Percent Worksheet
Percent Worksheet
Directions:
Complete each of the following tasks, reading the directions carefully as you go.
You will be graded on the work you show, or your solution process, in addition to
your answers. Show all of your work and answer each question as you complete the
task. Type all of your work into this document so you can submit it to your teacher for
a grade. You will be given partial credit based on the work you show and the
completeness and accuracy of your explanations.
Your teacher will give you further directions for submitting your work. You may be
asked to upload the document, e-mail it to your teacher, or hand in a hard copy.
a) Each of the three oldest children sleeps in a twin bed. They all need bed sheets.
A brand of sheets is on sale for “Buy one get one at 50% off”. If each sheet costs
$18.00, how much will two sheets cost? How much will six sheets cost? (2
points)
b) Another brand of sheets is on sale 30% off with a regular price of $18.00 per
sheet. Which is a better deal, the previous example or this one? Explain. (2
points)
or
a) Katie and Jill currently share a dresser, and each would like to have one of her
own. As a valued member at the local furniture store, you receive an additional
discount off each purchase. Calculate the amount of discount off each item. (2
points)
b) Which is the better price—17% off $35 or 12% off $32? Explain. (2 points)
a) The family likes peaches and other fruits. The local farmer’s market is selling
fresh peaches at a discounted price. If the farmer’s market sold 35% of its
produce and has 260 peaches remaining, how many peaches did it originally
have on hand? Show all your work and explain how you used equivalent ratios to
solve the problem. (2 points)
b) The peaches are priced at three for $2. How much does one dozen cost? Write
an equivalent ratio to find the answer. Show your work. (2 points)
a) Suppose you got these results from a survey that was taken to determine the
percentage of people in a nearby city who visited a food pantry last month. (2
points)
Calculate the percentage of people who visited the food pantry last month. Be
sure to show your work.
b) On average, about 240 people visit a local food pantry every day in search of
groceries. On an extremely cold day, visitors to the food pantry can be 175% of
the average amount. About how many visitors might go to the food pantry on an
extremely cold day? (2 points)
a) The newborn baby, Jake, needs some supplies. Jake’s mom gave you this list of
things he needs. You and your friend have agreed to spend $115 of the $300 on
Jake. You spend 15% of it on a new blanket, 25% of it on toys, and 40% of it on
clothes. How much money do you have left to spend on diapers for Jake?
(3 points)
a) Now it's your turn to determine if you will have enough money to make your
purchases for the family. You started with $300, and you spent $115 on Jake.
You calculated the costs and best prices for sheets, shoes, dressers, and
peaches, now it’s time to make your purchases. If the sales tax is 7% on the
total purchase, will you have enough money to make your purchases including
the sales tax? Explain your purchasing decisions. (4 points)
Sources:
Teens volunteering. File: shutterstock_67513864. Licensed from Shutterstock, Digital Image.