0% found this document useful (0 votes)
21 views9 pages

Sor Method (L11)

Uploaded by

shahzad akram
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as DOCX, PDF, TXT or read online on Scribd
0% found this document useful (0 votes)
21 views9 pages

Sor Method (L11)

Uploaded by

shahzad akram
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as DOCX, PDF, TXT or read online on Scribd
You are on page 1/ 9

1.

Solve Equations 8x+y+z=8,2x+4y+z=4,x+3y+5z=5 using Relaxation method

Solution:
Total Equations are 3

8x+y+z=8

2x+4y+z=4

x+3y+5z=5

The residuals from equations, we get


R1=8-8x-y-z

R2=4-2x-4y-z

R3=5-x-3y-5z

The table for operation is


R R2 R3
1
δ
-8 -2 -1
x
δ
-1 -4 -3
y
δ
-1 -1 -5
z

Solution steps are


1st Approximation

R1=8-0=8

R2=4-0=4

R3=5-0=5

Maximum is R1=8

δx=88=1

2nd Approximation

R1=8-8⋅1=8-8=0

R2=4-2⋅1=4-2=2
R3=5-1⋅1=5-1=4

Maximum is R3=4

δz=4/5=0.8

3rd Approximation

R1=0-1⋅0.8=0-0.8=-0.8

R2=2-1⋅0.8=2-0.8=1.2

R3=4-5⋅0.8=4-4=0

Maximum is R2=1.2

δy=1.2 / 4=0.3

4th Approximation

R1=-0.8-1⋅0.3=-0.8-0.3=-1.1

R2=1.2-4⋅0.3=1.2-1.2=0

R3=0-3⋅0.3=0-0.9=-0.9

Maximum is R1=-1.1

δx=-1.1 / 8=-0.1375

5th Approximation

R1=-1.1-8⋅-0.1375=-1.1--1.1=0

R2=0-2⋅-0.1375=0--0.275=0.275

R3=-0.9-1⋅-0.1375=-0.9--0.1375=-0.7625

Maximum is R3=-0.7625

δz=-0.7625 / 5=-0.1525

6th Approximation

R1=0-1⋅-0.1525=0--0.1525=0.1525

R2=0.275-1⋅-0.1525=0.275--0.1525=0.4275
R3=-0.7625-5⋅-0.1525=-0.7625--0.7625=0

Maximum is R2=0.4275

δy=0.4275 / 4=0.1069

7th Approximation

R1=0.1525-1⋅0.1069=0.1525-0.1069=0.0456

R2=0.4275-4⋅0.1069=0.4275-0.4275=0

R3=0-3⋅0.1069=0-0.3206=-0.3206

Maximum is R3=-0.3206

δz=-0.3206 / 5=-0.0641

8th Approximation

R1=0.0456-1⋅-0.0641=0.0456--0.0641=0.1098

R2=0-1⋅-0.0641=0--0.0641=0.0641

R3=-0.3206-5⋅-0.0641=-0.3206--0.3206=0

Maximum is R1=0.1098

δx=0.1098 / 8=0.0137

9th Approximation

R1=0.1098-8⋅0.0137=0.1098-0.1098=0

R2=0.0641-2⋅0.0137=0.0641-0.0274=0.0367

R3=0-1⋅0.0137=0-0.0137=-0.0137

Maximum is R2=0.0367

δy=0.0367 / 4=0.0092

10th Approximation

R1=0-1⋅0.0092=0-0.0092=-0.0092

R2=0.0367-4⋅0.0092=0.0367-0.0367=0

R3=-0.0137-3⋅0.0092=-0.0137-0.0275=-0.0412
Maximum is R3=-0.0412

δz=-0.0412 / 5=-0.0082

11th Approximation

R1=-0.0092-1⋅-0.0082=-0.0092--0.0082=-0.0009

R2=0-1⋅-0.0082=0--0.0082=0.0082

R3=-0.0412-5⋅-0.0082=-0.0412--0.0412=0

Maximum is R2=0.0082

δy=0.0082 / 4=0.0021

12th Approximation

R1=-0.0009-1⋅0.0021=-0.0009-0.0021=-0.003

R2=0.0082-4⋅0.0021=0.0082-0.0082=0

R3=0-3⋅0.0021=0-0.0062=-0.0062

Maximum is R3=-0.0062

δz=-0.0062 / 5=-0.0012

13th Approximation

R1=-0.003-1⋅-0.0012=-0.003--0.0012=-0.0017

R2=0-1⋅-0.0012=0--0.0012=0.0012

R3=-0.0062-5⋅-0.0012=-0.0062--0.0062=0

Maximum is R1=-0.0017

δx=-0.0017 / 8=-0.0002

Solution By Relaxation Method.


x=∑δx=0.876≅0.88

y=∑δy=0.4181≅0.42

z=∑δz=0.5739≅0.57
Iterations are tabulated as below
Iteratio δx δy δz
Operation R1 R2 R3
n (8) (4) (5)
1 x=y=z=0 0 0 0 8 4 5
2 δx=88=1 1 0 0 0 2 4
3 δz=45=0.8 0 0 0.8 -0.8 1.2 0
4 δy=1.24=0.3 0 0.3 0 -1.1 0 -0.9
5 δx=-1.18=-0.1375 -0.1375 0 0 0 0.275 -0.7625
- 0.427
6 δz=-0.76255=-0.1525 0 0 0.1525 0
0.1525 5
0.106
7 δy=0.42754=0.1069 0 0 0.0456 0 -0.3206
9
- 0.064
8 δz=-0.32065=-0.0641 0 0 0.1098 0
0.0641 1
0.036
9 δx=0.10988=0.0137 0.0137 0 0 0 -0.0137
7
0.009
10 δy=0.03674=0.0092 0 0 -0.0092 0 -0.0412
2
- 0.008
11 δz=-0.04125=-0.0082 0 0 -0.0009 0
0.0082 2
0.002
12 δy=0.00824=0.0021 0 0 -0.003 0 -0.0062
1
- 0.001
13 δz=-0.00625=-0.0012 0 0 -0.0017 0
0.0012 2
0.418
Total 0.876 0.5739
1
4. Initial gauss (x,y,z)=(0,0,0) and w=1.25

You might also like