Metodyka szkolenia T 3

Download as doc, pdf, or txt
Download as doc, pdf, or txt
You are on page 1of 6

Złocieniec, dnia 03.09.2021r.

ZATWIERDZAM
DOWÓDCA 1 KOMPANII SZKOLNEJ
kpt. Łukasz BALIK

PLAN – KONSPEKT
do przeprowadzenia zajęć z Metodyki Szkolenia Wojskowego
z 1 plutonem 1 kompanii szkolnej w dniu 08.09.2021r.

TEMAT 3: Repetytorium.

I. CELE ZAJĘĆ :

Sprawdzić:
 wiedzę i umiejętności (praktyczne) słuchaczy określone programem;

II. FORMA: zajęcia teoretyczne.

III. CZAS: 1 x45 min.

IV. MIEJSCE: Rejon brygady

V. ZAGADNIENIA:

1. Sprawdzenie wiadomości z zakresu tematów 1 i 2.

VI. WSKAZÓWKI ORGANIZACYJNO-METODYCZNE:

1. Przed zajęciami:
 Udzielić instruktażu, dać wytyczne do przygotowania zajęć, zapoznać z
organizacją i przebiegiem zajęć;
 Omówić warunki bezpieczeństwa w czasie zajęć.
2. W czasie zajęć
 Zwrócić uwagę na dyscyplinę, porządek i przestrzeganie warunków
bezpieczeństwa przez żołnierzy;
 Dążyć do uzyskania maksymalnych efektów słabo opanowanych
zagadnień poprzez nakazanie samokształcenia.
 Zajęcia prowadzę całością plutonu.
3. Po zajęciach:
 Omówić zajęcia;
 Udzielić instruktażu do kolejnych zajęć;

VIII. LITERATURA:

1. Instrukcja o działalności szkoleniowo - metodycznej, Warszawa 2009.


2. Poradnik działalności szkoleniowo - metodycznej, Warszawa 2011.

IX. ZABEZPIECZEIE MATERIAŁOWO-TECHNICZNE:


- rzutnik multimedialny 1 szt.
- laptop 1 szt.

X. ORGANIZACJA ZAJĘĆ:

CZĘŚĆ WSTĘPNA
Prowadzący: Dowódca plutonu.
Czas: 5 min.

CZĘŚĆ GŁÓWNA: (35 min.)

CZĘŚĆ KOŃCOWA
Prowadzący: Dowódca plutonu.
Czas: 5 min.

XI. WARUNKI BEZPIECZEŃSTWA:

Zabraniam:
− samowolnego opuszczania miejsca ćwiczeń;
− wykonywania innych czynności nie nakazanych przez kierownika zajęć;

XII. INNE (DODATKOWE): Nie dotyczy.

XIII. WPROWADZENIE W SYTUACJĘ TAKTYCZNĄ: Nie dotyczy.

XIV. PRZEBIEG ZAJĘĆ

CZĘŚĆ WSTĘPNA (5 min)


- przyjęcie meldunku;
- sprawdzenie obecności;
- wprowadzenie do tematu zajęć;
- podanie tematu i celu zajęć;
- zapoznanie z literaturą tematu;
- zapoznanie z organizacją zajęć.

CZĘŚĆ GŁÓWNA (35min)

Lp. ZAGADNIENIA CZYNNOŚCI


I CZAS KIEROWNIKA ĆWICZĄCYCH
INSTRUKTORA SZKOLONYCH
1. Sprawdzenie Realizuję zagadnienie Nie dotyczy. Piszą sprawdzian
wiadomości z na podstawie
zakresu tematów 1 i przygotowanych
2. zestawów lub zestawów
(35 min.) pytań.

CZĘŚĆ KOŃCOWA (5 min)


- podsumowanie zajęć;
- oceniam stopień zaangażowania słuchaczy w proces szkolenia;
- sprawdzam stopień opanowania zagadnienia;
- instruktaż do kolejnych zajęć.

ZAŁĄCZNIKI:
1.Test wiedzy z Metodyki Szkolenia Wojskowego

OPRACOWAŁ
DOWÓDCA PLUTONU
ppor. Błażej KRÓL

TEST Z METODYKI SZKOLENIA WOJSKOWEGO


………………………………. ……………………………. …………………………….
Stopień, imię i nazwisko Ilość uzyskanych punktów ocena

Test zawiera 6 pytań (3 w formie otwartej oraz 3 w formie zamkniętej).


Za każdą poprawną odpowiedź można uzyskać (1 punkt pytanie zamknięte, 3 punkty
pytanie otwarte)
ocena 2,0 – 0 – 6 punktów;
ocena 3,0 – 7 – 8 punktów;
ocena 4,0 – 9 – 10 punktów;
ocena 5,0 – pow.11 punktów;

1. Zajęcia mogą być realizowane w następujących formach organizacyjnych:

a) szkolenie blokowe, szkolenie potokowe, szkolenie zintegrowane, szkolenie


zgrywające;
b) trening, musztra bojowa, zajęcia praktyczne, zajęcia teoretyczne;
c) podróż szkoleniowa, kurs szkoleniowy, zajęcia taktyczne, ćwiczenia taktyczne
z wojskami;

2. Co to jest działalność szkoleniowo-metodyczna?

a) umiejętne, kompleksowe postępowanie metodyczne dowódców w czasie


realizacji programowych zadań szkoleniowych niezbędne w
całokształcie przygotowania dowództw i sztabów, ZT, oddziałów i
pododdziałów do prowadzenia efektywnych działań w każdych
warunkach pola walki lub w misji.
b) poszukiwanie oraz stosowanie w praktyce skutecznych, efektywnych
form i metod prowadzenia zajęć i ćwiczeń;
c) jest zespołem przedsięwzięć organizacyjnych i szkoleniowych,
umożliwiających dowódcom wszystkich szczebli nabycie wiedzy oraz
praktycznych umiejętności metodycznych w zakresie prowadzenia
szkolenia wojskowego.

3. Forma działalności szkoleniowo-metodycznej to?


a) to wewnętrzna, organizacyjna strona przedsięwzięcia szkoleniowego
realizowanego w ramach procesu szkolenia, określająca jego charakter i
warunki przebiegu.
b) to zewnętrzna, organizacyjna strona przedsięwzięcia szkoleniowego
realizowanego w ramach procesu szkolenia, określająca jego charakter i
warunki przebiegu.

4. Wymień zasady szkolenia i scharakteryzuj jedna z nich


5. Wymień zasadnicze metody działalności szkoleniowo - metodyczne i
scharakteryzuj jedna z nich
6. Wymień zasadnicze formy szkolenia wojsk i scharakteryzuj jedna z nich

You might also like