Donnell Assignments
Donnell Assignments
Harare, Zimbabwe
0788563399
Physics assignment 1
1. Point is located in a polar coordinate system by the coordinates r = 52.5 m and 𝜃=5.35°. .Find this
point's x - and y – coordinates, assuming that the two coordinate systems have the same origin.
Ans:
r = 52.5 m, Θ = 5.35°
X = 52.5Cos5.35° = 52.27
Y = 52.Sin5.35 = 4.9
(x,y) = (52.27,4.9)
2. Two points are given in polar coordinates by (r, 𝜃) = (2.00 m, 50.0°) and (r, 𝜃) = (5.00 m, -50.0°),
respectively. What is the distance between them?
Ans
x 1=¿¿2cos 50 = 1.29m
x 2=¿¿5cos( -50 )= 3.2m
y 1=¿¿2sin 50= 1.5m
y 2=¿¿ 5sin(- 50)= 3.8m
√
Distance between the points = (3.2−1.29)2 +(3.8−1.5)2
= 5.63m
3 .A person travels by car from one city to another with different constant speeds between pairs of cities.
She drives for 30.0 min at 80.0 km/h, 12.0 min at 100 km/h, and 45.0 min at 40.0 km/h and spends 15.0
min eating lunch and buying gas.
(a)Determine the average speed for the trip.
Ans
Distance = Speed x Time
Total Distance =(0.5x 80)+(0.2x100)+(0.75x40)
= 90 km
Total time = 0.5+0.2+0.75+0.25
=1.7 hr
Average Speed = Distance/Time
= 90/1.7
=52.94 km/hr.
(b) Determine the distance between the initial and final cities along the route.
Ans:
Distance = speed x time
Distance 1=80.0 km/h × (30.0 min / 60) = 40.0 km
Distance 2 =100 km/h × (12.0 min / 60) = 20.0 km
Distance 3 =40.0 km/h × (45.0 min / 60) = 30.0 km
Total distance = 40.0 km + 20.0 km + 30.0 km = 90.0 km
1
Zimbabwe National Defense University
Harare, Zimbabwe
0788563399
a. 10/2-= 5 m/s.
d. -6-5/7-4 = -3.67m/s.
0/8 = 0 m/s.
5. . A jet plane lands at a speed of 100 m/s and can accelerate at a maximum rate of 25.00 m/s2 as it
comes to rest.
(a)From the instant the plane touches the runway, what is the minimum time needed before it can come
to rest?
Ans:
u = 100m/s , a = -25m/s/s
a. v = u + at
0 = 100-25t
25t = 100
t = 4s.
b. v 2 = u2+2as
0 = 1002-50s
50s = 1002/50
s = 200m.
The plane takes 200m to rest and can safely land on the 800m tropical island airport.
2
Zimbabwe National Defense University
Harare, Zimbabwe
0788563399
s= 252/2(9.81)
s = 31.86 m
v = u + at
25 = 9.81t
t = 25/9.81
= 2.55s
Therefore 2.55+2.55=5.10
d. From highest point u = 0m/s
v = 9.81(2.55)
v =25m /s
= 3.61 km
Direction = tan−1 3 /¿ ¿2
= 56.31°
b. velocity = displacement/time
= 3.61/2.5
3
Zimbabwe National Defense University
Harare, Zimbabwe
0788563399
= 1.44 m/s
= 5/2.5
= 2 km/hr
8.
(a) What are the coordinates of the initial position of the stone?
(x, y) = (0, 50.0 m)
(c) Write the equations for the x - and y - components of the velocity of the stone with time.
vx =18.0 m/s, vy = -(9.80 m/s2 )t
(d) Write the equations for the position of the stone with time, using the coordinates in Figure 2.
x =(18.0 m/s)t, y= -(4.90 m/s2 )t2+ 50.0 m
(e) How long after being released does the stone strike the beach below the cliff?
t=√(100/9.8)= 3.19s
(f) With what speed and angle of impact does the stone land?
Speed = 36.1 m/s, Angle = 60.1 degrees
9. A freight train has a mass of 1.5 ×107 kg. If the locomotive can exert a constant pull of
7.5×105N, how long does it take to increase the speed of the train from rest to 80 km/h?
Ans:
80km/h=22.2m/s
a=f/m = (7.5x105)/1.5x107 =0.05ms-2
using v= u +at
t= 22.22/0.05
therefore time = 444s
10 .After falling from rest from a height of 30.0 m, a 0.500-kg ball rebounds upward, reaching a
height of 20.0 m. If the contact between ball and ground lasted 2.00 ms, what average force was
exerted on the ball.
Ans:
v = √(2gh)
initial velocity =v = √(2 × 9.8 × 30.0)
v = 24.25 m/s
final velocity=v' = √(2 × 9.8 × 20.0)
v' = 19.62 m/s
4
Zimbabwe National Defense University
Harare, Zimbabwe
0788563399
F = (m × Δv) / Δt
= (0.500 × 43.87) / 0.002
= 10,968 N
10.What is the resultant force exerted by the two cables supporting the traffic light in Figure 3?
and What is the weight of the light?
Ans:
F= 60sin(45)+60sin(45)
Resultant force = 84.9N
Weight is also= 84.9N
11. Two packing crates of masses 10.0 kg and 5.00 kg are connected by a light string that passes over a
frictionless pulley as in Figure 4. The 5.00-kg crate lies on a smooth incline of angle 40.0°. Find
(a) The acceleration of the 5.00-kg crate
Ans:
T-mg1=-ma1 T-mgsin(40)=ma2
-mg1+mgsin(40)= -ma1-ma2
-10(9.8)+5(9.8)sin40= a(-10-5)
-66,5=a(-15)
a=-66.5/-15
a=4.43ms-2
Ans:
Kinetic energy
KE = (1/2) × m × v²
KE = (1/2) × 65.0 × (5.20)²
= (1/2) × 65.0 × 27.04
= 878 J
(b) How much network is required to double his speed?
5
Zimbabwe National Defense University
Harare, Zimbabwe
0788563399
Ans:
New speed = 2 × initial speed
= 2 × 5.20
= 10.4 m/s
Work = Change in KE
= KE_final - KE_initial
KE_final = (1/2) × m × v_final²
= (1/2) × 65.0 × (10.4)²
= 3512 J
Work = KE_final - KE_initial
= 3512 - 878
= 2634 J
13. A 0.60 - kg particle has a speed of 2.0 m/s at point A and a kinetic energy of 7.5 J at point B.
What is
(a) its kinetic energy at A?
Ans:
KE_A = (1/2) × 0.60 × (2.0)²
= (1/2) × 0.60 × 4.0
= 1.2 J
(b) Its speed at point B?
Ans:
v_B² = 7.5 × 2 / 0.60
= 25
v_B = √25
= 5.0 m/s
(c) The total work done on the particle as it moves from A to B?
Ans:
Work = Change in KE
= KE_B - KE_A
= 7.5 - 1.2
= 6.3 J
14. A 0.20 kg stone is held 1.3 m above the top edge of a water well and then dropped into it.
The well has a depth of 5.0 m. Taking y = 0 at the top edge of the well, what is the gravitational
potential energy of the stone–Earth system
(a) before the stone is released
GPE=mgh
H=1.3+5 GPE=0,20x9.80x6.3
6
Zimbabwe National Defense University
Harare, Zimbabwe
0788563399
=12.4J
(b) when it reaches the bottom of the well.
GPE=0.2x9.8x(-5)
= -9.8J
(d) What is the change in gravitational potential energy of the system from release to reaching
the bottom of the well?
Ans:
-9.8-12.4= -22.2J
1
15. E k= m v 2
2
1
= (0.875)0.622
2
=0.168J
= 0.168J/(21x10−3 )
=8W
= 4.5 kgm/s
c. Momentum = 75 x 10
= 750 kgm/s
= 1.78 x 1028
1
= (2 x 3) +( x 2 x 2)
2
= 8 kgm/s
7
Zimbabwe National Defense University
Harare, Zimbabwe
0788563399
b. Impulse = mv
8 = 1.5V
V = 8/1.5
= 5.3 m/s
c. Impulse = mv-mu
8= 1.5(v-22)
8 = 1.5v-33
v = 41/1.5
v = 27.3 m/s
mv−mu
18. F =
t
3(10 cos 30+10 cos 30)
=
0.2
= 260 N
V = 0.49 m/s
=74.46 kg
V= 0.02 m/s
8
Zimbabwe National Defense University
Harare, Zimbabwe
0788563399
v 2=3.21 m/s
v 1= 4.15sin 53/sin 37
= 3.71 m/s
21a. F = Gm 1 m2/r 2
24 22 −11
(7.5 x 10 )(2.7 x 10 )(6.6 x 10 )
=
(2.8 X 10−8 )❑2
= 1.72 x 1020 N
b. F = ma
a = 6.3 x 10−2m/s
22a. V =
√ G mE
rE
???
=7.9 km/s
b. t = 2 π
√ r3
G mE
=1.25 hr
−11 24
6.67 .5 x 10 X 5.972 x 10 X 600
c. F = 7
1.27 x 10
9
Zimbabwe National Defense University
Harare, Zimbabwe
0788563399
= 589N
23. A man opens a 1.00-m wide door by pushing on it with a force of 50.0 N
directed perpendicular to its surface. What magnitude of torque does he apply
about an axis through the hinges if the force is applied (a) at the centre of the
door?
r = 1.00 m / 2 = 0.500 m
τ = 0.500 m x 50.0 N = 25.0 N m
(b) At the edge farthest from the hinges?
r = 1.00 m
τ = 1.00 m x 50.0 N = 50.0 N m
26. A disk of mass m is spinning freely at 6.00 rad/s when a second identical disk,
initially not spinning, is dropped onto it so that their axes coincide. In a short time
the two disks are corotating.
(a) What is the angular speed of the new system?
10
Zimbabwe National Defense University
Harare, Zimbabwe
0788563399
L1 = I1 × ω1
L2 = (I1 + I2) × ω2
Since the disks are identical, I1 = I2
I1 × ω1 = (I1 + I2) × ω2
ω2 = ω1 / 2
= 6.00 rad/s / 2
= 3.00 rad/s
(b) If a third such disk is dropped on the first two, find the final angular speed of the system.
(I1 + I2) × ω2 = (I1 + I2 + I3) × ω3
ω3 = ω2 / (1 + I3 / (I1 + I2))
= 3.00 rad/s / (1 + 1 / 2)
= 2.00 rad/s
27. A 7.50 - nC charge is located 1.80 m from a 4.20 – nC charge. (a) Find the
magnitude of the electrostatic force that one particle?
F = k × (q1 × q2) / r^2
k = 8.987 × 10^9 N m^2 C^-2
q1 = 7.50 × 10^-9 C
q2 = 4.20 × 10^-9 C
r = 1.80 m
F = (8.987 × 10^9 N m^2 C^-2) × (7.50 × 10^-9 C × 4.20 × 10^-9 C) / (1.80 m)^2
= 8.987 × 10^9 N m^2 C^-2 × 3.15 × 10^-17 C^2 / 3.24 m^2
= 8.67 × 10^-8 N
28. Four point charges are at the corners of a square of side a as shown in Figure
8. Determine the magnitude and direction of the resultant electric force on q,
with ke, q, and a left in symbolic form.
4.33keq2/a2
45 degrees above the x axis
11
Zimbabwe National Defense University
Harare, Zimbabwe
0788563399
29. A uniform electric field of magnitude 375 N/C pointing in the positive x -
direction acts on an electron, which is initially at rest. After the electron has
moved 3.20 cm, what is (a) the work done by the field on the electron,
W=F×d
F=q×E
q is the charge of the electron (-1.6 × 10^-19 C), and E is the electric field strength (375 N/C).
F = -1.6 × 10^-19 C × 375 N/C = -6.00 × 10^-17 N
work done:
W = -6.00 × 10^-17 N × 3.20 × 10^-2 m =
-1.92 × 10^-18 J
12
Zimbabwe National Defense University
Harare, Zimbabwe
0788563399
ΔK = K - 0 = 1.88 × 10^-17 J
31. Given a 2.50-μF capacitor, a 6.25-μF capacitor, and a 6.00-V battery, find the
charge on each capacitor if you connect them
(a) in series across the battery
Q1 = C1 × V = 2.50 μF × 6.00 V = 15.0 μC
Q2 = C2 × V = 6.25 μF × 6.00 V = 37.5 μC
(b) in parallel across the battery.
Q1 = C1 × V = 2.50 μF × 6.00 V = 15.0 μC
Q2 = C2 × V = 6.25 μF × 6.00 V = 37.5 μC
32. Find
(a) the equivalent capacitance of the capacitors in Figure 9
C =1/8µF+1/8µF+1/1.5µF
1.09X10-5F = 0.11µF
(b) the charge on each capacitor,
Q=CV Q- is the same for all capacitors
13
Zimbabwe National Defense University
Harare, Zimbabwe
0788563399
=1.09X10-5F x9
9.81x10-5C
(c) the potential difference across each capacitor.
V=Q/C
V1= 9.81x10-5C/1/8µF = 54.5V
V2= 9.81x10-5C/1/8µF =54.5V
V3= 9.81x10-5C/1/1.5µF =65.4V
14
Zimbabwe National Defense University
Harare, Zimbabwe
0788563399
U = (1/2) × C × V^2
Plugging in the values, we get:
U = (1/2) × 5.00 mF × (12.0 V)^2 = 360 μJ
15