QUESTION BANKClass 5 Multiplication and division of decimals-1

Download as pdf or txt
Download as pdf or txt
You are on page 1of 3

QUESTION BANK

CLASS 5
MATHEMATICS
CHAPTER 7: MULTIPLICATION AND DIVISION OF DECIMAL NUMBERS
ANSWER KEY

Q.NO. ANSWER MARKS


1 a) 13.6 1

2 b) 10 1

3 c) 16.8 ÷ 1.4 1

4 d) 0.33 1

5 d) 0.012 1

6 100 1

7 = 1

8 0.8265 1

9 Decimal itself 1

10 0 1

11 True 1

12 False 1

13 False 1

14 True 1

15 False 1

16

Rewrite the product with 3 total decimal places.


7.89 × 2.4 = 18.936
17 95.4 by 1.5
= 95.4/1.5 x 10/10 1
= 954/15 = 63.6 1

18

19 Cost of 1 kg of mangoes = Rs. 250.75


Cost of 3.2 kg of mangoes = Rs. 250.75 x 3.2 1
= Rs. 802.4 1

20 10 x number = 3.5
Number = 3.5 divided by 10 1
Number = 0.35 1

21 The number is 0.48. 3

22 a) 10.14 ÷ 1.3
= 10.14/1.3 x 10/10 1
= 101.4/13
= 7.8 0.5

b) 24 ÷ 9.6
= 24/9.6 x 10/10 1
= 240/96
= 2.5 0.5

23 Total wood = 4.2 metre


Length of each piece = 0.7 m
No. of pieces = 4.2 ÷ 0.7 = 6 2
We get 6 pieces of wood. 1

24 Total weight of chocolates = 4.5 kg


No. of jars = 4
Chocolates in each jar = 4.5 ÷ 4 = 1.125 kg 2
Each jar contains 1.125 kg. 1

25 Total weight of 9 rings = 40.5 g


Weight of each ring = 40.5 ÷ 9 = 4.5 g 1
Each ring weighs 4.5 g 2

26 a) 2.75 1
b) 5.625 1
c) 1.12 1

27 First ribbon = 93.7 meters


Second ribbon = 125.9 meters
The total length after joining both ribbons = 93.7 m+125.9 m=219.6 2
mKiki now cuts the combined length into pieces of 0.2 meters each. To
find how many pieces she will get, divide the total length by 0.2:
219.6/0.2 = 1098
Kiki will get a total of 1098 pieces when cutting the ribbon into 0.2-meter 3
pieces

28 a) Distance travelled in 16.2 hours = 106.92 km


Distance travelled in 1 hour = 106.92 / 16.2 = 6.6 km
Hence, average speed of the car = 6.6 km/hour 3
b) Distance travelled in 3.5 hours = 6.6 x 3.5 = 23.1 km 2

29 Cost of 6 bands = 79.50


Cost of 1 band = 79.50 / 6 = Rs. 13.25 3
Cost of 10 bands = 13.25 x 10 = Rs. 132.5 2

30 a) 2250.75 / 750.25 = 3 1
b) Money to pay = (4 x 750.25) + 1200.5 + (3 x 255) + 167.75
= 3001 + 1200.5 + 675 + 167.75 = Rs.5044.25
2
c) Money left = 5500 - 5044.25 = Rs.455.75 1

You might also like