of the semi-circle with diameter
DC triangle + 2 × area of two semicircles with diameters AD and BC
2 2

∴ Area of the shaded region = 7 × 14 − π×7


+2×
π×3.5

2 2

Area of the shaded region = 98 −


π×49
∴ + π × 12.25
2

Substituting π = we get,
22

22
×49

∴ Area of the shaded region = 98 − 7

2
+
22

7
× 12.25

∴ Area of the shaded region = 98 − 22×7


+ 22 × 1.75
2

∴ Area of the shaded region = 98 − 77 + 22 × 1.75


∴ Area of the shaded region = 21 + 38.5
∴ Area of the shaded region = 59.5
Therefore, area of the shaded region is 59.5cm2
38. The radii of two circles are 19cm and 9cm respectively. Find the radius and
area of the circles which has it circumference equal to the sum of the
circumferences of the two circles.

Ans. : Let the radius of circles be r cm , r1 cm and r2 cm respectively. Then their


circumferences are C = 2πr cm, C1 = 2πr1 cm and C2 = 2πr2 cm resprctively it is given that,
Circumference C of circle = Circumference C1 of circle + circumference C2 of circle
2πr = 2πr1 + 2πr2

2πr = 2π(r1 + r2 )

r = r1 + r2

We have, r1 = 19cm and r2 = 9cm


Substituting the values of r1 , r2

r = 19 + 9
r = 28cm
Hence the radius of the circle is 28cm
We know that the area A of circle is
2
A = πr

Substituting the value of r


22
A = × 28 × 28
7

2
= 2464cm

Hence the area of the circle is = 2464 cm2

Section D

* Given section consists of questions of 5 marks each. [10]

39. A triangle ABC is drawn to circumscribe a circle of radius 4 cm such that the
segments BD and DC into which BC is divided by the point of contact D are of
lengths 8 cm and 6 cm respectively (see figure). Find the sides AB and AC.
Ans. : Join OE and OF. Also join OA, OB and OC.

Since BD = 8 cm
∴ BE = 8 cm

[Tangents from an external point to a circle are equal]


Since CD = 6 cm
∴ CF = 6 cm

[Tangents from an external point to a circle are equal]


Let AE = AF = x
Since OD = OE = OF = 4 cm [Radii of a circle are equal]
Semi-perimeter of ABC =
(x +6)(x +8) + (6+8) (2x +28)
∴ △
2
=
2
= (x + 14)cm
Area of ABC =
−−−−−−−−−−−−−−−−−
∴ △ √s(s − a)(s − b) (s − c)

−−−−−−−−−−−−−−−−−−−−−−−−−−−−−−−−−−−−−−−−−−−−−
= ¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯
√(x + 14)(x + 14 − 14)(x + 14 − x + 8 )(x + 14 − x + 6 )
¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯

cm 2
−−−−−−−−−−−−−−−
= √(x + 14)(x )(8)(6)

Now, Area of ΔABC = Area of △ OBC + Area of △ OCA + Area of △ OAB


−−−−−−−−−−−−−−− (6+8)4 (x + 6)4 (x + 8)4
⇒ √(x + 14)(x )(8)(6) = 2
+ +
2 2
−−−−−−−−−−−−−−−
⇒ √(x + 14)(x )(8)(6) = 28 + 2x + 12 + 2x + 16
−−−−−−−−−−−−−−−
⇒ √(x + 14)(x )(8)(6) = 4x + 56
−−−−−−−−−−−−−−−
⇒√(x + 14)(x )(8)(6) =4(x + 14)
Squaring both sides,
(x + 14) (x) (6) (8) = 16(x + 14)2
⇒ 3x = x + 14
⇒ 2x = 14
⇒ x=7
∴ AB = x + 8 = 7 + 8 = 15 cm
And AC = x + 6= 7 + 6 = 13 cm
40. A toy is in the shape of a right circular cylinder with a hemisphere on one end
and a cone on the other. The radius and height of the cylindrical part are 5cm
and 13cm respectively. The radi of the hemispherical and the conical parts
are the same as that of the cylindrical part. Find the surface area of the toy, if
the total height of the toy is 30cm.
Ans. : Total sueface area of the toy = CSA of the cylinder + CSA of hemisphere + CSA of
cone
2
= 2πrh + 2πr + πrh

22 22 22
= (2 × × 5 × 13) + (2 × × 5 × 5) + ( × 5 × 13)
7 7 7

22
= (130 + 50 + 65)
7

22
= × 245
7

2
= 770cm

Section E

* Case study based questions [8]

41. Smita always finds it confusing with the concepts of tangent and secant of a
circle. But this time she has determined herself to get concepts easier. So,
she started listing down the differences between tangent and secant of a
circle, along with their relation. Here, some points in question form are listed
by Smita in her notes. Try answering them to clear your concepts also.

i. A line that intersects a circle exactly at two points is called:


ii. Number of tangents that can be drawn on a circle is:
iii. Number of tangents that can be drawn to a circle from a point not on
it, is:
Or
Number of secants that can be drawn to a circle from a point on it is:
Ans. : 1.Secant
2. Infinite
3. 2
Or
Infinite
42. Principle of a school decided to give badges to students who are chosen for
the post of Head boy, Head girl, Prefect, and Vice Prefect. Badges are
circular in shape with two color area, red and silver, as shown in figure. The
diameter of the region representing red color is 22cm and silver color is filled
in l0.5 cm wide ring. Based on the above information, answer the following
questions.

i. The radius of circle representing the red region is:


ii. Find the area of the red region.
iii. Find the radius of the circle formed by combining the red and silver
region.
Or
Find the area of the silver region.
Ans. : 1.Radius of circle representing red region
=
22

2
= 11cm [∵ Diameter = 22cm (Given)]
2.Area of red region πr
2

22 2
= × 11 × 11 = 380.28cm
7

3.Radius of circle formed by combining red and silver region = Radius of red region
+ width of silver sign.
= (11+ 10.5)cm = 21.5cm
Or
Area of silver region = Area of combined region - Area of red region.
22
= × 21.5 × 21.5 − 380.28
7

= 1452.78 - 380.28 = 1072.50cm2


----- Wish you All the best -----

You might also like