CMA - Volume 1-1
CMA - Volume 1-1
COST &
MANAGEMENT
ACCOUNTING
Vol-I
3 Joint By Product 8
4 Process Costing 24
8 Variances Part 1 68
----------( 1 )----------
Notes:
(1) Cost of Sales:
Opening Stock --
Add: Cost of Goods Manufactured 982,000
Less: Closing Stock (--)
--
Q. 1 The following information relates to the factory of Hydel and Company limited for the month of March
2015.
Rupees
Inventories on March 1, 2015
Raw material 24,080
Work in process 47,130
Finished goods 34,842
Raw material purchases 148,580
Repair and maintainance 5,924
Gas, light and power 14,565
Indirect material consumed 3,480
Indirect labour 25,024
Direct labour 74,500
Factory supervisor salary 14,290
Inventories on March 31, 2015
Raw material 37,144
Work in process 49,460
Finished goods 32,956
Required:
The following computation for March 2015:
• Cost of raw material consumed
• Cost of goods manufactured
• Total cost of goods sold
Q.2 NKL Enterprises produces a single product. On July 31, 2008, the finished goods stock consisted of
4,000 units valued at Rs. 220 per unit and the stock of raw materials was worth Rs. 540,000. For the month
of August 2008, the books of account show the following:
Rupees
Raw material purchases 845,000
Direct labour 735,000
Selling costs 248,000
Depreciation on plant and machinery 80,000
Distribution costs 89,560
Factory manager’s salary 47,600
Indirect labour 148,000
Indirect material consumed 45,000
Other production overheads 84,000
Other accounting costs 60,540
Other administration overheads 188,600
Other information are as under:
(i) 8,000 units of finished goods were produced during August 2008.
(ii) The value of raw materials on August 31, 2008 amounted to Rs. 600,000.
(iii) There was no work-in-progress at the start of the month. However, on August31, the value of work-
in-progress is approximately Rs. 250,000.
(iv) 5,000 units of finished goods were available in stock as on August 31, 2008.
Required:
Compute the value of closing stock of finished goods as on August 31, 2008 based on
(a) Weighted average cost method.
(b) FIFO
Note: if question is silent then accounting cost is assumed to be an administrative expense.
----------( 2 )----------
Extra practice questions
Q.1 Tuesday Manufacturers Limited produces a single product. The following costs were incurred in the
month of June 2019:
Rs. in '000
Direct labour 2,075
Depreciation on plant and machinery 380
Distribution costs 589
Factory manager’s salary 247
Indirect labour 848
Indirect material consumed 345
Raw material purchases 3,845
Selling costs 1,248
Other production overheads 580
Other administration overheads 388
Required:
Compute cost of goods sold for the month of June 2019. (07)
----------( 3 )----------
Answer. 1
Tuesday Manufacturer
Cost of Goods Sold Statement
for the month of June 2019
Rs in (000)
(W-1)
Rs in (000)
Opening Raw material 1,490
Raw material purchased 3,845
Closing raw material (970)
Raw material consumed 4,365
Direct labour 2,075
Prime cost 6,440
Factory Overheads;
Depreciation on plant and machinery 380
Factory manager’s salary 247
Indirect labour 848
Indirect material consumed 345
Other production overheads 580 2,400
Manufacturing cost 8,840
Opening stock of work in progress 208
Closing stock of work in progress -
Cost of goods Manufactured 9,048
9,048,000
=
5,200
----------( 4 )----------
Cost classification by behavior:
Fixed costs
Fixed costs are items of cost that remain the same in total during a time period, no matter how many units
are produced.
Variable costs
Variable costs are costs that increase by the same amount, for each additional unit of product that is made.
The variable cost of a cost unit is also called the marginal cost of the unit. The variable cost per unit is often
the same amount for each additional unit of output or unit of activity. This means that total variable costs
increase in direct proportion to the total volume of output or activity.
Examples of variable cost items.
❑ The cost of buying raw material is Rs.500 per litre regardless of purchase quantity. The variable cost is:
• the total cost of buying 1,000 litres is Rs.500,000
• the total cost of buying 2,000 litres would be Rs.1,000,000.
❑ The rate of pay for hourly-paid workers is Rs.150 per hour.
• 400 hours of labour would cost Rs.60,000; and
• 500 hours would cost Rs.75,000.
❑ The time needed to produce an item of product is 4 minutes and labour is paid Rs.150 per hour.
• direct labour is a variable cost and the direct labour cost per unit produced is Rs.10 (= Rs.150 ×
4/60).
❑ The cost of telephone calls is Rs.1 per minute.
• The cost of telephone calls lasting 6,000 minutes in total would be Rs.6,000.
Note that as activity levels increase the cost per unit remains fixed. However, total cost increases as more
units are being made
Semi-variable costs
A semi-variable cost, is a cost that is partly fixed and partly variable.
An item of cost that is a mixed cost is an item with a fixed minimum cost per period plus a variable cost for
every unit of activity or output.
Example:
A company uses a photocopier machine under a rental agreement. The photocopier rental cost is Rs.4,000
per month plus Rs.2 per copy produced. The company makes 15,000 copies during a month:
Total cost is as follows:
Rs.
Fixed cost 4,000
Variable cost (15,000 *Rs. 2) 30,000
Total cost for month 34,000
Example:
The management accountant of a manufacturing company has estimated that production costs in a factory
that manufactures Product Y are fixed costs of Rs.250,000 per month plus variable costs of Rs.30 per unit of
Product Y output. The expected output next month is 120,000 units of Product Y.
Expected total costs are therefore:
Rs.
Variable costs (120,000 × Rs.30) 3,600,000
Fixed costs 250,000
Total costs 3,850,000
----------( 5 )----------
Summary of the discussion
A. Fixed cost
In total Constant
Per unit Decrease with increase in production
Increase with decrease in production.
B. Variable cost
In total Increase with increase in production
Decrease with decrease in production
Per unit Constant
C. Total cost
The total cost function can be used to estimate costs associated with different levels of activities. This is very
useful in forecasting and decision making.
There are two methods of constructing the total cost function equation and segerating fixed cost and
variable cost:
❑ High/low analysis
❑ Linear regression analysis.(not in syllabus)
For example lets assume a business has a following data in previous periods:
Months Units Total cost(Rs.)
January 100 300
February 200 400
March 300 500
April 400 600
Required:
Calculate
• Per unit variable cost; and
• Fixed cost per month.
High/low analysis
High/low analysis can be used to estimate fixed costs and variable costs per unit as follows:
• Take the highest and the lowest activity levels.
• Take the difference of both levels.(the difference between total cost at highest level of activity and
the lowest level of activity is entirely variable because difference in cost is increased because of
increase in production.)
• Calculate the per unit variable cost as follows:
Difference in cost /difference in activity level
• Multiply the per unit variable cost with any selected activity level (either high or low) to get total
variable cost.
• Total cost - total variable cost = Total fixed cost
• Construct the total cost function i.e. y = a+bx
----------( 6 )----------
Example: High/low method
A company has recorded the following costs in the past six months:
Required:
a) Construct a total cost function by using high/low method.
b) Estimate the total cost of producing 7,000 units.
Step 1: Identify the highest and lowest activity levels and note the costs associated with each level.
Production (units) Total cost (Rs.)
March 8,200 48,700
January 5,800 40,300
Step 2: Compare the different activity levels and associated costs and calculate the variable cost:
Production (units) Total cost (Rs.)
March 8,200 48,700
January 5,800 40,300
2,400 8,400
Step 3: Substitute the variable cost into one of the cost functions (either high or low).
Total cost of 8,200 units:
Fixed cost + Variable cost = Rs. 48,700
Fixed cost + 8,200 *Rs. 3.5 = Rs. 48,700
Fixed cost + Rs. 28,700 = Rs. 48,700
Fixed cost = Rs. 48,700 -Rs. 28,700 = Rs. 20,000
Step 3: Substitute the variable cost into one of the cost functions (either high or low).
Total cost of 5,800 units:
Fixed cost + Variable cost = Rs. 40,300
Fixed cost + 5,800 *Rs. 3.5 = Rs. 40,300
Fixed cost + Rs. 20,300 = Rs. 40,300
Fixed cost = Rs. 40,300 -Rs. 20,300 = Rs. 20,000
Once derived, the cost function can be used to estimate the cost associated with
other levels of activity.
----------( 7 )----------
Joint & By Product cost
Diesel
In some process manufacturing system, two or more different products are produced from a common
manufacturing process.
Manufacturing Process
----------( 8 )----------
Assume that joint processing costs are Rs 10,000.
Products Units Produced Sale Price/Unit Market Value Allocation
A 1,000 2 2,000 1,000
{(2,000÷20,000)×10,000}
B 2,000 3 6,000 3,000
(6,000/20,000x10,000)
C 3,000 4 12,000 6,000
(12,000/20,000x10,000)
20,000 10,000
Some products are not saleable at the split off point and therefore without any market value; require
additional processing to place them in marketable condition. In such cases, the basis of allocation of the joint
production cost is a hypothetical market value at the split off point.
To arrive at the basis for apportionment, it is necessary to use a working back procedure whereby the after
split off processing cost is subtracted from the ultimate sales value to find a hypothetical market value at split
off point e.g:
Treatment Of By Product
Cost is not allocated to by product. Instead its sale proceeds (if any) are accounted for by using any of the
following methods.
1. As other income
Cash/Receivable ***
Other Income ***
2. As a deduction from joint process cost
Cash/Receivable ***
Joint process cost ***
The expected sale proceeds of by-product are deducted from the joint processing costs. After this deduction,
net joint processing costs are apportioned among the joint products.
Note: if the question is silent then use 2nd method as given above.
----------( 9 )----------
Q.1 M Company buys Zeon for processing. At the end of processing in Department 1, Zeon splits off into
Products A, B, and C. A is sold at the split-off point with no further processing; B and C require further
processing before they can be sold; B is processed in Department 2; and C is processed in
Department 3. The following is a summary of costs and other related data for the year ended June 30,
2015:
Department
1 2 3
Rupees
Cost of Zeon 96,000 - -
Direct labor 14,000 45,000 65,000
Factory overhead 10,000 21,000 49,000
Products
A B C
Units sold 20,000 30,000 45,000
Units on hand at June 30, 2015 10,000 - 15,000
Sales (in Rupees) 30,000 96,000 141,750
There were no inventories on hand at July 1, 2014 and there was no Zeon on hand at June 30, 2015.
All units on hand at June 30 2015, were complete as to processing. M company uses the market value
at split-off point to allocate joint cost.
Required:
(1) The market value at the split-off point for Product A’s total units produced for the year.
(2) The total joint cost for the year ended June 30, 2015, to be allocated.
(3) The cost of Product B sold for the year ended June 30, 2015.
(4) The cost assigned to the Product A ending inventory.
(5) The cost assigned to the Product C ending inventory.
----------( 10 )----------
Discussion of FIFO & weighted Average:
Example:
FIFO / Weighted Average:
Units Amount
Opening Stock -- --
Add: cost of goods manufactured 50,000 1,000,000
Less: Closing Stock (10,000) (200,000)
Cost of sales 40,000 800,000
FIFO:
Units Amount
Opening Stock 5,000 90,000
Add: cost of goods manufactured 50,000 1,000,000
Less: Closing Stock (10,000) (200,000)*
Cost of sales 45,000 890,000
*[1,000,000 / 50,000) x 10,000
Weighted Average:
Units Amount
Opening Stock 5,000 90,000
Add: cost of goods manufactured 50,000 1,000,000
Less: Closing Stock (10,000) (198,182)*
Cost of sales 45,000 891,818
*working:
90,000 + 1,000 ,000
=
5,000 + 50,000
= 19.8182 × 10,000
= 198,182
Conclusion:
Answer of FIFO and weighted Average will be different only when there is opening stock.
Q.2 Binary Limited manufactures three joint products viz. Aay, Bee and Cee in one common process.
Following this process, product Aay and Bee are sold immediately while product Cee is subjected to further
processing. Following information is available for the period ended June 30, 2007:
1.
Aay Bee Cee
Opening stock in kg Nil Nil Nil
Production in kg 335,000 295,000 134,000
Sales in kg 285,000 212,000 -
Sales price per kg (Rs.) 30.85 40.38 -
2. Total costs of production were Rs 17,915,800.
3. 128,000 kg of Cee were further processed during the period and converted into 96,000 kg of Zee.
The additional costs of further processing were as follows:
Direct labor Rs. 558,500
Production overhead Rs. 244,700
4. 94,000 kg of Zee was sold during the period, with total revenue of Rs. 3,003,300. Opening stock of
Zee was 8,000 kg, valued at Rs 172,800. FIFO method is used for pricing transfers of Zee to cost of
sales.
5. 8,000 kg of a bye-product Vee was also produced during further processing and sold @ Rs. 10 per
kg. Sales proceeds of bye-product are adjusted against production cost of product Zee.(treatment of
by-product).
----------( 11 )----------
6. The cost of production is apportioned among Aay, Bee and Cee on the basis of weight of output
(means physical units basis).
7. Selling and administration costs of Rs. 2,500,000 were incurred during the period. These are
allocated to all the main products based on sales value.
Required:
Prepare a profit and loss account for the period, identifying separately the profitability of each of the three
main products. (19 Marks)[Autumn 2007]
Note: If nothing is mentioned in question then assume that any loss is normal loss.
Treatment of Losses
Normal Loss Abnormal Loss
(Expected loss that is uncontrollable) (Unexpected loss)
E.g 1000 units of raw material are imported @ 500 per unit = Rs 500,000.
Suppose it is expected that 50 units of raw material will be of no use (means normal loss).
No cost is allocated to normal loss, cost of normal loss units is absorbed by remaining units.
Therefore simply per unit cost of remaining units will be 500,000 = 526.31/unit
950
If normal loss has recovery value then; (let’s assume 50 units can be sold @ 100/unit as scrap)
500,000-5,000 = 521.05/unit
950
Abnormal Loss:
Suppose 50 units are abnormal loss instead of normal loss (means suppose loss was not expected). Cost is
allocated to abnormal loss units just like good units. Therefore:
500,000 = 500/unit
1,000
50 x 500 = 25,000 will be recognized as abnormal loss in statement of profit or loss. If it has some recovery
value then it is adjusted against cost of abnormal loss.
Q.3 Platinum Limited (PL) manufactures two joint products Alpha and Beta and a by-product Zeta from
a single production process. Following information is available from PL’s records for the month of February
2012:
Direct material 25,000 kg. @ Rs. 25 per kg.
Direct labor @ Rs. 15 per hour Rs. 432,000
Normal process loss 20% of the material consumed
Overheads are allocated to the products at the rate of Rs. 10 per direct labour hour. The normal loss is sold
as scrap at the rate of Rs. 8 per kg.
Following data relates to the output from the process:
----------( 12 )----------
Alpha is further processed at a cost of Rs. 30 per unit, before being sold in the market. Joint costs are
allocated on the basis of net realizable value (sale value at split off point less selling expenses (if any)).
Required:
Compute the total joint manufacturing costs for February 2012. Also calculate the profit per kg for Alpha and
Beta. (10 marks)
Note: treatment of normal loss is like by-product (i.e deduct the sale proceeds from cost of production). No
cost is allocated to normal loss.
Diagram missing
Q.4 Colon Limited (CL) manufactures two joint products Pollen and Stigma in the ratio of 65:35. The
company has two production departments A and B. Pollen can either be sold at split off point or can further
be processed at department-B and sold as a new product Seeds. Stigma is sold without further processing.
Following information relating to the three products is available from CL’s records:
Pollen Stigma Seeds
---------------Rupees---------------
Sales price per kg 90 300 125
Total selling expenses 135,000 306,000 180,000
Following further information relating to the two departments is available:
Department A Department B
Material X 75,000 kg at Rs. 60 per -
kg
Material Y - 12,000 kg at Rs. 25 per
kg
Labor @ Rs. 150 per hour 12,000 hours 3,600 hours
Variable overheads Rs. 125 per labor hour Rs. 65 per labor hour
Fixed overheads Rs. 100 per labor hour Rs. 50 per labor hour
Material input output ratio 100:88 100:96
Material is added at the beginning of the process. Joint costs are allocated on the basis of net realizable
value at split off point (sale value at split-off point less selling expenses).
Required:
a) Calculate the joint costs and apportion them to the two products. (10 Marks)
b) Advise CL whether it should produce Seeds or sell Pollen without further processing. (6 Marks)
Note:
1) If nothing is mentioned then assume that loss is normal.
2) If no information of stocks then assume stocks are nil.
Q.5 Binary Ltd. (BL) manufactures three products, A, B and C. It is the policy of the company to
apportion the joint costs on the basis of estimated sales value at split off point. BL incurred the following joint
costs during the month of August 2008:
Rs. in ‘000
Direct material 16,000
Direct labor 3,200
Overheads (including depreciation) 2,200
Total joint costs 21,400
During the month of August 2008 the production and sales of Product A, B and C were 12,000, 16,000 and
20,000 units respectively. Their average selling prices were Rs. 1,200, Rs. 1,400 and Rs 1,850 per unit
respectively.
In August 2008, processing costs incurred on Product A after the split off point amounted to
Rs 1,900,000.
Product B and C are sold after being packed on a specialized machine. The packing material costs Rs. 40
per square foot and each unit requires the following:
Product Square feet
B 4.00
C 7.50
----------( 13 )----------
The monthly operating costs associated with the packing machine are as follows:
Rupees
Depreciation 480,000
Labor 720,000
Other costs 660,000
All the above costs are fixed and are apportioned on the basis of packing material consumption in square
feet.
Required:
Calculate the joint costs to be apportioned to each product and allocate to the products. (13 Marks)
Note: Always remember if production is equal to sales then there is no of finished stock.
Q.6 J Ltd. manufactures two products Orange and Mango by processing a raw material in Department 1.
Orange is then further processed in Department 2 with no loss. Mango is further processed in department 3.
By-product Leaf is also produced in department 3 which can be sold in the market.
It is estimated that after processing in Department 1, 55% of the raw material is converted into processed
Orange and 40% into processed Mango. No product is in a saleable condition at this stage.
The selling price of Orange is Rs 45 per kilo and Mango is Rs 64 per kilo. Leaf can be sold at Rs. 12 per kilo.
It is estimated that in department 3, 10% of all input becomes leaf and 88% becomes Mango.
During the month of January 198,000 kilos of Orange were produced.
It is company policy to subtract revenue of by products from total costs of the departments in which they are
produced. Joint costs are allocated on the basis of hypothetical market value at split-off point.
Labour Overheads
Department 1 1,060,000 795,000
Department 2 720,000 540,000
Department 3 880,000 660,000
Raw material consumed per unit started is Rs. 32 per kilo.
Required:
a) Calculate the product wise and total profit for the month of January assuming all output is sold.
b) Assume Finished Goods of Orange and Mango is left in stock prepare product wise and in total
income statement for the month of January.
Suppose Stock Left is:
• Orange = 9,800 kgs.
• Mango = 5,500 kgs.
----------( 14 )----------
Further scenarios in question No. 3:
(a) Binary Limited
Assuming that 100% loss of Cee while further processing in to Zee is abnormal less identified at the
end of further processing)
It means 24,000 kg. of Cee was abnormal loss as follows:
A 96,000 Zee
B 8,000 by Product
(6,000)
128,000
Income statement
Aay Bee Zee Total
Sales 8,792,250 8,560,560 3,003,300 20,356,110
Cost of sales
Opening Stock -- -- 172,800 172,800
Cost of goods 7,855,750 6,917,750 2,979,840 (W-1) 17,753,340
manufactured
Closing Stock (1,172,500) (1,946,350) (310,400) (W-2) (3,429,250)
(6,683,250) (4,971,400) (2,842,240) (14,496,890)
Gross Profit 2,109,000 3,589,160 161,060 5,857,220
Selling & Admin (1,079,805) (1,051,350) (368,845) (2,500,000)
Abnormal Loss -- -- (744,960) (744,960)
Profit/ (loss) 1,029,195 2,537,810 (952,745)* 2,612,260
*Loss is increased by 77,600 because value of closing stock of Zee is decreased by 77,600 (388,000
– 310,400)
WORKINGS:
W-1 Cost of goods manufactured of Zee
Raw Material: (Cee)
Opening --
COGM 3,142,300 (Cost of 134,000 kgs)
Closing (140,700) (Cost of 6,000 kgs)
3,001,600 (Cost of 128,000 kgs)
Direct Labor 558,500
Factory overheads 244,700
Total Manufacturing Cost 3,804,800 (Cost of 128,000 kgs)
Recovery Value of by product (80,000) (Recovery value of 8,000 kgs)
Net manufacturing cost 3,724,800 (Net cost of 120,000 kgs)
Less: Cost of Abnormal less
3,724 ,800
24,000 = (744,960) (Cost of 24,000 kgs)
120 ,000
Net Manufacturing cost of Zee 2,979,840 (Cost of 96,000 kgs)
W-2 Calculation of Closing Stock of Zee (FIFO)
2,979,840 ÷ 96,000 × 10,000 = 310,400
----------( 15 )----------
(b) Binary Limited
Assuming that loss of Cee while further processing into Zee is normal upto 10% of input while balance
is abnormal loss which is identified after further processing.
128,000
Income statement
Aay Bee Zee Total
Sales 8,792,250 8,560,560 3,003,300 20,356,110
Cost of sales
Opening Stock -- -- 172,800 172,800
Cost of goods manufactured 7,855,750 6,917,750 3,335,642 18,109,142
Closing Stock (1,172,500) (1,946,350) (347,463) (3,466,313)
(6,683,250) (4,971,400) (3,160,979) (14,815,629)
Gross Profit 2,109,000 3,589,160 (157,679) 5,540,481
Selling & Admin (1,079,805) (1,051,350) (368,845) (2,500,000)
Abnormal Loss -- -- (389,158) (389,158)
Profit/ (loss) 1,029,195 2,537,810 (915,682) 2,651,323
Loss is increased by 40,537 because value of closing stock of Zee is decreased by 40,537 (388,000 –
347,463).
WORKINGS:
W-1 Cost of goods manufactured of Zee
Raw Material: (Cee)
Opening --
Cost of goods manufactured 3,142,300 (Cost of 134,000 kgs)
Closing (140,700) (Cost of 6,000 kgs)
3,001,600 (Cost of 128,000 kgs)
Direct Labor 558,500
Factory overheads 244,700
Total Manufacturing Cost 3,804,800 (Cost of 128,000 kgs)
Less: Recovery Value of by (80,000) (Recovery value of 8,000 kgs)
product
Net manufacturing cost 3,724,800 (Net cost of 120,000 kgs
but because of normal loss of
12,800 kg it is now cost of
107,200 kg)
Less: Cost of Abnormal less
3,724 ,800
11,200 = (389,158) (Cost of 11,200 kgs)
107 ,200
Net Manufacturing cost of Zee 3,335,642 (Cost of 96,000 kgs)
W-2 Calculation of Closing Stock of Zee
FIFO:
3,335,642
10,000 = 347,463
96,000
----------( 16 )----------
Solutions:
A.5
Allocation on the basis of sale value at split-off point
Product A Product B Product C Total
Units produced 12,000 16,000 20,000
Sale price/unit 1,200 1,400 1,850
Total Sale value 14,400,000 22,400,000 37,000,000
Cost after split off point (1,900,000) (3,116,262) (7,303,738)
(Given) (W-1) (W-1)
Sale value at split off point 12,500,000 19,283,000 29,696,262 61,480,000
(hypothetical market value)
Workings
W-1 Total Further processing cost of Product B and C
a) Packing material cost
Product B Product C Total
Units 16,000 20,000
Packing material/unit 4 sq feet 7.5 sq feet
Total packing material in 64,000 150,000 214,000
sq feet
Cost of packing material 2,560,000 6,000,000 8,560,000
(sq feet x 40)
----------( 17 )----------
Extra practice questions
Question No. 1
Oceanic Chemicals manufactures two joint products Sigma and Beta in a single process at its production
department. Incidental to the production of these products, it produces a by product known as ZEE. Sigma
and ZEE are sold upon completion of processing in production department whereas Beta goes to refining
department where it is converted into Theta.
Joint costs are allocated to Sigma and Beta on the basis of their net realizable values. Proceeds from sale of
by product are treated as reduction in joint costs. In both the departments, losses upto 5% of the input are
considered as a normal loss.
Actual data for the month of June 2015:
Department
Production Refining
Cost ------ Rs. In ‘000’------
Material input at Rs. 50 per liter 3,000 -
Direct labour at Rs. 100 per hour 2,500 350
Production overheads 1,850 890
Output ---------- Liters -----------
Sigma 34,800 -
Beta 16,055 -
ZEE (by product) 5,845 -
Theta - 15,200
Sigma, Theta and by product ZEE were sold at Rs. 300, Rs. 500 and Rs. 40 per liter respectively. There was
no work in process at the beginning and the end of the month.
Required:
Compute the cost per liter of Sigma and Theta, for the month of June 2015.
----------( 18 )----------
Test joint and by product
Q.1 Cricket Chemicals Limited (CCL) is a manufacturing concern and has two production processes.
Process I produces two joint products i.e. X-1 and X-2. Incidental to the production of joint products, it
produces a by-product known as Zee. X-1 is further processed in process II and converted into ‘X1-
Plus’.
Following information has been extracted from the budget for the year ending 31 August 2019:
Process I Process II
-------------- Rupees ------------
Direct material (500,000 liters) 98,750,000 -
Conversion cost 72,610,000 19,100,000
Additional information:
(i) Material is added at the beginning of the process and CCL uses 'weighted average method' for
inventory valuation.
(ii) Joint costs are allocated on the basis of net realizable value of the joint products at the split-off point.
Proceeds from the sale of by-product are treated as reduction in joint costs.
(iii) Joint product X-2 is sold after incurring packing cost of Rs. 75 per liter.
(iv) Normal production loss in process I is estimated at 5% of the input which occurs at beginning of the
process. Loss of each liter results in a solid waste of 0.7 kg which is sold for Rs. 10 per kg. No loss
occurs during process II.
(v) Budgeted conversion cost of process I and process II include fixed factory overheads amounting to
Rs. 7,261,000 and Rs. 3,820,000 respectively.
Required:
Prepare product wise income statement for the year ending 31 August 2019. (14)
----------( 19 )----------
Ans 1:
Cricket Chemicals Limited
Product wise budgeted income statement:
For the year ended 31-08-2009
-------------------Rupees in thousand-------------------
X1 Plus X2 Total
Sales 200,640 101,080 301,720
COS:
Cost of Goods Manufactured (132,970) (68,715) (201,685)
(113,870+19,100) (54,465+14,250)
Workings: Rs.000
19,100
D.M 98,750
Conversion 72,610
Zee (2,850)
N. Loss (175)
168,335 Joint cost
Allocation:
Rs. ‘000’
Sale Further Allocation
Units Sale Value NRV
price/units processing
X1 plus 261,250 768 200,640 19,100 181,540 113,871
X2 190,000 532 101,080 14,250 86,830 54,464
(190,000x75)
268,370 168,335
----------( 20 )----------
Question 2:
Scents Limited produces three joint products P, Q and R. Raw material is added at the beginning of process
I. On completion of process I, these three products are split in the ratio of 50:30:20 respectively. Joint costs
incurred in process I are apportioned on the basis of net realizable value of the three products at split-off
point. Products P and Q are sold in the same state whereas product R is further processed in process II
before being sold in the market. A by-product TS is also produced in process II.
Following information relating to the two processes is available for the month of February 2020:
Process I Process II
Raw material at Rs. 411 per kg 744,000 kg -
Direct labour at Rs. 200 per hour 611,568 hours 55,450 hours
Production overheads Rs. 91,456,000 Rs. 7,230,000
Additional information:
(i) Loss of 7% is considered normal in process I.
(ii) Details of opening and closing stocks, estimated cost to sell and selling price are given as
under:
Selling price Cost to sell Opening Closing
per kg (Rs.) per kg (Rs.) stock (kg) stock (kg)
Product P 1,045 15 - 20,200
Product Q 960 10 - 15,140
Product R 1,021 12 7,800 48,134
(iii) Values of opening and closing stocks of product R comprised of cost of both processes. Value of
opening stock of product R is Rs. 5,850,000.
(iv) In process II, 7450 kg of TS was produced and sold at Rs. 175 per kg. Proceeds from sale of TS are
adjusted against cost of process II.
(v) Selling and administration costs are charged to P, Q and R at 12% of sales.
Required:
Prepare product-wise income statement for the month of February 2020. (15)
----------( 21 )----------
A.2
Scent Limited
Rs. ‘000’
P Q R
Sales (W-1) 340,419 184,739 92,503
(325,760 x 1,045) (192,436 x 960) (90,600 x 1,021)
Cost of Sales:
Opening Stock - - 5,850
+ COGM(W1 & W3) 276,889 153,230 106,450
(89,434 + 17,016)
- Closing Stock (W-4) (16,167) (11,176) (39,133)
(260,722) (142,054) (73,167)
Gross Profit 79,697 42,685 19,336
Selling & Admin exp (40,850) (22,169) (11,100)
(12% of revenue)
Net Profit 38,847 20,516 8,236
P
b/d - Sales 325,760
Production 345,960
c/d 20,200
Q
b/d -- Sales 192,436
Production 207,576
c/d 15,140
----------( 22 )----------
“Salah is the key to all happiness and success.”
R
b/d 7,800 Sales 90,600
Production 130,934
c/d 48,134
----------( 23 )----------
Process Costing
In this topic will be learn to prepare a work in process account.
Discussion of factory ledgers
Normal loss:
Loss which is uncontrollable in production process considering the nature of the product and production
process /environment. Cost is not allocated to normal loss. If it has some recovery value then it is deducted
from production cost (as a recovery against cost of production).
Abnormal Loss:
Loss which is controllable, but has not been controlled. This is that loss which is over and above the
expected loss (Normal loss). Cost is allocated to abnormal loss just like other units and recognized as an
expense in income statement (after deducting recovery value if any).
Abnormal gain:
Reduction in the units of normal loss. Units of abnormal gain are measured like other units.
Scenario No.1
Normal loss has no recovery value.
Process A/C
Particulars Units Rs. Particulars Units Rs.
Input Units 1,000 100,000 Output 900 100,000
Normal loss (10% of input) 100 -
100,000÷900 = 111.111/unit
Scenario No.2
Normal loss has some recovery value
Process A/C
Particulars Units Rs. Particulars Units Rs.
Input Units 1,000 100,000 Output 900 99,000
Normal loss(10% of input) 100 (×10) 1,000
Scenario No.4
Abnormal gain.
Process A/C
Particulars Units Rs. Particulars Units Rs.
Input Units 1,000 100,000 Output 920 101,200
Normal loss (10 % of input) 100 (×10) 1,000
Abnormal gain (bal) 20 2,200
Other production overheads for the period amounted to Rs.357 and is to be allocated to the processes on
the basis of labor cost. The normal output of processs-1 is 80% of input and of process-2 is 90% of input.
Wastage from process-1 is sold for Rs.0.2/lb and that from process-2 for Rs.0.3/lb.
The output from processes were as follows;
Process-1 2,300 lbs
Process-2 4,000 lbs
There is no stock of work in process at either the beginning or the end of the period and assume that all
available waste had been sold at prices indicated above.
Required:
You are required to show that how the above data would be recorded in a system of cost accounts by
preparing Process Account No. 1 & 2, Normal loss account and Abnormal gain/loss account.
Cost Accounting Procedures for factory overhead
The quantity and cost of materials and labour used on a given order can generally be measured in a straight
forward and reasonably exact manner. The cost element, factory overhead, presents a more detailed
problem.
If a company contracts to make 50 units, the material cost and labour cost can be taken from material
requisitions and labour time sheets. But how much depreciation of factory building and other factory assets,
how much power, light, insurance, repairs, security guard salary, plant manager salary etc were necessary
to produce 50 units of this contract. An extra difficulty is that some of these expenses remain fixed
regardless of units produced, while some overheads like lubricating oil, power vary with the quantity of
goods manufactured. How, then is it possible to charge a finished job (means a completed contract) at the
time of completion with reasonable share of factory overhead when actual amount of these expenses is
often not known until the end of accounting period.
Estimated factory overhead
Factory overhead are entered on the job order cost sheets on the basis of a predetermined factory overhead
rate based on an appropriate base like direct labour hours, direct labour cost, machine hours etc. The
procedure is as follows:
Suppose accountant determines a relationship between two factors such as direct labour hours and factory
overhead and uses this relationship as the means of charging factory overhead to jobs. For example,
company’s direct labour hours for the month were estimated to be 7,000 hours and factory overhead were
estimated to 15,400 / month. These estimates lead to the assumption that for each hour of direct labour
there is Rs. 2.2 (15,400/7,000 hours) of factory overhead. The job order cost sheet for any job done during
the period would disclose the factory overheads applicable to the job (direct labour hours worked on the job
multiplied by the factory overhead rate) (e.g. 1,000 hrs × 2.2) = 2,200.
The cost accounting entry of applied factory overheads is:
WIP A /c 2,200
F OH A /c 2,200
The actual amounts of factory overheads are recorded during the period by using the following entry, e.g:
F OH A /c xx
Cash / payable xx
At the end of the period, the difference if any in the factory overheads account is adjusted as over / under
applied overheads either as an adjustment in cost of sales or in gross profit. (Preferably in cost of sales)
----------( 25 )----------
Q.2
A chemical is manufactured by passing through two processes X and Y using two types of direct material, A
and B. In process Y, a by-product is also produced which is then transferred to process Z where it is
completed. For the first week of a month, the actual data has been as follows:
Process
X Y Z
Output of main product (kgs) 9,400 8,000
Output of byproduct (kgs) 1,400 1,250
Direct material - A (9,500 units) (Rs.) 123,500
Direct material - B added in process (kgs) 500 300 20
Direct material - B added in process (Rs.) 19,500 48,100 1,651
Direct wages (Rs.) 15,000 10,000 500
Scrap value (Rs. per unit) 5 10 6
Normal loss as a percentage of input (%) 4 5 5
The factory overheads are absorbed @ 240% of direct wages. Actual factory overheads for the week
amounted to Rs. 65,000. Estimated sales value of the by-product at the time of transfer to process Z was
Rs. 22 per unit.
Required:
Prepare the following:
a) Process accounts for X, Y and Z.
b) Normal loss, abnormal loss and abnormal gain accounts.
c) Factory overhead account.
7.1 QB
Work in process
Sometimes all units started in a process during an accounting period are not fully completed in that
accounting period. For example, let’s assume during the year ended 30-06-2010:
Input 1,000 units
Output 800 units
Closing work in process (40% 200 units
completed)
Cost incurred during the period 100,000
On how many units the work has been done. Definitely 1,000 units, but all units are not converted into
finished goods. In these circumstances to allocate the cost, equivalent production units are calculated.
Scenario 2:
Process A/C (Incomplete)
Particulars Units Rs. Particulars Units Rs.
Material 4,000 16,000 Finished goods 2,750 ?
Normal loss (10% of 400 700
Direct Labor 8,125 input)
FOH 3,498 Abnormal Loss 150 ?
c/d 700 ?
4,000 27,623 4,000 ?
----------( 26 )----------
Closing WIP is completed as follows:
Material= 100%
Labor= 50%
FOH = 40%
If nothing is mentioned then assume that abnormal loss units are identified at the end of the process.
Equivalent Units:
Material Labor FOH
Output 2,750 2,750 2,750
Abnormal Loss 150 150 150
Closing WIP 700 350 280
3,600 3,250 3,180
Cost per unit:
Material = (16,000 – 700) =15,300 ÷ 3,600 =4.25
Labor =8,125 ÷ 3,250 =2.50
FOH = 3,498 ÷ 3,180 =1.10
7.85
Cost of output = 2,750 × 7.85 = Rs.21,587
Abnormal loss =150 × 7.85 = Rs.1,178
WIP:
- Material = 700 × 100% × 4.25 = 2,975
- Labor = 700 × 50% × 2.50 = 875
- FOH = 700 × 40% × 1.1 = 308 = Rs.4,158 .
Total Rs.26,923
Opening work in process: if there is opening work in process, then the total equivalent units are calculated
either by using FIFO or weighted average.
Basic discussion:
Units Amount
Opening Stock -- --
Add: Purchases 10,000 500,000
Less: Closing stock (500) (25,000)
Cost of sales 9,500 475,000
‘or’ 9,500 × 50
If there is no opening stock, there is no need of FIFO or weighted average.
Opening stock (FIFO)
Units Amount
Opening Stock 10,000 1,000,000
Add: Purchases 70,000 8,400,000
Less: Closing stock (8,000) (960,000)*
72,000 8,440,000**
*8,400,000 / 70,000 x 8,000 = 960,000
**or 10,000 = 1,000,000
+ 8,400,000 / 70,000 x 62,000 = 7,440,000
8,440,000
Opening stock (Weighted Average)
Units Amount
Opening Stock 10,000 1,000,000
Add: Purchases 70,000 8,400,000
Less: Closing stock (8,000) (940,000)*
72,000 8,460,000**
*[1,000,000 + 8,400,000 / 10,000 + 70,000] x 8,000 = 940,000
** or[1,000,000 + 8,400,000 / 10,000 + 70,000] x 72,000 = 8,460,000
----------( 27 )----------
Q. 4 Production data of ABC Corporation for May 2019 is given below:
Started in May 50,000
Completed in May 46,000
Ending work-in-process 12,000
Beginning work-in-process 8,000
The beginning work-in-process was 90% complete regarding direct materials and 40% complete regarding
conversion costs. The ending work-in-process inventory was 60% complete regarding direct material & 30%
complete regarding conversion costs.
Costs incurred during the period are as follows:
Material 500,000
Conversion 200,000
Cost of opening work in process is 80,000 comprising of 70,000 material and 10,000 conversion.
Required:
Prepare process account by using:
• FIFO method
• Weighted average method
If there is opening work in process then Process Account can be prepared by using either:
Q. 5 On 1st September, 2018 Company’s opening inventory was 400 units, complete as to material and 50%
as to conversion. The material cost of opening stock was 12,000 and the conversion cost was 4,000.
During September, 1,100 units were started and 1,300 were completed. The closing stock was complete as
to materials and ¾ complete as to conversion. Raw material purchases during September were 20,000.
Manufacturing cost of September comprise of:
▪ Raw material consumed of 22,550
▪ Conversion cost is 15,750
Required:
Prepare a process account for the period of September by using.
(i) FIFO ; and
(ii) Weighted Average
Q. 6 Yahya Limited produces a single product that passes through three departments, A, B and C.
The company uses FIFO method for process costing. A review of department A’s cost records for the month
of January 2008 shows the following details:
Units Material Rs. Labor Rs.
` Work in process inventory as at January 1, 2008 16,000 64,000 28,000
(75% complete as to conversion costs)
Additional units started in January 2008 110,000 - -
Material costs incurred - 430,500 -
Labor costs incurred - - 230,000
Work in process inventory as at January 31, 2008 18,000 - -
(50% complete as to conversion costs)
Units completed and transferred in January 2008 100,000 - -
Overheads are applied at the rate of 120% of direct labor. Normal spoilage is 5% of output.
The spoiled units are sold in the market at Rs. 6 per unit.
Required:
Compute the following for the month of January:
a) Equivalent production units.
b) Costs per unit for material, labor and factory overhead.
c) Cost of abnormal loss (or gain), closing work in process and the units transferred to the next
process.
Note: if nothing is mentioned then assume that units are 100 % complete with respect to material.
----------( 28 )----------
Important Points:
Whether we should use FIFO or Weighted Average: (In case of a silent question)
➢ Use of FIFO is only possible where completion stage in terms of % of each cost component (means
Material / Labour / Overhead) of opening WIP is available.
➢ Average method can only be applied in a situation where breakup in terms of amount of opening WIP
is available (means breakup of amount of opening WIP into of Material, Labour and Overhead
amounts are available).
➢ If both are available then make an assumption and then use FIFO because it is a better approach.
Required:
The August process account for the painting department using the FIFO method of accounting for beginning
inventories.(Carry unit cost computation to four decimal places)
Note: no need of breakup of amount of opening work in process if FIFO is to be used. Only stage of
completion in terms of % of opening work in process is required.
Q.9 KS Limited operates two production departments A and B to produce a product XP-29. Following
information pertains to Department A for the month of December 2014.
KS uses FIFO method for inventory valuation. Direct materials are added at the beginning of the process.
Expected losses are identified at the time of inspection which takes place at the end of the process.
Overheads are applied at the rate of 80% of direct labour cost.
Required:
• Equivalent production units
• Cost of goods transferred to Department B
• Accounting entries in the cost accounting system.
Note: if nothing is mentioned then % of loss should be on the basis of inspected units (if inspection stage is
available)
Q.10 Following is the data of Department B of EFG Company for December, 2003:
Work in process (opening) 8,500 units
(Completed as to material 20% and conversion cost 25%) Rs. 43,860
Work in process (ending) 11,540 units
(Completed as to material 50% and conversion cost 25%)
Current period transactions are:
Cost transferred from Department A Rs. 45,600
Units transferred from Department A 12,000 units
Units mishandled and lost before start of any process 460 units
Material consumed Rs. 27,654
Conversion cost incurred Rs. 47,689
Units transferred out 7,500
Normal spoilage is 6% of units transferred out. Company uses FIFO method for inventory valuation.
You are required to prepare a process account of Department B for December 2003
Note: This question can’t be solved by using weighted average method because break up of components of
opening WIP is not available.
----------( 30 )----------
Q. 11 Ravi Limited (RL) is engaged in production of industrial goods. It receives orders from steel
manufactures and follows job order costing. The following information pertains to an order received on 1
December 2016 for 6,000 units of a product:
(i) Production details for the month of December 2016:
Units
Produced and transferred to finished goods 3,200
Delivered to the buyer from the finished goods 3,000
Units rejected during inspection 120
Closing work in process (100% material and 80% conversion) 680
Rupees
Direct material 1,140,000
Direct labour (6,320 hours) 948,000
Factory overheads 800,000
Additional information:
• Factory overheads are applied at Rs. 120 per hour. Under/over applied factory overheads are
charged to profit and loss account.
• Units completed are inspected and transferred to finished goods. Normal rejection is estimated at
10% of the units transferred to finished goods. The rejected units are sold as scrap at Rs. 150 per
unit.
• RL uses weighted average method for inventory valuation.
Required:
(a) Prepare work in process account for the month of December 2016. (08)
(b) Prepare accounting entries to record:
• Over/under applied overheads
• Production losses and gains (05)
----------( 31 )----------
Question of reverse working:
Q.12 K International manufactures a single product. The product is processed in three different departments.
The company uses first-in-first-out method for process costing.
During November 2015, the costs incurred and units processed in department 2 were as follows:
Units Rs.
Opening work in process 2,000 128,750
Units received from department 1 53,000 ?
Cost added by department 2:
Materials ?
Direct labor 488,000
Production overheads 244,000
Units transferred to department 3 48,000
Closing work in process 5,000
Defective units (normal loss) 2,000
The defective units are sold at Rs. 15 per unit. Details of percentage of completion of opening and closing
work in process are as follows:
Work in Process
Opening Closing
Materials 80% 70%
Labour and production overheads 60% 50%
Following are per unit costs in department II:
Department I 39.75/unit
Material 19.8/unit
Required:
Prepare process account of department 2 for the month of November 2015.
----------( 32 )----------
SOLUTIONS
A.2
Process Account X
Units Amount Units Amount
Direct Material A 9,500 123,500 Output (transferred to Y) 9,400 188,000
Direct Material B 500 19,500 Normal loss 400 (×5) 2,000
Direct wages 15,000 (9,500 + 500)×4%
F-O.H (240% of D.L) 36,000 Abnormal loss (Bal.) 200 4,000
[15,000 × 240%]
10,000 194,000 10,000 194,000
1,250 × 25 = 31,250
99 × 25 = 2,475
----------( 33 )----------
F-O.H Account Abnormal Gain Account
Actual Amount Applied Amount Units Amount Units Amounts
65,000 X 36,000 Normal loss A/c 185 1,850 P-Y 185 5,550
Y 24,000 --
Z 1,200 P/L Gain -- 3,700
CGS 3,800
A.5
(i) FIFO Process account
Units Amount Units Amount
b/d 400 16,000 Output 1,300 48,310
Input material 1,100 22,550 c/d 200 5,990
Conversion cost 15,750
1,500 54,300 1,500 54,300
Equivalent Units:
Material Conversion
Completed 400 → -- 200 (400 × 50%)
1,300
900 → 900 900
Closing WIP 200 200 150 (200 × 75%)
Total during the period 1,100 1,250
Cost for the period 22,550 15,750
Per unit 20.5 12.6
Cost of Units Completed:
----------( 34 )----------
W-1 Cost of Units Completed:
1,300 × 36.65 47,650
W-2 Closing WIP:
Material = 200 × 23.03 = 4,606
Conversion = 150 × 13.62 = 2,043
6,650
A.6
If Weighted Average:
YAHYA LIMITED
Process Account
Units Amount Units Amount
b/d 16,000 125,600 Units completed 100,000 890,670
Input units 110,000
Material 430,500 Normal loss (5% of 5,000 30,000
output)
Labor 230,000 Abnormal loss (bal.) 3,000 26,720
F-OH (230,000 × 1.2) 276,000
c/d 18,000 114,710
126,000 1,062,100 126,000 1,062,100
Equivalent Units: (Weighted Average)
Material Conversion
Completed 100,000 100,000 100,000
Abnormal loss 3,000 3,000 3,000
c/d WIP 18,000 18,000 9,000
121,000 112,000
Cost/Unit:
Material = (64,000 + 430,500 – 30,000) = 464,500 ÷ 121,000 = 3.8388/unit
Labour = (28,000 + 230,000) = 258,000 ÷ 112,000 = 2.3036/unit
FOH = (33,600 + 276,000) = 309,600 ÷ 112,000 = 2.7643/unit
8.9067/unit
Cost Accounted For:
Units completed = 100,000 × 8.9067 = 890,670
Abnormal loss = 3,000 × 8.9067 = 26,720
Closing WIP = (18,000 × 3.8388) + (9,000 × 2.3036) + (9,000 × 2.7643) = 114,710
A.9 KS Limited
Calculation of normal loss:
15,000 x 5% = 750
(120,000 - 17,000) x 5% = 5,150
Total normal loss = 5,900
(a) Equivalent Production Units (FIFO)
Material Conversion
15,000 -- 3,000 (20%)
Output 110,000
95,000 95,000 95,000
Abnormal loss (At end) 2,100 2,100 2,100
c/d WIP 17,000 17,000 13,600 (80%)
114,100 113,700
----------( 35 )----------
Cost / Unit:
36,240
Material = = 0.3176
114,100
14,224 + 11,379
Conversion = = 0.2252
113 ,700
Total Cost /unit = = 0.5428
(b) Cost of Output
15,000 units – opening cost = 7,125
+ 3,000 × 0.2252 – cost during the period = 676
= 7,801
+ 95,000 × 0.5428 = 51,566
Total Cost = 59,367
----------( 36 )----------
Same question if weighted Average Method:
KS Limited
Process Account
Units Amount Units Amount
b/d 15,000 7,125 Output 110,000 59,400
Input units 120,000 Normal loss 5,900 --
Material 36,240 Abnormal loss 2,100 1,134
Labor 14,224
OH (80%) 11,379 c/d 17,000 8,430
135,000 68,968 135,000 68,964
WORKINGS:
Equivalent Units (Weighted Average)
Material Conversion
Output 110,000 110,000 110,000
Abnormal loss (end) 21,000 2,100 2,100
c/d WIP 17,000 17,000 13,600 (80%)
129,100 125,700
Cost / Litre:
Rs.
Material = [5,000 + 36,240) ÷ 129,100 = 0.3194
Conversion = [2,125 + 14,224] ÷ 125,700 = 0.2206
+ 11,379)
0.54
A.10
EFG Company
Process Account
Units Amount Units Amount
b/d 8,500 43,860 Finished goods 7,500 82,839
Received from dep. A 12,000 45,600 Abnormal loss (beg.) 460 1,816
Material 27,654 Normal loss (6% of 7,500) 450 --
Conversion 47,689 Abnormal loss (end.) (bal.) 550 6,404
c/d 11,540 73,766
20,500 164,803 20,500 164,825
Equivalent Units: (FIFO)
Proceeding
Material Conversion
Department
Transferred out (from opening WIP) 7,500 -- 6,000 (80%) 5,625 (75%)
Abnormal loss 550 550 550 550
Abnormal loss (from current period at beg.) 460 460 -- --
Closing WIP (from opening WIP) 1,000 -- 300 (30%) --
Closing WIP (from current period) 10,540 10,540 5,270 (50%) 2,635 (25%)
11,550 12,120 8,810
----------( 37 )----------
Calculation of per Unit Cost:
Rs.
Previous department = 45,600 ÷ 11,550 = 3.9481/unit
Material = 27,654 ÷ 12,120 = 2.2817/unit
Conversion = 47,689 ÷ 8,810 = 5.4131/unit
11.6429/unit
Cost Calculation:
Finished goods 7,500 units
Cost from opening WIP (7,500 × 5.16*) *[43,860/8,500] = 38,700
+ Material (6,000 × 2.2817) = 13,690
+ Conversion (5,625 × 5.4131) = 30,449 82,839
Equivalent Units:
Material Conversion
Output 3,200 3,200 3,200
c/d WIP 680 680 544 (80%)
Ab. Gain (200) (200) (200)
3,680 3,544
----------( 38 )----------
Cost Allocation:
Output = 3,200 × 778.23 = 2,490,336
Closing WIP = 680 × 296.74 + 544 × 481.49 = 463,714
Ab. Gain = 200 × 778.23 = 155,646
Accounting Entries:
(i) F-OH 800,000
Cash 800,000
(ii) WIP 758,400
F-OH 758,400
(iii) PL 41,600
F-OH 41,600
(iv) WIP Account 155,646
Ab. Gain 155,646
(v) Normal loss 48,000
WIP Account 48,000
(vi) Cash 18,000
N. Loss 18,000
(vii) Ab. Gain 30,000
N. Loss 30,000
(viii) Ab. Gain 125,646
P/L 125,646
Workings:
F-OH Account
Cash 800,000 WIP 758,400
PL 41,600
Normal Loss
Abnormal Gain
A.12
Process Account – Department 2
Units Amount Units Amount
b/d WIP 2,000 128,750 Normal loss 2,000 30,000
Received from dep. I (W) 53,000 2,057,500 Transferred to Dep. III 48,000 3,570,950
Material (W) 988,000
Wages 488,000
F-OH 244,000 c/d WIP 5,000 305,175
55,000 3,906,250 55,000 3,906,250
----------( 39 )----------
Cost/ Unit:
Rs.
2,057 ,500 − 30,000
Department – I = = 39.75
51,000
988,000
Material = = 19.8
49,900
488,000
Labor = = 9.9
49,300
244,000
F-OH = = 4.95
49,300
Total 74.4
Cost Calculations:
2,000 128,750 + 400 × 19.8 + 800 × 9.9 + 800 × 4.95 = 148,550
Transferred Units = 48,000
46,000 46,000 × 74.4 = 3,422,400
= 3,570,950
c/d WIP = 5,000 × 39.75 + 3,500 × 19.8 + 2,500 × 9.9 + 2,500 × 4.95 = 305,175
----------( 40 )----------
Extra practice questions
Process Costing Test:
Question 1
Quality Chemicals (QC) produces one of its products through two processes A and B. Following information
has been extracted from the records of process A for the month of January 2016.
Additional information:
(i) Materials are introduced at the beginning of the process. In respect of conversion, opening and
closing work in process inventories were 40% and 60% complete, respectively.
(ii) Inspection is performed when the units are 50% complete. Expected rejection is estimated at 5% of
the inspected units. The rejected units are not processed further and sold at Rs. 100 per unit.
(iii) QC uses ‘weighted average method’ for inventory valuation.
Required:
(a) Compute equivalent production units and cost per unit. (05)
(b) Prepare journal entries to record the above transactions. (06)
Question 2
Beta Enterprises (BE) produces a chemical that requires two separate processes for its completion.
Following information pertains to process II for the month of August 2016:
Kg Rs. In ‘000’
Opening work in process (85% to conversion) 5,000 2,000
Costs for the month:
Received from process I 30,000 18,000
Material added in process II 15,000 10,000
Conversion cost incurred in process II - 11,000
Finished goods transferred to warehouse 40,000
Closing work in process (60% to conversion) 4,000
In process II, material is added at start of the process and conversion costs are incurred evenly throughout
the process. Process losses are determined on inspection which is carried out on 80% completion of the
process. Process loss is estimated at 10% of the inspected quantity and is sold for Rs. 100 per kg.
BE uses FIFO method for inventory valuation.
Required:
(a) Prepare a statement of equivalent production units. (04)
(b) Compute cost of:
(i) finished goods (ii) closing WIP (iii) abnormal loss/gain (09)
(c) Prepare accounting entries to record production gain/loss for the month. (03)
Q.3 A company manufactures various lines of bicycles. The company uses a process cost system using the
weighted average method to determine unit cost. Bicycle parts are manufactured in the Molding Department;
the parts are consolidated into a single bicycle unit in the Molding Department and transferred to the
Assembly Department, where they are assembled. After assembly, the bicycles are sent to the Packing
Department.
----------( 41 )----------
Cost per unit data for the standard model has been completed through the Molding Department. Annual cost
and production figures for the Assembly department are given below:
• Defective bicycles are identified at an inspection point when the assembly labour process is 70%
complete; all assembly materials have been added prior to this point of the process. The normal
rejection % for defective bicycle is 5% of the bicycles reaching the inspection point. Any defective
bicycles above the normal rejection are considered as abnormal spoilage. All defective bicycles are
removed from the production process and disposed off with zero disposal value.
• Assembly Department Cost Data
Assembly
From Assembly
Conversion Total Cost
Molding Materials
Cost
Rs. Rs. Rs. Rs.
Prior Period Costs 82,200 6,660 11,930 100,790
Current Period Costs 1,237,800 96,840 236,590 1,571,230
Total Costs 1,320,000 103,500 248,520 1,672,020
• Assembly Department Production Data
Assembly
Moulding Assembly
Bicycles Conversion
Cost % Materials %
Costs %
Beginning Inventory 3,000 100 100% 80%
Transferred in from moulding dep. 45,000 100 - -
during the year
Transferred out to packing dep. during 40,000 100 100% 100%
the year
Ending Inventory 4,000 100 50% 20%
Required:
Process Account showing necessary computation, relating to assembly department.
----------( 42 )----------
Answer 1
Process Account
Rs. ‘000’
Units Amount Units Amount
b/d 5,000 4,212 Output 18,000 15,624
(2,713+1,499)
Input 20,000 N.Loss (5,000+20,000) × 5% 1,250 125
(1,250 x 100)
Material 10,000
Conversion 5,760 c/d 6,000 4,397
Ab. Gain (balance) 250 175
25,250 20,147 25,250 20,146
Equivalent Units:
Material Conversion
Output 18,000 18,000 18,000
c/d WIP 6,000 6,.000 3,600 (60%)
Answer 2
Process Account – II
----------( 43 )----------
(a) Equivalent Production Units: (FIFO)
Per Unit:
18,000 ,000 − 410 ,000
Process – I = = 430.10
40,900
10,000 ,000
Material = = 244.50
40,900
11,000,000
Conversion = = 277.29
39,670
(b) Cost Allocation:
Output = 40,000 units
5,000 units from Opening 2,000,000
+ 750 × 277.29 = 307,968
2,207,968
+ 35,000 × 951.89 = 33,316,150
35,524,118
Ab. Loss:
1,900 × 430.1 + 1,900 × 244.5 + 1,520 × 277.29
1,703,220
c/d WIP:
4,000 × 430.1 + 4,000 × 244.5 + 2,400 × 277.29
3,419,354
(c)
(i) Abnormal loss 1,703,220
Process Account 1,703,220
(ii) Cash/Receivable (1,900 × 100) 190,000
Abnormal loss 190,000
(iii) Normal loss 410,000
Process Account 410,000
(iv) Cash/receivables 410,000
Normal Loss 410,000
----------( 44 )----------
A.3 Process Account
Units Amount Units Amount
b/d 3,000 100,790** Output (to packing dept.) 40,000 1,478,800
From molding 45,000 1,237,800
Material 96,840 *Normal loss (working) 2,050 --
Conversion 236,590 Abnormal loss (bal.) 1,950 68,646
c/d 4,000 124,332
48,000 1,672,020 48,000 1,672,020
**[82,200 + 6,660 + 11,930]
*Working of Normal Loss Units:
Opening Units = 3,000 (should have already inspected at 70% stage in previous
period)
Input Units = 45,000
Less: c/d WIP = (4,000) (should not have been yet inspected in this department
because they are at less than 70% stage)
Units Inspected 41,000
× 5% 2,050
Equivalent Units: (Weighted Average)
Previous Material Conversion
Output 40,000 40,000 40,000 40,000
Abnormal loss 1,950 1,950 1,950 (100%) 1,365 (70%)
Closing WIP 4,000 4,000 2,000 (50%) 800 (20%)
45,950 43,950 42,165
Cost/ Unit:
Rs.
82,200 + 1,237 ,800
Previous department = = 28.73/unit
45,950
6,660 + 96,840
Material = = 2.35/unit
43,950
11,930 + 236 ,590
Conversion = = 5.89/unit
42,165
36.97/unit
Calculation of Cost:
Rs.
Output: [40,000 × 36.97] = 1,478,800
Abnormal loss: [1,950 × 28.73 + 1,950 × 2.35 + 1,365 × 5.89] = 68,646
Closing WIP: [4,000 × 28.73 + 2,000 × 2.35 + 800 × 5.89] = 124,332
1,671,778
If FIFO is used:
Process A/C
Units Amount Units Amount
b/d 3,000 100,790 Packing (Output) 40,000 1,478,170
From Molding 45,000 1,237,800
Material 96,840 Normal Loss 2,050 -
Conversion 236,590 Abnormal Loss 1,950 68,923
c/d 4,000 124,760
48,000 1,672,020 48,000 1,671,,853
----------( 45 )----------
Equivalent Units
Previous department Material Conversion
----------( 46 )----------
ICAP QUESTION BANK
PROCESS COSTING
7.1 PROCESS COSTING: THE BASIC RULES
The following examples take you through the basic rules for process costing.
Required
For each of the following examples, calculate:
(a) the cost of completed output from the process, and
(b) if there is any, the cost of any abnormal loss or the value of any abnormal gain
Example 1
1,500 litres of a liquid were input to a process at a cost of Rs.7,200. Normal loss is 20% of the
input quantity. Actual loss was equal to the normal loss.
Example 2
1,500 litres of liquid were input to a process at a cost of Rs.7,200. A normal loss of 20% of the
input is expected. The actual output for the period was only 1,100 litres.
Example 3
1,500 litres of liquid were input to a process at a cost of Rs.7,200. A normal loss of 20% of the
input is expected. Loss is sold as scrap, for a net sales price of Rs.0.40 per litre. The actual
output from the process was 1,200 litres.
Example 4
1,500 litres of liquid were input to a process at a cost of Rs.7,200. The output from the process
was 1,100 litres. Normal loss is 20% of the input quantity. Any lost units have a scrap value of
Rs.0.40 per litre.
Example 5
1,500 litres of liquid were input to a process at a cost of Rs.7,200. Normal loss is 20% of the input
quantity but the actual output for the period was 1,250 litres. Loss has no scrap value.
Example 6
1,500 litres of liquid were input to a process at a cost of Rs.7,200. The output from the process
was 1,250 units. Normal loss is 20% of the input quantity. Any lost units have a scrap value of
Rs.0.40 per litre.
Materials from Department-A were transferred at the cost of Rs. 1.80 per litre.
The degree of completion of work in process in terms of costs originating in Department-B was as follows:
WIP Completion %
50% units 40%
20% units 30%
30% units 24.5%
----------( 47 )----------
Required
Prepare the following for department B for the month:
a) A statement of equivalent units.
a) A statement showing cost per equivalent unit.
a) A statement showing the evaluation of output.
a) A process account. (15)
− Product- X 50,000 - -
− Product- Y 25,000
Loss due to rejection 12,500 - -
Closing work in process 10,000 - -
Additional information:
(i) Opening and closing work in process are 75% complete.
(ii) The normal loss is sold as scrap at the rate of Rs. 1.50 per unit.
(iii) Production costs are allocated to joint products on the basis of weight of output.
(iv) The company uses weighted average method for inventory valuation. Prepare
the following for department for the month:
a) A statement of equivalent units.
b) A statement showing cost per equivalent unit.
c) A statement showing the evaluation of output.
d) A process account. (15)
----------( 48 )----------
Solution:
Example 1
litres
Input 1,500
Normal loss (20%) 300
Expected output 1,200
Cost per unit of expected output = Rs.7,200/1,200 litres = Rs.6 per litre. Actual output = 1,200 litres.
Cost of actual output = 1,200 litres × Rs.6 = Rs.7,200. There is no abnormal loss or abnormal gain.
Example 2
litres
Input 1,500
Normal loss (20%) 300
Expected output 1,200
Actual output 1,100
Abnormal loss 100
Cost per unit = same as in Example 1, Rs.6 per litre. Cost of actual output = 1,100 litres × Rs.6 =
Rs.6,600. Cost of abnormal loss = 100 litres × Rs.6 = Rs.600.
Example 3
Rs.
Input cost 7,200
Scrap value of normal loss (300 × Rs.0.40) 120
Net cost of the process 7,080
Cost per unit of expected output = Rs.7,080/1,200 litres = Rs.5.90 per litre. Actual output = 1,200
litres.
Cost of actual output= 1,200 litres × Rs.5.90 = Rs.7,080. There is no abnormal loss or abnormal
gain.
Example 4
Cost per unit = same as in Example 3, Rs.5.90 per litre. Cost of actual output = 1,100 litres ×
Rs.5.90 = Rs.6,490. Cost of abnormal loss = 100 litres × Rs.5.90 = Rs.590.
This cost of abnormal loss is the amount recorded in the process account.
The net cost of abnormal loss is reduced (in the abnormal loss account) by the scrap value of the
lost units.
Rs.
Cost of abnormal loss in the process account 590
Scrap value of abnormal loss (100 × Rs.0.40) (40)
Net cost of abnormal loss (= expense in the income statement) 550
Example 5
litres
Input 1,500
Normal loss (20%) 300
Expected output 1,200
Actual output 1,250
Abnormal gain 50
Cost per unit = same as in Example 1, Rs.6 per litre. Cost of
actual output = 1,250 litres × Rs.6 = Rs.7,500.
Value of abnormal gain = 50 litres × Rs.6 = Rs.300 (= debit entry in the process account)
----------( 49 )----------
Example 6
litres
Input 1,500
Normal loss (20%) 300
Expected output 1,200
Actual output 1,250
Abnormal gain 50
Cost per unit = same as in Example 3, Rs.5.90 per litre. Cost of actual output = 1,250 litres ×
Rs.5.90 = Rs.7,375. Value of abnormal gain = 50 litres × Rs.5.90 = Rs.295.
This value of abnormal gain is the amount recorded in the process account (as a debit entry).
The value cost of abnormal gain is reduced (in the abnormal gain account) by the scrap value of
the units that have not been lost.
Rs.
Value of abnormal gain in the process account 295
Scrap value forgone: (50 × Rs.0.40) (20)
Net value of abnormal gain (= income in the income statement) 275
WORKINGS:
Equivalent Units:
Previous Direct
F-OH
Department Labour
Transferred out 39,500 39,500 39,500
Closing WIP 10,500 3,500* 3,500*
50,000 43,000 43,000
(should be complete with respect to previous department)
*Units in Process (for labour & F-OH)
10,500 × 50% × 40% = 2,100
10,500 × 20% × 30% = 630
10,500 × 30% × 24.5% = 770
3,500
Cost/Unit:
Previous Department = 99,000 ÷ 50,000 = 1.98
Labour = 27,520 ÷ 43,000 = 0.64
F-OH = 15,480 ÷ 43,000 = 0.36
2.98
Cost Accounted For:
39,500 × 2.98 = 117,710
c/d work in process = (10,500 × 1.98 + 3,500 × 0.64 + 3,500 × 0.36) = 24,290
142,000
----------( 50 )----------
Answer: 7.3
Fowl Limited
Process Account
Units Amount Units Amount
b/d 15,000 115,000 Transferred
(90,000+25,000) X 50,000
750,000
Input (balance) 82,500 Y 25,000
Normal loss is 10% of tested units. No normal loss from opening WIP in current period because opening
WIP is 75% complete (and would have been tested last period). However closing WIP would have been
tested during the period as it is also 75% complete. It means all input during the period would have been
tested therefore 10% of input is normal loss i.e 82,,500 × 10% = 8,250.
Abnormal loss = Total Loss – Normal Loss
= 12,500 – 8,250
= 4,250
Equivalent Production Units:
Material Conversion
Output 75,000 75,000 75,000
Abnormal loss 4,250 4,250 2,125 (50%)
Closing WIP 10,000 10,000 7,500 (75%)
(material at beginning)
89,250 84,625
Calculation of Cost:
----------( 51 )----------
If it would have been required
750,000
X= × 50,000
75,000
750,000
Y= × 25,000
75,000
Example:
The following information relates to a production process X
----------( 52 )----------
Test:
Q.4. Green Limited (GL) produces a chemical that passes through two processes before being transferred to
warehouse. Following information pertains to Process II for the month of August 2021:
In Process II, material is added at start of the process and conversion costs are incurred evenly throughout the
process. Process loss is determined on inspection which is carried out on 60% completion of the process. Process
loss is estimated at 10% of the inspected quantity and is sold for Rs. 200 per kg.
Required :
Prepare Process II account for the month of August 2021. (10)
A.4
Green Limited:
Process II Account
W-1
Opening WIP 5,250 (M100%;C.C80%)
Opening WIP 2,250 ( M 100% ; C.C 40% )
Input 67,500 ( 45,000+22,500)
Closing WIP 5,400 ( M 100% ; C.C 70% )
Closing WIP 3,600 (M100%;C.C30%)
Stage of Inspection ( M 100% ; C.C 60% )
2,250+67,500–3,600=66,150x10%
Normal Loss =6,615
----------( 53 )----------
Equivalent Production Units ( FIFO )
Process 1 Material Conversion
5,250 - - 1,050 (20%)
Finished Goods 7,500 2,250 - - 1,350 (60%)
52,500 52,500 52,500 52,500
5,400 5,400 5,400 3,780 (70%)
c/d WIP 9,000
3,600 3,600 3,600 1,080 (30%)
Abnormal gain (615) (615) (369) (60%)
60,885 60,885 59,391
27000−1323
Process 1 = = 0.42/Unit
60,885
11250
Material = = 0.18/Unit
60,885
1500
Conversion = =0.03/unit
59,391
0.63/unit
Cost Allocation
Finished goods = 60,000 units
7,500 units 3,000
+1,050 × 0.03 + 1,350 × 0.03 =72
+ 52,500 × 0.63 =33,075
36,147
Closing WIP: 54,00 × 0.42 + 5,400 × 0.185 + 3,780 × 0.03
+3,600 × 0.42 +3,600 × 0.185 + 1,082 × 0.03 =5,546
Abnormal gain : 615 × 0.42 + 615 x 0.18 +369 x 0.03 =380
----------( 54 )----------
TEST
Process Costing
Q# 1: Meezan Limited produces a single product that passes through three departments, X, Y and
Z. A review of department X’s cost records for the month of January 2020 shows the following
details:
Units Material Rs. Labor Rs.
` Work in process inventory as at January 1, 2020 20,000 95,000 60,000
(40% complete as to conversion costs)
Additional units started in January 2020 180,000 - -
Material costs incurred - 740,000 -
Labor costs incurred - - 370,000
Work in process inventory as at January 31, 2020 25,000 - -
(60% complete as to conversion costs)
Units completed and transferred in January 2020 155,000 - -
Overheads are applied at the rate of 120% of direct labor. Normal spoilage is 5% of output.
The spoiled units are sold in the market at Rs. 8 per unit.
Required:
Compute the following for the month of January (by using both the FIFO and Weighted Average Method):
a) Equivalent production units.
b) Costs per unit for material, labor and factory overhead.
c) Cost of abnormal loss (or gain), closing work in process and the units transferred to the next
process. (15)
Q# 2: XYZ Limited produces certain chemicals for textile industry. The company has three production
departments. All materials are introduced at the beginning of the process in Department-A and
subsequently transferred to Department-B. Any loss in Department-B is considered as a normal loss.
The following information has been extracted from the records of HL for Department- B for the month of
November 2023:
Department B
Opening work in process (Litres) Nil
Closing work in process (Litres) 21,000
Units transferred from Department-A (Litres) 110,000
Units transferred to Department-C (Litres) 85,000
Labour (Rupees) 270,000
Factory overhead (Rupees) 185,000
Units from Department-A were transferred at the cost of Rs.3 per litre.
The degree of completion of work in process in terms of costs originating in Department-B was 30%.
Required:
Prepare the following for department B for the month:
▪ A statement of equivalent units.
▪ A statement showing cost per equivalent unit.
▪ A statement showing the cost Allocation
(10)
----------( 55 )----------
Test:
Q.1. Blue Limited (BL) produces a chemical that passes through two processes before being transferred to
warehouse. Following information pertains to Process II for the month of August 2021:
Production (kg) Cost (Rs. in '000)
Required :
Prepare Process II account for the month of August 2021. (15)
Q.2 Rose nterprises (RE) manufactures a product Alpha that requires two separate processes, Aand B.
Following information has been extracted from the cost records of Process B for the month of February 2019:
Process B cost
Quantity Process A
Material Conversion
cost
Liters --------------Rs. In “000”----------------
Opening work-in-process– Process B 8,000 1,500 600 400
(80% complete as to conversion)
Cost for the month:
- Received from process A 85,000 14,000 - -
-Added during process B 10,000 - 7,000 5,600
Closing work-in-process – Process B 7,500 - - -
(70% complete as to conversion)
Additional information:
1. Materials are added at start of the process.
2. Normal loss is estimated at 5% of the inspected units and loss is determined at completion
of theprocess. Loss of each liter results in a solid waste of 0.8kg. During the month of
February 2019, solid waste produced was 4,500 kg.
3. Solid waste needs to be disposed off by incurring a cost of Rs. 20 per kg.
4. TE uses weighted average method for valuation of inventory.
Required:
Prepare accounting entries to record the transactions of process B.
(Narrations to accounting entries are not required)
----------( 56 )----------
A.1
Meezan Limited
Process Account
Units Amount Units Amount
b/d 20,000 227,000 Process B 155,000 1,445,084
(95,000+60,000+60,000×120%)
Material 180,000 740,000
Labour 370,000 Abnormal loss (bal) 12,250 105,443
FOH (370,000×1.2) 444,000 Normal loss (5 %) 7,750 62,000
c/d 25,000 168,476
200,000 1,781,000 200,000 1,781,003
If Weighted Average:
Meezan Limited
Process Account
Units Amount Units Amount
b/d 20,000 227,000 Process B 155,000 1,427,783
(95,000+60,000+60,000×120%)
Material 180,000 740,000 Normal loss (5% of 7,750 62,000
output)
Labor 370,000 Abnormal loss (bal.) 12,250 112,841
F-OH (370,000× 1.2) 444,000
c/d 25,000 178,381
200,000 1,781,000 200,000 1,781,005
----------( 57 )----------
Equivalent Units: (Weighted Average)
Material Conversion
Completed 155,000 155,000 155,000
Abnormal loss 12,250 12,250 12,250
c/d WIP 25,000 25,000 15,000(60%)
192,250 182,250
Cost/Unit:
Material = (95,000+740,000-62,000) ÷ 192,250 = 4.0208/unit
Labour = (60,000+370,000) ÷ 182,250 = 2.3594/unit
FOH = (72,000+444,000) ÷ 182,250 = 2.8313/unit
9.2115/unit
Solution 2:
XYZ limited
Equivalent Units:
Previous Direct
F-OH
Department Labour
Transferred out 85,000 85,000 85,000 85,000
Closing WIP 21,000 21,000 6,300(30%) 6,300(30%)
106,000 91,300 91,300
Cost/Unit:
Previous Department 330,000 /106,000 = 3.1132/unit
Direct labour 270,000 /91,300 = 2.9573/unit
F-OH 185,000 /91,300 = 2.0263/unit
Cost Accounted For: 8.096/unit
----------( 58 )----------
A.1.
Blue Limited:
Process Account II
Units Rs. in '000 Units Rs. in '000
Opening WIP 17,500 30,000 Finished goods 200,000 401,638
Transferred from Process I 145,000 270,000
Material added in Process II 70,000 112,500 Normal loss (W- 21,720 4,344
1) [21,720×200]
Conversion cost incurred in Process Closing WIP 19,000 37,997
II - 15,000
W-1
Opening WIP 8,600 (M100%; C.C 80%)
Opening WIP 8,900 (M 100%; C.C 40%)
Input 215,000 (145,000 + 70,000)
Closing WIP 12,300 (M 100%; C.C 70%)
Closing WIP 6,700 (M100%; C.C30%)
Stage of Inspection (M 100%; C.C 60%)
Normal Loss
8,900+215,000–6,700 = 217,200 x 10% = 21,720
----------( 59 )----------
Cost Allocation
Finished goods = 200,000 units
Answer 2:
Rose Enterprises
Accounting entries for Process B:
Process-B 26,676
Process-A 14,000
Raw material 7,000
Conversion 5,600
Normal loss 76
Normal Loss 76
cash 76
Abnormal Loss 14
cash 14
Workings:
Process-B Rs. ‘000’
Litres Amount Litres Amount
b/d [1,500 + 600+ 400] 8,000 2,500 Finished Goods (Bal.) 89,875 26,828
Process A 85,000 14,000 Normal Loss (Working-1) 4,775 -
Material 10,000 7,000 Abnormal Loss 850 254
(4500/0.8–4775)
Conversion 5,600
Disposal cost of normal 76 c/d 7,500 2,098
loss (w-2)
103,000 29,176 103,000 29,180
(8000+95000-7500) x 5% =4,775
----------( 60 )----------
(w-2) Disposal cost of Normal Loss:
[4,775/1x 0.8 x 20] = 76,400
Cost/unit:
Process – A: 1,500 + 14,000 +76 /98,225 = 0.1586/unit
Material: 600 + 7,000/98,225 = 0.0774/unit
Conversion: 400 + 5,600/95,975 = 0.0625/unit
0.2985/unit
Cost Allocation:
Finished Goods (89875 x 0.2985) = 26,828
Abnormal Loss (850 x 0.2985) = 254
C/D WIP (7,500 x 0.1586) + (7500 x 0.0774) + (5,250 x 0.0625) = 2,098
----------( 61 )----------
Test question:
Q.1 Rafiqi Industry Limited (RIL) produces a product which passes through two departments, A and B. The details
relating to its production during the month of February 2023 is as follows:
Department A Department B
Description Material Conversion Material Conversion
Units Units
------- Rs. in '000 ------- ------- Rs. in '000 -------
Opening WIP 20,000 120,000 32,000 144,000 36,000
(100% complete) (40% complete) 18,000 (100% complete) (60% complete)
Input during the
155,000 - - - - -
month
Received from A - - - 140,000 ? ?
Costs for the month - 920,400 673,650 - 194,900 445,500
Transferred out 140,000 ? ? 120,000 ? ?
Closing WIP 25,000 ? ? 30,000 ? ?
(100% (60% (100% (80%
complete) complete) complete) complete)
Other information:
(i) RIL uses FIFO method for valuation of its inventories.
(ii) Rejected units are sold on an “as is, where is” basis. During the month, proceeds from sale of rejected
units in departments A and B were Rs. 4 million and Rs. 6 million respectively.
(iii) In both departments:
▪ 100% material is added at the start of the process.
▪ units are inspected when 90% complete as to conversion.
▪ normal loss is 5% of units transferred out.
Required:
(a) Compute equivalent production units. (10)
(b) Compute the cost of finished goods, closing WIP and abnormal loss/gain. (10)
A.1
Rafiqi Industry Limited
Department A:
a) Equivalent production units:
Material Conversion
20,000 - 12,000(60%)
Process B 140,000 120,000 120,000 120,000
Abnormal Loss 3,000 3,000 2,700(90%) (inspection stage)
C/d WIP 25,000 25,000 15,000(60%)
148,000 149,700
----------( 62 )----------
b) Cost Allocation:
Process B 140,000 units
From opening 20,000 units 152,000
+ 12,000 x 4.5 54,000
206,000
+ 120,000 x 10.70 1,284,000
Total 1,490,000
Department B
b) Cost Allocation:
----------( 63 )----------
Workings:
Process account A Rs.000
Units Amounts Units Amount
b/d 20,000 152,000 Process B 140,000 1490,000
(120,000+32,000)
Material 155,000 920,400 Normal Loss 7,000 2,800 (7,000 x
400(working
below))
(140,000 x 5%)
Conversion 673,650 Abnormal 3,000 30,750
loss
(bal.)
c/d 25,000 222,500
175,000 1,746,050 175,000 1,746,050
4,000,000
Per unit recovery value: = 400/unit
7,000+3,000
6,000,000
Per unit recovery value: = 750/unit
6,000+2,000
----------( 64 )----------
Q. Hercules Chemical Company Limited is engaged in the production of chemicals using two processes.
Chemical T is used in Process 1, which produces chemicals L and M along withby-product N, in the ratio of
6:5:1. However, there is a wastage of 10% at Process 1 due to evaporation loss, identified at the end of the
process.
Chemical M undergoes further processing in Process 2, where it is combined with the chemical V to produce
chemical P. 15% of the input is produced as waste, identified at the end of the process, which needs to be
disposed of at a cost of Rs. 50 per litre.
Process 1 Process 2
Descriptio
n ----------- Litres -----------
Input of Chemical T (Cost per litre – Rs. 240) 20,000 -
Input of Chemical V (Cost per litre – Rs. 180) - 1,750
Production:
– Chemical L 8,700 -
– Chemical M 7,250 -
– Chemical N 1,450 -
– Chemical P - 7,650
– Chemical waste 1,350
Additional information:
(i) Joint costs are allocated on the basis of net realizable value at the split-off point.
(ii) The net realisable value of the by-product N is credited to Process 1.
(iii) Factory overheads are applied at a rate of 180% of the direct labour cost in bothprocesses. There
were no under/over absorbed factory overheads.
(iv) There was no opening or closing work-in-process inventory.
(v) There was no opening inventory of finished goods. However, 500 litres of L and 400 litres of P
remained unsold at the end of the month.
(vi) The sale prices of the chemicals are as follows:
Sale price
Direct selling costs
(Rs. per litre)
Chemical L 5,000 Rs. 500 per litre plus 4% commission
Chemical N 1,000 Rs. 40 per litre
Chemical P 7,000 Rs. 600 per litre plus 5% commission
Required:
Prepare the following ledger accounts:
(a) Work-in-process - Process 1 (11)
(b) Work-in-process - Process 2 (05)
----------( 65 )----------
A.
Hercules Chemical Company Limited
Process 1
Liters Rupees Liters Rupees
Chemical T 20,000 4,800,000 Transferred to finished 8,700 6,699,292
(20,000×240) goods inventory (W-1)
(Chemical L)
Direct labor 4,200,000 WIP-2 (Chemical M) 7,250 7,918,811
(12,000×350) (W-1)
FOH applied 7,560,000 Finished goods by- 1,450 1,392,000
(4,200,000×180%) Product N (W-1)
Normal loss 2,000 -
(20,000×10%)
Abnormal loss 600 549,897
(Bal. fig.) (W-1)
20,000 16,560,000 20,000 16,560,000
Process 2
Liters Rupees Liters Rupees
WIP-1 7,250 7,918,811 Finished goods 7,650 9,981,311
(Chemical M) (Chemical P)
Chemical V 1,750 315,000 Chemical waste
(1,750×180) [7250+1750]×15% 1,350
[Also given which
means expected is
actual] (1350×180%)
Direct labor 600,000
(2,000×300)
FOH applied 1,080,000
(600,000×180%)
Disposal cost 67,500
(1,350×50)
9,000 9,981,311 9,000 9,981,311
w-1
Chemical V 1750 L
Process 1
20,000 L L 8,700 L
M 7,250 L
N 1,450 L [By-product]
Normal loss 2000 (20000×10%)
Process 2 P[7,650L]
Abnormal loss 600L waste [1,350L]
Note 1: All input is tested as inspection stage is at the end.
Note 2: waste: (7,250+1,750) x 15% = 1,350 L
----------( 66 )----------
W-1.1
Process I Process II
NRV Allocation
Chemical L 37,410,000 6,699,292
Chemical P 44,220,000 7,918,811
Total 81,630,000 14,618,103 (w-1.1)
----------( 67 )----------
Variance analysis
Fixed Budget:
The original budget prepared at the beginning of the period is known as fixed budget. A fixed budget is a
budget for a specific volume of output and sales activity, and it is the “master plan” for the financial year
that the company tries to achieve.
For example: A company has budgeted to make and sell 1000 units in January.
Selling price/unit is budgeted at Rs 15.
Budget prepared for January is as follows:
Sales (1000 x 15) 15,000
Cost of Sales
Material (1,000 x 2kg @ 3/kg) 6,000
Labor (1,000 x 1hr @ 2.4/hr) 2,400
Variable overheads (1,000 x 1hr @ 0.96/hr) 960
Fixed overheads (1,000 x 2.4/unit) 2,400
(11,760)
Gross Profit 3,240
One of the main purposes of budgeting is to control costs by comparing budgets with actual results.
Actual results: (At the end of January)
----------( 68 )----------
Variances cannot be calculated by comparing actual results to the fixed budget directly because the figures
relates to different levels of activity. Therefore, a second budget is drawn up at the end of the period (for
comparison) called as flexed budget. It is a budget based on actual level of activity using budgeted sale
rupees/unit and Standard cost/unit. For example flexed budget at 900 units level will be as follows:
Sales (900 x 15) 13,500
Cost of Sales
Material (900 x 2kg @ 3/kg) 5,400
Labor (900 x 1hr @ 2.4/hr) 2,160
Variable overheads (900 x 1hr @ 0.96/hr) 864
Fixed overheads (900 x 2.4) 2,160
(10,584)
Gross Profit 2,916
----------( 69 )----------
Subdivision of variances:
Material
SQU for AP x SR
AQU for AP x AR
=900x2x3
=900 x 1.8 x 3.5/kg
=5,400
=5,670
AQU for AP x SR
=900x1.8x3
=4,860
270A
----------( 70 )----------
Labor Variance
SHW for AP x SR
AHW for AP x AR
=900x1x2.4
=900x1.2x2
=2,160
=2,160
AHW for AP x SR
=900x1.2x2.4
=2,592
NIL
----------( 71 )----------
Q. 1 EPSN enterprises manufactures a food product, Details of which are as under:
Standard cost per unit
Materials 60 Kgs. @ Rs.48 per kg
Labor 480 Hours @ Rs.8 per hour
Actual cost for the month:
Material 5,900 Kgs. @ Rs.50 per kg
Labor 47,500 hours @ Rs.9 per hour
Actual production 100 units
Required:
(a) Compute the material and labor cost variances.
(b) Reconcile the standard and the actual cost of material and labor.
Actual/Applied
340A
Under absorbed is adverse variance because actual production is less or actual expense is more.
Over absorbed is favorable variance because actual production is more or actual expense is less.
For example: let assume:
= Budgeted fixed overheads / budgeted production
= 100,000 / 1,000
= 100 / unit (fixed overheads absorption rate)
(a) Suppose actual production is 900 x 100 = 90,000 (applied) and if actual expenditure is still 100,000
(equal to budgeted) then difference is due to production.
(b) Suppose actual production is 1,000 (equal to budgeted) x 100 = 100,000 (applied) and if actual
expenditure is 120,000 (not equal to budgeted) then difference is due to expenditure.
Budgeted
overheads
1,000 x
100 A 2.4 240 A
=2,400
----------( 72 )----------
Fixed overheads expenditure variance Fixed overheads volume variance
Actual overheads Budgeted overheads
2,500 2,400
(1,000 x 2.4)
Budgeted overheads Actual production x SR
2,400 2,160
(1,000 x 2.4) (900 x 2.4)
100 A 240 A
How much expense was expected and how much It measures the difference in actual production
is actually incurred. If actual fixed overheads are and budgeted production. If actual production is
more; then adverse otherwise favorable. more; then favorable otherwise adverse.
Q.2 M/s Gamma & Sons produces only one product by the name ‘'Gamma" and the standard'
manufacturing cost of the product is as under:
Direct material (4kg @ Rs.3 per kg) 12
Direct labor (5 hours @ Rs.4 per hour) 20
Variable Overhead 5
Fixed Overhead 15
Total standard per unit cost 52
The budgeted quantity to be produced is 10,000 units and actual production was 9,500 units. The actual
consumption and cost during the period was as under:
Rs.
Direct material cost (37,000 kg) 120,000
Direct labor (49,000 hours) 200,000
Variable Overheads 47,000
Fixed Overheads 145,000
512,000
There was no stock of work in process or finished goods at the beginning or end of the period.
Required:
You are required to calculate the relevant cost variances.
----------( 73 )----------
Subdivision of Fixed OH volume variance
Data from M/S Gamma & Sons
Fixed OH Volume variance
The above variance can also be calculated in hours for more detailed analysis as follows:
----------( 74 )----------
Q.3 Brain Ltd produces and sells one product only, the Blob, the standard cost for one unit being as
follows:
Rs.
Direct material A (10 kilograms at Rs 20 per kg) 200
Direct material B (5 liters at Rs 6 per liter) 30
Direct wages (5 hours at Rs 6 per hour) 30
Fixed production overhead (5 hours at Rs 10 per hour) 50
Total standard cost 310
The fixed overhead included in the standard cost is based on an expected monthly output of 900 units.
Fixed production overhead is absorbed on the basis of direct labor hours.
During April, the actual results were as follows:
Production 800 units
Material A 7,800 kg used, costing Rs.159,900
Material B 4,300 liters used, costing Rs.23,650
Direct wages 4,200 hours worked for Rs.24,150
Fixed production overhead Rs.47,000
Required:
a) Calculate price and usage variances for each material.
b) Calculate labor rate and efficiency variances.
c) Calculate fixed production overhead expenditure and volume variances and then subdivide the
volume variance.
----------( 75 )----------
IDLE TIME VARIANCE
Generally Actual Hours Worked = Actual Hours Paid but if there is idle time (time when the employees are
being paid but there is no work to do, e.g there is no light or shortage of orders for production) actual Hours
Paid may be more than Actual Hours Worked.
Example:
Idle Time Variance:
Std Labour Cost / unit = (4 hrs × 500/hr) = 2,000 / unit
Actual production = 1000 units
Labour hours paid for = 4,200 hours at a cost of = Rs. 2,121,000
Labour hours worked = 4,100 hours.
Total Labour Variance = (SHW for A.P × S.R) – (AHP × A.R)
2,121,000
= (1,000 × 4 × 500) – 4,200
4,200
= 2,000,000 – 2,121,000 = 121,000 A
----------( 76 )----------
Example:
A Company has the following budgeted and actual figures:
Budget Actual
Sales Units 600 620
Selling Price / Unit 30 29
Standard cost of production = 28 / unit.
Required:
Calcualte sale variances.
(a) Sales Volume Variance:
(600 – 620) × 2*
= 40 F
*(30 – 28)
(b) Sales Price Variance:
(30 – 29) × 620
= 620 A
Price Volume
(BR – AR) × AQS (BQS – AQS) × Std profit /unit
47,300
100 × 430 (450 – 430) × 23
430
4,300 F 460 A
----------( 77 )----------
Material
14,637
8.5 − × 1,700 (430 × 4 – 1,700) × 8.5
1,700
187 A 170 F
Variable OHs
3,870
2 − × 1,700 (430 × 3 – 1,700) × 2
1,700
470 A 40 F
Fixed OHs
----------( 78 )----------
Extra practice question Jack and Jill
Q.4 Hulk Limited (HL) produces and markets a single product. The company uses standard costing
system. Following is the standard cost card per unit of the finished product:
The standard labour hours required for producing one unit of finished product is 30 minutes whereas HL’s
standard operating capacity per month is 15,000 hours.
Actual results for the month of February 2013 were as under:
Actual labour hours consumed by HL for producing 27,000 units was 33 minutes per unit of finished
product.
Required:
• Compute material, labour and overhead variances. (14)
• List any four causes of unfavourable material price variance. (02)
• Reconcile the budgeted expenditure of actual production with actual expenditure.
Discussion of Combined Factory Overhead Expenditure Variance (means sum of VOH Expenditure
+ FOH Expenditure)[this is required if breakup of variable factory overheads and fixed overheads is
not available]
Data from ABC Ltd. At the end Q.6
Factory overheads expenditure Variance
VOH
Expenditure
(SR – AR) × AHW
26,000,000
= 25 − × 990,000 = 1,250,000 A
990,000
Fixed OH
Expenditure
Actual fixed overheads = 5,100,000
Budgeted fixed overheads = 5,000,000
(500,000 × 10) 100,000 A
----------( 79 )----------
If suppose actual factory overheads are given combined e.g. factory overheads = 31,100 (26,000 + 5,100)
or question requires four overhead variances; then a combined factory overhead expenditure variance can
be calculated as follows:
(Rs. 000)
Actual factory overheads 31,100
Less: Std. Cost of Factory overheads
From Variable overheads: AHW × SR (990,000 × 25) 24,750
29,750
1,250 A
Answer will be equal to sum of variable overheads expenditure and fixed 1,350 A
overheads expenditure variance
100 A
Similarly in Excellent Ltd.
Actual factory overheads (310,000 +290,000) 600,000
Less: Std. Cost of Factory overheads
From Variable overheads: AHW × SR (25,000 x 15) 375,000
667,500
65,000 F
Answer will be equal to sum of variable overheads expenditure and fixed 67,500 F
overheads expenditure variance
2,500 F
----------( 80 )----------
Mix & Yield Variances
Material Total Variance
Price Usage
Mix Yield
(If material are substitutable i.e less of on type of
material can be compensated for by more of
another)
Material usage variance can be subdivided into material mix and yield variance, when more than one
material is used in a product.
Example: A company uses two materials F & B to manufacture a chemical. The standard material usage
and cost of one bottle of chemical are as follows
F 5 kg @ 2/kg 10
B 10 kg @ 3/kg 30
15 kg 40
No problem of quantity of materials used for output (yield) only problem, is quantity of materials have not
been mixed according to standard. So mix variances exist. (Problem of mixing of materials for output)
ii)
SQ in SM for AQ in AM for
AP AP
F 400 410
(80 x 5)
B 800 820
(80 x 10)
(80 x 15) 1,200 1,230
No problem of mixing, mixing is in standard proportions but quantity of materials used for output is different
than what it should be. So Yield variance exist (problem of quantity of materials for output).
----------( 81 )----------
iii)
SQ in SM for AQ in SM for AQ in AM for
AP AP AP
F 400 410 500
(80 x 5) (1,230 x 5/15)
B 800 820 730
(80 x 10) (1,230 x 10/15)
(80 x 15) 1,200 1,230 1,230
In the above scenario, neither mix nor yield is standard so both variances.
Usage Variance:
(A – C) × S.R
F (400 – 500) × 2 = 200 A
B (800 – 730) × 3 = 210 F
10 F
Mix Variance:
(B – C) × S.R
F (410 – 500) × 2 = 180 A
B (820 – 730) × 3 = 270 F
90 F
Yield Variance:
(A – B) × S.R
F (400 – 410) × 2 = 20 A
B (800 – 820) × 3 = 60 A
80 A
----------( 82 )----------
Q.7 Pelican Limited produces and markets a single product Zeta. The company uses a standard costing
system. Following is the standard material mix for the production of 400 Units of Zeta.
Weight (Kg.) Standard rate per Kg.
(Rs.)
Material A 30 240
Material B 25 320
Actual costs on the production of 192 units of Zeta for the month of August 2011 were as follows:
Weight (Kg.) Actual rate per Kg. (Rs.)
Material A 16 230
Material B 13 308
Required:
Calculate the following material variances, from the above data:
(i) Cost variance (ii) Price variance (iii) Mix variance
(iv) Yield variance (v) Usage variance
Q. 8 GHI Company produces 817 kg 'Y’ for which following standard chemical mix is used:
Purchase department, knowing the standard mix, made efforts for reducing the average price of material mix
and achieved the result as under;
Material Rate
A 37.00
B 56.25
C 62.75
Production department concentrating on yield aspect experienced a different ratio of raw material mix and
got 876 kgs out of following mix:
Material Qty (kgs)
A 750
B 185
C 65
Required:
Find out the effect off deviation from standards by calculating:
(a) Price Variance
(b) Mix Variance
(c) Yield Variance
----------( 83 )----------
Discussion of marginal and absorption costing:
Absorption Costing:
In Absorption costing, fixed production overheads are included in the cost of production (and therefore to
closing stock). Therefore fixed production overheads are charged in the income statement of the period in
which inventory is sold. [Fixed production overheads are treated as product cost].
Marginal Costing:
In marginal costing, fixed production overhead are not included in cost of production (and therefore to
closing stock). Therefore fixed production overheads are charged in the income statement of the period in
which they are incurred. [Fixed production overheads are treated as a period cost].
Sometimes costs of the business are presented in income statement according to variable and fixed for the
purpose of decision making.
Important points to remember:
Variable cost varies with production/sale; therefore controllable with production / sale decisions.
Fixed cost remains constant irrespective of production and sales; therefore not controllable with
production / sale decisions.
Example:
A company makes and sells a single product:
Rs.
Selling price / unit 150
Variable cost per unit:
Direct material 35
Direct labour 25
Variable production overheads 10
70
Fixed production overheads 110,000/month
Variable Admin & Selling Expenses 5 / unit sold
Fixed Admin & Selling Expenses 20,000 / month
Units Production 2,000
Units Sold 1,500
Assume that there was no opening stock of finished goods.
Required:
Prepare statement of profit or loss for the month using;
(a) Absorption Costing Technique.
(b) Marginal Costing Technique.
----------( 84 )----------
STANDARD MARGINAL COSTING:
Previous discussion relates to companies; using standard total absorption costing.
Now we discuss what happens when a company uses std. marginal costing instead.
Marginal costing variances are calculated exactly as before with two important differences:
(a) Sales Volume Variance is calculated as follows:
(Budgeted Units Sold – Actual Units Sold) × Std. Contribution / Unit*
*(Std. Contribution / Unit = Sale price / Unit – Variable Cost / Unit)
(b) In marginal costing, fixed costs are not absorbed into product costs and so there is no fixed cost
variance to explain any under / over absorption of overheads. There will therefore be no fixed
overheads volume variance (and if no volume variance then no subdivision will be relevant). There
will only be fixed overhead expenditure variance which is calculated in exactly the same way as for
absorption costing system.
CARAT At the end
Lettuce At the end (Marginal Costing)
Solution:
(a)
Budgeted Profit (W-1) 5,700
Budgeted Fixed Cost 6,000
Budgeted Contribution 11,700
Sale Price 2,200 F
Sale Volume 1,800 A
Variable Cost Variances:
Material Price 3,300 A
Material Usage 3,200 A
Labour Rate 180 F
Labour Efficiency 1,200 A
V OH. Expenditure 900 A
V OH. Efficiency 900 A
Actual Contribution 2,780
Budgeted Fixed Cost 6,000
Fixed Overhead Expenditure 2,000 F (4,000)
Actual Loss (W 2) (1,220)
Calculation of variances:
Sale
----------( 85 )----------
Material
OR
* Sale price per unit 50
Variable cost per unit 41
Contribution per unit 9
(1,300 × 9) 11,700
Fixed Cost 6,000
Budgeted profit 5,700
----------( 86 )----------
W 2 ACTUAL PROFIT/LOSS
Sales 57,200
Less: Variable Cost of sales
Opening Stock --
Cost of goods manufactured:
Raw Material Purchase 29,700
Closing Stock (300 × 4) (1,200) 28,500
Direct Labour (14,220)
VOH (11,700)
(54,420)
Contribution 2,780
Fixed Cost (4,000)
Actual Loss (1,220)
(b) If company uses absorption costing with a direct labour hour absorption rate, we can calculate a
fixed overheads volume variance and then can sub-divide it.
The first step is to calculate budgeted absorption rate / hour.
Budgeted labour hours = 1,300 × 3 = 3,900 hrs.
Budgeted fixed cost = 6,000
Budgeted Absorption rate = 6,000 / 3,900 = 1.54/hr
OR 6,000/1,300 = 4.61/unit (1.54 * 3)
Fixed OH Expenditure Variance will be same
Volume Variance
1,300 × 4.61 6,000
1,100 × 4.61 5,077
923 A
923 A
Capacity Efficiency
1,300 × 3 × 1.54 6,006 3,600 × 1.54 5,544
3,600 × 1.54 5,544 1,100 × 3 × 1.54 5,082
462A 462 A
----------( 87 )----------
Solution of same above question assuming as if raw material stock is measured at actual cost then:
Operating Statement
Budgeted Profit 5,700
Budgeted Fixed Cost 6,000
Budgeted Contribution 11,700
Sale Volume Variance 2,200 F
Sale Price Variance 1,800 A
29,700
Material Price 4 − × 6,300 = 3,150 A 3,150 A
6,600
Material Usage 3,200 A
Labour Rate 180 F
Labour Efficiency 1,200 A
V-OH Expenditure 900 A
V-OH Efficiency 900 A
Actual Contribution 2,930
Budgeted Fixed Cost 6,000
F-OH Expenditure Variance 2,000 F (4,000)
Actual Loss (Working below) (1,070)
Example:
The standard direct material cost of product X is Rs. 96 (16 kgs × Rs. 6 per kg) and the standard direct
labour cost is Rs. 72 (6 hours × Rs. 12 per hour). The following variances were among those reported in
relation to product X.
Direct material price: Rs. 18,840 favourable; Direct labour rate: Rs. 10,580 adverse
Direct material usage: Rs. 480 adverse; Direct labour efficiency: Rs. 8,478 favourable
Actual direct wages cost Rs. 171,320 and Rs. 5.50 was paid for each kg of direct material. There was no
opening or closing stocks of the material.
Required:
Calculate the following:
(a) Actual output.
(b) Actual hours worked.
(c) Average actual wage rate per hour.
(d) Actual number of kilograms purchased and used.
----------( 88 )----------
Solution of Example
Material
Q. 10 You have recently been appointed as the Financial Controller of Watool Limited. Your immediate task
is to prepare a presentation on the company’s performance for the recently concluded year. You have
noticed that the records related to cost of production have not been maintained properly. However, while
scrutinizing the files you have come across certain details prepared by your predecessor which are as
follows:
i) Annual production was 50,000 units which is equal to the designed capacity of the plant.
ii) The standard cost per unit of finished product is as follows:
Raw material X 6 kg at Rs. 50 per kg
Raw material Y 3 kg at Rs. 30 per kg
Labour- skilled 1.5 hours at Rs. 150 per hour
Labour- unskilled 2 hours at Rs. 100 per hour
Factory overheads Variable overheads per hour are Rs. 100 for skilled labour and Rs.
80 for unskilled labour. Fixed overheads are Rs. 4,000,000.
----------( 89 )----------
• Opening raw material inventories comprised of 25 days of standard consumption whereas closing
inventories comprised of 20 days of standard consumption.[raw material stocks are measured at
standard cost]
• Actual labour rate for skilled and unskilled workers was 10% and 5% higher respectively.
• Actual hours worked by the workers were 168,000 and the ratio of skilled and unskilled labour
hours was 3:4 respectively.
• Actual variable overheads during the year amounted to Rs. 16,680,000. Fixed overheads were 6%
more than the budgeted amount.
Required:
• Actual purchases of each type of raw materials.
• Labour and overhead variances.
Q. 11 Hexa Limited is a manufacturer of various machine parts. Following information has been extracted
from the cost records of one of its products AXE for the month of June 2014:
Standard cost per unit:
Rupees
Raw material 170.00
Direct labour (1.25 hours) 150.00
Overheads 137.50
Based on normal capacity of 128,000 direct labour hours, fixed overheads are estimated at Rs. 2,560,000.
----------( 90 )----------
Solution:
A.3
Material Variance
Material A
Price Usage
159,900
20 − 7,800 × 7,800 [(800 × 10) – 7,800] × 20
3,900 A 4,000 F
Material B
Price Usage
23,650
6 − 4,300 × 4,300 [(800 × 5) – 4,300] × 6
2,150 F 1,800 A
Labour Variances
Rate Efficiency
24,150
6 − 4,200 ×4,200 [(800 × 5) – 4,200] × 6
1,050 F 1,200 A
a) Fixed OH Variance
Total Variance = Actual – Applied
= 47,000 – 800 × 50
= 7,000 A
----------( 91 )----------
A. 8
Material Cost Variance
SQU X .S .R AQU A.R
−
A [[750⁄817 × 876] 𝑋 38 − [750 𝑋37] = 2,808 F
A.10
(a) Material X:
Price Variance = 95,000 A
Quantity Variance = NIL
50,000 6
Opening RM Inventory =
365 × 25 = 20,548 kgs.
50,000 6
Closing RM Inventory =
365 × 20 = 16,438 kgs.
Material Quantity Variance (usage) = (SQU for Actual Production – AQU) × S.R
0 = (50,000 × 6 – AQU) × 50
= (300,000 – AQU) × 50
50 AQU = 15,000,000
AQU = 15,000,000 ÷ 50
= 300,000 kgs.
----------( 92 )----------
Quantity Purchased = Consumed + Closing – Opening
= 300,000 + 16,438 – 20,548
= 295,890 kgs.
Also material price variance = (SR – AR) × AQP
(95,000) = (50 – AR) × 295,890
(95,000) = 14,794,500 – 295,890 A.R
295,890 AR = 14,794,500 + 95,000
14,889 ,500
AR =
295 ,890
Actual Rate = 50.32
Actual Purchase = 295,890 × 50.32 = 14,889,500.
Material Y:
Quantity Variance = 150,000 A
50,000 3
Opening RM = × 25 = 10,274 kgs.
365
50,000 3
Closing RM = × 20 = 8,219 kgs.
365
Material Quantity Variance (usage) = (SQU for Actual Production – AQU)×S.R Rate prod.
(150,000) = (50,000 × 3 – AQU) × 30
(150,000) = (150,000 – AQU) × 30
(150,000) = 4,500,000 – 30 AQU
30 AQU = 4,500,000 + 150,000
AQU = 155,000 kgs
Quantity Purchased = Consumed + Closing – Opening
= 155,000 + 8,219 – 10,274
= 152,945 kgs.
Std. Price of Y = 30/kg.
Actual Price of Y = 30 × 94% = 28.2/kg.
Therefore actual purchase of Y = 152,945 × 28.2
= 4,313,049
----------( 93 )----------
Unskilled Labour:
Std. rate = 100/hours.
Actual rate = 105/hour (100 × 105%)
Std. hours required = 50,000 × 2 = 100,000
Actual hours = 4/7 × 168,000 = 96,000
Total Unskilled Labour Cost Variance:
Standard Labour Cost of Actual Production – Actual Labour Cost
(SHW for A.P × S.R) – (AHW × A.R)
= (50,000 × 2 × 100) – (96,000 × 105)
80,000 A
Labour Rate Variance Labour Efficiency Variance
(SR – AR) × AHW (SHW for Actual Production – AHW) x
SR
(100 – 105) × 96,000 (50,000 × 2 – 96,000) × 100
= 480,000 A = 400,000 F
Total Factory Overheads Variance (not required just for additional information)
Actual (16,680,000 + 4,240,000) 20,920 =
Applied F-OH (50,000 × 390*) 19,500 1,180 A
1,420 A
240 A
Calculation of rates:
*V-OH rate /unit = [100 × 1.5 + 80 × 2] = 310
F-OH rate/unit = 4,000,000 ÷ 50,000 = 80
390
----------( 95 )----------
A.11
Actual Material Cost:
[Std. Material Cost of A.P] – [Actual Material Cost]
(SQU × SR) – (AQU × AR)
(100,000 × 170) – 18,420,000 = 1,420,000 A
Rate Efficiency
(SR – AR) × AHW (SHW for A.P – AHW) x SR
16,250,000
120 − × 130,000 (100,000 × 1.25 – 130,000) × 120
130,000
650,000 A 600,000 A
Variable overheads total variance:
[SHW for A.P × S.R] – (AHW × AR)
(100,000 × 1.25 × 90) – (13,000,000) =1,750,000 A
Rupees
Direct material (5 kg at Rs. 40 per kg) 200
Direct labour (1.5 hours at Rs. 80 per hour) 120
Factory overheads 130% of direct labour
(ii) Fixed overheads are budgeted at Rs. 3 million based on normal capacity of 75,000 direct labour
hours per month.
(iii) Actual data for the month of June 2015
Units
Opening work in process (80% converted) 8,000
Started during the month 50,000
Transferred to finished goods 48,000
Closing work in process (60% converted) 7,000
Rupees
Material issued to production at: Rs. 38 per kg 1,900,000
Rs. 42 per kg 8,400,000
Direct labour at Rs. 84 per hour 6,048,000
Variable factory overheads 6,350,000
Fixed factory overheads 2,850,000
(iv) Materials are added at the beginning of the process. Conversion costs are incurred evenly
throughout the process. Losses up to 3% of the units are considered as normal. However, losses are
determined at the time of inspection which takes place when units are 90% complete.
(v) JJ uses FIFO method for inventory valuation.
Required:
(a) Compute equivalent production units (05)
(b) Calculate the following variances for the month of June 2015:
• Material rate and usage (03)
• Labour rate and efficiency (03)
• Variable factory overhead expenditure and efficiency (04)
• Fixed factory overhead expenditure and volume (04)
(c) reconcile the budgeted expenditure of actual production with the actual expenditure. (03)
Note: if inspection stage is given, then multiply the normal loss percentage with the inspected units to get
the normal loss units.
----------( 97 )----------
A. 1
Jack & Jill:
Equivalent Units Using FIFO
Quantity Schedule Equivalent Production Units
Material Conversion
Opening Units (80% Conversion) 8,000
Units started 50,000
58,000
Units transferred 48,000 8,000 -- 1,600
40,000 40,000 40,000
Closing WIP (60% Conversion) 7,000 7,000 4,200 (60%)
Normal loss (58,000 – 7,000) × 3% 1,530 -- --
Abnormal loss (90% Conversion) 1,470 1,470 1,323 (90%)
58,000 48,470 47,123
(b) Variances:
Material
Rate Usage
(40 – 38) × 50,000* = (48,470 × 5 – 250,000) × 40 = 306,000 A
100,000 F
300,000 A
(40 – 42) × 200,000** =
400,000 A
*1,900,000 ÷ 38 = 50,000
250,000 kgs
**8,400,000 ÷ 42 = 200,000
Labour
Rate Efficiency
(80 – 84) × 72,000* = 288,000 A (47,123 × 1.5 – 72,000) × 80 = 105,240 A
[6,048,000 ÷ 84]
Variable -OH
Expenditure Efficiency
(64 – 6,350,000/72,000) × 72,000 = (47,123 × 1.5 – 72,000) × 64 = 84,192 A
1,742,000 A
Fixed -OH
Expenditure Volume
2,850,000 50,000 × 60 = 3,000,000
3,000,000 47,123 × 60 = 2,827,380
150,000 F 172,620 A
----------( 98 )----------
Reconciliation:
Budgeted Expenditures for actual production (W-1) 22,699,948
Variances: (Workings above)
Material price 300,000 A
Material usage 306,000 A
Labor rate 288,000 A
Labor efficiency 105,240 A
Variable overhead expenditure 1,742,000 A
Variable overhead efficiency 84,192 A
Fixed OH Expenditure Variance (150,000 F)
Fixed OH Volume Variance 172,620 A
Actual Expenditure[1,900,000 + 8,400,000 + 6,048,000 + 6,350,000 +2,850,000] 25,548,000
W-1 :
Budgeted Expenditure for Actual Production:
Direct Material 48,470 x 200 9,694,000
Direct Labor 47,123 x 120 5,654,760
Factory OH Expenditure 47,123 x 120 x 130% 7,351,188
Budgeted Expenditure 22,699,948
Question 2
Sigma Limited (SL) is a manufacturer of product A. SL operates at a normal capacity of 90% against its
available annual capacity of 50,000 machine hours and uses absorption costing. The following summarised
profit statements were extracted from SL’s budget for the year ending 31 December 2015.
Following data is available in respect of operations for the month of February 2018:
1. 55,000 units were put into process. 1,500 units were lost in process which were considered to be
normal loss. Process losses occur at the end of the process.
2. 698,000 kg of material was purchased at Rs. 145 per kg. Material is added at the start of the
process and conversion costs are incurred evenly throughout the process.
3. 755,000 labour hours were worked during the month. However, due to certain labour related
issues, wages were paid at Rs. 115 per hour.
4. Fixed production overheads are budgeted at Rs. 40 million for the month of February 2018. Total
actual production overheads amounted to Rs. 95 million. Actual fixed production overheads
exceeded budgeted fixed overheads by Rs. 1.1 million.
5. Inventory balances were as under:
Required:
Compute material, labour and overhead variances. (14)
Rate Efficiency
(SR – AR) × AHW (SHW – AHW) × S.R
(100 – 115) × 755,000 [(54,300 × 14) – 755,000] × 100
11,325,000 A 520,000 F
Variable OH
Expenditure Efficiency
(SR – AR) × AHW (SHW – AHW) × S.R
53,900,000 * [(54,300 × 14) – 755,000] × 75
75 − 755 ,000
× 755,000
2,725,000 F 390,000 F
Fixed OH
Expenditure
Budgeted Fixed OH 40,000,000
Actual Fixed OH 41,100,000
1,100,000 A
Workings:
(W-1) Process Account
Fixed overheads were budgeted at Rs. 1,200,000. Applied fixed overheads exceeded actual fixed
overheads by Rs. 20,000.
SIL uses standard absorption costing. Over/under applied factory overheads are charged to profit and loss
account.
Required:
(i) Prepare accounting entries to record the factory overheads. (03)
(ii) Analyse under/over applied overheads into expenditure, efficiency and capacity
variances. (11)
(b) Comment on the difference between overhead variances under marginal and
absorption costing. (03)
A. 4
a) (i) Entries
1) F – OH 3,900,000
Cash/Payable 3,900,000
2) WIP 3,870,000
F – OH 3,870,000
3) P/L 30,000
F – OH 30,000
Factory-OH Expenditure V-OH Efficiency Variance (Not Required for Extra Information)
Variance (SHW – AHW) x SR Fixed – OH Volume Variance
Actual Factory-OH 3,900,000 (8,600 x 3 – 25,000) x 100 Budgeted Fixed OH = 1,200,000
Std. cost of Factory-OH: 80,000 F (8,000 x 150)
From fixed OH: Applied Fixed OH = 1,290,000
Budgeted Fixed OH1,200,000 (8,600 x 150) 90,000 F
From V – OH:
AHW x SR*(W-1) 2,500,000
(25,000 x 100)* 3,700,000
200,000 A
Q. 5 Seema Enterprises (SE) produces various leather goods. It operates a standard marginal costing
system. For one of its products Bela, following information was extracted for the month of December
2015 from SE's budget document for the year 2015.
Rs. in million
Sales 9,800 units 25.00
Cost of production of 10,000 units:
Direct material 5,000 kg 9.00
Direct labour 24,000 hrs 3.60
Variable overheads 2,000 machine hrs 4.40
Fixed overheads 3.80
Actual production for the month of December 2015 was 12,000 units whereas SE earned revenue of Rs.
30 million by selling 11,000 units of Bela. Following information pertains to actual cost of production for
the month:
(i) 5,700 kg material was issued to production. Raw materials are valued using FIFO method.
Other details relating to the raw material used for Bela are as follows:
kg Rs. in million
1-Dec-2015 Opening balance 3,000 5.70
10-Dec-2015 Purchases 15,000 26.25
(ii) To minimise labour turnover, SE increased production wages by 10% above the standard rate,
effective 1 December 2015. This improved labour efficiency by 5% as compared to budget.
(iii) 2,100 machine hours were worked. Details of overheads are as under:
• Depreciation amounted to Rs. 1.6 million (same as budgeted)
• Factory building rent amounted to Rs. 1.20 million (same as budgeted)
• All other overheads were 4% in excess of the budget
(iv) There was no opening finished goods inventory of Bela. Actual closing inventory may be valued at
standard marginal production costs.
Required:
a) Compute budgeted and actual profit of Bela for the month of December 2015 using marginal costing.(6)
b) Reconcile the budgeted profit with actual profit using relevant variances under marginal costing. (14)
Seema Enterprises
Less: Closing finished goods inventory (at standard cost) (1.70) (17.12)
Gross Contribution 12.88
Fixed cost [1.6+1.2+(3.8-1.6-1.2) 1.04] (3.84)
Actual Profit 9.04
In this case material price variance would be calculated as follows and all other variances remain
same:
(SR – AR) × AQP
[1,800–26.25/15,000)]× 15,000=0.75 F
Reconciliation:
Budgeted profit 4.54
Budgeted fixed cost 3.80
Budgeted contribution 8.34
Variances: (Workings below)
Sales price 1.94F
Sales volume 1.02F
Material price 0.75F
Material usage 0.54F
Labor rate 0.41A
Labor efficiency 0.22F
Variable overhead expenditure 0.18A
Variable overhead efficiency 0.66F
Actual Contribution: 12.88
Budgeted fixed cost 3.8
Fixed OH Expenditure Variance 0.04A (3.84)
Actual Profit 9.04
Seema Enterprises
Rupees
Materials: Axe – 1 kg 160
Zee – 2 kg 210
Direct labour – 0.8 hours 200
Overheads – 0.8 hours 180
Production of Zeta for the month of August 2016 was budgeted at 15,000 units. Information pertaining to
production of Zeta for August 2016 is as under:
(i) Raw material inventory is valued at lower of cost and net realizable value. Cost is determined under
FIFO method. Stock cards of materials Axe and Zee are reproduced below:
Axe Zee
Date Description Cost per kg Cost per kg
Kg Kg
(Rs.) (Rs.)
1-Aug Opening balance 9,000 150 4,000 120
- - 8,000 122
3-Aug Purchase returns - - (2,000) 122
4-Aug Purchase 17,000 148 35,000 125
6-Aug Issues to production (16,000) - (29,000) -
(ii) Actual direct wages for the month were Rs. 3,298,400 consisting of 11,780 direct labour hours.
(iii) Fixed overheads were estimated at Rs. 540,000 based on budgeted direct labour hours.
(iv) The actual fixed overheads for the month were 583,000.
Actual sales of Zeta for the month of August 2016 was 12,000 units. Opening and closing finished goods
inventory of Zeta was 5,000 and 8,500 units respectively.
Required:
(a) Compute following variances:
(i) Material price, mix and yield variances (07)
(ii) Labour rate and efficiency variances (04)
(b) Compute applied fixed overheads and analyse ‘under/over applied fixed factory overheads’ into
expenditure, efficiency and capacity variances. (08)
Answer 6
(a) (i) Material Variances:
1: Material Price Variance [Axe] [FIFO] [SR – AR] × AQU
(i) [160 – 150] × 9,000 = 90,000 F
(ii) [160 – 148] × 7,000 = 84,000 F
16,000 kgs 174,000 F
Zee: [SR – AR] × AQU
(i) [105* - 120] × 4,000 = 60,000 A
[105 – 122] × 6,000 = 102,000 A
[105 – 125] × 19,000 = 380,000 A
29,000 kgs 542,000 A
* [210 ÷ 2]
Mix Variance:
Axe (15,500 – 16,000) × 160 = 160,000 A
Rs.
Selling price 50
Materials 5kg Rs.4/kg 20
Labour 3hrs Rs.4/hr 12
Variable overheads 3hrs Rs.3/hr 9
Actual results for the period were as follows:
1,100 units were made and sold, earning revenue of Rs.57,200.
6,600kg of materials were bought at a cost of Rs.29,700 but only 6,300 kg were used
3,600 hours of labour were paid for at a cost of Rs.14,220. The total cost for variable overheads was
Rs.11,700 and fixed costs were Rs.4,000.
The company uses marginal costing and values all inventory at standard cost.
Required:
(a) Produce a statement reconciling actual and budgeted profit using appropriate variances. (15)
(b) Assuming now that the company uses absorption costing, recalculate the fixed production overhead
variances (6)
(c) Discuss possible causes for the labour variances you have calculated. (4)
2. MOONGAZER
MoonGazer produces a product – the telescope. Actual results for the period were:
❑ 430 units made and sold, earning revenue of Rs.47,300.
❑ Materials: 1,075 kg were used.
❑ 1,200 kg of materials were purchased at a cost of Rs.17,700
❑ Direct labour: 1,700 hours were worked at a cost of Rs.14,637
❑ Fixed production overheads expenditure: Rs.2,400.
❑ Variable production overheads expenditure: Rs.3,870. The standard cost card for the
product is as follows:
Rs.
Direct material 2 kg Rs.15 30
Direct labour 4hrs Rs.8.50 34
Variable overhead 4hrs Rs.2.00 8
Fixed production overhead per unit 5
77
The standard unit selling price is Rs.100. The cost card is based on production and sales of 450
units in each period.
The company values its inventories at standard cost.
Required
Produce an operating statement to reconcile budgeted and actual gross profit. (14)
Fixed production overheads for the three-month period were expected to be Rs. 62,500.
Sales and production 48,000 units of ZP were produced and sold for Rs.
580,800
Direct material A 121,951 kg were used at a cost of Rs. 200,000
Direct material B 67,200 kg were used at a cost of Rs. 84,000
Direct labour Employees worked for 18,900 hours, but 19,200 hours
were paid at a cost of Rs. 117,120
Fixed production overheads Rs. 64,000
Budgeted sales for the three-month period were 50,000 units of Product ZP.
Required
(a)Calculate the following variances:
(i) sales volume contribution and sales price variances;
(ii) price, mix and yield variances for each material;
(iii) labour rate, labour efficiency and idle time variances. (15)
(b) Prepare an operating statement that reconciles budgeted profit to actual profit with each variance clearly
shown. (5)
5. EXCELLENT LIMITED
Excellent Limited makes and sells a single product. The standard cost card for the product, based on normal
capacity of 45,000 units per month is as under:
Rupees
Material 60 kgs at Rs. 0.60 per kg 36.00
Labour ½ hour at Rs. 50.00 per hour 25.00
Variable factory overheads, 30% of direct labour cost 7.50
Fixed factory overheads 6.50
Total 75.00
• Prepare a quantity and equivalent production schedules for material and conversion costs.
• Calculate material, labour and variable overhead variances. (Assume that the material price
variance is calculated as materials are used rather than as they are purchased).
• Calculate the over(under) absorption of fixed production overhead and analyse it into
expenditure variance and volume variance.
• Analyse the fixed production overhead volume variance into efficiency and capacity
variances. (20)
6. ABC LIMITED
ABC Limited produces and markets a single product. The company operates a standard costing
system. The standard cost card for the product is as under:
Rupees in ‘000
Sales 480,000 units 295,000
Direct material 950,000 kgs 55,000
Direct labour 990,000 hours 105,000
Variable overheads 26,000
Fixed overheads 5,100
Required: Reconcile budgeted profit with actual profit using relevant variances. (18)
Required
Present a standard product cost sheet for one unit of Product XY, showing how the standard
marginal production cost of the product is made up.
Standard cost
A standard cost is a predetermined unit cost based on expected direct materials quantities and expected
direct labor time, and priced at a predetermined rate per unit of direct materials and rate per direct labor hour
and rate per hour of overhead.
Standard costs of products are usually restricted to production costs only, not administration and selling and
distribution overheads.
Overheads are normally absorbed into standard production cost at an absorption rate per direct labor
hour.(if absorption costing is used)
Who sets standard costs?
Standard costs are set by managers with the expertise to assess what the standard prices and rates should
be. Standard costs are normally reviewed regularly, typically once a year as part of the annual budgeting
process.
• Standard prices for direct materials should be set by managers with expertise in the purchase costs
of materials. This is likely to be a senior manager in the purchasing department (buying department).
• Standard rates for direct labor should be set by managers with expertise in labor rates. This is likely
to be a senior manager in the human resources department (personnel (HR) department).
• Standard usage rates for direct materials and standard efficiency rates for direct labor should be
set by managers with expertise in operational activities. This may be a senior manager in the
production or operations department, or a manager in the technical department.(Production
deparment)
• Standard overhead rates should be identified by a senior management accountant, from budgeted
overhead costs and budgeted activity levels that have been agreed in the annual budgeting process (at
the beginning of the period)
Example 04:
A company produces sandwiches. Each sandwich requires two slices of bread and a loaf (packet) of bread
contains 24 slices. Each loaf of bread costs Rs.6. It is estimated that currently 20% of bread is wasted.
Management would like to reduce this wastage to 10%.
Calculation of a standard material cost for a sandwich based on various conditions are given below
a) Ideal conditions
Standard cost per slice of bread = Rs.6/24 slices = Rs.0.25
b) Current conditions
Current standard: 2/0.80 slices = 2.5 slices at Rs.0.25 = Rs.0.625
c) Attainable conditions
Attainable or target standard: 2/0.9 = 2.22 slices at Rs.0.25 = Rs.0.555.
Note that the current and attainable standard costs include an allowance for wastage, and a materials usage
variance will occur only if the actual wastage rate differs from the standard wastage rate.
(i) Production for the month was budgeted at 12,000 units. The standard cost per unit of Violet is as
follows:
Rupees
Direct materials:
Alpha – 4 kg 800
Beta – 6 kg 900
Direct labour – 2 hours 300
*Production overheads – 2 direct labour hours 260
*Fixed production overheads were estimated at Rs. 1.2 million based on budgeted
direct labour hours
(ii) Direct materials are added at the beginning of the production process. BL accounts for material
price variance at the time of issuance of material to production and uses FIFO method for inventory
valuation. Following information has been extracted from the stock cards of Alpha and Beta:
Alpha Beta
Date Description Cost per kg Cost per kg
kg kg
(Rs.) (Rs.)
2,000 220 4,000 140
1-Aug Opening balance
4,000 190 4,000 150
2-Aug Purchase returns (1,000) 190 - -
3-Aug Purchases 75,000 195 86,000 155
5-Aug Purchase returns - - (500) 140
7-Aug Issues to production (60,000) - (70,000) -
(iii) Conversion costs are incurred evenly throughout the process. Conversion costs incurred for
August 2021 are as under:
Rupees
Direct labour paid for 24,300 hours 4,000,000
(iv) Actual sales for the month of August 2021 were 12,500 units. Details of opening and closing
inventories are hereunder:
Opening Closing
Finished goods 1,200 units 1,500 units
Work in process 1,000 units (60% complete) 500 units (80% complete)
W-1)
Finished goods
b/d 1,200 Sales 12,500
W-2)
Work in process A/C (Units)
b/d 1,000 F.G(from F.G) 12,800
Working:
SQ in SM for AP AQ in SM for AP AQ in AM for AP
Alpha 49,200 52,000 60,000
(12,300 x 4) (130,00 x 4/10)
Beta 73,800 78,000 70,000
(12,300 x 6) (130,000 x 6/10)
123,000 130,000 130,000
Expenditure Efficiency
(SR – AR) × AHW (SHW – AHW) × S.R
(80 – 2,000,000/24,300)x24,300 [(12,600 × 2) – 24,300]× 80
56,000 A 72,000 F
Working:
Std.Production OH rate/hr (260/2) = 130
Std.Fixed OH rate/hr (1,200,000/(12,000x2)) = (50)
Std.Variable OH rate/hr 80
Efficiency Capacity
45,000 F 15,000 F
Rupees
Raw material – X (Rs. 50 per kg) 40,000
Raw material – Y (Rs. 80 per kg) 20,000
Direct labour (Rs. 300 per hour) 30,000
The details of ZE’s operations for the month of August 2023 are as follows:
(i) 30 tons of F-85 were produced, compared to a budgeted production of 33 tons.
(ii) The opening inventory of X was 4,000 kg at Rs. 50 per kg.
(iii) The opening inventory of Y was 1,000 kg at Rs. 80 per kg.
(iv) 23,000 kg of X and 8,000 kg of Y were purchased at Rs. 52 and Rs. 79 per kg,
respectively.
(v) The closing inventory of X and Y was 2,000 kg and 1,800 kg, respectively.
(vi) 3,200 direct labour hours were used, and the total direct labour cost amounted toRs.
920,000.
(vii) Due to inflation, the actual factory overheads exceeded the budget by 5%.
Required:
Compute the following:
• Material price and usage variances (also calculate the breakup of usage variance)
• Labour rate and efficiency variances
• Variable overhead expenditure and efficiency variances
• Fixed overhead expenditure variance (10)
Labour variances
Working 1:
Material SQU in SM for A. P AQU in SM for A. P AQU in AM for A. P
X 24000 24,533 25,000
(30×800) (32,200 × 800/1,050)
Y 7500 7,667 7,200
(30×250) (32,200 × 250/1,050)
31,500 32,200 32,200
In Marginal costing fixed production overheads are not included in cost of production (and therefore to
closing stock).Therefore fixed production overheads are treated as period cost and are charged in the profit
and loss account of the period in which they are incurred. (Fixed production overheads are treated as period
cost).
Q. 1 Following information has been extracted from the financial records of ATF Limited:
The actual cost per unit, incurred during the year, was as follows:
Rupees
Material 70
Labor 40
Variable overheads 30
Company uses FIFO method for valuation of inventory. The cost of opening finished goods inventory
determined under the absorption costing method system was Rs. 450,000. Fixed overhead constituted 16%
of the total cost last year.
Required:
(a) Prepare profit statements for the year30.06.2020, under absorption and marginal costing systems.
(b) Prepare reconciliation between the net profits determined under each system. (12 Marks)
Note:
If there is no indication, then budgeted fixed overheads are equal to actual fixed overheads.
If there is no information then assume administrative and selling expenses as fixed.
Q. 2 XY Limited manufactures and sells a single product. The selling price and costs for the year ended 31
December 2013 were as follows:
Note: if there is no information then assume that normal capacity is equal to budgeted capacity.
102
2,100,000
Fixed OH: 120,000 2,400,000 20
105 ,000
14,640,000 122
Less: Closing Stock 122 × 20,000) (2,440,000)
Cost of Sales 12,200,000
Less: Over absorbed [2,400,000 – 2,100,000] (300,000)
Gross Profit 6,100,000
Selling Expenses
Variable (100,000 × 15) 1,500,000
Fixed (Given) 800,000
Net Profit 3,800,000
Marginal Costing
Sales 18,000,000
Variable Cost of Sales
Opening Stock Nil
Variable Cost of Production:
Direct Material 5,760,000
Direct Labour 4,320,000
Variable OH 2,160,000
12,240,000
Closing Stock (20,000 x 102) (2,040,000)
10,200,000
Gross contribution 7,800,000
Variable Selling Expenses (100,000 × 15) (1,500,000)
Net Contribution 6,300,000
Fixed cost:
(2,100,000)
Production
(800,000)
Selling
Net Profit 3,400,000
Reconciliation:
Profit As per Absorption costing 3,800,000
Closing Stock A.C (2,440,000)
Closing Stock M.C 2,040,000
Profit as per Marginal costing 3,400,000
Rs. In ‘000’
Direct material 83,490
Direct labour 14,256
Variable overheads 10,890
Fixed overheads 17,490
As compared to the previous year, the costs per units have increased as follows:
Rupees
Variable cost per unit sold 1,600
Fixed costs 12,000,000
Required:
(a) Compute the cost per unit by element of cost and in total, assuming FIFO basis.
(b) Prepare profit statements on the basis of:
(i) Absorption costing
(ii) Marginal costing.
(c) Prepare a reconciliation between profits.
During the year ended 31 December 2018, FL sold 5,500 units at Rs. 25,000 per unit. Details of opening
and closing work in process and finished goods are as follows:
Percentage of completion
Number of units Conversion
Direct material costs
Work in process:
Opening 400 100% 60%
Closing 800 100% 40%
Finished goods:
Opening 600 - -
Closing 900 - -
The work in process account had been debited during the year with the following costs:
Rs. in '000
Direct material 82,350
Conversion costs (including fixed overheads of Rs. 16.762 million) 44,217
Variable operating costs amounted to Rs. 500 per unit whereas fixed operating costs for the year were Rs.
7,500,000.
Effective from 1 January 2018, direct material price and conversion costs were increased by 5% and 10%
respectively.
(b) Kenya Limited (KL) is involved in the manufacture of a single product and has a total
production capacity of 60,000 units per month. It is currently operating at its normal
capacity of 80% and uses absorption costing. Below is the extract from KL's budget
for the month of February 2022:
Rupees
Selling price per unit 210
Fixed costs:
Factory overheads 2,016,000
Selling and admin expenses 800,000
Required:
(i) Prepare profit or loss statement for the month of February 2022 using marginal
costing and absorption costing. (11)
(ii) Reconcile the difference in profits under the two methods. (02)
i. All elements of cost-production, administration and selling and distribution can be segregated into
fixed and variable components.
ii. Variable cost remains constant per unit of output irrespective of the level of output and thus fluctuates
directly in proportion to changes in the volume of output.
iii. The selling price per unit remains unchanged or constant at all levels of activity.
iv. Fixed cost remains unchanged or constant for the entire volume of production.
v. The volume of production or output is the only factor which influences the costs.
(b)
(i)
Kenya Limited
Profit Statement under Absorption Costing
Rupees
Sales (47,000×210) 9,870,000
Cost of sales
Opening stock (10000 units) 1,600,000
Cost of Goods manufactured:
Prime cost (45,000 x 75) 3,375,000
V.OH (45,000 x 45) 2,025,000
F. OH (45,000 x 2,016,000/48,000) 1,890,000 7,290,000
Rupees
Sales (47,000×210) 9,870,000
Variable Cost of sales
Opening stock (1,600,000 – 10,000 x 40) 1,200,000
Variable Cost of Goods manufactured:
Prime cost (45,000 x 75) 3,375,000
V.OH (45,000 x 45) 2,025,000
5,400,000
(5,640,000)
Gross contribution 4,230,000
Less: Variable selling Expense (47,000 x 15) (705,000)
Net contribution 3,525,000
Less: Fix costs
Fix selling expense (800,000)
Fix FOH (Actual) (2,016 + 500) (2,516,000)
Profit 209,000
Rupees
Profit under absorption costing 145,000
Opening stock as per absorption costing 1,600,000
Closing stock as per absorption costing (1,296,000)
Opening stock as per marginal costing (1,200,000)
Closing stock as per marginal costing 960,000
Profit under marginal costing 209,000
Workings:
Finished Goods (Units)
FOH
COS (bal.)
626,000
Input(bal.)
6,200
Production (bal.)
5,800 c/d
900
Equivalent Units:
Material Conversion
Finished Goods - 160 (40%)
400
5,800 5,400 5,400
800 320 (40%)
5,400
c/d 800 6,200 5,880
Rate/Unit:
Material = 82,350/6,200 = 13.28
Conversion Variable = 27,455/5,880 = 4.67
17.95
Conversion-Fixed = 16,762/5,880 = 2.85
20.8
Last Year
13.28/105 ×100 = 12.65
4.67/110 ×100 = 4.25
16.90
2.85
× 100 = 2.6
110
19.5
Contribution margin
Contribution is a key concept in marginal
costing.
In simple words…
Contribution margin is sales minus all Variable costs
• Marginal costing does not value inventory in accordance with the requirements of financial
reporting. (However, for the purpose of cost accounting and providing management information,
there is no reason why inventory values should include fixed production overhead, other than
consistency with the financial accounts.) (not consistent with financial reporting i.e. IAS 2)
Absorption costing
We have already discussed the use of factory overhead rate for product costing. When this is
established, the production capacity volume must be selected, so that all costs and expenses can be
expected to be recovered over a certain period of time. This concept of costing is known as
“Absorption costing” and it is, sometimes, termed as “Full costing” or “Conventional costing”. It
includes direct materials, direct labour, direct expenses, variable production overheads and fixed
production overheads. In absorption costing, fixed production cost is product cost, and inventory is
valued at full production cost. Still, fixed non-production overheads are period cost and charged to
profit or loss for the year.
At end of each period, differences between absorbed and fixed production overheads are closed to
cost of sales. The under or over absorption of production overheads arise because of actual
production level was less or more than budgeted or normal activity level.
Arguments in favour of absorption costing
• Absorption costing does not understate the importance of fixed production overheads. Inventory
in this method is calculated on realistic cost of production because of inclusion of fixed
production overheads.
• Absorption costing avoids fictitious losses being reported as in seasonal sales situation, it
provides realistic profit or loss for the period. Unlike in marginal costing, where in low sales
season, fixed cost in total is deducted from contribution margin, resulting losses.
• Another argument towards absorption costing is that the production of goods is not possible
without incurring fixed manufacturing cost. As a result, we add fixed production overhead in
inventory valuation.
• Most important argument is that absorption costing is in consistent with external reporting.
Using absorption costing, the profit for this period would be Rs.60,000. Assuming there is no opening
inventory
What would have been the profit for the year if marginal costing had been used?
Ignore the fixed selling overheads. These are irrelevant since they do not affect the difference in profit
between marginal and absorption costing.
There is an increase in inventory by 2,000 units, since production volume (16,000 units) is higher than sales
volume (14,000 units).
If absorption costing is used, the fixed production overhead cost per unit is Rs.5 (Rs.80,000 / 16,000 units).
The difference between the absorption costing profit and marginal costing profit is therefore Rs.10,000
(2,000 units x Rs.5).
Absorption costing profit is higher, because there has been an increase in inventory. Marginal costing profit
would therefore be Rs.60,000 – Rs.10,000 = Rs.50,000.
Example:
Red Company is a manufacturing company that makes and sells a single product. The following information
relates to the company’s manufacturing operations in the next financial year.
Using absorption costing, the company has calculated that the budgeted profit for the year will be Rs.43,000.
What would be the budgeted profit if marginal costing is used, instead of absorption costing?
In completing the requirement, Production overhead per unit, with absorption costing, please see below:
= Rs.117,000/18,000 units
= Rs.6.50 per unit.
The budgeted increase in inventory = 3,000 units (18,000 – 15,000).
Production overheads in the increase in inventory = 3,000 × Rs.6.50 = Rs.19,500.
With marginal costing, profit will be lower than with absorption costing, because there is an increase in
inventory levels.
Marginal costing profit = Rs.43,000 - Rs.19,500 = Rs.23,500.
Example:
Entity T manufactures a single product, and uses absorption costing. The following data relates to the
performance of the entity during October.
Profit Rs.37,000
Over-absorbed overhead Rs.24,000
Sales (48,000 units) Rs.720,000
Non-production overheads (all fixed costs) Rs.275,000
Opening inventory Rs.144,000
Closing inventory Rs.162,000
Units of inventory are valued at Rs.9 each, consisting of a variable cost (all direct costs) of Rs.3 and a fixed
overhead cost of Rs.6. All overhead costs are fixed costs.
Required:
Calculate the actual production overhead cost for October and the profit that would have been reported in
October if Entity T had used marginal costing.
Sales 720,000
Cost of sales:
Opening cost [16,000(w-1) x 9] 144,000
+ Cost of goods manufactured
Variable Cost [50,000 (w-1) x 3] 150,000
Fixed OH [50,000 X 6] 300,000
-Closing Stock [18,000(w-1) x 9] (162,000)
Unadjusted Cost of sales 432,000
Over-absorbed Fixed OH (24,000)
Adjusted Cost of Sales 408,000
Gross Profit 312,000
Non-Production OH (275,000)
Profit 37,000
a)
Fixed Production OH
Factory Expenses 276,000 WIP 300,000
COS 24,000 [50,000 x 6]
W-1)
Q.1 Cricket Chemicals Limited (CCL) is a manufacturing concern and has two production processes.
Process I produces two joint products i.e. X-1 and X-2. Incidental to the production of joint products, it
produces a by-product known as Zee. X-1 is further processed in process II and converted into ‘X1-Plus’.
Following information has been extracted from the budget for the year ending 31 August 2019:
(i) Process wise budgeted cost:
Process I Process II
--------------Rupees ------------
Direct material (500,000 liters) 98,750,000 -
Conversion cost 72,610,000 19,100,000
(ii) Expected output ratio from process I and budgeted selling prices:
Output ratio Selling price
Products
in process I (Rs. per liter)
Joint product – X-1 55% -
Joint product – X-2 40% 532
By-product – Zee 5% 120
X1-Plus - 768
Additional information:
1. Material is added at the beginning of the process and CCL uses 'weighted average method' for
inventory valuation.
2. Joint costs are allocated on the basis of net realizable value of the joint products at the split-off point.
Proceeds from the sale of by-product are treated as reduction in joint costs.
3. Joint product X-2 is sold after incurring packing cost of Rs. 75 per liter.
4. Normal production loss in process I is estimated at 5% of the input which occurs at beginning of the
process. Loss of each liter results in a solid waste of 0.7 kg which is sold for Rs. 10 per kg. No loss
occurs during process II.
5. Budgeted conversion cost of process I and process II include fixed factory overheads amounting to
Rs. 7,261,000 and Rs. 3,820,000 respectively.
Required:
1. Prepare product wise budgeted income statement for the year ending 31 August 2019, under
absorption costing. (8)
2. Prepare product wise budgeted income statement for the year ending 31 August 2019, under
marginal costing. (7)
Question: 2
Safety Products (Pvt) Limited (SPL) is engaged in the manufacturing of safety products for the construction
industry. The following production information, for further analysis, has been provided by SPL:
Rupees
Per unit Budgeted Cost:
Direct material (10 kg @ Rs. 22 per kg) 220
Direct labour (1.5 hours @ Rs. 110 per hour) 165
Variable overhead (1.5 hours @ Rs. 55 per hour) 82.5
Fixed overhead (1.5 hours @ Rs. 110 per hour) 165
Total per unit budgeted cost 632.5
Budgeted variable overhead 866,250
Budgeted fixed overhead 1,732,500
Fixed and variable overheads are absorbed on the basis of direct labour hours, which are estimated to be
15,750 hours per month.
Question:3
Choc Co is a company which manufactures and sell three types of biscuits in packets. One of them is called
‘Ooze’ and contains three types of sweeteners: honey, sugar and syrup. The standard materials usage and
cost for one unit of ‘Ooze’ (one packet) is as follows:
Honey 20 grams at 0.02 per gram 0.40
Sugar 15 grams at 0.03 per gram 0.45
Syrup 10 grams at 0.025 per gram 0.25
1.10
In the three months ended 30 November 2011, Cho Co produced 101,000 units of ‘Ooze’ using 2,200 kg of
honey, 1,400 kg of sugar and 1,050 kg of syrup.
Note: there are 1,000 grams in a kilogram (kg).
Required:
Calculate the following variance for materials in Ooze:
i. Total materials usage variance. (4 marks)
ii. Total materials mix variance. (4 marks)
iii. Total materials quantity (yield) variance. (4 marks)
Question: 4
Titan Manufacturing Company produces a consumer product. The company prepares its fixed production
budget annually and standard costing for the production budget annually and standard costing for the
production on monthly basis. The budget, the standard production cost and actual data for the month ended
June 30, 2016 are given below:
Budgeted and Standard Cost Data
Budgeted sales and production for the month (Units) 25,000
Standard cost for each unit of product:
Direct material: Beta 15 kgs @ Rs. 2 per kg
Gama 10 kgs @ Rs. 7 per kg
Direct labour incurred 10 hours @ Rs. 4 per hour
Fixed production overhead 200% of direct labour
Budgeted sales price has been calculated to give a profit of 20% on sales price.
----------( 143 )----------
Actual Data for the Month
Production (units sold at a price 20% higher than budgeted) 14,500
Direct material consumed: Beta 150,000 kgs @ Rs. 3 per kg
Gama 75,000 kgs @ Rs. 6 per kg
Direct labour incurred 72,000 hours at Rs. 5 per hour
Fixed production overheads incurred (Rs.) 1,800,000
Other information:
Volume efficiency variance (Rs.) 584,000 (F)
Volume capacity variance (Rs.) 1,424,000 (A)
Required:
a) Prepare a statement for month ended June 30, 2016 showing:
i. The standard production cost and selling price per unit. (03)
ii. The actual profit for the period.
(03)
b) Determine the variance for:
i. Direct material price and usage.
(03)
ii. Direct labour rate and efficiency.
(03)
iii. Fixed overhead expenditure and volume.
(02)
iv. Sales price and volume.
(02)
c) Reconcile the budgeted and actual profit.
(04)
Workings:
D.M 98,750
Conversion 72,610
Zee (2,850)
N. Loss (175)
168,335
Allocation:
Rs. ‘000’
Sale price / Further Allocation
Units Sale Value NRV
unit processing
X1 plus 261,250 768 200,640 19,100 181,540 113,871
X2 190,000 532 101,080 14,250 86,830 54,464
(190,000x75)
268,370 168,335
(b)
Cricket Chemicals Limited
Product wise budgeted income statement (marginal costing)
for year ended 31-8-2019 Rs.000
X1 Plus X2 Total
Sales 200,640 101,080 301,720
Variable COS:
Variable Production Cost (124,971) (65,633)
(190,604)
109,691 + 15,280 51,383 + 14,250
Net Contribution 75,669 35,447 111,116
Fixed Cost (7,261 + 3,820) (11,081)
Net profit 100,035
D.M 98,750
Conversion 72,610
Zee (2,850)
N. Loss (175)
Fixed Cost (7,261)
161,074
Allocation:
Rs. ‘000’
Sale price / Further Allocation
Units Sale Value NRV
unit processing
X1 plus 261,250 768 200,640 15,280 185,360 109,691
X2 190,000 532 101,080 14,250 86,830 51,383
(190,000x75)
272,190 161,074
Sales
Price Volume
(BR – AR) × AQS (BQS – AQS) × Std. profit / unit
12,540,000 [(10,500 – 9500)x 577.5 (1210-632.5)
[1210 - ] x 9500
9,500
1,045,000 F 577,500 A
Material
Price Usage
(SR – AR) × AQU (SQU – AQU) × S.R
1,650,000 [(9.500 x 10)-100,000]x22
[22 - ] x 100,000)
100,000
550,000 F 110,000 A
Labour
Rate Efficiency
(SR – AR) × AHW (SHW – AHW) × S.R
1,573,,000 [(9500 × 1.5) – 13,000] × 110
[110 - ] x 13,000
13,000
143,000 A 137,500 F
----------( 146 )----------
Variable OH
Rate Efficiency
(SR – AR) × AHW (SHW – AHW) × S. R
910,000 [(9500× 1.5) –13,000] × 55
[55 - ] x 13,000
13,,000
195,000 A 68,750 F
Answer:3
SQU in SM for A.P AQU in SM for A.P AQU in AM for A.P
H 2,020 (110,000*0.02) 2,067 (4,650*20/45) 2,200
S 1,515 (101,000*0.010) 1,550 (4,650*15/45) 1,400
S 1,010 (101,000*0.010) 1,033 (4,650*10/25) 1,050
4,545 4,650 4,650
Usage variance:
H (2,020 – 2,200) x 20 = 3,600 A
S (1,515 – 1,400) x 30 = 3,450 F
S (1,010 – 1,050) x 25 = 1,000 A
1,150 A
Mix variance:
H (2,067 – 2,200) x 20 = 2,660 A
H (1,515 – 1,400) x 30 = 4,500 F
S (1,033 – 1,050) x 25 = 425 A
1,415 F
Yield variance:
H (2,020 – 2,067) x 20 = 940 A
S (1,515 – 1,550) x 30 = 1,050 A
S (1,010 – 1,033) x 25 = 575 A
2,565 A
(b) Variances:
Price Variance:
Beta 150,000 kgs. (Rs. 2 - @ Rs.3) (150) A
Gamma 75,000 kgs. (Rs. 7 - @ Rs. 6) 75 F
(75) A
Usage Variance:
Beta Rs. 2 (14,500 units x 15 kg – 150,000) 135 F
Gamma Rs. 7 (14,500 units x 10kg – 75,000) 490 F
625
(c) Reconciliation
Budgeted profit (25,000 x 55) 1,375
Material variance (625 – 75) 550 F
Labour variance (292 – 72) 220 F
FOH variance (200 – 840) (640) A
Sales variance (797.5 – 577.5) 220 F
Actual profit 1,725
----------( 148 )----------
Extra questions
Q.1 Tulip Enterprises (TE) manufactures a product Alpha that requires two separate processes, A and B.
Following information has been extracted from the cost records of Process B for the month of
February 2019:
Quantity Process A Process B cost
cost Material Conversion
Liters ------------- Rs. in '000 -------------
Opening work-in-process – Process B 10,000 1,500 600 400
(80% complete as to conversion)
Cost for the month:
- Received from process A 90,000 14,000 - -
- Added during process B 12,000 - 7,000 5,600
Closing work-in-process – Process B 9,500 - - -
(70% complete as to conversion)
Additional information:
1. Materials are added at start of the process.
2. Normal loss is estimated at 5% of the inspected units and loss is determined at completion of the
process. Loss of each liter results in a solid waste of 0.75 kg. During the month of February 2019,
solid waste produced was 6,000 kg.
3. Solid waste is sold for Rs. 170 per kg after incurring further cost of Rs. 20 per kg.
4. TE uses weighted average method for valuation of inventory.
Required:
Prepare accounting entries to record the transactions of process B.
(Narrations to accounting entries are not required)
(12)
Q.2 Daisy Limited (DL) manufactures and markets product Zee. DL uses standard absorption costing.
Following information pertains to product Zee for the month of February 2019.
(a) Data extracted from the budget for the month of February 2019:
Production Units 27,000
Rupees
Direct material 5 kg @ Rs. 158 790
Direct labour 3 hours @ Rs. 150 450
Production overheads (fixed & variable) Rs. 120 per labour hour 360
1,600
Units
Production: Budgeted 11,000
Actual 12,000
Required:
(a) Compute the budgeted and actual profit for the month of December 2016, using standard marginal
costing. (8)
(b) Reconcile the above profit by incorporating the related variances. (8)
Q.4 Cricket Chemicals Limited (CCL) is a manufacturing concern and has two production processes.
Process I produces two joint products i.e. X-1 and X-2. Incidental to the production of joint products, it
produces a by-product known as Zee. X-1 is further processed in process II and converted into ‘X1-Plus’.
Following information has been extracted from the budget for the year ending 31 August 2019:
WIP-B 26,600
WIP-A 14,000
Raw material 7,000
Conversion 5,600
Workings:
Process-B Rs. ‘000’
Litres Amount Litres Amount
b/d [1,500 + 600+ 400] 10,000 2,500 Finished Goods (Bal.) 94,500 25,326
Process A 90,000 14,000 Normal Loss (Working) 5,125 577
Material 12,000 7,000 Abnormal Loss 2,875 771
(6,000 / 75 – 5,125)
Conversion 5,600
c/d 9,500 2,381
Cost Allocation:
Finished Goods = 94,500 x 0.268 = 25,326
Ab.Loss =2,875 x 0.268 =771
C/D WIP =9,500 X 0.14 +
9,500 X 0.07 +
6,650 X 0.058 = 2,381
Answer 2:
a) Material Price, Mix and Yield Variances:
i. Material Price Variance: no variance as there is no change in prices of material.
ii. Material Yield Variances:
X [16,237 – 15,490] x 400 = 298,800 F
Y [14,207 – 13,554] X 300 = 195,900 F
494,700 F
iii. Material Mix Variances:
X [15,490 – 15,974] x 400 = 193,600 A
Y [13,554 – 13,070] X 300 = 145,200 F
48,400 A
Workings:
106 100
6
b) Labor rate variance:
(SR - AR) X AHW for A.P
(220 – 228.15*) X 9,641** = 78,574 A
*(220 / 108 x 112) = 228.15
**(10,000 / 27,000 x 27,400 x 95%) = 9,641
(i) Budgeted profit for the month of December 2016 (Marginal costing)
Price Volume
(BR – AR) × AQS (BQS – AQS) × Std.cont/unit
(2,000 - 2,000) × 10,500 [(10,500 - 10,500) x 550 [2,000-790-450-210]
NIL Material NIL
Price Usage
(SR – AR) × AQU (SQU – AQU) × S.R
(158 ̶ 160) x 58,000 [(12,000 x 5)-58,000]x158
116,000 A 316,000 F
Labour
Rate Efficiency
(SR – AR) × AHW (SHW – AHW) × S.R
(150 – 155) × 35,000 [(12,000 × 3) – 35,000] × 150
175,000 A 150,000 F
----------( 155 )----------
Variable OH
Expenditure Efficiency
(SR – AR) × AHW (SHW – AHW) × S. R
2,975,000 [(12,000 × 3) –35,000] × 70
[70 - ] x 35,000
35,000
525,000 A 70,000 F
Fixed OH
Expenditure
Budgeted Fixed OH 1,650,000
Actual Fixed OH 1,600,000
50,000 F
Ans. 4 (a):
Cricket Chemicals Limited
Product wise budgeted income statement (marginal costing)
for year ended 31-8-2019 Rs.000
X1 Plus X2 Total
Sales 200,640 101,080 301,720
Variable COS:
Variable Production Cost (124,971) (65,633) (190,604)
109,691 + 15,280 51,383 + 14,250
Net Contribution 75,669 35,447 111,116
Fixed Cost (7,261 + 3,820) (11,081)
Net profit 100,035
Workings:
(475,000 x 55%)
(19,100 - 3,820 = 15,280)
X1 [261,250] (55%) ll X1 Plus [261,250]
(55%)
X2 [190,000] (40%) Packing Cost 75/L
500,000
Zee [23,750] (5%) (23,750 x 120) = 2,850
N. Loss [25,000 L] (25,000 x0.7 x10) = 175
D.M 98,750
Conversion 72,610
Zee (2,850)
N. Loss (175)
161,074
272,190 161,074
Conclusion:
Offer should not be accepted.