Process Assignment
Process Assignment
Materials cost of $6,500 and conversion cost of $9,000 were added in department B. On April 30, department B had 5,000 units of work in process 60% complete as to conversion as costs. Materials are added in the beginning of the process in department B. Required: 1. Equivalent units of production calculation. 2. The cost per equivalent unit for conversion costs.
Solution:
(1) Quantity Schedule: Units received from preceding department A 20,000 ====== Units transferred to finished goods Units still in process 15,000 5,000 -------Equivalent Production: Transferred in from Department A Transferred to finished goods Ending inventory 15,000 5,000 ------20,000 ====== 20,000 ======
(2) cost per equivalent unit for conversion costs: $9,000 / 18,000 = $0.50 per unit
5. Costing of Units Transferred Out; Abnormal Loss During February, the Assembly department received 60,000 units from Cutting department at a unit cost of $3.54. Costs added in the Assembly department were: materials, $41,650; labor, $101,700; and factory overhead. $56,500. There was no beginning inventory. Of the 60,000 units received, 50,000 were transferred out; 9,000 units were in process at the end of the month (all materials, 2/3 converted); 1,000 lost units were 1/2 complete as to materials and conversion costs. The entire loss is considered abnormal and is to be charged to factory overhead. Required: Cost of production report.
Solution:
Assembly Department Cost of Production Report For the month of April, 19|____ Quantity Schedule: Units received from preceding department 60,000 ====== Units transferred to next department Units still in process
(All materials - 2/3 labor and overhead)
50,000 9,000
Units lost in process (Abnormal loss - 1/2 materials, labor, and overhead) 1,000 ------Cost Charged to the Department: Cost from preceding department: Transferred in during the month
(60,000 units)
Total Cost
$212,400 --------
$3.54 ------
Cost added by the department: Materials Labor Factory overhead $41,650 $101,700 $56,500 -------Total cost added $199,850 -------Total cost to be accounted for $412,250 ======= Cost Accounted for as Follows: $1.70 $1.80 $1.00 -----$3.50 -----$7.04 =====
(50,000 $7.04)
$352,000
Factory overhead
Work in process - ending inventory: Cost from preceding department Materials Labor
(9,000 0.70) (9000 $3.54)
Factory overhead
Additional Computations
Equivalent Production: Materials = 50,000 + 9,000 + 1,000/2 lost units = 59,500 units Labor and factory overhead = 50,000 + (9,000 2/3) + 1,000/2 lost units = 56,500 Unit Cost: Materials = $41,650 / 59,500 = $0.70 per unit Labor = $101,700 / 56,500 = $1.80 per unit Factory overhead = $56,500 / 56,500 = $1.00 per unit
inspection. Normal spoilage is expected to be 5% of good output. The following information related to department B for January:
Units Received from department A Transferred to finished goods Ending inventory (70% complete) Cost incurred: Materials Labor and factory overhead 12,000 9,000 2,000
Dollars $84,000
18,000 45,600
Solution:
The Sterling Company Department B Cost of Production Report For the month of January Quantity Schedule: Units received from preceding department 12,000 ====== Units transferred to finished goods Units still in process Units lost in process Units lost in process
(Normal Spoilage 9000 5%) (Abnormal Spoilage 1,000 - 450)
Total Cost
$84,000 --------
$7.00 ------
Cost added by the department: Materials Labor and factory 0verhead $18,000 $45,600 -------Total cost added $63,600 -------Total cost to be accounted for $147,600 ======= Cost Accounted for as Follows: Transferred to finished goods
[(9,000 $13) + (450* $11)] (550** $11)
$121,950 6,050
Work in process - ending inventory: Cost from preceding department Labor and factory overhead
(2000 $7.00)
Additional Computations
Equivalent Production: Materials = 9,000 units Labor and factory overhead = 9,000 + (2,000 70%) + 450 + 550 Unit Costs:
Materials = $18,000 / 9,000 = $2.00 per unit Labor and factory overhead = $45,600 / 11,400 = $4.00 per unit
Received from department 1 Cost Materials Conversion cost (labor + factory overhead) Transferred to finished goods Ending work in process inventory (50% complete)
Solution:
The Sterling Company Department B Cost of Production Report For the month of January Quantity Schedule: Units received from preceding department 30,000 ====== Units transferred to finished goods Units still in process
(50% complete)
25,000 4,200
Cost Charged to the Department: Cost from preceding department: Transferred in during the month
(30,000 units)
Total Cost
$135,000 --------
$4.50 ------
$151,840 --------
$286,840 =======
Cost Accounted for as Follows: Transferred to finished goods: Cost of completed units Normal spoilage (25,000 $10.00)
$250,000
(4,200 $4.50)
(2,100 $5)
Additional Computations
Equivalent Production: Materials = 25,000 units Labor and factory overhead = 25,000 + (42,00 50%) + (750 96%) + (50 96%) = 27,888 units Unit Costs: Materials = $12,500 / 25,000 = $.50 per unit Labor and factory overhead = $139,340 / 27,888 = $5.00 per unit
Required:
1. The number of equivalent units of raw materials in all inventories at June 30. 2. The number of equivalent units of the fabrication department's direct labor in all
inventories at June 30
3. The number of equivalent units of packaging materials in all inventories at June 30.
Solution:
(1) Equivalent units of raw materials in all inventories, June 30, 19__ Fabrication department Assembly department Packaging department Shipping area
(300 1/3)
(2) Equivalent units of Fabrication department's direct labor in all inventories, Jun 30, 19___ Fabrication department Assembly department Packaging department Shipping area
(300 1/3)
(3) Equivalent units of packaging materials in all inventories, June 30, 19___ Packaging department
(300 4/3)
75
Shipping area