0% found this document useful (0 votes)
162 views4 pages

4.3.4 Practice - Modeling - Two-Variable Systems of Inequalities (Practice)

Uploaded by

dbrody755
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
0% found this document useful (0 votes)
162 views4 pages

4.3.4 Practice - Modeling - Two-Variable Systems of Inequalities (Practice)

Uploaded by

dbrody755
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
You are on page 1/ 4

4.3.

4 Practice: Modeling: Two-Variable Systems Practice


of Inequalities
Algebra II Sem 1
Name: Brody
Date:

In this assignment, you may work alone, with a partner, or in a small group. Discuss
the results of your work and/or any lingering questions with your teacher.

Your Assignment: Parks and Recreation Workshop Planning

You are helping with the planning of workshops offered by your city's Parks and
Recreation department. The director of programs has asked you to purchase snacks
for one of the two workshops currently scheduled. Circle the workshop you picked:

Budget is 48$
Fruit is 4$ a pound
Granola bar is 1$
Need att least 10 granola bars

Combation of fruit and bars within budget

A positive range of numbers for fruit and bars.

Create the Systems of Inequalities

1. Define the variables you will use in your model. (2 points)

4.3.4 Practice: Modeling: Two-Variable Systems of Inequalities 1/4


Copyright © 2024 Apex Learning Inc. Use of this material is subject to Apex Learning's Terms of Use. Any unauthorized
copying, reuse, or redistribution is prohibited.
F= pound of
Fruit
G=amount
Of bars

2. Write an inequality representing the total cost of your purchase. (3 points)

a. Each pound of fruit costs $4. Write an expression that shows the total cost of
the fruit. Use the variable you identified in question 1.

4f

b. Each granola bar costs $1. Write an expression that shows the total cost of the
granola bars. Use the variable you identified in question 1.

1g or g

c. Combine the expressions from parts a and b to write an expression for the total
cost. Then use this expression to write an inequality that compares the total cost
with the amount you have to spend.

4f+g

3. Write the inequality that models the number of granola bars you need to buy. (1
point)

G(10)

4.3.4 Practice: Modeling: Two-Variable Systems of Inequalities 2/4


Copyright © 2024 Apex Learning Inc. Use of this material is subject to Apex Learning's Terms of Use. Any unauthorized
G(10) reuse, or redistribution is prohibited.
copying,
4. Describe in words what each of your inequalities means. (2 points)

Inequality 1: ____________
4f+g means...

The overall cost of the fruit is 4$ per


Pound and granola bar is 1$ each must

Inequality 2: ____________
G 10 means...

10 more granola bars is what is needed

Graph the System of Inequalities

5. Graph your system of inequalities. Shade the half plane that represents the
solution for each inequality, and then identify the area that represents the solution to
the system of inequalities. (5 points: 1 point for each boundary line, 1 point for each
correctly shaded half plane, 1 point for identifying the solution)

4.3.4 Practice: Modeling: Two-Variable Systems of Inequalities 3/4


Copyright © 2024 Apex Learning Inc. Use of this material is subject to Apex Learning's Terms of Use. Any unauthorized
copying, reuse, or redistribution is prohibited.
0,48

G=10
4f+g=48

12,0
Interpreting the Graph

6. Identify one point on the graph that represents a viable solution to the problem,
and then identify one point that does not represent a viable solution. Identify the
number of granola bars and pounds of fruit represented by each point, and explain
why the point is or is not viable. (4 points: 1 for each point and 1 for each
explanation)

The. Viable Solution: (2,20) says 2


pounds of fruit and 30 granola bars are
purchased. This is a reasonable solution.
Copyright © 2020 Apex Learning Inc. Use of this material is subject to Apex Learning's Terms of Use. Any unauthorized

Nonviable Solution: (-2,30) means that -2


copying, reuse, or redistribution is prohibited. Apex Learning ® and the Apex Learning Logo are registered trademarks of

pounds of fruit and 30 granola bars are


Apex Learning Inc.

purchased.
4.3.4
This is not possible to buy
Practice: Modeling: Two-Variable Systems of Inequalities 4/4
Copyright © 2024 Apex Learning Inc. Use of this material is subject to Apex Learning's Terms of Use. Any unauthorized
copying, reuse, or redistribution is prohibited.

You might also like