0% found this document useful (0 votes)
17 views4 pages

FINAL

Uploaded by

mahmoud abdelhai
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as DOCX, PDF, TXT or read online on Scribd
0% found this document useful (0 votes)
17 views4 pages

FINAL

Uploaded by

mahmoud abdelhai
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as DOCX, PDF, TXT or read online on Scribd
You are on page 1/ 4

30) Stewart Company has no beginning and ending inventories, and reports the

following information about its only product:

Direct materials used $29,000


Direct labor $17,000
Variable indirect production $13,000
Fixed indirect production $18,000
Variable selling and administrative expenses $22,000
Fixed selling and administrative expenses $11,000

Units produced and sold 10,000


Selling price per unit $25

Required:
A) Prepare an income statement using the contribution approach.
B) Prepare an income statement using the absorption approach.

Answer:
A)
Sales (10,000 × $25) $250,000
Variable expenses:
Direct materials $29,000
Direct labor 17,000
Variable indirect production 13,000
Variable manufacturing cost of goods sold 59,000
Variable selling and admin. expenses 22,000
Total variable expenses 81,000
Contribution margin 169,000
Fixed expenses:
Indirect production 18,000
Selling and admin. 11,000
Total fixed expenses 29,000

Operating income $140,000

B)
Sales $250,000
Manufacturing cost of goods sold:
Direct materials $29,000
Direct labor 17,000
Variable indirect production 13,000
Fixed indirect production 18,000
Manufacturing cost of goods sold 77,000
Gross margin 173,000
Selling and administrative expenses 33,000

Operating income $140,000

11) Santana Company has no beginning and ending inventories, and reports the
following information for its only product:

Direct materials used $250,000


Direct labor $120,000
Fixed indirect manufacturing $60,000
Variable indirect manufacturing $20,000
Variable selling and administrative $50,000
Fixed selling and administrative $10,000

Units produced and sold 40,000

Santana Company uses the absorption approach to prepare the income


statement. What is the product cost per unit?

DIRECT MATERIAL 250,000

+ DIRECT LABOR 120,000

+ F IND M 60,000

+ V IND M 20,000

450,000 / 40,000 UNITS = 11.25 &

Grant’s Kitchens is approached by Ms. Tammy Wang, a new customer, to fulfill a


large one-time-only special order for a product similar to one offered to regular
customers. The following per unit data apply for sales to regular customers:

Direct materials $455


Direct labor 300
Variable manufacturing support 45
Fixed manufacturing support 100
Total manufacturing costs 900
Markup (60%) 540
Targeted selling price $1440

Grant’s Kitchens has excess capacity. Ms. Wang wants the cabinets in cherry rather
than oak, so direct material costs will increase by $30 per unit.

84. For Grant’s Kitchens, what is the minimum acceptable price of this one-time-
only special order?
a. $830
b. $930
c. $785
d. $1,440
Answer: a
Terms to Learn: one-time-only special order
$455 + $300 + $45 + $30 = $830

Scrooge Company produces a part that is used in the manufacture of one of its
products. The costs associated with the production of 11,000 units of this part are as
follows:

DIRECT MATERIAL: $25,000;


DIRECT LABOR: $34,000;

VARIABLE FACTORY OVERHEAD: $65,000;

FIXED FACTORY OVERHEAD: $50, 000.

TOTAL MANUFACTURING COSTS ARE $174,000. Of the fixed factory overhead costs,
$ 9,000 is avoidable

a. Assuming that Scrooge has no viable alternative use for the factory space. Should
Scrooge accept the offer from the supplier who has quoted a price of $12,50 each for the
part or not?

b. Would your answer to part A change if the facilities could be rented for $ 10.000 a
year?

Answer:

a. MAKE: $25,000 + $34,000 + $65,000 + $9,000 = $133,000


BUY: $12.50 x 11,000 units = $137,500
Company should continue to make the part.

b. Net cost to buy: $137,500 - $10,000 = $127,500


Net cost to make: $133,000
Company should buy the part to save the company $5,500

86. A manufacturing company produced the following report:

Required:
(1) How many units would have to be sold to break even?
(2) If fixed overhead were to increase by $1,800 what would breakeven be in units?
(3) What is operating income if sales increase by 25%?
Answer:
(1) Contribution margin: 200 – 145 – 15 = 40
(500 + 4000) / 40 = 112.5 or 113 units
(2) (500 + 4000 + 1800) / 40 = 157.5 or 158 units
15) Gonzalez Company has no beginning and ending inventories, and reports the
following data about its only product:

Direct materials used $300,000


Direct labor $80,000
Fixed indirect manufacturing $100,000
Fixed selling and administrative $190,000
Variable indirect manufacturing $20,000
Variable selling and administrative $90,000
Selling price(per unit) $50

Units produced and sold 10,000

Gonzalez Company uses the absorption approach to prepare the income


statement. What is the gross margin?
A) $0
B) $20,000
C) $100,000
D) $120,000
Answer: A

You might also like