CIRCLES
CIRCLES
Q1. If PA and PB are two tangent to a circle with centre O such that ∠APB = 80 . Then, ∠AOP =?∘
1 Mark
1. 40º
2. 50º
3. 60º
4. 70º
Ans: 2. 50º
Solution:
Construction: Join CA and CB.
In △PAO and △PBO,
∠OAP = ∠OBP = 90 ....(Since AP and PB are tangent to the circle)
∘
OP = OP ....(common side)
In △PAO,
∠OPA + ∠PAO + ∠AOP = 180
∘
....(Angle Sum Property)
∘ ∘ ∘
⇒ 40 + 90 + ∠AOP = 180
∘
⇒ ∠AOP = 50
Q2. The length of the tangent from an external point P to a circle of radius 5cm is 10cm. The distance of the point 1 Mark
from the centre of the circle is:
1. 8cm
2. √104cm
3. 12cm
4. √125cm
Ans: 4. √125cm
Solution:
In △PTO
By Pythagoras theorem,
2 2 2
OP = PT + OT
2 2 2
⇒ OP = 10 + 5
2
⇒ OP = 100 + 25
⇒ OP = √125cm
Hence, the distance of the point from the centre of the circle is √125cm.
Q3. 1 Mark
From a point P which is at a distance of 13cm from the centre O of a circle of radius 5cm, the pair of tangents PQ
and PR to the circle are drawn. Then the area of the quadrilateral PQOR is:
1. 60cm2
2. 65cm2
3. 30cm2
4. 32.5cm2
Ans: 1. 60cm2
Solution:
Firstly, draw a circle of radius 5cm having centre O.P is a point at a distance of 13cm from O.A pair of tangents PQ and PR are drawn.
Thus, quadrilateral POOR is formed.
∵ OQ ⊥ QP [since, AP is a tangent line]
2 2 2
⇒ 13 = 5 + QP
2
⇒ QP = 169 − 25 = 144
⇒ QP = 12cm
2
× QP × QO
1 2
= × 12 × 5 = 30cm
2
Q4. If PA and PB are two tangents to a circle with centre O, such that ∠AOB = 110 , find ∠APB is equal to
∘
1 Mark
1. 55º
2. 60º
3. 70º
4. 90º
Ans: 3. 70º
Solution:
Since PA and PB are the tangent to the circle.
∠OAP = ∠OBP = 90 ...(tangent is perpendicular to the radius of a circle)
∘
In AOBP,
∘
∠OAP + ∠APB + ∠OBP + ∠AOB = 360
∘ ∘ ∘ ∘
⇒ 90 + ∠APB + 90 + 110 = 360
∘
⇒ ∠APB = 70
Q6. In the given figure, PA and PB are tangents to the given circle, such that PA = 5cm and ∠APB = 60 . The length
∘
1 Mark
of chord AB is:
1. 5√2cm
2. 5cm
3. 5√3cm
4. 7.5cm
Ans: 2. 5cm
Solution:
We know that tangents from an external point to the circle are equal.
PA = PB
∘
⇒ ∠PBA = ∠PAB = x
In △PAB,
∠PBA + ∠PAB + ∠APB = 180
∘
....(Angle Sum Property)
∘ ∘
⇒ ∠PAB + ∠PAB + 60 = 180
∘
⇒ 2∠PAB = 120
∘
⇒ ∠PAB = 60 = ∠PBA
Q7. In the given figure, O is the centre of the circle. AB is the tangent to the circle at the point P. If ∠APQ = 58 then
∘
1 Mark
the measure of ∠PQB is:
1. 32º
2. 58º
3. 122º
4. 132º
Ans: 1. 32º
Solution:
∘
∠APQ = 58
∠QPR = 90
∘
....(angle inscribed a semicircle)
Since APB is a straight line,
∘
∠APQ + ∠QPR + ∠RPB = 180
∘ ∘ ∘
⇒ 58 + 90 + ∠RPB = 180
∘
⇒ ∠RPB = 32
We know that angle that subtend the same arc are equal.
So, ∠RPB = ∠RPB = 32 ∘
Q8. In the given figure, quadrilateral ABCD is circumscribed, touching the circle at P, Q, R and S. If AP = 6cm, BP = 1 Mark
5cm, CQ = 3cm and DR = 4cm, then the perimeter of quadrilateral ABCD is:
1. 18cm
2. 27cm
3. 36cm
4. 32cm
Ans: 3. 36cm
Solution:
We know that tangent from an external point to the circle are equal.
RC = QC = 3cm
PB = BQ = 5cm
AP = AS = 6cm
SD = DR = 4cm
Perimeter of quad. ABCD
= AB + BC + CD + AD
= (AP + PB) + (BQ + CQ) + (CR + DR) + (AS + SD)
= (6 + 5) + (5 + 3) + (3 + 4) + (6 + 4)
= 36cm
Q9. In a right triangle ABC, right-angled at B, BC = 12cm and AB = 5cm. The radius of the circle inscribed in the triangle 1 Mark
(in cm) is:
1. 4
2. 3
3. 2
4. 1
Ans: 3. 2
Solution:
Let r is the radius of the circle.
From the figure,
OP = OQ = OR = r
In triangle ABC,
From Pythagoras Theorem,
⇒ AC2 = AB2 + BC2
⇒ AC2 = 52 + (12)2
⇒ AC2 = 25 + 144
⇒ AC2 = 169
⇒ AC = 13
Now,
area(△AOB) + area(△BOC) + area(△AOC) = area(AOB)
Now,
(5+12+13) 30
s = = = 15
2 2
⇒ 15r = 30
30
⇒ r =
15
⇒ r = 2
Q10. In a right triangle ABC, right angled at B, BC = 12cm and AB = 5cm. The radius of the circle inscribed in the triangle 1 Mark
is:
1. 1cm
2. 2cm
3. 3cm
4. 4cm
Ans: 2. 2cm
Solution:
In right △ABC,
AC
2
= AB
2
+ BC
2
....(By Pythagoras theorem)
2 2 2
⇒ AC = 5 + 12
2
⇒ AC = 169
⇒ AC = 13cm
We know that,
1
ar(△ABC) = × (perimeter of △ABC) × r
2
1 1
⇒ × base × height = × (perimeter of △ABC) × r
2 2
1 1
⇒ × 12 × 5 = × (5 + 12) × r
2 2
1
⇒ × 5 = 30 × r
2
⇒ r = 2cm
Q11. If the difference between the circumference and the radius of a circle is 37 cm, then using π = 22
7
, the 1 Mark
circumference (in cm) of the circle is:
1. 154
2. 14
3. 44
4. 7
Ans: 2. 14
Circumference of the circle 2 × pi × r = 2×22
7×r
=
44×r
Where r = radius
Now,
Given difference = 37
44×r
= 37
7−r
44
f{( )} = 37
7
37
r( ) = 37cm
7
r = 7
= 44cm
Q12. In the figure, PQ and PR are two tangents to a circle with centre O. If ∠QPR = 46 then ∠QOR equals:
∘
1 Mark
1. 67°
2. 134°
3. 44°
4. 46°
Ans: 2. 134°
Solution:
∠OQP = 90
∘
[Tangent is ⊥ to the radius through the point of contact]
∘
∠ORP = 90
Q13. If radii of two concentric circles are 4cm and 5cm, then the length of each chord of one circle which is tangent to 1 Mark
the other circle is:
1. 3cm
2. 6cm
3. 9cm
4. 1cm
Ans: 2. 6cm
Solution:
Let 0 be the centre of two concentric circles C2 and C2, whose radil are r1 = 4cm and r2 = 5cm. Now, we draw a chord AC of circle
C2, which touches the circle C1 at B.
Also, join OB, which is perpendicular to AC. [Tangent at any point of circle is perpendicular to radius throughly the point of contact]
Now, in right angled △OBC, by using pythagoras theorem,
OC2 = BC2 + BO2
2 2 2
[∵ (hypotenuse) = (base) + (perpendicular) ]
2 2 2
⇒ 5 = BC + 4
2
⇒ BC = 25 - 16 = 9 ⇒ BC = 3cm
Q14. In the figure, APB is a tangent to a circle with centre O at point P. If ∠QPB = 50 then the measure of ∠POQ is: ∘
1 Mark
1. 100°
2. 120°
3. 140°
4. 150°
Ans: 1. 100°
Solution:
But OP = OQ
∘
∠OPQ = ∠OQP = 40
∘ ∘ ∘ ∘ ∘ ∘
∠POQ = 180 − (40 + 40 ) = 180 − 80 = 100
Q15. ABC is a right angled triangle, right angled at B such that BC = 6cm and AB = 8cm. A circle with centre O is 1 Mark
inscribed in Δ ABC. The radius of the circle is:
1. 1cm
2. 2cm
3. 3cm
4. 4cm
Ans: 2. 2cm
Solution:
In a right △ABC, ∠B = 90 ∘
BC = 6cm, AB = 8cm
Q16. In the figure, two equal circles touch each other at T, if QP = 4.5cm, then QR = 1 Mark
1. 9cm
2. 18cm
3. 15cm
4. 13.5cm
Ans: 1. 9cm
Solution:
In the figure, two equal circles touch, each other externally at T
QR is the common tangent QP = 4.5cm
PQ = PT (tangents from P to the circle)
Similarly PT = PR
PQ = PT = PR
Now QR = PQ + PR = 4.5 + 4.5 = 9cm
Q17. If a chord AB subtends an angle of 60∘ at the centre of a circle, then the angle between the tangents to the circle 1 Mark
drawn from A and B is:
1. 30º
2. 60º
3. 90º
4. 120º
Ans: 4. 120º
Solution:
In ABOD
∘
∠OAD + ∠ADB + ∠OBD + ∠AOB = 360
∘ ∘ ∘ ∘
⇒ 90 + ∠ADB + 90 + 60 = 360
∘
⇒ ∠ADB = 120
Q18. In the given figure, PA and PB are two tangents drawn from an external point P to a circle with centre C and radius 1 Mark
4cm. If PA ⊥ PB then the length of each tangent.
1. 3cm
2. 4cm
3. 5cm
4. 6cm
Ans: 2. 4cm
Solution:
Construction: Join CA and CB.
Since AP and PB are tangent to the circle,
∘
∠CAP = ∠CBA = 90
We know that tangents drawn from an external point to the circle are equal.
⇒ AP = PB
1. 1.5cm
2. 2cm
3. 2.5cm
4. 3cm
Ans: 2. 2cm
Solution:
Let the radii of the circle with centres A, B and C be x, y, and z respectively.
We know that radii of the same circle are equal.
x+y=5
y+z=7
z+x=6
Adding the three equation, we get
2(x + y + z) = 18
⇒x+y+z=9
⇒x=2
So, the radius of the circle with centre A is 2cm.
Q20. In the given figure, PQR is a tangent to the circle at Q, whose centre is O and AB is a chord parallel to PR, such 1 Mark
that∠BQR = 70 . Then, ∠AQB =?
∘
1. 20º
2. 35º
3. 40º
4. 45º
Ans: 3. 40º
Solution:
Since AB || PQ
∠BQR = ∠ABQ = 70 ....(alternate angles)
∘
In △ABQ,
∠ABQ + ∠BAQ + ∠AQB = 180 ....(angle Sum Property)
∘
∘ ∘ ∘
⇒ 70 + 70 + ∠AQB = 180
∘
⇒ ∠AQB = 40
Q21. Quadrilateral ABCD is circumscribed to a circle. If AB = 6cm, BC = 7cm and CD = 4cm, then the length of AD is: 1 Mark
1. 3cm
2. 4cm
3. 6cm
4. 7cm
Ans: 1. 3cm
Solution:
Using the property, tangent from an external point to the circle are equal.
We can say, AB + CD = AD + BC
⇒ AD = AB + CD - BC
⇒ AD = 6 + 4 - 7
⇒ AD = 3cm
Q22. At one end A of a diameter AB of a circle of radius 5cm, tangent XAY is drawn to the circle. The length of the 1 Mark
chord CD parallel to XY and at a distance 8cm from A is:
1. 4cm
2. 5cm
3. 6cm
4. 8cm
Ans: 4. 8cm
Solution:
First, draw a circle of radius 5cm having centre 0. A tangent XY is drawn at point A.
A chord CD is drawn which is paralledl to XY and a distance of 8cm from A.
Now, ∠OAY = 90 ∘
[Tangent and any point of a circle is perpendicular to the radius through the point of contact]
△OAY + △OED = 180 [∵ sum of conterior is 180º]
∘
∘
⇒ △OED = 180
= 25 - 9 = 16
⇒ EC = 4cm
Hence, length of chord CD = 2CE = 2 × 4 = 8cm
[since, perpendicular from centre to the chord bisects the chord]
Q23. In figure, AT is a tangent to the circle with centre O such that OT = 4cm and ∠OTA = 30 . Then AT is equal to:
∘
1 Mark
1. 4cm
2. 2cm
3. 2√3cm
4. 4√3cm
Ans: 3. 2√3cm
Solution:
Join OA
We know that, the tangent at any point of a circle is perpendicular to the radius through the point of contact.
∘
∴ ∠OAT = 90
In △OAT, cos 30
∘
=
OT
AT
√3 AT
⇒ =
2 4
⇒ AT = 2√3cm.
Q24. In the figure, AP is a tangent to the circle with centre O such that OP = 4cm and ∠OPA = 30 . Then, AP =
∘
1 Mark
1. 2√2cm
2. 2cm
3. 2√3cm
4. 3√2cm
Ans: 3. 2√3cm
Solution:
In the figure, AP is the tangent to the circle with centre O such that OP = 4cm, ∠OPA = 30 ∘
∘ AP
cos 30 =
OP
√3 x 4×√3
⇒ = ⇒ x = = 2√3cm
2 4 2
Q25. Two circles of same radii r and centres O and O' touch each other at P as shown in. If O O' is produced to meet 1 Mark
the circle C (O', r) at A and AT is a tangent to the
circle C (O,r) such that O'Q ⊥ AT. Then AO: AO' =
1. 3/2
2. 2
3. 3
4. 1/4
Ans: 3. 3
Solution:
AO
= 3
AO'
AQ
=
AO
AO'
Q27. In the adjacent figure, if AB = 12cm, BC = 8cm and AC = 10cm, then AD = 1 Mark
1. 5cm
2. 4cm
3. 6cm
4. 7cm
Ans: 4. 7cm
Solution:
Given,
AB = AD + DB = 12cm...(i)
BC = BE + EC = 8cm...(ii)
CA + CF + FA = 10cm...(iii)
from the property of tangent
AD = AF ( tangent from A ) ...(iv)
DB = BE ( tangent from A ) ...(v)
CF = CE ( tangent from A ) ...(vi)
Now, we have to find AD
By substracting eq.(ii) from eq.(i), then
⇒ AD + DB - (BE + EC) = 12 - 8
⇒ AD + BE - BE - CF = 4 [ from eq.(v) ]
⇒ AD - CF = 4
⇒ AD - (10 - AF) = 4 [ from eq,(iii) ]
⇒ AD - 10 + AF = 4
⇒ AD - 10 + AD = 4
⇒ 2AD = 14
⇒ AD = 7
Q28. In the given figure, AT is a tangent to the circle with centre O, such that OT = 4cm and ∠OTA = 30 .Then, AT =?
∘
1 Mark
1. 4cm
2. 2cm
3. 2√3cm
4. 4√3cm
Ans: 3. 2√3cm
Solution:
Since ∠OAT = 90 and ∠OTQ = 30 ∘ ∘
Clearly, ∠AOT = 60 ∘
√3
⇒ AT = (OT)
2
√3
⇒ AT = (4)
2
⇒ AT = 2√3cm
Q29. In Figure 2, AB and AC are tangents to the circle with centre O such that∠BAC = 40 . Then ∠BOC is equal to:
∘
1 Mark
1. 40o
2. 50o
3. 140o
4. 150o
Ans: 3. 140o
Solution:
AB and AC are tangents
∴ ABO = ACO = 90°
In ABOC
∘
∠ABO + ∠ACO + ∠BAC + ∠BOC = 360
∘ ∘ ∘ ∘
90 + 90 + 40 + ∠BOC = 360
∘ ∘ ∘
∠BOC = 360 − 220 = 140
Q30. In the given figure, O is the centre of two concentric circles of radii 6cm and 10cm. AB is a chord of outer circle 1 Mark
which touches the inner circle. The length of AB is:
1. 8cm
2. 14cm
3. 16cm
4. √136cm
Ans: 3. 16cm
Solution:
Since AB is a tangent to the circle.
∠OPA = 90 ....(tangent is perpendicular to the radius of a circle)
∘
Q31. In the given figure, a circle touches the side DF of △EDF at H and touches ED and EF produced at K and M 1 Mark
respectively. If EK = 9cm then the perimeter of △EDF is:
1. 9cm
2. 12cm
3. 13.5cm
4. 18cm
Ans: 4. 18cm
Solution:
We know that tangents from an external point to the circle are equal.
So,
EK = EM = 9cm
DK = DH
FH = FM
perimeter of △EDF
= ED + EF + DF
= ED + EF + DH + HF
= (ED + DH) + (EF + HF)
= (ED + DK) + (EF + FM)
= EK + EM
=9+9
= 18cm.
Q32. AP and AQ are tangents drawn from a point A to a circle with centre O and radius 9cm. If OA = 15cm, then AP + 1 Mark
AQ =
1. 12cm
2. 18cm
3. 24cm
4. 36cm
Ans: 3. 24cm
Solution:
Q33. PQ is a tangent drawn from a point P to a circle with centre O and QOR is a diameter of the circle such that 1 Mark
∠POR = 120 then ∠OPQ is:
∘
1. 60°
2. 45°
3. 30°
4. 90°
Ans: 3. 30°
Solution:
Now, In △OPQ
Sum of all angles are equal to 180 ∘
then,
∘
∠OPQ + ∠POQ + ∠PQO = 180
∘ ∘ ∘
⇒ ∠OPQ + 90 + 60 = 180
∘ ∘
⇒ ∠OPQ + 150 = 180
∘
⇒ ∠OPQ = 30
Q34. In the given figure, O is the centre of a circle and PT is the tangent to the circle. If PQ is a chord such that 1 Mark
∠QPT = 50 then ∠POQ =?
∘
1. 100º
2. 90º
3. 80º
4. 75º
Ans: 1. 100º
Solution:
Since PT is the tangent to the circle,
∘
∠TPQ = 90
∘
⇒ ∠TPQ + ∠OPQ = 90
∘ ∘
⇒ 50 + ∠OPQ = 90
∘
⇒ ∠OPQ = 40
In △OPQ,
OP = OQ ....(radii of the same circle)
Now,
∠OPQ + ∠OQP + ∠POQ = 180 ....(Angle Sum Property)
∘
∘ ∘ ∘
⇒ 40 + 40 + ∠POQ = 180
∘
⇒ ∠POQ = 100
Q35. In figure, if PA and PB are tangents to the circle with centre O such that ∠APB = 50 , then ∠OAB is equal to:
∘
1 Mark
1. 25°
2. 30°
3. 40°
4. 50°
Ans: 1. 25°
Solution:
Given, PA and PB are tangent lines.
∴ PA = PB
[since, the length of tangents drawn from an external point to a circle is equal]
⇒ ∠PBA = ∠PAB = θ [say]
In △PAB, ∠P + ∠A + ∠B = 180 ∘
Also, OA ⊥ PA
[since, tangent at any point of a circle is perpendicular to the radius through the point of contact]
∘
∴ ∠PAO = 90
∘
⇒ ∠PAB + ∠BAO = 90
∘ ∘
⇒ 65 + ∠BAO = 90
∘ ∘ ∘
⇒ ∠BAO = 90 − 65 = 25
Q36. In the given figure, the sides AB, BC and CA of triangle ABC, touch a circle at P, Q and R respectively. If PA = 4cm, 1 Mark
BP = 3cm and AC = 11cm, then length of BC is:
1. 11cm
2. 10cm
3. 14cm
4. 15cm
Ans: 2. 10cm
Solution:
By property of tangent
AP = AR = 4cm(tangent from A) ...(i)
BP = BQ = 3cm(tangent from B) ...(ii)
RC = QC(tangent from C) ...(iii)
AC = 11cm(given)
Now, we have to find BC
BC = BQ + QC
⇒ BC = 3 + RC [from eq. (ii) and (iii)]
⇒ BC = 3 + (AC + AR) [from fig]
⇒ BC = 3 + (11 - 4) [from eq. (i)]
⇒ BC = 3 + 7
⇒ BC = 10cm
Q37. In a right triangle ABC, right-angled at B, BC = 12cm and AB = 5 cm. The radius of the circle inscribed in the 1 Mark
triangle (in cm) is:
1. 4
2. 3
3. 2
4. 1
Ans: 3. 2
Solution:
Let r is the radius of the circle.
From the figure,
OP = OQ = OR = r
In triangle ABC,
From Pythagoras Theorem,
⇒ AC2 = AB2 + BC2
⇒ AC2 = 52 + (12)2
⇒ AC2 = 25 + 144
⇒ AC2 = 169
⇒ AC = 13
Now,
area(△AOB) + area(△BOC) + area(△AOC) = area(AOB)
Now,
(5+12+13) 30
s = = = 15
2 2
⇒ 15r = 30
30
⇒ r =
15
⇒ r = 2
Ans: 4. 90°
Solution:
Given X and Y are two circles touch each other externally at P. AB is the common tangent to the circles X and Y at point A and B
respectively.
To find: ∠APB
Proof: Let ∠CAP = α and ∠CPB = β
CA = CP [Length of the tangents from an external point C]
In a triangle PAC,
∠CAP = ∠APC = α
∘
α + β + (α + β) = 180
∘
2α + 2β = 180
∘
α + β = 90
∘
∴ ∠APB = α + β = 90
Ans: 2. AC = BC
Solution:
In the figure, AP = PB
But AP and AQ are the tangent from A to the circle.
AP = AQ
Similarly PB = BR
But AP = PB (given)
AQ = BR ….(i)
But CQ and CR the tangents drawn from C to the circle
CQ = CR
Adding in (i)
AQ + CQ = BR + CR
AC = BC
Q40. If tangents PA and PB from a point P to a circle with centre O are drawn, so that ∠APB = 80 , then ∠POA =?
∘
1 Mark
1. 40º
2. 50º
3. 80º
4. 60º
Ans: 2. 50º
Solution:
In △PAO and △PBO,
∠PAO + ∠PBO = 90 ....(Since PQ and PR are tangent to the circle)
∘
OP = OP ....(Common side)
In quad. AOBP
∘
∠PAO + ∠PBO + ∠AOB + ∠APB = 360
∘ ∘ ∘ ∘
⇒ 90 + 90 + ∠AOB + 80 = 360
∘
⇒ ∠AOB = 100
So, ∠POA = 50 ∘
Q41. In the given figure, a triangle PQR is drawn to circumscribe a circle of radius 6cm such that the segments QT and 1 Mark
TR into which QR is divided by the point of contact T are of lengths 12cm and 9cm respectively. If the area of
△PQR = 189cm then the length of side PQ is:
2
1. 17.5cm
2. 20cm
3. 22.5cm
4. 25cm
Ans: 3. 22.5cm
Solution:
We know that tangent from an external point to the circle are equal.
So,
QT = QN = 12cm
TR = RM = 9cm
Now,
1
ar(△PQR) = (Perimeter of △PQR) × r
2
1
⇒ ar(△PQR) = (12 + 12 + 9 + 9 + x + x) × r
2
1
⇒ ar(△PQR) = (42 + 2x) × 6
2
⇒ 63 = 42 + 2x
⇒ 2x = 21
⇒ x = 10.5
So, PQ = 12 + 10.5 = 22.5cm
Q42. Which of the following pairs of lines in a circle cannot be parallel? 1 Mark
1. Two chords
2. A chord and a tangent
3. Two tangents
4. Two diameters
Q43. In the given figure, O is the centre of a circle, PQ is a chord and the tangent PT at P makes an angle of 50° 1 Mark
with PQ. Then,∠POQ =?
1. 130º
2. 100º
3. 90º
4. 75º
Ans: 2. 100º
Solution:
Since PT is the tangent to the circle.
∘
∠OPT = 90
∘
⇒ ∠TPQ + ∠OPQ = 90
∘ ∘
⇒ 50 + ∠OPQ = 90
∘
⇒ ∠OPQ = 40
In △OPQ,
OP = OQ ....(radii of the same circle)
⇒ ∠OPQ = ∠OQP = 40 ....(angles opposite equal sides are equal)
∘
Now,
∠OPQ + ∠OQP + ∠POQ = 180 ....(Angle Sum Property)
∘
∘ ∘ ∘
⇒ 40 + 40 + ∠POQ = 180
∘
⇒ ∠POQ = 100
Q44. In the given figure, DE and DF are tangents from an external point D to a circle with centre A. If DE = 5cm. and 1 Mark
DE ⊥ DF then the radius of the circle is:
1. 3cm
2. 4cm
3. 5cm
4. 6cm
Ans: 3. 5cm
Solution:
Construction: Join AE and AF.
Since DE and DF are tangent to the circle,
∘
∠AED = ∠AFD = ∠EDF = 90
Also, AE = AF .....(radii of the same circle)\
and ED = EF ....(Since tangent drawn from an external point to the circle are equal)
So, quadrilateral AEDF is a square.
Thus, AE = DF = 5cm
Hence, the length of the radius is 5cm.
Q45. A tangent PQ at a point P of a circle of radius 5cm meets a line through the centre O at a point Q such that OQ = 1 Mark
12cm. Length PQ is:
1. 12cm
2. 13cm
3. 8.5cm
4. √119cm
Ans: 4. √119cm
Solution:
Let us first put the given data in the form of a diagram.
Q46. In the given figure,△ABC is right-angled at B, such that BC = 6cm and AB = 8cm. A circle with centre O has been 1 Mark
inscribed in the triangle. OP ⊥ AB, OQ ⊥ BC and OR ⊥ AC. If OP = OQ = OR = x cm, then x =?
1. 2cm
2. 2.5cm
3. 3cm
4. 3.5cm
Ans: 1. 2cm
Solution:
In right △ABC,
....(By Pythagoras theorem)
2 2 2
AC = AB + BC
2 2 2
⇒ AC = 8 + 6
2
⇒ AC = 64 + 36
⇒ AC = 100
⇒ AC = 10cm
We know that tangent from an external poit to the circle are equal.
⇒ CR = CQ = BC − BQ = (6 − x)cm
⇒ AR = AP = AB − BP = (8 − x)cm
AC = (AR + CR) = (8 − x) + (6 − x) = (14 − 2x)cm
⇒ 14 − 2x = 10
⇒ 2x = 4
⇒ x = 2
Q47. In the given figure, PQ and PR are tangents to a circle with centre A. If ∠QPA = 27 then ∠QAR equals:
∘
1 Mark
1. 63º
2. 117º
3. 126º
4. 153º
Ans: 3. 126º
Solution:
In △PAQ and △PAR,
∠PQA = ∠PRA ....(Since PQ and PR are tangent to the circle)
AP = AP ....(common side)
In △PAQ,
∠QAP + ∠PQA + ∠APQ = 180 ....(Angle Sum property)
∘
∘
⇒ ∠QAP = 63
Q48. A tangent PQ at a point P of a circle of radius 5 cm meets a line through the centre O at a point Q so that OQ = 12 1 Mark
cm. Length PQ is:
1. 12 cm
2. 13 cm
3. 8.5 cm
4. √119 cm.
Q49. In the figure, if TP and TQ are tangents drawn from an external point T to a circle with centre O such that 1 Mark
∠TQP = 60 , then:
∘
1. 25°
2. 30°
3. 40°
4. 60°
Ans: 2. 30°
Solution:
In the figure, TP and TQ are the tangents drawn from T to the circle with centre O. OP, OQ and PQ are joined.
∘
∠TQP = 60
But ∠OQP = 30 ∘
Q50. At one end of a diameter PQ of a circle of radius 5cm, tangent XPY is drawn to the circle. The length of chord AB 1 Mark
parallel to XY and at distance of 8cm from P is:
1. 5cm
2. 6cm
3. 7cm
4. 8cm
Ans: 4. 8cm
Solution:
In the figure, PQ is diameter XPY is tangent to the circle with centre O and radius 5cm From P, at a distance of 8cm AB is a chord
drawn parallel to XY.
To find the length of AB Join OA
XY is tangent and OP is the radius.
OP ⊥ XY or PQ ⊥ XY
AB || XY
OQ is ⊥ AB which meets AB at R
Now in right △OAR
OA2 = OR2 + AR2
(5)2 = (3)2 + AR2
25 = 9 + AR2
⇒ AR2 = 25 – 9 = 16 = (4)2
AR = 4cm
But R is mid-point of AB
AB = 2 AR = 2 x 4 = 8cm
Q51. Two concentric circles of radii 3cm and 5cm are given. Then length of chord BC which touches the inner circle 1 Mark
at P is equal to:
1. 4cm
2. 6cm
3. 8cm
4. 10cm
Ans: 3. 8cm
Solution:
Here, radius OQ ⊥ to tangent AB then we say,
∘
∠OQA = ∠OQB = 90
⇒
AQ = 4cm
By property of tangent.
BQ = BP(tangent from point B)
∵ OQ bisects AB then AQ = QB = 4cm
Q52. If two tangents inclined at an angle of 60° are drawn to a circle of radius 3cm, then the length of each tangent is: 1 Mark
1. 3cm
3√3
2. 2
cm
3. 3√3cm
4. 6cm
Ans: 3. 3√3cm
Solution:
OA = OA ....(common side)
⇒ OB =
1
2
hypotenuse
⇒ hypotene = 2OB = 2(3) = 6cm
√3
side opposite 60 ∘
=
2
hypotenuse
√3
⇒ AB = (6) = 3√3cm
2
AB = AC = 3√3cm ....(Since tangents from an external point to the circle are equal)
Hence, the length of each tangent is 3√3cm.
Q53. To draw a pair of tangents to a circle, which are inclined to each other at angle of 45º, we have to draw the 1 Mark
tangents at the end points of those two radii, the angle between which is:
1. 105º
2. 135º
3. 140º
4. 145º
Ans: 2. 135º
Solution:
In ACOB,
∘
∠OBA + ∠BAC + ∠OCA + ∠BOC = 360
∘ ∘ ∘ ∘
⇒ 90 + 45 + 45 + ∠BOC = 360
∘
⇒ ∠BOC = 135
Q54. AB and CD are two common tangents to circles which touch each other at C. If D lies on AB such that CD = 4cm, 1 Mark
then AB is equal to:
1. 4cm
2. 6cm
3. 8cm
4. 12cm
Ans: 3. 8cm
Solution:
By property of tangent,
AD = DC (tangent from D)
DB = DC (tangent from D)
Given, DC = 4cm
Now, we have to find AB
AB = AD + DB
⇒ AB = DC + DC
⇒ AB = 2DC
⇒ AB = 2 × 4
⇒ AB = 8cm
Q55. In Figure, if PQR is the tangent to a circle at Q whose centre is O, AB is a chord parallel to PR and ∠BQR = 70 ∘
, 1 Mark
then ∠AQB is equal to:
1. 20°
2. 40°
3. 35°
4. 45°
Ans: 2. 40°
Solution:
Given, AB || PR
∴ ∠ABQ = ∠BQR = 70 [alternate angles]
∘
AD = BD
QD = QD [common side]
∴ △ADQ ≅ △BDQ [by SAS similarity criterion]
∘ ∘ ∘ ∘
⇒ ∠Q = 180 − (70 + 70 ) = 40
Q56. In figure, AB is a chord of the circle and AOC is its diameter such that ∠ACB = 50 . If AT is the tangent to the
∘
1 Mark
circle at the point A, then ∠BAT is equal to:
1. 65°
2. 60°
3. 50°
4. 40°
Ans: 3. 50°
Solution:
In figure, AOC is a diameter of the circle. We know that, diameter subtends an angle 90º at the circle.
So, ∠ABC = 90 ∘
In △ACB, ∠A + ∠B + ∠C = 180 ∘
⇒ ∠A + 140 = 180
∘ ∘ ∘
⇒ ∠A = 180 − 140 = 40
∘
∠A or ∠OAB = 40
∘ ∘ ∘
⇒ ∠BAT = 90 − 40 = 50
Q57. In the given figure, if quadrilateral PQRS circumscribes a circle, then PD + QB = 1 Mark
1. PQ
2. QR
3. PR
4. PS
Ans: 1. PQ
Solution:
We know that tangents drawn to a circle from the same external point will be equal in length.
Therefore,
PD = PA …… (1)
QB = QA …… (2)
Adding equations (1) and (2), we get,
PD + QB = PA + QA
By looking at the figure we can say,
PD + QB = PQ.
Q58. In the figure, if tangents PA and PB are drawn to a circle such that ∠APB = 30 and chord AC is drawn parallel
∘
1 Mark
to the tangent PB, then ∠ABC =
1. 60°
2. 90°
3. 30°
4. None of these
Ans: 3. 30°
Solution:
Ans: 4. A circle can have more than two parallel tangents parallel to a given line.
Solution:
Options (a), (b) and (c) are all true.
However, Option (d) is false since we can draw only parallel tamngent on either side of the diameter, which would be parallel to a
given line.
Q60. In the given figure, PQ is a tangent to a circle with centre O. A is the point of contact. If ∠PAB = 67 then the
∘
1 Mark
measure of ∠AQB is:
1. 73º
2. 64º
3. 53º
4. 44º
Ans: 4. 44º
Solution:
Since ∠BAC is inscribed in a semicircle, ∠BAC = 90 ∘
.
We know that angles that subtend the same arc are equal.
∘
⇒ ∠CBA = ∠CAQ = 23
In △BAQ,
∠BAQ + ∠QBA + ∠AQB = 180 º....(Angle Sum Property)
∘ ∘ ∘ ∘
⇒ (90 + 23 ) + 23 + ∠AQB = 180
∘
⇒ ∠AQB = 44
1. 60°
2. 70°
3. 80°
4. 90°
Ans: 2. 70°
∠POQ = 110°, ∠OPT = 90° and ∠OQT = 90°
[The tangent at any point of a circle is ⊥ to the radius through the point of contact]
In quadrilateral OPTQ,
∠POQ + ∠OPT + ∠OQT + ∠PTQ = 360°
⇒ ∠PTQ = 70°
Q62. In the given figure, the length of BC is: 1 Mark
1. 7cm
2. 10cm
3. 14cm
4. 15cm
Ans: 2. 10cm
Solution:
We know that tangent from an external point to a circle are equal.
So,
AF = AE = 4cm
⇒ EC = AC - AE = 11 - 4 = 7cm
Now,
CD = CE = 7cm
and BF = BD = 3cm
BD = BD + CD
⇒ BD = 3 + 7
⇒ BD = 10cm
Q63. In the given figure, if ∠AOD = 135 then ∠BOC is equal to:
∘
1 Mark
1. 25º
2. 45º
3. 52.5º
4. 62.5º
Ans: 2. 45º
Solution:
We know that sum of the angles subtended by opposite sides of a quadrilateral having a circumscribed circle is 180º.
∘
⇒ ∠AOD + ∠BOC = 180
∘ ∘
⇒ 135 + ∠BOC = 180
∘
⇒ ∠BOC = 45
Q64. If the area of a circle is equal to sum of the areas of two circles of diameters 10cm and 24cm, then the diameter 1 Mark
of the larger circle (in cm) is:
1. 34
2. 26
3. 17
4. 14
Ans: 2. 26
Solution:
Area of two circles = Area of first circle + Area of second circle
22 22
= × 5 × 5 + × 12 × 12
7 7
= 78.5 + 452.5
2
= 531cm
7
× r
2
2
r = 169
r = 13
d = 2r (Because r = 13)
d = 2 × 13
d = 26cm
Q65. The number of tangents that can be drawn from an external point to a circle is: 1 Mark
1. 1
2. 2
3. 3
4. 4
Ans: 2. 2
Solution:
Q66. In the given figure, O is the centre of the circle, PQ is a chord and PT is the tangent at P. If ∠POQ = 70 then
∘
1 Mark
∠TPQ is equal to:
1. 35º
2. 45º
3. 55º
4. 70º
Ans: 1. 35º
Solution:
In △OPQ,
OP = OQ....(radii of the same circle)
⇒ ∠OQP = ∠OPQ ....(angles opposite equal sides are equal)
△OPQ,
∘
⇒ ∠OPQ + ∠TPQ = 90
∘ ∘
⇒ 55 + ∠TPQ = 90
∘
⇒ ∠TPQ = 35
Q67. If two tangents inclined at an angle 60° are drawn to a circle of radius 3cm, then length of each tangent is equal 1 Mark
to:
1. √3cm
3
2. 6cm
3. 3cm
4. 3√3cm
Ans: 4. 3√3cm
Solution:
Let P be an external point and a pair of tangents is drawn from point P and angle between these two tangents is 60º.
Join OA and OP.
Also, OP is a bisector line of ∠APC.
∘
∴ ∠APO = ∠CPO = 30
Also, OA ⊥ AP
Tangent at any point of a circle is perpendicular to the radius through the point of contact.
In right angled △OAP, tan 30 = ∘ OA
=
3
AP AP
1 3
⇒ =
√3 AP
⇒ AP = 3√3cm
Q68. In the given figure, two circles touch each other at C and AB is a tangent to both the circles. The measure of 1 Mark
∠ACB is:
1. 45º
2. 60º
3. 90º
4. 120º
Ans: 3. 90º
Solution:
[The tangent at any point of a circle is ⊥ to the radius through the point of contact]
2
⇒ 625 = OP + 576
2
⇒ OP = 625 - 576 = 49
⇒ OP = 7cm.
Ans: 2. √127cm
Solution:
In the figure,
OA = 6cm, OB = 3cm and AP = 10cm
OA is radius and AP is the tangent
OA ⊥ AP
Now in right △OAP
OP2 = AP2 + OA2 = (10)2 + (6)2 = 100 + 36 = 136
Similarly BP is tangent and OB is radius
OP2 = OB2 + BP2
136 = (3)2 + BP2
136 = 9 + BP2
⇒ BP2 = 136 – 9 = 127
BP = √127cm
Q71. In a circle of radius 7cm, tangent PT is drawn from a point P, such that PT = 24cm. If O is the centre of the circle, 1 Mark
then OP =?
1. 30cm
2. 28cm
3. 25cm
4. 18cm
Ans: 3. 25cm
Solution:
PT = 24cm, OT = 7cm.
Since PT is a tangent to the circle at T.
∠PTO = 90 ....(tangent is perpendicular to the radius of a circle)
∘
In △PTO,
By using Pythagoras theorem,
OP2 = PT2 + OT2
⇒ OP2 = 242 + 72
⇒ OP2 = 576 + 49
⇒ OP2 =625
⇒ OP = 25cm.
Q72. The radii of two circles are 4cm and 3cm respectively. The diameter of the circle having area equal to the sum of 1 Mark
the areas of the two circles (in cm) is:
1. 5
2. 7
3. 10
4. 14
Ans: 3. 10
Solution:
Sum of areas of two circles = πr 2 2
+ πr .
r. . . = 5
d = 2(5)
d = 10
Q73. A chord of a circle of radius 10cm subtends a right angle at its centre. The length of the chord (in cm) is: 1 Mark
1. 5√2
2. 10√2
3.
5
√2
4. 10√3
Ans: 2. 10√2
Solution:
⇒ BC = √200
⇒ BC = √(100 × 2)
⇒ BC = 10√2
Q74. Two equal circles touch each other externally at C and AB is a common tangent to the circles. Then, ∠ACB = 1 Mark
1. 60°
2. 45°
3. 30°
4. 90°
Ans: 4. 90°
Solution:
Now,
⇒ ∠ACB = ∠OCO' − ∠e − ∠f
∘
⇒ ∠ACB = 180 − ∠a − ∠d
Now In △ACB
∘
∠b + ∠c + ∠ACB = 180
from eq....(iii)
∘
⇒ ∠ACB + ∠ACB = 180
∘
⇒ 2∠ACB = 180
∘
⇒ ∠ACB = 90
Q75. In the given figure, AB and AC are tangents to a circle with centre O and radius 8cm. If OA = 17cm, then the length 1 Mark
of AC (in cm) is:
1. 9
2. 15
3. √353
4. 25
Ans: 2. 15cm
Solution:
Ans: 4. A tangent to the circle can be drawn from a point inside the circle.
Solution:
Options (a), (b) and (c) are all true.
However, Option (d) is false since it is not possible to draw a tangent from a point inside a circle.
Q77. If four sides of a quadrilateral ABCD are tangential to a circle, then: 1 Mark
1. AC + AD = BD + CD
2. AB + CD = BC + AD
3. AB + CD = AC + BC
4. AC + AD = BC + DB
Ans: 2. AB + CD = BC + AD
Solution:
A circle is inscribed in a quadrilateral ABCD which touches the sides AB, BC, CD and DA at P, Q, R and S respectively then the sum of
two opposite sides is equal
to the sum of other two opposite sides
AB + CD = BC + AD
Q78. In the given figure, a circle with centre O is inscribed in a quadrilateral ABCD such that, it touches sides BC, AB, AD 1 Mark
and CD at points P, Q, R and S respectively. If AB
= 29cm, AD = 23cm, ∠B = 90 and DS = 5cm, then the radius of the circle (in cm) is:
∘
1. 11
2. 18
3. 6
4. 15
Ans: 1. 11
Solution:
In the figure, a circle touches the sides of a quadrilateral ABCD.
∠B = 90 , OP = OQ = r
∘
But ∠B = 90 , (given)
∘
PBQO is a square.
DS = 5cm
But DS and DR are tangents to the circles.
DR = 5cm
But AD = 23cm
AR = 23 – 5= 18cm
AR = AQ (tangents to the circle from A.)
AQ = 18cm
But AB = 29 cm
BQ = 29 – 18 = 11cm
OPBQ is a square.
OQ = BQ = 11cm
Radius of the circle = 11cm.
Q79. In the given figure, AD and AE are the tangents to a circle with centre O and BC touches the circle at F. If AE = 1 Mark
5cm, then perimeter of △ABC is:
1. 15cm
2. 10cm
3. 22.5cm
4. 20cm
Ans: 2. 10cm
Solution:
We know that tangent from an external point to the circle equal.
So,
AE = AD = 5cm
BF = BE
CF = CD
Perimeter of △ABC
= AB + BC + AC
= AB + (BE + DC) + AC
= AB + (BE + DC) + AC
= (AB + BE) + (AC + DC)
= AE + AD
=5+5
= 10cm
Q80. In the given figure, point P is 26cm away from the centre O of a circle and the length PT of the tangent drawn 1 Mark
from P to the circle is 24cm. Then the radius ofthe circle is:
1. 10cm
2. 12cm
3. 13cm
4. 15cm
Ans: 1. 10cm
Solution:
Construction: Join OT.
PT = 24cm
OP = 26cm
Sunce PT is a tangent to the circle at T.
∠PTO = 90 .....(tangent is perpendicular to the radius of a circle)
∘
In △PTO,
By Pythagoras theorem,
OP2 = PT2 + OT2
⇒ OT2 = OP2 - PT2
⇒ OT2 = 262 - 242
⇒ OT2 = 676 - 576
⇒ OT2 = 100
⇒ OT2 = 10cm
Q81. In the given figure, PA and PB are two tangents to the circle with centre O. If ∠APB = 60 then ∠OAB is:
∘
1 Mark
1. 15º
2. 30º
3. 60º
4. 90º
Ans: 2. 30º
Solution:
We know that tangent from an external point to a circle are equal.
So,
PA = PB
Q82. O is the centre of a circle of radius 5cm. At a distance of 13cm from O, a point P is taken. From this point, two 1 Mark
tangents PQ and PR are drawn to the circle. Then, the area of quadrilateral PQOR is:
1. 60cm2
2. 32.5cm2
3. 65cm2
4. 30cm2
Ans: 1. 60cm2
Solution:
In △OPQ and △ORP,
∠OQP = ∠ORP = 90 ....(Since OP and RP are tangent to the circle)
∘
OP = OP ....(common side)
OQ = OR ....(radii of the same circle)
⇒ △OPQ ≅ △ORP ....(RHS congruence criterion)
⇒ PQ = 12cm
1
ar(△OPQ) = × PQ × OQ
2
1
= × 12 × 5
2
2
= 30cm
2 2
⇒ ar(quad PQOR) = 30cm + 30cm
2
⇒ ar(quad PQOR) = 60cm
Q83. In the given figure, O is the centre of a circle, BOA is its diameter and the tangent at the point P meets BA 1 Mark
extended at T. ∠PBO = 30 then ∠PTA =? ∘
1. 60º
2. 30º
3. 15º
4. 45º
Ans: 2. 30º
Solution:
In △OBP,
OB = OP....(radii of the circle)
Since PT is a tangent,
∘
∠OPT = 90
In △BPT,
∠BPT + ∠PBT + ∠PTB = 180
∘
....(Angle Sum Property)
∘ ∘ ∘ ∘
⇒ (30 + 90 ) + 30 + ∠PTB = 180
∘
⇒ ∠PTB = 30
Q84. The pair of tangents AP and AQ drawn from an external point to a circle with centre O are perpendicular to each 1 Mark
other and length of each tangent is 5cm. The radius of
the circle is:
1. 10cm
2. 7.5cm
3. 5cm
4. 2.5cm
Ans: 3. 5cm
Solution:
Given: AP and AQ are tangents to the ciecle with centre O, AP ⊥ AQ and AP = AQ = 5cm
We know that radius of a circle is perpendicular to the tangent at the point of contact.
⇒ OP⊥AP and OQ⊥AQ
Thus∠O = ∠P = ∠A = ∠Q = 90 ∘
⇒ OPAQ is a rectangle.
Since adjacent sides of OPAQ i.e. AP and AQ are equal. Thus OPAQ is a square radius = OP = OQ = AP = AQ = 5cm
Q85. Two circles touch each other externally at P. AB is a common tangent to the circle touching them at A and B. The 1 Mark
value of ∠APB is:
1. 30º
2. 45º
3. 60º
4. 90º
Ans: 4. 90º
Solution:
It is given that two circles touch each other externally at P. AB is a common tangent to the circle touching them at A and B.
Draw a tangent to the circle at P, intersecting AB at T.
Now, TA and TP are tangent drawn to the same circle from an external point T.
∴ TA = TP (Length of tangents drawn from an external point to a circle are equal)
TB and TP are tangent drawn to the same circle from an external point T.
∴ TB = TP (Length of tangents drawn from an external point to a circle are equal)
In △ATP
TA = TP
∴ ∠APT = ∠PAT. . . (1)(In a triangle, equal sides have equal angles opposite to them)
In △BTP,
TB = TP
∴ ∠BPT = ∠PBT. . . (2)(In a triangle, equal sides have equal angles opposite to them)
Now, in △APB,
⇒ ∠APB + ∠PAB + ∠PBA = 180 (Angle sum property)
∘
∘
⇒ ∠APB + ∠APB = 180
∘
⇒ 2∠APB = 180
∘
⇒ ∠APB = 90
1. 62.5°
2. 45°
3. 35°
4. 55°
Ans: 4. 55°
Solution:
we know that, the opposite sides of a quadrilateral circumscribing a circle subtend supplementary angles at the centre of the circle.
i.e., ∠AOB + ∠COD = 180 ∘
∘
⇒ ∠COD = 180 − ∠AOB
Q87. If the angle between two radii of a circle is 130°, then the angle between the tangent at the ends of the radii is: 1 Mark
1. 65º
2. 40º
3. 50º
4. 90º
Ans: 3. 50º
Solution:
In quad. AOBP
∠PAO + ∠PBO + ∠AOB + ∠APB = 360
∘
....(Angle Sum Property)
⇒ 90
∘
+ 90
∘
+ 130
∘
+ ∠APB = 360
∘
....(Since radius of a circle is perpendicular to the tangent)
∘
⇒ ∠APB = 50
Q88. In the given figure, PQ and PR are tangents drawn from P to a circle with centre O. If ∠OPQ = 35 , then: ∘
1 Mark
1. a= 30°, b= 60°
2. a= 35°, b = 55°
3. a= 40°, b = 50°
4. a= 45°, b = 45°
OR⊥RP
From above eq. △OQP and △ORP is right angle triangle then,
∘
∠OQP = ∠ORP = 90
△OQP ∼ △ORP
Ans: 2. 26cm
Solution:
In the figure, two circles with centre O and O’ touch each other externally PQ and RS are the tangents drawn to the circles.
OQ and O’S are the radii of these circles and OQ = 3cm, PQ = 4cm O’S = 5cm and SR = 12cm.
Now in right △OQP
OP2 = (OQ)2 + PQ2 = (3)2 + (4)2 = 9 + 16 = 25 = (5)2
OP = 5cm
Similarly in right △RSO
(O’R)2 = (RS)2 + (O’S)2 = (12)2 + (5)2 = 144 + 25 = 169 = (13)2
O’R = 13cm
Now PR = OP + OO’ + O’R = 5 + (3 + 5) + 13 = 26cm.
Q90. The length of the tangent drawn from a point 8 cm away from the centre of a circle of radius 6 cm is: 1 Mark
1. √7cm
2. 2√7cm
3. 10cm
4. 5cm
Ans: 2. 2√7cm
Solution:
Let us first put the given data in the form of a diagram.
We know that the radius of a circle will always be perpendicular to the tangent at the point of contact. Therefore, OP is perpendicular
to QP. We can now use Pythagoras theorem to find the length of QP.
QP2 = OQ2 - OP2
QP2 = 82 - 62
QP2 = 64 - 36
QP2 = 28
QP = √28
QP = 2√7
Q91. Each question consists of two statements, namely, Assertion (A) and Reason (R). for selecting the correct answer, 1 Mark
use the following code:
Assertion (A) Reason (R)
In the given figure, a quad. ABCD is dra
wn to circumscribe a given circle as sho
wn.
Then, AB + BC = AD + DC.
In two concentric circles, the chord of the larger circle, whi
ch to uches the smaller circle, is bisected at the point of co
ntact.
1. Both Assertion (A) and Reason (R) are true and Reason (R) is a correct explanation of Assertion (A).
2. Both Assertion (A) and Reason (R) are true but Reason (R) is not a correct explanation of Assertion (A).
3. Assertion (A) is true and Reason (R) is false.
4. Assertion (A) is false and Reason (R)is true.
1. 45°
2. 35°
3. 55°
∘
4. 62 1
Ans: 3. 55°
Solution:
We know that, the opposite sides of a quadrilateral circumscribing a circle subtend supplementary angles at the centre of the circle
∘
∠AOB + ∠COD = 180
∘ ∘ ∘ ∘
⇒ ∠COD = 180 − ∠AOB = 180 − 125 = 55
Q93. If TP and TQ are two tangents to a circle with centre O so that ∠POQ = 110 , then, ∠PTQ is equal to:
∘
1 Mark
1. 60°
2. 70°
3. 80°
4. 90°
Ans: 2. 70°
Solution:
TP and TQ are the tangents from T to the circle with centre O and OP, OQ are joined and ∠POQ = 110 ∘
,
∘ ∘
⇒ 110 + ∠PTQ = 180
∘ ∘ ∘
⇒ ∠PTQ = 180 − 110 = 70
Q94. From a point P which is at a distance 13cm from the centre O of a circle of radius 5cm, the pair of tangent PQ and 1 Mark
PR to the circle are drawn. Then the area of the quadrilateral PQOR is:
1. 60cm2
2. 65cm2
3. 30cm2
4. 32.5cm2
Ans: 1. 60cm2
Solution:
2
1
2
2
Q95. In Figure 1, AP, AQ and BC are tangents to the circle. If AB = 5cm, AC = 6cm and BC = 4cm, then the length of AP 1 Mark
(in cm) is:
1. 7.5
2. 15
3. 10
4. 9
Ans: 1. 7.5
Solution:
We know that tangent segments to a circle from the same external point are congruent
Therefore, we have
AP = AQ
BP = BD
CQ = CD
Now,
AB + BC + AC = 5 + 4 + 6
⇒ AB + BD + DC + AC = 15cm
⇒ AB + BP + CQ + AC = 15cm
⇒ AP + AQ = 15cm
⇒ 2AP = 15cm
⇒ AP = 7.5cm
Q96. PQ is a tangent to a circle with centre O at the point P. If △OPQ is an isosceles triangle, then ∠OQP is equal to: 1 Mark
1. 30º
2. 45º
3. 60º
4. 90º
Ans: 2. 45º
Solution:
In △OPQ,
OP = OQ
⇒ ∠OQP = ∠POQ
Q97. In the given figure, O is the centre of a circle. AOC is its diameter, such that ∠ACB = 50 . If AT is the tangent to
∘
1 Mark
the circle at the point A, then∠BAT =?
1. 40°
2. 50°
3. 60°
4. 65°
Ans: 2. 50°
Solution:
Construction: Join OC.
Since AC is a diameter of the circle.
∠ABC = 90 ....(angle in a semicircle is 90º)
∘
In △ABC,
∠ABC + ∠BCA + ∠BAC = 180 ......(Angle Sum Property)
∘
∘ ∘ ∘
⇒ 90 + 50 + ∠BAC = 180
∘
⇒ ∠BAC = 40
∘
⇒ ∠BAO + ∠BAT = 90
∘ ∘
⇒ 40 + ∠BAT = 90
∘
⇒ ∠BAT = 50
Q98. From a point Q, the length of the tangent to a circle is 24cm and the distance of Q from the centre is 25cm. The 1 Mark
radius of the circle is:
1. 7cm
2. 12cm
3. 15cm
4. 24.5cm
Ans: 1. 7cm
Solution:
We know, radius always perpendicular to tangent so we say △OPQ is right angle triangle then ∠OPQ = 90 ∘
⇒ OP = 7cm
Hence, correct choice is (A)
Q99. In the given figure, a circle is inscribed in a quadrilateral ABCD touching its sides AB, BC, CD and AD at P, Q, R and 1 Mark
S respectively. If the radius of the circle is 10cm, BC = 38cm, PB = 27cm and AD ⊥ CD then the length of CD is:
1. 11cm
2. 15cm
3. 20cm
4. 21cm
Ans: 4. 21cm
Solution:
We know that tangles from an external point to the circle are equal.
BQ = PB = 27cm
So, CQ = BC - BQ = 38 - 27 = 11cm
⇒ CR = CQ = 11cm
In quad. SORD,
∘
∠SDR = 90 . . . . (∴ AD ⊥ CD)
∘
⇒ ∠OSD = ∠ORD = 90
Also, OS = OR and SD = SR
So, quad. SORD is a square.
Thus, DR = SO = 10cm
Hence, CD = DR + CR = 10 + 11 = 21cn.
Q100. In Fig 2, a circle touches the side DF of ∠EDF at hand touches ED and EF produced at K and M respectively. If EK 1 Mark
= 9cm, then the perimeter of △EDF (in cm) is:
1. 18
2. 13.5
3. 12
4. 9
Ans: 1. 18
Solution:
We know that tangent segments to a circle from the same external point are congruent. Therefore, we have
EK = EM = 9cm
Now, EK + EM = 18cm
⇒ ED + DK + EF + FM = 18cm
⇒ ED + DH + EF + HF = 18cm
⇒ ED + DF + EF = 18cm
⇒ Perimeter of △EDF = 18cm
Q101. In the given figure, PT is a tangent to a circle with centre O. If OT = 6cm and OP = 10cm, then the length of 1 Mark
tangent PT is:
1. 8cm
2. 10cm
3. 12cm
4. 16cm
Ans: 1. 8cm
Solution:
OT = 6cm
OP = 10cm
Since PT is a tangent to the circle at T.
∠PTO = 90 ....(tangent is perpendicular to the radius of a circle)
∘
In △PTO,
By Pythagoras theorem,
OP2 = PT2 + OT2
⇒ PT2 = OP2 - OT2
⇒ PT2 = 102 - 62
⇒ PT2 = 100 - 36
⇒ PT = 8cm
Q102. In the given figure, AP, AQ and BC are tangents to the circle. If AB = 5cm, AC = 6cm and BC = 4cm then the length 1 Mark
of AP is:
1. 15cm
2. 10cm
3. 9cm
4. 7.5cm
Ans: 4. 7.5cm
Solution:
Let BC intersect the circle at D.
We know that tangent from an external point to the circle are equal.
BP = BD
CD = CQ
AP = AQ
perimeter of △ABC
= AB + BC + AC
= AB + (BD + CD) + AC
= AB + (BP + CQ) + AC
= (AB + BP) + (AC + CQ)
= AP + AQ
Since perimeter of △ABC = AB + BC + AC = 5 + 6 + 4 = 15cm
⇒ AP + AQ = 15
⇒ 2AP = 15
⇒ AP = 7.5cm
Q103. In the figure, if PR is tangent to the circle at P and Q is the centre of the circle, then ∠POQ = 1 Mark
1. 110°
2. 100°
3. 120°
4. 90°
Ans: 3. 120°
Solution:
Now,
∠OPQ = ∠OPR − ∠QPR
∘ ∘
∠OPQ = 90 − 60
∘
∠OPQ = 30
In △OPQ,
OP = OQ (radius of circle)
∠OPQ = ∠OQP = 30 (opposite angle of same side)
∘
Q104. If angle between two radii of a circle is 130°, the angle between the tangent at the ends of radii is: 1 Mark
1. 90°
2. 50°
3. 70°
4. 40°
Ans: 2. 50°
Solution:
Let PQ and RP be the radii of the circle with the centre O.
∘
∠ROQ = 130
Q105. In the given figure, O is the centre of a circle; PQL and PRM are the tangents at the points Q and R respectively, 1 Mark
and S is a point on the circle, such that ∠SQL = 50 . and ∠SRM = 60 . Find ∠QSR =?
∘ ∘
1. 40º
2. 50º
3. 60º
4. 70º
Ans: 4. 70º
Solution:
Since PL and PM are the tangent to the circle.
∠OQL = ∠ORM = 90 (tangent is perpendicular to the radius of a circle)
∘
So,
∠OQL + ∠SQL + ∠OQS
∘ ∘
⇒ 90 = 50 + ∠OQS
∘
⇒ ∠OQC = 40
In △OQS,
OQ = OS
∠OQS = ∠OSQ = 40
∘
...(angles opposite equal sides are equal)
In △ORS,
OR = OS
∘
∠ORS = ∠OSR = 30
Q106. In Figure 1, O is the centre of a circle, PQ is a chord and PT is the tangent at P. If ∠POQ = 70 , then ∠TPQ is
∘
1 Mark
equal to:
1. 55o
2. 70o
3. 45o
4. 35o
Ans: 4. 35o
Solution:
We know that the radius and tangent are perpendicular at their point of contact.
Since, OP = OQ
POQ is a isosceles right triangle
Now, in isosceles right triangle POQ,
∘
∠POQ + ∠OPQ + ∠OQP = 180
∘ ∘
⇒ 70 + 2∠OPQ = 180
∘
⇒ ∠OPQ = 55
∘
⇒ ∠TPQ = 35
Q107. In Fig. 1, QR is a common tangent to the given circles, touching externally at the point T. The tangent at T meets 1 Mark
QR at P. If PT = 3.8cm, then the length of QR (in cm) is:
1. 3.8
2. 7.6
3. 5.7
4. 1.9
Ans: 2. 7.6
Solution:
It is known that the length of the tangents drawn from an external point to a circle are equal.
∴ QP = PT = 3.8cm ....(1)
PR = PT = 3.8cm ....(2)
From equations (1) and (2), we get:
QP = PR = 3.8cm
Now, QR = QP + PR
= 3.8cm + 3.8cm
= 7.6cm
Hence, the correct option is B.
Q108. In the given figure, O is the centre of the circle AB is a chord and AT is the tangent at A. If ∠AOB = 100 then
∘
1 Mark
∠BAT is equal to:
1. 40º
2. 50º
3. 90º
4. 100º
Ans: 2. 50º
Solution:
In △OAB,
OA = OB....(radii of the same circle)
⇒ ∠OAB = ∠OAB ....(angles opposite equal sides are equal)
∠AOB + ∠OAB + ∠OBA = 180
∘
(Angle Sum Property)
∘
⇒ ∠AOB + ∠OAB + ∠OAB = 180
∘ ∘
⇒ 100 + 2∠OAB = 180
∘
⇒ 2∠OAB = 80
∘
⇒ ∠OAB = 40
Q109. The perimeter (in cm) of a square circumscribing a circle of radius a cm, is 1 Mark
1. 8a
2. 4a
3. 2a
4. 16a
Ans: 1. 8a
Solution:
Side of a square = a + a = 2a cm
perimeter of square = 4 × side
= 4 × 2a
= 8a
Q110. From a point Q, 13cm away from the centre of a circle, the length of tangent PQ to the circle is 12cm. The radius 1 Mark
of the circle (in cm) is:
1. 25
2. √313
3. 5
4. 1
Ans: 3. 5
Solution:
According to questions,
PQ (tangent) = 12cm
OQ = 13cm
OP (radius) = ?
By Pythagoras theorem
PQ2 = PO2 + OQ2
144 = PQ2 + 169
PO2 = 169 - 144
PO = √25
PO = 5cm
Q111. Each question consists of two statements, namely, Assertion (A) and Reason (R). for selecting the correct answer, 1 Mark
use the following code:
Assertion (A) Reason (R)
If two tangent are drawn to a circle from an external point then t A parallelogram circumscribing a
hey subtend equal angles at the centre. circle is a rhombus.
1. Both Assertion (A) and Reason (R) are true and Reason (R) is a correct explanation of Assertion (A).
2. Both Assertion (A) and Reason (R) are true but Reason (R) is not a correct explanation of Assertion (A).
3. Assertion (A) is true and Reason (R) is false.
4. Assertion (A) is false and Reason (R)is true.
Ans: 2. Both Assertion (A) and Reason (R) are true but Reason (R) is not a correct explanation of Assertion (A).
Solution:
Consider tangent AB and AC drawn to the circle with centre O.
In △OBA and △OCA,
AO = AO ....(common side)
Q112. In Fig. 1, the sides AB, BC and CA of a triangle ABC, touch a circle at P, Q and R respectively. If PA = 4cm, BP = 3cm 1 Mark
and AC = 11cm, then the length of BC (in cm) is:
1. 11
2. 10
3. 14
4. 15
Ans: 2. 10
Solution:
Triangle ABC, we have
BP= BQ = 3cm
AP= AR = 4cm
(Tangents drawn from an external point to the circle are equal.)
So, RC = AC - AR
= 11 - 4 = 7cm
Hence RC = CQ = 7 cm
Then, BC = BQ + QC
7 + 3 = 10cm
Q113. In the given figure, O is the centre of the circle. AB is the tangent to the circle at the point P. If ∠PAO = 30 then
∘
1 Mark
∠CPB + ∠ACP is equal to:
1. 60º
2. 90º
3. 120º
4. 150º
Ans: 2. 90º
Solution:
Since APB is a straight line,
∠APD + ∠DPC + ∠CPB = 180 º
We know that angles that subtend the same arc are equal.
⇒ ∠APD = ∠ACP
⇒ ∠ACP + 90
∘
+ ∠CPB = 180
∘
....(Since ∠DPC is inscribed in a semicircle)
∘
⇒ ∠CPB + ∠ACP = 90
Q114. In the given figure, there are two concentric circles with centre O. PR and PQS are tangents to the inner circle 1 Mark
from point plying on the outer circle. If PR = 7.5cm, then PS is equal to:
1. 10cm
2. 12cm
3. 15cm
4. 18cm
Ans: 3. 15cm
Solution:
Here, PO = OS(radius)
then △POS called isosceles triangle.
We know, In isosceles triangle line drawn from vertex to base, then line bisects the base in equal parts. so we say,
PQ = QS ...(i)
From the property of tangent
PR = PQ = 7.5cm [tangent from point P] ...(ii)
Now we have to find PS,
PS = PQ + QS
⇒ PS = PQ + PQ [from eq.(i)]
⇒ PS = 7.5 + 7.5 [fromeq.(ii)]
⇒ PS =15cm
Q115. In Fig. 1, O is the centre of a circle, AB is a chord and AT is the tangent at. If ∠AOB = 100 then ∠BAT is equal
∘
1 Mark
to:
1. 100°
2. 40°
3. 50°
4. 90°
Ans: 4. 90°
Solution:
In ∠OAB,
OA = OB (radii)
⇒ ∠OAB = ∠OBA
∘ ∘
∠AOB = 180 − 100
∘
∠OAB = 40
∠OAB + ∠BAT = 90
∘
(Radius is perpendicular to tangent)
∘ ∘
40 + ∠BAT = 90
∘
∠BAT = 50
Q116. In the given figure, O is the centre of two concentric circles of radii 5cm and 3cm. From an external 1 Mark
point P tangents PA and PB are drawn to these circles. If PA = 12cm then PB is equal to:
1. 5√2cm
2. 3√5cm
3. 4√10cm
4. 5√10cm
Ans: 3. 4√10cm
Solution:
Construction: Join OB.
We know that tangent is perpendicular to the radius of a circle.
In △OPA,
By Pythagoras theorem,
OP2 = OA2 + AP2
⇒ OP2 = 52 + 122
⇒ OP2 = 169
⇒ OP = 13cm
In △OPB,
By Pythagoras theorem,
OP2 = OB2 + PB2
⇒ PB2 = OP2 - OB2
⇒ PB2 = 132 - 32
⇒ PB2 = 160
⇒ PB = 4√10cm
Q117. In the figure, a circle touches the side DF of △EDF at H and touches ED and EF produced at K and M 1 Mark
respectively. If EK = 9cm, then the perimeter △EDF of is:
1. 18cm
2. 13.5cm
3. 12cm
4. 9cm
Ans: 1. 18cm
Solution:
In △DEF
DF touches the circle at H and circle touches ED and EF Produced at K and M respectively.
EK = 9cm
EK and EM are the tangents to the circle.
EM = EK = 9cm
Similarly DH and DK are the tangent.
DH = DK and FH and FM are tangents.
FH = FM
Now, perimeter of △DEF
= ED + DF + EF
= ED + DH + FH + EF
= ED + DK + EM + EF
= EK + EM
=9+9
= 18cm.
Q118. If PT is tahgent drawn froth a point P to a circle touching it at T and O is the centre of the circle, then ∠OPT + 1 Mark
∠POT =
1. 30°
2. 60°
3. 90°
4. 180°
Ans: 3. 90°
Solution:
Q119. The length of the tangent from a point A at a circle, of radius 3 cm, is 4 cm. The distance of A from the centre of 1 Mark
the circle is:
1. √7cm
2. 7cm
3. 5cm
4. 25cm
Ans: 3. 5cm
Solution:
We know, radius always perpendicular to tangent so we say △OPA is right angle triangle then ∠OPA = 90 ∘
Q120. In Fig. 2, PA and PB are tangents to the circle with centre O. If ∠APB = 60 then ∠OAB is:
∘
1 Mark
1. 30o
2. 60o
3. 90o
4. 15o
Ans: 1. 30o
Solution:
Construction: Join OB.
We know that the radius and tangent are perpendicular at their point of contact
∘
∵ ∠OBP = ∠OAP = 90
Q121. In the given figure, if AD, AE and BC are tangents to the circle at D, E and F respectively, Then: 1 Mark
1. AD = AB + BC + CA
2. 2AD = AB + BC + CA
3. 3AD = AB + BC + CA
4. 4AD = AB + BC + CA
Ans: 2. 2AD = AB + BC + CA
Solution:
Q122. In Figure, if O is the centre of a circle, PQ is a chord and the tangent PR at P makes an angle of 50° with PQ, then 1 Mark
∠POQ is equal to:
1. 100°
2. 80°
3. 90°
4. 75°
Ans: 1. 100°
Solution:
Given, ∠QPR = 50 ∘
We know that, the tangent at any point of a circle is perpendicular to the radius through the point of contact.
∘
∴ ∠OPR = 90
∘
⇒ ∠OPQ + ∠QPR = 90 [from figure]
∘ ∘ ∘ ∘
⇒ ∠OPQ = 90 − 50 = 40 [∵ ∠QPR = 50 ]
Q123. In the given figure, quadrilateral ABCD is circumscribed, touching the circle at P, Q, R and S. If AP = 5cm, BC = 7cm 1 Mark
and CS = 3cm, AB =?
1. 9cm
2. 10cm
3. 12cm
4. 8cm
Ans: 1. 9cm
Solution:
We know that tangent from an external point to the circle are equal.
AP = AQ = 5cm
CS = CR = 3cm
RB = BC - CR
= 7 +3
=4cm
So, BQ = RB = 4cm
Thus, AB = AQ + RB = 5 + 4 = 9cm
Q124. In the given figure, AB and AC are tangent to the circle with centre O such that ∠BAC = 40 . Then, ∠BOC is
∘
1 Mark
equal to:
1. 80º
2. 100º
3. 120º
4. 140º
Ans: 4. 140º
Solution:
Since AB and AC are the tangent to the circle.
∠OBA = ∠BAC = 90
∘
....(tangent is perpendicular to the radius of a circle)
In ABOC
∘
∠OBA + ∠BAC + ∠OCA + ∠BOC = 360
∘ ∘ ∘ ∘
⇒ 90 + 40 + 90 + ∠BOC = 360
∘
⇒ ∠BOC = 140
Q125. In the given figure, QR is a common tangent to the given circle, touching externally at the point T. The tangent at 1 Mark
T meets QR at P. If PT = 3.8cm then the length of QR is:
1. 1.9cm
2. 3.8cm
3. 5.7cm
4. 7.6cm
Ans: 4. 7.6cm
Solution:
We know that tangent from an external point to the circle are equal.
PQ = PT = 3.8cm
PR = PT = 3.8cm
QR = PQ + PR
= 3.8 +3.8
=7.6cm
Q126. Each question consists of two statements, namely, Assertion (A) and Reason (R). for selecting the correct answer, 1 Mark
use the following code:
Assertion (A) Reason (R)
At a point P of a circle with centre O and radius 12cm, a t The tangent at any point of a circle is per
angent PQ of length 16cm is drawn. Then, the point of co pendicular to the radius through the poi
ntact. OQ = 20cm. nt of contact.
1. Both Assertion (A) and Reason (R) are true and Reason (R) is a correct explanation of Assertion (A).
2. Both Assertion (A) and Reason (R) are true but Reason (R) is not a correct explanation of Assertion (A).
3. Assertion (A) is true and Reason (R) is false.
4. Assertion (A) is false and Reason (R)is true.
Ans: 1. Both Assertion (A) and Reason (R) are true and Reason (R) is a correct explanation of Assertion (A).
Solution:
Q127. 1 Mark
In Fig.2, a circle with centre O is inscribed in a quadrilateral ABCD such that, it touches the sides BC, AB, AD and
CD at points P, Q, R and S respectively, If AB = 29cm, AD = 23cm, ∠B = 90 and DS = 5cm, then the radius of the
∘
1. 11
2. 18
3. 6
4. 15
Ans: 1. 11
Solution:
Given that DS = 5cm,
Since DS and DR are tangents from the same external point to the circle, DS = DR = 5cm
Since AD = 23cm, AR = AD - DR = 23 - 5 = 18cm.
Similarly, AR and AQ are the tangents from the same external point to the circle and hence AR = AQ = 18cm.
Since AB = 29cm, BQ = AB - AQ = 29 - 18 = 11cm.
Since CB and AB are the tangents to the circle, angle OPB and angle OQB is equal to 900.
Given that angle B is 900 and hence angle POQ is also equal to 900 and hence OQBP is a square.
Since BQ is 11cm, the side of the square OQBP is 11cm
From the figure it is clear that the side of the square is the radius of the circle and hence radius of the circle is 11cm.
Ans: 2. 50°
∵ ∠OAP = 90°
[The tangent at any point of a circle is ⊥ to the radius through the point of contact]
∠ OPA = 1
2
∠ BPA = 1
2
× 80° = 40°
[Centre lies on the bisector of the angle between the two tangents]
In △OPA,
∠OAP + ∠OPA + ∠POA = 180°
⇒ ∠POA = 50°
Q129. In the given figure, RQ is a tangent to the circle with centre O. If SQ = 6cm and QR = 4cm, then OR is equal to: 1 Mark
1. 2.5cm
2. 3cm
3. 5cm
4. 8cm
Ans: 3. 5cm
Solution:
SQ = 6cm ⇒ OQ = 3cm
QR = 4cm
Since RQ is a tangent to the circle at Q.
∠RQO = 90 ....(tangent is perpendicular to the radius of a circle)
∘
In △RQO,
By using Pythagoras theorem,
OR2 = RQ2 + OQ2
= 42 + 32
= 16 + 9
= 25
2
∴ OR = 25
⇒ OR = 5cm
Q130. In the figure, a quadrilateral ABCD is drawn to circumscribe a circle such that its sides AB, BC, CD and AD touch 1 Mark
the circle at P, Q, R and S respectively. If AB = x cm,
BC= 7cm, CR = 3cm and AS = 5cm, then x =
1. 10
2. 9
3. 8
4. 7
Ans: 2. 9
Solution:
In the given figure,
ABCD is a quadrilateral circumscribe a circle and its sides AB, BC, CD and DA touch the circle at P, Q, R and S respectively.
AB = x cm, BC = 7cm, CR = 3cm, AS = 5cm
CR and CQ are tangents to the circle from C
CR = CQ = 3cm
BQ = BC – CQ = 7 – 3 = 4cm
BQ = and BP are tangents from B
BP = BQ = 4cm
AS and AP are tangents from A
AP = AS = 5cm
AB = AP + BP = 5 + 4 = 9cm
x = 9cm
Q131. In the given figure, QR is a common tangent to the given circles touching externally at the point T. The tangent at 1 Mark
T meets QR at P. If PT = 3.8cm, then the length of
QR (in cm) is:
1. 3.8
2. 7.6
3. 5.7
4. 1.9
Ans: 2. 7.6
Solution:
It is given that QR is a common tangent to the given circles touching externally at the point T. Also, the tangent at T meets QR at P
such that PT = 3.8cm.
Now, PQ and PT are tangents drawn to the same circle from an external point.
∴ PQ = PT = 3.8cm (Lengths of tangents drawn from an external point to a circle are equal)
PR and PT are tangents drawn to the same circle from an external point T.
∴ PR = PT = 3.8cm (Lengths of tangents drawn from an external point to a circle are equal)
Now,
QR = PQ + PR = 3.8cm + 3.8cm = 7.6cm
Thus, the length of QR is 7.6cm.