DC Assign 4
DC Assign 4
900212983
Assignment 4
Assignment
DC Machines
b. The heat dissipated in the armature and the field winding [W].
Parmature=Ia^2 . Ra = ((12.25)^2)×3=450.56W
Pfield= If^2 . Rf = ((0.75)^2)×200=112.5W
Pheat=Parmature+Pfield=450.56+112.5=563.06W
E′=E×(1+(20/100))=115×1.2=138 V
E′=E×(1+(10/100))=115×1.1=126.5 V
3. A separately excited DC motor turns at 1400 rpm when the motor is connected to
120 V source. Calculate the armature voltage [V] required to:
a. Run the motor at 1600 rpm.
Vt′=Vt×(N’/N)=120×(1600/1400)=137.14V
Va=Vt−Ia(Ra+Rf)=220−20×(0.5+1.5)=220−40=180 V
2. Input power:
Pinput=Vt×Ia=220×20=4400 W
Pdeveloped=Va×Ia=180×20=3600 W
4. Output power:
Poutput=Pdeveloped−Prot=3600−150=3450 W
5. Efficiency:
η=(Poutput/Pinput)×100=34504400×100=78.41%
d. The initial starting current if the motor is directly connected across 230 V.
Istart= Vt/ Ra=230/0.15=1533.33A
e. The value of the starting resistor needed to limit the initial current to 115 A
Rstart=(Vt /Ilimit) −Ra=(230/115)−0.15=2−0.15=1.85Ω
6. A 230 V, 10 hp d.c. shunt motor delivers power to a load at 1200 /min. The
armature current drawn by the motor is 200 A. The armature circuit resistance of the
motor is 0.2 and the field resistance is 115.
If the rotational losses are 500W, what is the value of the load torque?
1. Counter-emf:
E=Vt−IaRa=230−(200×0.2)=230−40=190 V
2. Mechanical power:
Pmechanical=E×Ia=190×200=38,000 W
3. Load power:
Pload=Pmechanical−Prot=38,000−500=37,500 W
4. Load torque: