0% found this document useful (0 votes)
30 views5 pages

03 Class 11 Four Marks Answer Key

Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
0% found this document useful (0 votes)
30 views5 pages

03 Class 11 Four Marks Answer Key

Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
You are on page 1/ 5

VIDHYALAKSHMI SENIOR SECONDARY SCHOOL (CBSE)

Chennangkuppam

WORKSHEET-6 (Sets – 4 marks) - ANSWERKEY

Class: XI Subject: Mathematics


1 If A, B and C are three sets, then prove that : A ∩ (B Δ C) = (A ∩ B) Δ (A ∩ C). 4
ANS: L.H.S. = A ∩ (B Δ C)
= A ∩ [(B – C) ∪ (C – B)]
= [A ∩ (B – C)] ∪ [A ∩ (C – B)]
= [(A ∩ B) – (A ∩ C)] ∪ [(A ∩ C) – (A ∩ B)]
= (A ∩ B) Δ (A ∩ C) = R.H.S.
2 There are 20 students in a Chemistry class and 30 students in a Physics class. Find the
number of students who are either in Physics class or Chemistry class in the following
cases :
4
(i) Two classes meet at the same time.
(ii) The two classes meet at different hours and ten students are enrolled in both the
courses.
ANS: (i) n(C) + n(P) = 20 + 30 = 50
(ii) n(C) + n(P) – n(C ∩ P) = 20 + 30 – 10 = 40
3 If A = {1, 2, 3, 4, 5}, B = {1, 3, 5, 8}, C = {2, 5, 7, 8}, verify that A – (B ∪ C) = (A – B) ∩ (A –
4
C).
ANS: LHS = B ∪ C = {1, 2, 3, 5, 7, 8}
A – (B ∪ C) = {4}
RHS = A – B = {2, 4}; A – C = {1, 3, 4}
(A – B) ∩ (A – C) = {4}
Hence, A – (B ∪ C) = (A – B) ∩ (A – C)
4 In a class of 35 students, 17 have taken Mathematics, 10 have taken Mathematics but not
Economics. Find the number of students who have taken both Mathematics and
4
Economics and the number of students who have taken Economics but not Mathematics, if
it is given that each student has taken either Mathematics or Economics or both.
ANS: M : Mathematics, E : Economics.

We have 17 = 10 + x ⇒ x = 7
7 students have taken both Mathematics and Economics.
Also, 17 + y = 35 ⇒ y = 35 – 17 = 18
18 students have taken Economics but not Mathematics.
5 In a survey of 5,000 people in a town, 2,250 were listed as reading English newspaper,
1,750 as reading Hindi newspaper and 875 were listed as reading both Hindi as well as
4
English. Find how many people do not read Hindi or English newspaper. How many people
read only English newspaper?
ANS: Let A : People reading English newspaper.
B : People reading Hindi newspaper.
Given n(A) = 2,250, n(B) = 1,750, n(A ∩ B) = 875
∴ n(A ∪ B) = n(A) + n(B) – n(A ∩ B) = 2,250 + 1,750 – 875 = 3,125
∴ Number of people who do not read Hindi or English newspaper = 5,000 – 3,125 = 1,875.
Number of people reading only English newspaper = n (only A)
= n(A) – n(A ∩ B) = 2,250 – 875 = 1,375.
6 A college awarded 38 medals in football, 15 in basketball and 20 in cricket. If these medals
went to a total of 58 men and only three men got medals in all the three sports. How many 4
received medals in exactly two of the three sports ?
ANS: A : Football, B : Basketball, C : Cricket
a, b, c represent men getting medals in exactly two sports.
n(A ∪ B ∪ C) = n(A) + n(B) + n(C) – n(A ∩ B) – n(A ∩ C) – n(C ∩ A) + n(A ∩ B ∩ C)
⇒ 58 = 38 + 15 + 20 – {n(A ∩ B) + n(B ∩ C) + n(C ∩ A)} + 3
⇒ n(A ∩ B) + n(B ∩ C) + n(C ∩ A) = 76 – 58 = 18
⇒ (a + 3) + (b + 3) + (c + 3) = 18
⇒a+b+c=9
Hence 9 men received medals in exactly two of the three sports.
7 If A = {1, 2, 5}, B = {1, 2, 3, 4}, C = {5, 6, 2}, then verify that :
(i) A × (B ∩ C) = (A × B) ∩ (A × C) 4
(ii) (A – B) × C = (A × C) – (B × C).
ANS: Given, A = {1, 2, 5}, B = {1, 2, 3, 4}, C = {5, 6, 2}
(i) LHS = B ∩ C = {2}
A × (B ∩ C) = {1, 2, 5} × {2} = {(1, 2), (2, 2), (5, 2)} ...(i)
RHS = A × B = {1, 2, 5} × {1, 2, 3, 4} = {(1, 1), (1, 2) (1, 3), (1, 4), (2, 1), (2, 2), (2, 3), (2, 4),
(5, 1), (5, 2), (5, 3), (5, 4)}
A × C= {1, 2, 5} × {5, 6, 2} = {(1, 5), (1, 6), (1, 2), (2, 5), (2, 6), (2, 2), (5, 5), (5, 6), (5, 2)}
(A × B) ∩ (A × C) = {(1, 2), (2, 2), (5, 2)} ...(ii)
Hence, LHS = RHS [From (i), (ii)]
(ii) LHS = A – B = {5}
(A – B) × C = {5} × {5, 6, 2} ...(i)
= {(5, 5), (5, 6), {5, 2}
RHS = A × C = {1, 2, 5} × (5, 6, 2) = {(1, 5), (1, 6) (1, 2), (2, 5), (2, 6), (2, 2), (5, 5), (5, 6),
(5, 2)}
B × C= {1, 2, 3, 4} × {5, 6, 2} = {(1, 5), (1, 6), (1, 2), (2, 5), (2, 6), (2, 2), (3, 5), (3, 6), (3, 2),
(4, 5), (4, 6), (4, 2)}
(A × C) – (B × C) = {(5, 5), (5, 6), (5, 2)} ...(ii)
∴ LHS = RHS [From (i), (ii)]
8 In an examination, 80% students passed in Mathematics, 72% passed in Science and 13%
failed in both the subjects, if 312 students passed in both the subjects. Find the total 4
number of students who appeared in the examination.
ANS: Let total students = 100 Let n(U) = 100
Then number of students passing in Mathematics = 80, n(M) = 80
Number of students passing in Science = 72, n(S) = 72
Number of students passing in at least one of the Subjects = 87, n(M ∪ S) = 87
∴ n(M ∪ S) = n(M) + n(S) – n(M ∩ S)
⇒ 87 = 80 + 72 – n(M ∩ S)
⇒ n(M ∪ S) = 65
So 65% passed in both the subjects.
Let total number of students = x
⇒ 65% of x = 312

⇒x= × 312 = 480.


Total number of students are 480.
9 Let A, B and C be three sets such that A ∪ B = A ∪ C and A ∩ B = A ∩ C. Show that B = C. 4
ANS: We have A ∪ B = A ∪ C
⇒ (A ∪ B) ∩ C = (A ∪ C) ∩ C
⇒ (A ∩ C) ∪ (B ∩ C) = C
⇒ (A ∩ B) ∪ (B ∩ C) = C …(i)
[As A ∩ C = A ∩ B]
Again A ∪ B = A ∪ C
⇒ (A ∪ B) ∩ B = (A ∪ C) ∩ B
⇒ B = (A ∩ B) ∪ (B ∩ C) …(ii)
From (i) and (ii), we get B = C
10 If P(A) = P(B). Show that A = B. 4
ANS: Let x ∈ A, then there exists, a subset say X of set A such that x ∈ X.
Now X ⊆ A ⇒ X ∈ P(A) ⇒ X ∈ P(B) [as P(A) = P(B)]
⇒X⊆B⇒x∈B
⇒x∈A⇒x∈B⇒A⊆B …(i)
Now let y ∈ B, then there exists, a subset say Y of set B, such that y ∈ B.
Y ⊆ B ⇒ Y ∈ P(B) ⇒ Y ∈ P(A)
⇒Y⊆A⇒y∈A
∴ y∈B⇒y∈A⇒B⊆A …(ii)
⇒A=B [From (i) and (ii)]
11 In a school there are 20 teachers who teach mathematics or physics. Of these 12 teach
4
mathematics and 4 teach both physics and mathematics. How many teach physics ?
ANS: Let, M : Teachers teaching mathematics and P : Teachers teaching physics
Given, n(M ∪ P) = 20, n(M) = 12,
n(M ∩ P) = 4, n(P) = ?
We have,
n(M ∪ P) = n(M) + n(P) – n(M ∩ P)
⇒ 20 = 12 + n(P) – 4 ⇒ n(P) = 12
⇒ 12 teachers teach physics.
12 Let U ={1, 2, 3, 4, 5, 6, 8}, A = {2, 3, 4}, B = {3, 4, 5}. Show that (A ∪ B)′ = A′ ∩ B′ and (A ∩
4
B)′ = A′ ∪ B′
ANS: Given U = {1, 2, 3, 4, 5, 6, 8}, A = {2, 3, 4}, B = {3, 4, 5}
A ∪ B = {2, 3, 4} ∪ {3, 4, 5} = {2, 3, 4, 5}
∴ (A ∪ B)′ = {2, 3, 4, 5}′ = {1, 6, 8} ... (i)
A′ = {2, 3, 4}′ = {1, 5, 6, 8}
B′ = {3, 4, 5} = {1, 2, 6, 8}
∴ A′ ∩ B′ = {1, 5, 6, 8} ∩ {1, 2, 6, 8} = {1, 6, 8} ... (ii)
From (i) and (ii), we get
(A ∪ B)′ = A′ ∪ B′.
Now, A ∩ B = {2, 3, 4} ∩ {3, 4, 5} = {3, 4}
(A ∩ B)′ = {1, 2, 5, 6, 8} ... (iii)
A′ ∪ B′ = {1, 5, 6, 8} ∪ {1, 2, 6, 8} = {1, 2, 5, 6, 8} ... (iv)
From (iii) and (iv), we get
(A ∩ B)′ = A′ ∪ B′.
13 In a survey of 100 persons it was found that 28 read magazine A, 30 read magazine B, 42
read magazine C, 8 read magazines A and B, 10 read magazines A and C, 5 read
4
magazines B and C and 3 read all the three magazines. Find, how many persons read
none of the three magazines and also find, how many persons read magazine C only
ANS:

Given,
a + d + e + g = 28 ... (i)
c + d + f + g = 30 ... (ii)
b + e + f + g = 42 ... (iii)
d+g=8 ... (iv)
e + g = 10 ... (v)
f+g=5 (vi)
g=3 (vii)
From (i) to (vii), we get
g = 3, f = 2, e = 7, d = 5
b = 30, c = 20, a = 13
∴ Persons reading only magazine C = 30.
Persons reading none of the magazines
= 100 – [13 + 30 + 20 + 5 + 7 + 2 + 3] = 100 – 80 = 20
14 Let U = {x ∈ N : x ≤ 8}, A = {x ∈ N : 5 < x2 < 50} and B = {x ∈ N : x is prime number less
4
than 10}. Draw a Venn diagram to show the relationship between the given sets. Hence list
the elements of the following sets (i) A′ (ii) B′ (iii) A – B (iv) A ∩ B′
ANS: U = {1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8}
A = {3, 4, 5, 6, 7} ; B = {2, 3, 5, 7}

(i) A′ = {1, 2, 8} (ii) B′ = {1, 4, 6, 8}


(iii) A – B = {4, 6} (iv) A ∩ B′ = {4, 6}
15 A survey shows that 63% of the Americans like cheese whereas 76% like apples. If x% of
4
the Americans like both cheese and apples, find the value of x.
ANS: n (A) = 63, n (B) = 76
n (A ∪ B) = n (A) + n (B) – n (A ∩ B)
⇒ n (A ∪ B) + n (A ∩ B) = 63 + 76 = 139
n (A ∩ B) = 139 – n (A ∪ B)
Now since n (A ∪ B) ≤ 100
∴ n (A ∩ B) ≥ 139 – 100
n (A ∩ B) ≥ 39 ...(i)
Now (A ∩ B) ⊆ A and (A ∩ B) ⊆ B
⇒ n (A ∩ B) ≤ 63 and n (A ∩ B) ≤ 76
⇒ n (A ∩ B) ≤ 63 ...(ii)
From (i) and (ii), 39 ≤ n (A ∩ B) ≤ 63.
∴ 39 ≤ x ≤ 63
16 In a locality of 500 people, people speak Bengali or Urdu or both. 270 speak Bengali only
and 75 speak both Bengali and Urdu. How many of them speak Urdu ? Also find how many 4
speak Urdu only ?
ANS: x → Urdu ; y → Urdu only

500 = 270 + x
⇒ x = 230
x = 75 + y
⇒ y = 230 – 75 = 155
People speaking Urdu = 230.
People speaking Urdu only = 155.
17 In a group, students know at least one of the languages Hindi or English. 150 students
know Hindi and 60 know English and 10 know both Hindi and English. If there are 20
4
students who know neither of the two languages, how many students are there in the
group ?
ANS: H – Hindi; E – English.

x = 150 + 60 – 10 = 200
20 know neither of the two
∴ Total students = 200 + 20 = 220.
18 A survey was conducted of the TV programmes watched by 120 students of a school
hostel. It was revealed that 70 students watched „Discovery Channel‟ and 56 students
4
watched “Sports Channel” whereas 24 watched both the programmes. Find the number of
students who did not watch TV on that day.
ANS: DC : Discovery channel
SC : Sports channel
x = 70 + 56 – 24 = 102
Number of students who did not watch TV = 120 – 102 = 18.
19 In the given Venn diagram, if n (U) = 100, n (A) = 60, n (B) = 48, n (A ∩ B) = 22 and n (A ∩
C) = 30.
(i) Mark the number of elements in each region.
(ii) Find the value of n (A ∪ B)
(iii) n (B′ ∩ C′)

ANS:

(i)
(ii) n (A ∪ B) = 30 + 8 + 22 + 26 = 86
(iii) n (B ∪ C) = 48 + 30 = 78
⇒ n (B′ ∩ C′) = n {(B ∪ C)′} = 100 – 78 = 22
20 The report of one survey of 100 students studying languages Hindi, Bengali and Tamil are
as follows :
All the three languages 5 students, Hindi and Bengali 10 students, Bengali and Tamil 8 4
students, Tamil and Hindi 20 students, Bengali 30 students, Hindi 23 students, Tamil 50
students. The surveyor who prepared the report was shown the door. Why ?
ANS: g = 5; f + g = 10; g + e = 8
d + g = 20; c + f + g + e = 30;
a + f + d + g = 23
b + d + g + e = 50

From the information, we get


f = 5, e = 3, d = 15, c = 17, a = – 2
As a = –2 is not valid, so report is faulty, so he was shown the door.
21 In a group of 65 people, 40 like cricket, 10 like both cricket and tennis. How many like
4
tennis only and not cricket ? How many like tennis ?
ANS: 65 = 40 + n(T) – 10 ⇒ n(T) = 35
n(T – C) = 35 – 10 = 25

''Why do children dread mathematics? Because of the wrong


approach. Because it is looked at as a subject.'' - Shakuntala Devi
PREPARED BY
A.IRUDAYASELVAM, PGT
MATHEMATICS

You might also like