0% found this document useful (0 votes)
16 views8 pages

Order 6697424

Uploaded by

jadielmacharia90
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as DOCX, PDF, TXT or read online on Scribd
0% found this document useful (0 votes)
16 views8 pages

Order 6697424

Uploaded by

jadielmacharia90
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as DOCX, PDF, TXT or read online on Scribd
You are on page 1/ 8

Homework #4

Name

Institutional Affiliation

Course

Professor

Date
QUESTION 1

Annual Salary: $150,000

Annual Taxes: $10,000

Annual Home Insurance: $2,000

Annual Salary−(Annual Taxes+ Annual Home Insurance)


Monthly Net Income =
12

150,000−(10,000+2,000)
Monthly Net Income = = $11,500
12

Available Monthly Income = Monthly Net Income − (Monthly Car Loan + Monthly Student

Loan + Monthly Credit Card Payments)

Available Monthly Income = 11,500 − (500 + 1,000 +6 00) = $9,400

Annual Salary 150,000


Gross Monthly Income = = = $12,500
12 12

Max Housing Expense = 0.43 × Gross Monthly Income

Max Housing Expense = 0.43 × 12,500 = $5,375

Annual Taxes 10000


Monthly Property Taxes = = = $833.33
12 12

Annual Home Insurance 2,000


Monthly Home Insurance = = = $166.67
12 12
p
Maximum Loan Amount . PV = r
−n
1−(1+r )

6.75 %
r= = 0.005625
12

n = 30 × 12 = 360

4,375
Maximum Loan Amount . PV = 0.005625 = $674,532
−360
1−(1+r 0.005625)

Maximum Loan Amount


Price of Home =
1−Down Payment Percentage

674,532
Price of Home = = $843,165
0.80

QUESTION 2

Comparable 1 Adjustments

Original Sale Price: $875,000

 Age: The house is 29 years older than the subject. So, the adjustment for age is

29 years × − $2,000/year = + $58,000

 Size: The house is 250 sq ft larger than the subject.

250 sq ft × $3,000/sq ft = - $750,000

 Acreage: The house has 0.2 more acres than the subject.
0.2 acres × $125,000/acre = - $25,000

 The adjustment for street is:

- $50,000

 The adjustment for pool is;

- $40,000

Adjusted price for Comparable 1 = $875,000 - $75,000 - $25,000 - $50,000 - $40,000 + $58,000

= $743,000

Comparable 2 Adjustments

Original Sale Price: $700,000

 Age: 5 years older than the subject;

5 years × − $2,000/year = + $10,000

 Size: 200 sq ft smaller than the subject.

−200 sq ft × $3,000/sq ft = + $600,000

 Acreage: 0.1 acre less than the subject

− 0.1 acres × $125,000/acre = + $12,500

 Pool:

- $40,000

Adjusted price for Comparable 2 = $700,000 + $60,000 + $12,500 - $40,000 + $10,000 =

$742,500

Comparable 3 Adjustments

Original Sale Price: $690,000


 Age: 5 years newer than the subject

5 years × $2,000/year = - $10,000

 Acreage: 0.5 acre less than the subject;

−0.5 acres × $125,000/acre = + $62,500

Adjusted price for Comparable 3 = $690,000 + $62,500 - $10,000 = $742,500

Comp 1 Adjusted +Comp 2 Adjusted +Comp 3 Adjusted


Estimated Market Value =
3

$ 743,000+ $ 742,500+ $ 742,500


Estimated Market Value = = $742,667
3

QUESTION 3

Year1: = $500,000 × 1.5% = $7,500

Year 2: Rate adjusts to 1.5%+2% = 3.5% = $500,000×3.5% = $17,500

Year 3: Rate adjusts to 3.5%+2% = 5.5% = $500,000 × 5.5% = $27,500

Year 4: Rate adjusts to 5.5% + 2% = 7.5% = $500,000 × 7.5% = $37,500

Year 5: Rate adjusts to 9.0%, but capped at the lifetime cap of 7.5%

Year 5 = $500,000 × 7.5% = $37,500

Total Interest Paid Over Five Years = $7,500 + $17,500 + $27,500 + $37,500 + $37,500

Total Interest Paid Over Five Years = $127,500


QUESTION 4

Potential Gross Income (PGI) = $10,300,000

Vacancy Amount = PGI × 0.10 = $10,300,000 × 0.10 = $1,030,000

Effective Gross Income (EGI) = PGI−Vacancy Amount= $10,300,000−$1,030,000 = $9,270,000

Operating Expenses = EGI × 0.35 = $9,270,000 × 0.35 = $3,244,500

Net Operating Income (NOI) = EGI − Operating Expenses =$9,270,000−$3,244,500=$6,025,500

 Capitalization Rate (Cap Rate) at 7%:

NOI $ 6,025,500
Value = = = $86,078,571
Cap Rate 0.07

 Potential Gross Income Multiplier (PGIM) at 8.25x:

Value = PGI × PGIM = $10,300,000 × 8.25 = $84,975,000

 Effective Gross Income Multiplier (EGIM) at 9.25x:

Value = EGI × EGIM = $9,270,000 × 9.25 = $85,747,500

 Loan Amount: 75% of property value (using the Cap Rate valuation)

Loan Amount = 0.75 × $86,078,571 = $64,558,928

 Annual Debt Service

Annual Debt Service:Annual Debt Service = 12×Monthly Payment = $4,398,702


Cash on Cash Return

NOI −Annual Debt Service 6,025,500−4,398 ,70


 Cash on Cash Return = x 100 = x 100
Equity Investment 21,519,643

= 7.56%

Debt Service Coverage Ratio (DSCR):

NOI 6,025,500
 DSCR = = 1.37
Annual Debt S ervice 4,398,702

Break-Even Ratio (BER):

Operating Expenses + Annual Debt Service ¿


 BER = = 3,244,500+ 4,398,702 ¿= 82.45%
EGI

Debt Yield:

NOI 6,025,500
 Debt Yield = × 100 = = 9.33%
Loan Amount 64,558,928

You might also like