0% found this document useful (0 votes)
54 views2 pages

Word Problem With Multiple Decimal Operations Problem Type2 Worksheet20 2

Uploaded by

mamalay0407
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
0% found this document useful (0 votes)
54 views2 pages

Word Problem With Multiple Decimal Operations Problem Type2 Worksheet20 2

Uploaded by

mamalay0407
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
You are on page 1/ 2

Word problem with multiple decimal operations: Problem type 2:

Worksheet 20.2

Name ……………………………… Date ……………………………… Score …………………………………

1. Ms. Martina charges her students $26 per hour plus a recital fees of $30.
Each lesson is an hour. How many lessons did the student take if she
pays $186?

2. Jack bought 9.6 kg of sugar. He poured the sugar equally into 5 bottles.
There was 0.45 kg of sugar left over. What was the weight of sugar in 1
bottle?

3. A papaya is 0.6 Kg heavier than 1/4th the weight of a water melon. If the
watermelon has a weight of 4.8 kg, what is the weight of the papaya?

4. A carton containing 12 tins of powdered milk weighs 7.5 kg including its


own weight of 0.3 kg. What is the weight of each tin of powdered milk?

5. Mike bought 5 CDs that were each the same price including tax. He paid a
total of $62.75. Each CD had a tax of $0.40. What was the price of each
CD before tax?

6. If the division of p by 13.6 gives a quotient of 10.2 and remainder 8, find


p.

7. Arnold pays for his new car in 36 monthly payments. If his car costs
$20,097.64, and he makes a down payment of $1000, how much will
Arnold pay each month?

8. A store owner has 61.8 lbs. of candy. If he puts the candy into 9 jars
equally and has leftover 4.2 lbs. of candy, how much candy will each jar
contain?

9. Sheena paid $40 to buy 9 hot dogs and got back change of $6.52. How
much did each hot dog cost?

10. Katy split a rope that was 80 inches into 6 equal parts and a leftover 4.4-
inch piece. What is the length of each part?
Solutions: Worksheet 20.2

1. 6 lessons

2. 1.83 Kg

3. 1.8 Kg

4. 0.6 Kg

5. $12.15

6. 146.72

7. $530.49

8. 6.4 lbs.

9. $3.72

10. 12.6 inches

You might also like