0% found this document useful (0 votes)
20 views15 pages

Solution To BE Assignment

Uploaded by

bubangdudan
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
0% found this document useful (0 votes)
20 views15 pages

Solution To BE Assignment

Uploaded by

bubangdudan
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
You are on page 1/ 15

<br>

Chapter 2
E 8 V = 24.24
1. The load line will intersect at Ip= mA and Vp= 8 V.
330 S2

(a) Vp
0.92 V
21.5 mA
V

VR=E- Vp. =8 V-0.92 V=7.08

(b) Vp 0.7 V
Ip 22.2 mA
VR=E- V,. =8 V

-0.7V=7.3 V

(c) VDo 0V
Ip 24.24 mA

VR=E- V. =8 V-0V= 8 V
For (a) and (b), levels of Vp and p are quite close. Levels of part (c) are reasonably close
but as expected due to level of applied voltage E.

(a) Ip
E 5V
2. =2.27 mA
2.2 kOQ
R
The load line extends from I, = 2.27 mA to V» =5V.
VD, 0.7 V, Ip, mA 2

(b) Ip= E 5V = 10.64 mA


0.47 kS
R
The load line extends from lp= 10.64 mA to Vp=5 V.
Vp, 0.8V, Ip,
9 mA
E 5 V
(c) I,= 27.78 mA
R0.18 ks2
The load line extends from I, = 27.78 mA to Vp = 5 V.
Vp,
0.93 V, 1, 22.5 mA
The resulting values of V. are quite close, while I,. extends from 2 mA to 22.5 mA.

3. Load line through I, = 10 mA of characteristics and Vp=7Vwill intersect Ip axis as


11.25 mA.

mA
= E 7V
Ip= 11.25
R R

with R =
7V = 0.62 k2
11.25 mA

10
<br>

E-Vp 30 V-0.7 V
4. (a) Ip = lR= = 13.32 mA
R 2.2 kQ
V»=0.7 V, V=E- Vp=30 V
-0.7V= 29,3 V
E-VD 30 V–0 V
(b) I,= 13.64 mA
R 2.2 kS2
Vp=0 V, VR= 30V

Yes, since E > V the levels of lp and Vz are quite close.


5 (a) I=0 mA; diode reverse-biased.

(b) V209-20 V-0.7 V= 19.3 V (Kirchhoff's voltage law)


19.3 V
I= =0.965 A
20 2
10V
(c) I= =1 A; center branch open
10Q

6. (a) Diode forward-biased,


Kirchhoff's voltage law (CW): -5 V + 0.7 V –V% =0
V,=-4.3 V
V
4.3 V
1.955 mA
R 2.2 k2
(b) Diode forward-biased,
8 V-0.7 V
= 1,24 mA
1.2 kQ + 4.7 kQ
V,= Va1g + V»=(1.24 mA)(4.7 k) + 0.7 V
=6.53V

2 k2(20 V -0.7V-0.3 V)
7. (a) Vo=
2 kS2 +2 k2
v
1

-(20 –I V
V)= (19 V) =9.5

10V+2V -
0.7 V) 11.3 V

(b) I= 1.2 kS2 + 4.7 kS2


=1.915 mA
5.9 k2
V'= IR =(1.915 mAX4.7 kQ)=9V
V,= V'-2V=9 V-2 V=7V

11
<br>

8. (a) Determine the Thevenin equivalent circuit for the 10 mA source and 2.2 ksQ resistor.

Er, = IR =(10 mA)(2.2 k2) = 22 V


RTh
-2. 2k2
oV Diode forward-biased
+ 2.2 kS2 22 V -0.7 V
=6.26 mA
22 V
2.2 kS2 +1.2 k2
V,= lb(1.2 ks2)
= (6.26 mA)(1.2 kS2)
=7.51 V
(b) Diode forward-biased
20 V+ 5 V -0.7 V =
2.65 mA
6.8 kQ
Kirchhoff'svoltage law (CW):
+V,-0.7 V+5 V =0
V=-4.3 V
9. (a) V, = 12 V -0.7 V = 11.3 V
V
=0.3 V
(b) V, =-10 V+ 0.3 V + 0.7V=-9V
10 V -0.7 V -0.3 V 9V
1.2
=2 mA, V

=2 mA)(3.3 k2) =-6.6 V


k2 +3.3 kS2 4.5 k2

10. (a) Both diodes forward-biased


20 V-0.7 V
IR= = 4.106 mA
4.7 k2
Assuming identical diodes:
4.106 mA
=2.05 mA
2 2
V,= 20 V-0.7 V= 19.3 V

(b) Right diode forward-biased:


15 V+ 5 V
-0.7V =8.77 mA
2.2 k2
V,= 15 V

-0.7V= 14.3 V

11. (a) Ge diode "on" preventing Si diode from turning "on'":


10 -0.3 V 9.7V V

I= 1
9.7 mA
1
k2 kQ

16 V -0.7 V -0.7 V-12 V 2.6 V


(b) I= =0.553 mA
4.7 kQ 4.7 kQ
V,= 12 V+ (0.553 mA\4.7 k2) = 14.6 V

12
<br>

12. Both diodes forward-biased:


=
V, =0.7V, V, 0.3 V

20 V– 0.7 V 19.3 V =
1
19.3 mA
kQ 1
k2
0.7 V–0.3 V
lo.47 k)= =0.851 mA
0.47 kQ
I(Sidiode) = I1 ko lo47 k2 -
= 19.3 mA –0.851 mA
= 18.45 mA

13. -
For the parallel Si 2 kS2 branches a Thevenin equivalent will result (for "on" diodes) in a
single series branch of 0.7 V and k2 resistor as shown below:
1

10 V
o V,= 2KS2 (10V-0.7 V)
1
kQ
1
k2 + 2 kS2
0.7 V V
2
k2 =6.2
ETh, RTh

6.2 V
=3.1 mA
2 kQ
I2
ko3.lmA =1.55 mA
2 2

14. Both diodes "off". The threshold voltage of 0.7Vis unavailable for either diode.
V,=0 V

15. Both diodes "on", V,= 10 V -0.7 V =9.3 V

16. Both diodes on".


V,=0.7 V

17. Both diodes "off", V,= 10 V


18. The Sidiode with-5 V at the cathode is "on" while the other is “off". The result is
V,=-5 V + 0.7 V=-4.3 V

19. 0 Vat one terminal is “more positive" than -5 V at the other input terminal. Therefore
assume lower diode "on" and upper diode "off".
The result:
V,=0V-0.7 V =-0.7 V
The result supports the above assumptions.

20. Since all the system terminals are at 10 V the required difference of 0.7 V across either diode
cannot be established. Therefore, both diodes are "off" and
V,=+10 V
as established by 10 V supply connected to 1 k2 resistor.

13
<br>

21. The Sidiode requires more terminal voltage than the Ge diode to turn "on". Therefore, with
5V at both input terminals, assume Si diode off" and Ge diode "on".
The result: V, = 5 V -0.3 V =4.7 V
The result supports the above assumptions.

22.
2 V
Váe =0.318 Vm>m= 6.28 V
0.318 0.318

6.28 V

0V

6.28 V 2.85 mA
I,, = 2.85 mA
R 2.2 kS2

23. Using Vac 0.318(Vm V) -


2 V=0.318(Vm -0.7 V)
Solving: Vm=6.98 V 10:1 for V:VT

6.98 V 6.98 V
2.85 mA
0.7 V

Vdc 2V
24. Vm =6.28 V
0.318 0.318

6.28 V 6.28 V

0V
0 o

A L
max
6.28 V
6.8 k2

0.924 mA
=0,924

0 mA
. mA

14
<br>

6.28 V
Imax(2.2 k2) = =2.855 mA
2.2 kS2
I, =I, "max
tIma(2.2 kS2) =0.924 mA + 2.855 mA = 3.78 mA

3.78 mA

0 mA

25. V,= V2 (110 V) = 155.56 V


Ve =0.318V,=0.318(155.56 V)=49.47 V

155.56 V

26. Diode will conduct when v, =0.7 V; that is,


10 kS2(v)
Vo =0.7V=
10 kQ+1 k2
Solving: V=0.77 V

For v,> 0.77 V Si diode is "on" and v, =0.7 V.


For v, < 0.77 V Si diode is open and level of v, is determined
by voltage divider rule:
10k2(v,) 0.909 vi
10 kQ +1 k2

v; V:
For =-10 0.7 V
V, =0.909(-10 V)
=-9.09 V

When v,
=0.7 V, V.=Vm -0.7 V
= 10 V -0.7 V =9.3 V 9.3 mA
9.3 V
1
=9.3 mA
k2
10 V
Imasreverse) = =0.909 mA -0.909 mA
1
kQ+10 kS2

15
<br>

27. (a) Pmax= 14 mW= (0.7 V)lb


14 mW =
20 mA
0.7 V

(b) 4.7 k2|| 56 kSQ=4.34 k2


VR=160V -0.7 V= 159.3 V
159.3 V
Imax 36.71 mA
4.34 kS2

L max 36.71mA
(c) ldiode = 18.36 mA
2 2

(d) Yes, Ip = 20 mA > 18.36 mA

(e) ldiode 36.71l mA > Imax


-20 mA
28. (a) V= V2 (120 V) = 169.7 V

= 169.7 V- 2(0.7 V)= 169.7 V- 14V


= 168.3V
V
Vde =0.636(168.3 V)=107.04

(b) PIV = V(load) + V= 168.3 V + 0.7 V = 169 V

V
168.3 V
(c) lp(max) = 1
168.3 mA
R, kQ

(d) Pmax = Vplp = (0.7 V)max


=(0.7 V)(168.3 mA)
= 117.81 mW

29.
PIV = 100 V

-100 V

16
<br>

30. Positive half-cycle of v;:


Voltage-divider rule:
"on diode
2.2 kS2(V ma

+
Network redrawn:
2.2 kS2
+2.2 k2
2.2 kS2
2.2 kS2

22.2 kS La00
)
=50 V
Negative half-cycle of v;:

"on diode"
Polarity of v, across the 2.2 k2
resistor acting as a load is the samne.

2.2 kS2 Voltage-divider rule:


2.2 k2 2.2 ks2(V)
V
2.2 ks2
2.2 kS2 +2.2 kS2
1

(100 V)
50 V
50V
Vae=0.636V, =0.636 (50 V)
=31.8 V

31. Positive pulse of V;:


Top left diode "off, bottom left diode "on"
2.2 k2| 2.2 ks2= 1.1 kQ
1.1k2(170 V)
= 56.67V
Opcak
1.1 k2 +2.2 k2

Negative pulse of v;:


Top left diode "on", bottom left diode off"
1.1k2(170 V) =

Opeak
56.67V
1.1 kQ +2.2 kS2
Vae =0.636(56.67 V)= 36.04 V

Si diode open for positive pulse of and v =0 V


v,
32. (a)
For -20V<v,s-0.7 V diode on" and v, = V;+0.7 V.
For v, =-20 V, v, -20 V + 0.7 V=-19.3 V
For v, =-0.7 V, V, =-0.7 V +0.7 V = 0V

0V

-19.3 V

17
<br>

(b) For v; s5 V the 5 Vbattery will ensure the diode is forward-biased and v, = V;-5V.
At v, =5 V
V,
=5 V-5V=0 V
At v, =-20 V
V =-20 V – 5 V=-25 V
For v; > 5 V the diode is reverse-biased and v, =0 V.

0V

-25 V

33. (a) Positive pulse of v;:


1.2 ks2(10 V-0.7 V)
=3.28 y 3.28 V
1.2 kS2+ 2.2 kS2
Negative pulse of v: 0V
diode "open", v, = 0 V
4o
(b) Positive pulse of v: |14.3 V

V,= 10 V-0.7 V +5 V= 14.3 V


Negative pulse of v:
0V
diode open", v, = 0 V

34. (a) For v;= 20 V the diode is reverse-biased and v, =0 V.


For v, =-5 V, v, overpowers the 2 V battery and the diode is "on".

Applying Kirchhoffs voltage law in the clockwise direction:

-5 V+2 V-v, =0
V,
=-3 V
0V

-3V
(b) For V,= 20 V the 20 V level overpowers the 5 V supply and the diode is "on". Using the
short-circuit equivalent for the diode we find V, = V,=20 V.

For v, =-5 V, both v; and the 5 V supply reverse-bias the diode and separate v, fromn Vo.

However, v, is connected directly through the 2.2 k2 resistor to the S V supply and
V =5 V.

Do A 20 V

5V

18
<br>

35. (a) Diode "on" for v, > 4.7 V


For v; > 4.7 V, V, =4 V+0.7V=4.7 4.7 V

For v; < 4.7 V, diode "off" and v, = V;

(b) Again, diode "on" for y; >4.7 but v, V

now defined as the voltage across the diode


For v, > 4.7 V, v, =0.7 V

For v, < 4.7 V, diode off", I=l=0 mA and V22 kn= IR=(0 mA)R=0V

Therefore, V, = V,-4 V
At v; = 0 V, v, =-4 V
V;=-8 V, V, =-8 V–4 V=-12 V
0.7 V

-12 V

36. For the positive region of v;:


The right Si diode is reverse-biased.
The left Sidiode is "on" for levels of v, greater than
+ v,
5.3 V
0.7 V =6 V. In fact, V, =6 V for >6 V.

For v; <6 V both diodes are reverse-biased and v, = V;.

For the negative region of v,:


The left Si diode is reverse-biased.
v, more negative than 7.3 V +0.7
The right Si diode is "on" for levels of
V=8 V. In
fact, v, -8 V for v, S-8V.

For v, >-8 V both diodes are reverse-biased and v, = V.

6V

ip:For -8 V<v,<6V there is no conduction through the 10 kS resistor due to the lack of a

complete circuit. Therefore, ig =0 mA.


For v; 6 V
VR =V; V=V;-6 V
For v, = 10 V, V = 10V -6 V= 4 V
4 V
and i =0.4 mA
10 kQ
For v s -8 V
VR= V; -
V, = V;
+8 V

19
<br>

v,
For =-10 V
VR=-10 V+8 V=-2 V
-2 V
and i = =-0.2 MA
10 kS2
iR

+6 V--
0.4mA
0|

37. (a) Starting with v;=-20 V, the diode is in the "on" state and the capacitor quickly charges
to -20 V+. During this interval of time v, is across the "on diode (short-current
equivalent) and v =0 V.
When v, switches to the +20V level the diode enters the off" state (open-circuit
equivalent) and v, = y, tve=20 V + 20 V = +40 V

40 V

total swing of v, = total swing of v;

(b) Starting with v;=-20 V, the diode is in the "on" state and the capacitor quickly charges
up to -15 V+. Note that v;=+20 V and the 5 V supply are additive across the capacitor.
During this time interval V, is across "on diode and 5V supply and v, =-5 V.

When v, switches to the +20 V level the diode enters the "off" state and v, = v;
t vc=
20 V + 15 V = 35 V.

+35 V

)40 V swing (= that of v; )

-5 V -5 V

20
<br>

38. (a) -
For negative half cycle capacitor charges to peak value of 120 V 0.7 V = 119.3 V with
polarity (HE +). The output v, is directly across the on" diode resulting in
=-0.7 V as a negative peak value.
For next positive half cycle V, = v,+119.3 V with peak value of
V= 120 V+119.3 V = 239.3 V.
239.3 V

- vertical shift of 119.3 V

-0.7 V

(b) - -
For positive half cycle capacitor charges to peak value of 120 V 20 V 0.7 V = 99.3V
with polarity(+ ). The output v, =20 V + 0.7 V = 20.7 V
For next negative half cycle v, = V;-99.3 V with negative peak value of
V =-120 V – 99.3V=-219.3 V.

20.7 V
vertical shift of -99.3 V
V
-99.3

Using the ideal diode approximation the vertical shift of part (a) would be 120 V rather
than 119.3 V and -100 V rather than -99.3 V for part (b). Using the ideal diode
approximation would certainly be appropriate in this case.

39. (a) r= RC= (56 k2)(0.1 uF) = 5.6 ms


5T =28 ms

T lms
(b) 5t =28 ms > 2 2
=0.5 ms, 56:1

(c) Positive pulse of v:


Diode "on and v, =-2 V + 0.7 V =-1.3 V
Capacitor charges to 10 V+2 V- 0.7 V = 11.3 V

Negative pulse of v:
Diode off" and v, =-10 V- 113 V=-21.3V

-1.3 V

-21.3 V

21
<br>

40. Solution is network of Fig. 2.176(b) using a 10 V supply in place of the 5 V source.

41. Network of Fig. 2.178 with 2 V battery reversed.

2 V

42. (a) In the absence of the Zener diode


180 2(20 V)
=9 V
180 S2+ 220 2
V=9V<V=10 V
and diode non-conducting

20 V
Therefore, I, =Ip= 50 mA
220 S2+ 180 2
with I =0 mA
and V, =9 V

(b) In the absence of the Zener diode


470 Q(20 V)
13.62 V
470 2+ 220 2
V,= 13.62 V > V,= 10 V and Zener diode "on"

Therefore, V, =10V and V = 10 V

=V /R =10 V/220 2 = 45.45 mA


I
=
I,= V/R, 10 V/470 2=21.28 mA
and Iz= I, -h= 45.45 mA- 21.28 mA = 24.17 mA

(c) P
max
=400 mW = Vly= (10 V)l)
400 mW =
40 mA
10 V
= I
-I, =45.45 mA 40 mA =5.45 mA

R = V 10 V
I 5.45 mA
1,834.86 2
min

Large R, reduces I, and forces more of I, to pass through Zener diode.

(d) In the absence of the Zener diode


V= 10 V= R, (20 V)
R, + 2202
10R, + 2200 = 20R,
10R, =2200
RL= 2202

22
<br>

V 12 V
43. (a) Vz= 12 V, R, = = 60 Q
I, 200 mA
V, 12 V = R,V 60 2(16 V)
V=
R, +R, 60 2+ R,
720 + 12R, = 960
12R, =240
2
R,=20

(b) Pzs = Vzlz


= (12 V)(200 mA)
= 2.4 W

44. Since I, = =is fixed in magnitude the maximum value of I, will occur when lz is a
R,
maximum. The maximum level ofI, will in turn determine the maximum permissible level
of V;
P
max
400 mW =
50 mA
V 8 V

Vz 8 V
=36.3 mA
R, R 220 Q
= 50 mA+ 36.36 mA = 86.36 mA
=L+I

R,
or V;= I R, + Vz
= (86.36 mA)(91 2)+8 V= 7.86 V+ 8 V =
15.86 V

Any value of v; that exceeds 15.86 will result in a current I, that will exceed the maximum
V

value.

45. At 30 V we have to be sure Zener diode is "on".


..
V,=20 V=
RV, k2(30V) 1

R, + R, I kS2+ R,

Solving, R=0.5 kQ

50 V -20 V
At 50V, IR = = 60 mA, I, = 20 V = 20 mA
1
0.5 k2 k2
IzM= I - I,=60 mÁ – 20 mA =40 mA

46. For v, = +50 V:


Z forward-biased at 0.7 V
Z, reverse-biased at the Zener potential and V, = 10 V.
Therefore, V,= V, +V, =0.7 V+ 10V = 10.7 V

23
<br>

v, V:
For =-50
Z, reverse-biased at the Zener potential and V,
=-10 V.
Z, forward-biased at -0.7 V.
Therefore, V, = V, +V, =-10.7 V

I6,7V

-10,7Y

,
For a 5 V square wave neither Zener diode will reach its Zener potential. In fact, for either
polarity of v, one Zener diode will be in an open-circuit state resulting in = V;.

-Sy

47. V=1.414(120 V) = 169.68 V


=
2Vm=2(169.68 V) 339.36 V

48. The PIV for each diode is 2 Vm


..PIV = 2(1.414)(Vms)

24

You might also like