Measurements MS
Measurements MS
MEASUREMENT
Class 04 - Mathematics
Section A
1. (b) 0.38 m
Explanation: 1 meter = 100 cm
so, 1 cm = 0.01 m
Thus 38 cm = 0.38 meter
= 0.38 m
2. (b) 25
Explanation: If 2 Jug can hold 10 litres of water
So water hold in each jug = 10 ÷ 2 = 5 litres water
Water hold by 5 jug = 5 × 5 = 25 litres
So, 5 Jug can hold 25 litres of water.
3. (c) 559 km
Explanation: A car run 234 km on 18 litres of diesel.
Distance cover in 1 litres = 234 ÷ 18 = 13 km
Distance cover in 43 litres of diesel = 43 × 13 = 559 km
4. (a) ₹ 0.70
Explanation: 70 paise = ₹ 70
100
= ₹ 0.70
5. (a) 5 l 700 ml
Explanation: 5 l 700 ml
6. (a) 10
Explanation: 1 cm = 10 mm
7. (c) 107 m 35 cm
Explanation: A roll of 125 m long electric wire, a piece of 17 m 65 cm is cut.
Length of wire is left on the roll = 125 m - 17 m 65 cm = 12500 cm - 1765 cm = 10735 cm = 107 m 35 cm
8. (b) 14 L
Explanation: Quantity of rose drink Nisha made
= 16.5 L
Quantity of rose drink Sakshi made
= (3.5 + 16.5) L = 20 L
Quantity of rose drink Sakshi sold
= × 20 = 15L
3
1/8
CBSE 10
11. (b) 4.57 cm
Explanation: 100 centimeters = 1 m
0.0457 m = 0.0457 × 100 = 4.57 cm
12. (b) 60 m
Explanation: Wire will Ganpat need for this field = 15 + 15 + 24 + 6 = 60 m
13. (c) 31 l 701 ml
Explanation: 31 l 701 ml
14. (a) Box T is Iighter than Box S.
Explanation: Box T is Iighter than Box S.
15. (d) 23.08 sq. cm
Explanation: Given figure is equilateral triangle
√3
Area of given figure = 4
side× side = 1.732
4
× 7.3 × 7.3 = 23.08 sq.cm
2/8
CBSE 10
Then, the total weight = 17.300 + 11.700 + 13.200 = 42.200
So, the total weight of all things are 42 kg and 200 grams.
25. Length of 5 smaller pieces = = 5×3
4
15
4
1
Section B
26. (a) – (iv), (b) – (iii), (c) – (i), (d) – (ii)
27. (a) - (iv), (b) - (ii), (c) - (i), (d) - (iii)
28. (a) - (iii), (b) - (i), (c) - (iv), (d) - (ii)
29. (a) – (ii), (b) – (iii), (c) – (iv), (d) – (i)
(a) 65 l 500 ml = 65 l + 500 ml = 65000 ml + 500 ml = 65500 ml
3/8
CBSE 10
37. Riya bought 19 l 150 ml milk in the first week and 21 l 450 ml milk In the second week of December.
= 1
4
× 4000 m = 1000 m
Total length of the Relay Race(X) = 1500 m + 2500 m + 1000 m = 5000 m = 5 km
So, the total distance of the Relay race is 5000 m or 5 km.
ii. Radius of Circular race track = 70 dam
1 dam = 1
km
100
70 dam = 70
100
km = 0.7 km
Length of Circular race track = 2π r = 2× 22
7
× 0.7 km = 4.4 km
41. i. 1 kg = 10000 dg = 100 dag = 10 hg
Ram's weight = 640000 dg = 64 kg
His younger brothers's weight = 2000 dag = 20 kg
His Mother and Father together weighs = 1200 hg = 120 kg
Total weight of the family = 64 kg + 20 kg + 120 kg = 204 kg
ii. 1 kg = 100 dag = 10 hg = 100000 cg = 1000000 mg
Father's weight = 7500 dag = 75 kg
His wife's weight = 500 hg = 50 kg
His elder son's weight = 5000000 cg = 50 kg
His younger son's weight = 25000000 mg = 25 kg
Total weight of the family = 75 kg + 50 kg + 50 kg + 25 kg = 200 kg
42. No. of 1st type packet = 7
Weight of each 1st type packet = 160 g
Weight of 7, 1st type of packet = 160 g × 7 = 1120 g
No. of 2nd type packet = 8
Weight of each 2nd type of packet = 170 g
4/8
CBSE 10
Weight of 8, 2nd type of packet = 170 g× 8 = 1360 g
Total weight of packets and box together = Weight of box + weight of all 1st and 2nd type packets = 3 kg 500 g = 3500 g
Let the weight of box = X
3500 g = X + 1120 g + 1360 g
X = 1020 g
So, the weight of the box is 1020 g or 1 kg 20g
43. Aarya bought 70 l container of oil. she used 30 l 300 ml of it.
42 kg 36 g + 20 kg 30 g = 62 kg 66 g
(iii) (b) False
Explanation: False
2600 gm= 2kg 600 gm
(iv) (a) True
Explanation: True
525 + 275 = 500 + 200 + 25 + 75 = 700 + 100 = 800 ml
46. Savan has 3 kg of sugar.
1 kg = 1000 g
3 kg = 3 × 1000 g = 3000 g
i. 1000 g
3000
Numbers of pack = 1000
=3
5/8
CBSE 10
ii. 500 g
Numbers of pack = 3000
500
=6
iii. 200 g
Numbers of pack = 3000
200
= 15
iv. 100 g
Numbers of pack = 3000
100
= 30
47. a. 3 l
First we convert it into millilitres,
3× 1000 = 3000 millilitres
Then, 3000÷ 200 = 15
So, 15 times required to fill 3 litres.
b. 1 l
First we convert it into millilitres,
1× 1000 = 1000 millilitres
Then, 1000÷ 200 = 5
So, 5 times required to fill 1 litres.
c. 5 l
First we convert it into millilitres,
5× 1000 = 5000 millilitres
Then, 5000÷ 200 = 25
So, 25 times required to fill 5 litres.
d. 2 l
First we convert it into millilitres,
2× 1000 = 2000 millilitres
Then, 2000÷ 200 = 10
So, 10 times required to fill 2 litres.
48. i. 14 km 800 m to 7 km 400 m
Answer = 22 km 200 m
ii. 163 m 76 cm to 378 m 46 cm
Answer = 542 m 22 cm
iii. 77 km 300 m to 22 km 200 m
Answer = 99 km 500 m
6/8
CBSE 10
iv. 399 m 30 cm to 100 m 70 cm
Answer = 500 m
49. How many 300 ml measure of petrol will fill the following quantity of vehicle petrol tank.
i. 3 l
1 l = 1000 ml ⇒ 3 l = 3000 ml
Total numbers = 3000
300
= 10
ii. 6 l 600 ml
1 l = 1000 ml ⇒ 6 l = 6000 ml
6 l 600ml = 6 l + 600 ml = 6000ml + 600 ml = 6600 ml
6600
Total numbers = 300
= 22
iii. 9 l 300 ml
1 l = 1000 ml ⇒ 9 l = 9000 ml
9 l 300ml = 9 l + 300 ml = 9000ml + 300 ml = 9300 ml
Total numbers = 9300
300
= 31
iv. 12 l
1 l = 1000 ml ⇒ 12 l = 12 000 ml
Total numbers = 12000
300
= 40
50. i. 35 l 750 ml + 13 l 350 ml
Answer = 49 l 100 ml
ii. 45 l 60 ml + 42 l 135 ml
Answer = 87 l 195 ml
iii. 10 l 720 ml + 19 l 200 ml
Answer = 29 l 920 ml
iv. 70 l 396 ml + 20 l 413 ml
7/8
CBSE 10
Answer = 90 l 809 ml
51. i. Justin weighs 80 kilograms = 80 × 1000 gm = 80,000 gm
Benjamin weighs 40 kilograms = 40 × 1000 gm = 40,000 gm
Jack weighs 60 kilograms = 60 × 1000 gm = 60,000 gm
Total weight of 3 people altogether in grams = 80,000 gm + 40,000 gm + 60,000 gm
= 180000 gm
ii. Aries weighs 80 kilograms = 80 × 1000 gm = 80,000 gm
Rick weighs 58 kilograms = 58 × 1000 gm = 58,000 gm
Aries is heavier than Rick
= 80,000 - 58,000
= 22,000 gm
8/8
CBSE 10