0% found this document useful (0 votes)
53 views11 pages

LEAP Grade 4 Math

Pf J K

Uploaded by

tharayilruksana
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
0% found this document useful (0 votes)
53 views11 pages

LEAP Grade 4 Math

Pf J K

Uploaded by

tharayilruksana
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
You are on page 1/ 11

LumosLearning.

com 1
Table of Contents

Introduction 1

Chapter 1 Operations and Algebraic Thinking 4


Lesson 1 4.OA.A.1 Number Sentences 4
Lesson 2 4.OA.A.2 Real World Problems 8
Lesson 3 4.OA.A.3 Multi-Step Problems 11
Lesson 4 4.OA.A.4 Number Theory 14
Lesson 5 4.OA.A.5 Patterns 18
Answer Key & Detailed Explanations 22

Chapter 2 Number & Operations in Base Ten 35


Lesson 1 4.NBT.A.1 Place Value 35
Lesson 2 4.NBT.A.2 Compare Numbers and Expanded Notation 38
Lesson 3 4.NBT.A.3 Rounding Numbers 41
Lesson 4 4.NBT.A.4 Addition & Subtraction 44
Lesson 5 4.NBT.A.5 Multiplication 47
Lesson 6 4.NBT.A.5 Division 50
Answer Key & Detailed Explanations 53

Chapter 3 Number & Operations – Fractions 69


Lesson 1 4.NF.A.1 Equivalent Fractions 69
Lesson 2 4.NF.A.2 Compare Fractions 74
Lesson 3 4.NF.B.3.A Adding and Subtracting Fractions 79
Lesson 4 4.NF.B.3.B Adding and Subtracting Fractions through Decompositions 82
Lesson 5 4.NF.B.3.C Adding and Subtracting Mixed Numbers 84
Lesson 6 4.NF.B.3.D Adding and Subtracting Fractions in Word Problems 87
Lesson 7 4.NF.B.4.A Multiplying Fractions 90
Lesson 8 4.NF.B.4.B Multiplying Fractions by a Whole Number 92
Lesson 9 4.NF.B.4.C Multiplying Fractions in Word Problems 94
Lesson 10 4.NF.C.5 10 to 100 Equivalent Fractions 96
Lesson 11 4.NF.C.6 Convert Fractions to Decimals 99
Lesson 12 4.NF.C.7 Compare Decimals 102
Answer Key & Detailed Explanations 106

2 LumosLearning.com
Chapter 4 Measurement and Data 137
Lesson 1 4.MD.A.1 Units of Measurement 137
Lesson 2 4.MD.A.2 Measurement Problems 140
Lesson 3 4.MD.A.3 Perimeter & Area 144
Lesson 4 4.MD.B.4 Representing and Interpreting Data 149
Lesson 5 4.MD.C.5.A Angle Measurement 165
Lesson 6 4.MD.C.5.B Measuring Turned Angles 170
Lesson 7 4.MD.C.6 Measuring and Sketching Angles 173
Lesson 8 4.MD.C.7 Adding and Subtracting Angle Measurements 176
Answer Key & Detailed Explanations 178

Chapter 5 Geometry 194


Lesson 1 4.G.A.1 Points, Lines, Rays, and Segments 194
Lesson 2 4.G.A.1 Angles 197
Lesson 3 4.G.A.2 Classifying Plane (2-D) Shapes 200
Lesson 4 4.G.A.3 Symmetry 205
Answer Key & Detailed Explanations 208

Additional Information 216


Test Taking Tips and FAQs 216
What if I buy more than one Lumos tedBook? 217
Progress Chart 218

LumosLearning.com 3
Date of Completion:________________ Score:________________

Chapter 1
Operations and Algebraic Thinking
Lesson 1: Number Sentences
1. Andrew is twice as old as his brother, Josh. Which equation could be used to figure out
Andrew’s age if Josh’s age, n, is unknown?

A a=n+2
B a=n÷2
C n=a+2
D a=2xn

2. Mandy bought 28 marbles. She wants to give the same number of marbles to each of
her four friends. What equation or number sentence would she use to find the number
of marbles each friend will get?

A 28 - 4 = n
B 28 ÷ 4 = n
C 28 + 4 = n
D 28 - 4 = n

3. What number does n represent?


3 + 6 + n = 22

A n=9
B n = 13
C n = 18
D n = 31

4. Cindy’s mother baked cookies for the school bake sale. Monday she baked 4 dozen
cookies. Tuesday she baked 3 dozen cookies. Wednesday she baked 4 dozen cookies.
After she finished baking Thursday afternoon, she took 15 dozen cookies to the bake
sale. Which equation shows how to determine the number of cookies that she baked on
Thursday?

A 4 + 3 + 4 + n = 15
B 4+3+4=n
C 4 x 3 x 4 x n = 15
D 15 ÷ 11 = n

4 LumosLearning.com
5. There are 9 students in Mrs. Whitten’s class. She gave each student the same number of
popsicle sticks. There were 47 popsicle sticks in her bag. To decide how many sticks each
student received, Larry wrote the following number sentence: 47 ÷ 9 = n. How many
popsicle sticks were left in the bag after dividing them evenly among the 9 students?

A 0
B 2
C 3
D 4

6. Sixty-three students visited the science exhibit. The remainder of the visitors were adults.
One hundred forty-seven people visited the science exhibit in all.
How would you determine how many of the visitors were adults?

A 63 + 147 = n
B 147 ÷ 63 = n
C 147 ÷ n = 63
D 63 + n = 147

7. Donald bought a rope that was 89 feet long. To divide his rope into 11 foot long sections,
he solved the following problem: 89 ÷ 11 = n. How many feet of rope was left over?

A 0 feet
B 1 foot
C 2 feet
D 3 feet

8. If 976 - n = 325 is true, which of the following equations is NOT true?

A 976 + 325 = n
B 976 - 325 = n
C n + 325 = 976
D 325 + n = 976

9. Mary has $54. Jack has n times as much money as Mary does. The total amount of
money Jack has is $486. What is n?

A 19
B 29
C 9
D None of these

LumosLearning.com 5
10. Mrs. Williams went to Toys R’ US to purchase the following items for each of her 3
children: one bicycle for $150, one bicycle helmet for $8, one arts and crafts set for $34
and one box of washable markers for $2 for each child. What is the total amount she
spent before taxes?

A $194.00
B $582.00
C $572.00
D $482.00

11.Write an equation to show how many crayons are below.

___ × ___ = ___ crayons

12. Alice has 5 bags with 8 pens in each. Which of the following choices represents a number
sentence for this situation. Note that more than one option may be correct. Select all the
correct answers.

A 8 + 8 + 8 + 8 + 8 = 40
B 5 x 8 = 40
C 5 + 8 = 13
D 8 x 8 = 64

13. Create an equation from the following situation: Tim had a box of chocolates. He started
with 18 chocolates, but then gave 6 to his friends. How many does he have left?

6 LumosLearning.com
14. John draws a regular hexagon. Each side measures 12 centimeters. He also draws
a rhombus. The perimeter of the hexagon and the rhombus are the same. How long was
each side of the rhombus? Shade the cells to indicate the correct answer.
Note: Each shaded cell is equivalent to 2 cm.

15. Jose purchased 4 books and 8 pens. Each book costs $3, and each pen costs $5. If he
gave $100 to the shopkeeper, how much change did he receive back? Circle the correct
answer.

A $52
B $48
C $62
D $38

LumosLearning.com 7
ANSWER KEY AND
DETAILED EXPLANATION

Chapter 1
Operations and Algebraic Thinking
Lesson 1: Number Sentences
Question Answer Detailed
No. Explanation
1 D It requires multiplication to find out the amount for twice as many. The
symbol for multiplication is x. If n represents Josh's age, then a represents
Andrew's age.
2 B Mandy is making 4 equal groups out of 28. Therefore, 28 divided by 4
equal the number of marbles each friend receives.
3 B To find n, we need to get it alone by subtracting the other numbers. This
is an equation that needs to stay balanced, so what is done on one side of
the = sign must be done on the other side. If we subtract 9 (6+3) from
both sides, we have n = 13.
4 A It is known that Cindy's mother baked 4 + 3 + 4 dozens of cookies plus
an unknown number (n). The correct equation adds the amount baked
Monday through Wednesday and adds the unknown (n).
5 B 47 divided by 9 = 5 with a remainder of 2.
6 D There is a difference between the number of visitors to the science exhib-
it and the number of adult visitors. Subtract 63 from 147 to find n. The
inverse equation is the correct answer: 63 + n = 147
7 B 89 divided by 11 is 8 with a remainder of 1. The remainder is the number
of feet left over.
8 A Adding 976 and 325 is the opposite of what the problem is stating: what
number subtracted from 976 = 325.
9 C Divide 486 by 54. 486 ÷ 54 = 9. Jack has 9 times as much money as
Mary does.

8 LumosLearning.com
Question Answer Detailed
No. Explanation
10 B For each child, Mrs. Williams spent $150 + 8 + 34 + 2 = $194.00.
However, the beginning of the problem states she is shopping for all
three of her children so you will need to determine her full total. For three
children, she would spend a total of $194.00 x 3 = $582.00.
11 4x6=24 Since there are 4 boxes, with 6 crayons in each box, to find the total
number of crayons, multiply 4 and 6 together, which equals 24.

12 A&B Each of the 5 bags have 8 pens, so we can either multiply 5 x 8 or add 8
together 5 times (8 + 8 + 8 + 8 + 8) because multiplication is repeated
addition.
13 18 - 6 = 12 Let the number of chocolates Tim had be N
He gave 6 to his friends.
Hence, the balance will be N - 6
So, the number of chocolates left with him will be
18 - 6 = 12
14 18cm Total No. of Rows x Columns:2 x 6
Cells to be highlighted:9

A regular hexagon has six equal sides. Therefore, perimeter of the hexa-
gon = 6 x 12 = 72 cm. A rhombus has four equal sides. Let the length
of each side be s.
perimeter of the rhombus = 4 x s = perimeter of the hexagon = 72 cm
4 x s = 72; s = 72 ÷ 4 = 18 cm.
15 B This is a two-step problem. First, we calculate the total cost of 4 books
and 8 pens; Total cost = (4 x 3) + (8 x 5) = 12 + 40 = $52.

Next, we subtract the total cost from the amount Jose gave to the shop-
keeper to calculate the change he receives back; 100 - 52 = $48.

LumosLearning.com 9
Customer Review

“Good book for those looking for


lots of practice material. Lots of word
problems, which is a plus! I will defi-
nitely use this book when creating as-
sessments and for additional practice
for my students.”

- Amazon Customer

Buy Now!
Buy Now!
For Discounts on Bulk Ordering Contact Us:
[email protected]
lumoslearning.com
888-309-8227

You might also like