BBB 2021 Finals Primary 6 Set 2

Download as pdf or txt
Download as pdf or txt
You are on page 1of 12

BBB Primary 6

Session 2

Part A
1. Given 𝑥 𝑎𝑛𝑑 𝑦 are positive integers, determine the smallest possible value of 𝑥 − 𝑦 if the average of 7
integers, 110,120,130,2𝑥, 150,160, 𝑎𝑛𝑑 𝑦 is 140.
Answer: -307
Solution:
110 + 120 + 130 + 2𝑥 + 150 + 160 + 𝑦 = 140 × 7
2𝑥 + 𝑦 = 310
𝑡𝑜 𝑚𝑎𝑘𝑒 𝑡ℎ𝑒 𝑙𝑎𝑟𝑔𝑒𝑠𝑡 𝑑𝑖𝑓𝑓𝑒𝑟𝑒𝑛𝑐𝑒, 𝑦 𝑚𝑢𝑠𝑡 𝑏𝑒 𝑎𝑡 𝑚𝑎𝑥𝑖𝑚𝑢𝑚, 𝑡ℎ𝑢𝑠 308 𝑠𝑖𝑛𝑐𝑒 2𝑥 𝑠ℎ𝑜𝑢𝑙𝑑 𝑏𝑒 𝑒𝑣𝑒𝑛
𝑦 = 308, 2𝑥 = 2, 𝑥 = 1
𝑥 − 𝑦 = 1 − 308 = −307

12 +22 +32 +42 +⋯+1982 +1992


2. Determine the value of 12 +22 +32 +42 +⋯+1992 +2002.
26467
Answer: 26867

Solution:
𝑛(𝑛 + 1)(2𝑛 + 1)
𝑠𝑢𝑚 𝑜𝑓 𝑠𝑞𝑢𝑎𝑟𝑒𝑠:
6
199 × 200 × 399
6 199 × 399 199 × 133 26467
= = =
200 × 201 × 401 201 × 403 67 × 401 26867
6
3. It is known that the sum of 22 consecutive odd integers have a sum of 2024. Determine the value of
the largest number.
Answers: 113
4
4. Determine the value of 3 + 6
5+ 1
7−
3
217
Answer: 59

Solution:

4 4 4 40 217
3+ =3+ =3+ =3+ =
6 18 59 59 59
5 + 20 5+
20 10
3

5. Refer to the figure below, how many rectangle(s) is/are there with 2 black dots?

Answer: 25
Solution:

6 × 3 + 1 × 3 + 2 × 2 = 25

6. Refer to the figure below, determine the number of ways to go from point A to point B if you are
allowed to only go upwards or to the left.

Answer: 35
Solution:

7. Determine the number of rectangles in the figure below.


Answer: 495
Solution:

(𝐴 + 𝐵) + (𝐵 + 𝐶) + (𝐶 + 𝐷) − 𝐵 − 𝐶
(15 × 15) + (45 × 3) + (21 × 10) − (3 × 10) − (3 × 15) = 495

8. Prizes are to be awarded to 90 participants. Each participant has garnered either of Gold, Silver, or
Bronze and the prizes for each are as follows: 5 medals and 3 certificates are given to each gold awardee,
3 medals and 1 certificate is given to each silver awardee, and 2 certificates are given to each bronze
awardee. If there are 319 medals and 207 certificates to be awarded, how many participants garnered a
silver award?
Answer: 23
Solution:
𝑔 + 𝑠 + 𝑏 = 90
5𝑔 + 3𝑠 = 319
3𝑔 + 1𝑠 + 2𝑏 = 207
𝑔 = 50, 𝑠 = 23, 𝑏 = 17

9. How many simplified fractions with denominator 1155 are there?


Answer: 480
Solution:
1155 = 3 × 5 × 7 × 11
2 4 6 10
1155 × × × × = 480
3 5 7 11

10. It is known that 20 different positive integers, all multiples of 7, have a sum of 2870. Determine the
greatest possible value of the largest number.
Answer: 1540
Solution:
2870 − 7 × (1 + 2 + 3 + 4 + ⋯ + 19) = 1540

Part B
11. When a four-digit number is divided by either of 7, 8, or 22, the remainder is 6. Determine the
smallest possible value of this number.
Answer: 1238
Solution:
𝐿𝐶𝑀 (7,8,22) = 616
616 × 2 = 1232
1232 + 6 = 1238

12. 2021 numbers are to be drawn from 1 to 2021. At least how many numbers are to be drawn at
random to ensure that there are two numbers whose sum is 1002?
Answer: 1522
Solution:
2021 = 1 + 1001
2021 = 2 + 1000
2021 = 3 + 999

2021 = 500 + 502
𝑡ℎ𝑢𝑠 𝑡ℎ𝑒𝑟𝑒 𝑎𝑟𝑒 500 𝑝𝑎𝑖𝑟𝑠 𝑡ℎ𝑎𝑡 𝑠𝑢𝑚 𝑢𝑝 𝑡𝑜 1002
2021 − 500 + 1 = 1522

1 1 1 1 1
13. Find the value of 3
+ 9 + 27 + 81 + 243 …
1
Answer 2

Solution:
1 1
𝑎0 = , 𝑟 =
3 3
1
𝑎0 1
= 3 =
1−𝑟 1−1 2
3

1 1 1 1 1 1
14. Find the value of 7×12 + 12×17 + 17×22 + 22×27 + ⋯ + 97×102 + 102×107
20
Answer: 749

12 − 7 = 5
1 1 1 20
( − )=
5 7 107 749

15. Refer to the figure below. If the radius of the circle is 14, determine the area of the shaded region.
22
Take (𝜋 = 7
)
Answer: 420
Solution:
𝑐𝑖𝑟𝑐𝑙𝑒 𝑎𝑟𝑒𝑎 − 𝑠𝑞𝑢𝑎𝑟𝑒𝑠 𝑎𝑟𝑒𝑎
22 1
× 142 − 2 × × 142 = 420
7 2

16. Using the digits 0,1,2,3,4,5, 𝑎𝑛𝑑 6 to form three-digit numbers with no repeating digits, how many
different three-digit numbers can be formed?
Answer: 180
Solution:
6 × 6 × 5 = 180

17. Determine the value of 20 + 37 + 54 + 71 + 88 + ⋯ + 1448.


Answer: 62390
Solution:
20 + 1448 1448 − 20
×( + 1) = 62390
2 17

18. Determine the unit digit of 83 + 113 + 143 + 173 + ⋯ + 773 + 803 + 833
Answer: 7
Solution:
𝐹𝑟𝑜𝑚 8 𝑡𝑜 83 𝑖𝑛 𝑡ℎ𝑒 𝑝𝑎𝑡𝑡𝑒𝑟𝑛,
𝑇ℎ𝑒𝑟𝑒 𝑎𝑟𝑒 2 𝑡ℎ𝑎𝑡 𝑒𝑛𝑑 𝑤𝑖𝑡ℎ 2,5,6,9
𝑇ℎ𝑒𝑟𝑒 𝑎𝑟𝑒 3 𝑡ℎ𝑎𝑡 𝑒𝑛𝑑 𝑤𝑖𝑡ℎ 1,3,4,7,8
13 → 1 × 3 → 3

23 → 8 × 2 → 6

33 → 7 × 3 → 1

43 → 4 × 3 → 2

53 → 5 × 2 → 0

63 → 6 × 2 → 2

73 → 3 × 3 → 9

83 → 2 × 3 → 6

93 → 9 × 2 → 8
3+6+1+2+0+2+9+6+8 →7

19. Jack and Jill are playing a game of throwing dice. Whoever rolls a multiple of 3 first from a 14-sided
dice first wins. Each of them can roll once, and if none of them roll a multiple of 3, then they are tied. If
Jack rolls first, determine the probability of Jill winning.
Answer: 10/49
Solution:
𝑡ℎ𝑒𝑟𝑒 𝑎𝑟𝑒 4 𝑚𝑢𝑙𝑡𝑖𝑝𝑙𝑒𝑠 𝑜𝑓 3
4 14 − 4 10
× =
14 14 49

20. There exists a cube of side length 12. Two smaller cubes with half the dimensions of the cube are
removed from the cube. One is removed from the edge, and the other is removed from the center of the
top face of the cube, as shown below. Determine the surface area of the remaining shape.
Answer: 990
Solution:

6𝑠 2 = 6 × 12 × 12 = 864
864 + 4 × 6 × 6 − 2 × 3 × 3 = 990

Part C

21. Determine the acute angle formed by the hour and minute hands of the clock at 7: 53 𝑝𝑚.
Answer: 81.5°
53
ℎ𝑜𝑢𝑟 = 7 × 30 = 236.5°
60
𝑚𝑖𝑛𝑢𝑡𝑒 = 53 × 6 = 318°
318° − 236.5° = 81.5°

22. There are cows and chickens in a farm. The number of cows is one more than thrice the number of
chickens. If there are 354 legs in the farm, determine the number of cows.
Answer: 76
Solution:
4𝐴 + 2𝐵 = 354
𝐴 = 3𝐵 + 1
𝐴 = 76, 𝐵 = 25

23. Determine the value of 1202 − 1172 + 1142 − 1112 + 1082 − 1052 + 1022 − ⋯ − 92 + 62 − 32 .
Answer: 7380
Solution:
3 × (120 + 117) + 3 × (114 + 111) + 3 × (108 + 105) + ⋯ + 3 × (6 + 3)
3 × (237 + 225 + 213 + ⋯ + 9) = 7380

24. Determine the value of 1 + 3 + 9 + 27 + 81 + 243 + ⋯ + 19683


Answer: 29524
19683 𝑖𝑠 𝑡ℎ𝑒 10𝑡ℎ 𝑡𝑒𝑟𝑚, 𝑎𝑜 = 1, 𝑟 = 3

𝑎0 (𝑟 𝑛 − 1) 310 − 1
= = 29524
𝑟−1 3−1

25. It takes 3 hours for a ferry to sail downstream from A to B along the water flow, and 15 hours to sail
upstream from B to A against the water flow. If the distance from A to B is 600 km. Determine the ratio
of the of the downstream and upstream speeds of the ferry.
Answer: 5: 1
600
𝐴+𝐵 =
3
600
𝐴−𝐵 =
15
𝐴 = 120, 𝐵 = 80
𝐴: 𝐵 = (120 + 80): (120 − 80) = 5: 1

26. A cuboid is formed with integer sides. If the length decreases by 2, then the volume decreases by 70.
If the height increases by 2, then the volume increases by 168. If the width increases by 3, then the
volume increases by 180. Determine the volume of the cuboid.
Answer: 420
Solution:
(𝑙 − 2)𝑤ℎ − 𝐴 → −2𝑤ℎ = −70

𝑙𝑤(ℎ + 2) − 𝐴 → +2𝑙𝑤 = 168


𝑙(𝑤 + 3)ℎ − 𝐴 → +3𝑙ℎ = 180
𝑎 = 12, 𝑏 → 7, 𝑐 = 5
12 × 7 × 5 = 420
27. Determine the value of the smallest positive integer that is divisible by the first 12 counting
numbers.
Answer: 27720
Solution:
𝐿𝐶𝑀(1,2,3,4,5,6,7,9,10,11,12) = 𝐿𝐶𝑀(7,8,9,10,11,12) = 27720

13 +23 +33 +43 +⋯+383 +393


28. Determine the value of 13 +23 +33 +43 +⋯+393 +403
1521
Answer:
1681

Solution:

39 × 40 2
2 39 2 1521
( ) =( ) =
40 × 41 41 1681
2

29. Determine the value of the seventh smallest three-digit even number that has 4 factors.
Answer: 158
Solution:
𝑆𝑖𝑛𝑐𝑒 𝑖𝑡 ℎ𝑎𝑠 𝑜𝑛𝑙𝑦 4 𝑓𝑎𝑐𝑡𝑜𝑟𝑠, 𝑡ℎ𝑒𝑛 𝑖𝑡 𝑚𝑢𝑠𝑡 ℎ𝑎𝑣𝑒 2 𝑝𝑟𝑖𝑚𝑒 𝑓𝑎𝑐𝑡𝑜𝑟𝑠, 𝑖𝑡 𝑖𝑠 𝑒𝑣𝑒𝑛 𝑡ℎ𝑢𝑠 𝑜𝑛𝑒 𝑜𝑓 𝑡ℎ𝑒𝑚 𝑖𝑠 2
𝑡ℎ𝑒𝑦 𝑎𝑟𝑒:
53 × 2 = 106
59 × 2 = 108
61 × 2 = 122
71 × 2 = 142
73 × 2 = 146
79 × 2 = 158
𝑡ℎ𝑢𝑠 𝑡ℎ𝑒 7𝑡ℎ 𝑖𝑠 158

30. Determine the digit in the thousands place of 19!


Answer: 2
Solution:
𝑆𝑖𝑛𝑐𝑒 𝑡ℎ𝑒𝑟𝑒 𝑎𝑟𝑒 3 𝑚𝑢𝑙𝑡𝑖𝑝𝑙𝑒𝑠 𝑜𝑓 5 𝑓𝑟𝑜𝑚 1 𝑡𝑜 19, 𝑤𝑒 𝑐𝑎𝑛 𝑏𝑒 𝑠𝑢𝑟𝑒 𝑡ℎ𝑎𝑡 𝑡ℎ𝑒 𝑜𝑛𝑒𝑠 𝑡𝑜 𝑡ℎ𝑒 ℎ𝑢𝑛𝑑𝑟𝑒𝑑𝑠 𝑖𝑠 0
2 5 10 2 15
1× ×3×4× ×6×7×8×9× ×1× ×3×4× ×6×7×8×9→2
2 5 10 2 5

You might also like