0% found this document useful (0 votes)
60 views10 pages

Unit Rate

44

Uploaded by

stevenli5959
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
0% found this document useful (0 votes)
60 views10 pages

Unit Rate

44

Uploaded by

stevenli5959
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
You are on page 1/ 10

Name: ________________________ Date ____________

Topic : Unit Rates- Worksheet 1

Determine the rate

1. A 9-kg bag of mangoes for $12 2. 725 miles in 8 hours

________ per kg ________ miles per hour

3. Type 1500 words in 30 minutes 4. 5000 jumps for 7 hours

________ words per minute ________ per hour

5. 500 calories for 5 servings of 6. 200 chairs in 40 rows


candy
________ in each row
________ calories per serving

7. 50 students in 4 buses 8. phone call costs $7 for 3 minutes

________ in each bus ________ $ per minute

9. 6,000 miles in 3 hours 10. A 10-kg bag of cherries for $8

________ miles per hour ________ per kg

Tons of Free Math Worksheets at: © www.mathworksheetsland.com


Name: ________________________ Date ____________

Topic : Unit Rates- Worksheet 1 ANSWERS

Determine the rate

1. A 9-kg bag of mangoes for $12 2. 725 miles in 8 hours

1.33 per kg 90.6 miles per hour

3. Type 1500 words in 30 minutes 4. 5000 jumps for 7 hours

50 words per minute 714.2 per hour

5. 500 calories for 5 servings of 6. 200 chairs in 40 rows


candy

100 calories per serving


5 in each row

7. 50 students in 4 buses 8. phone call costs $7 for 3 minutes

12.5 in each bus 2.3 $ per minute

9. 6,000 miles in 3 hours 10. A 10-kg bag of cherries for $8

2000 miles per hour 1.25 per kg

Tons of Free Math Worksheets at: © www.mathworksheetsland.com


Name: ________________________ Date ____________

Topic : Unit Rates- Worksheet 2

Determine the rate

1. A 10-kg bag of grapes for $15 2. 400 miles in 5 hours

________ per kg ________ miles per hour

3. Type 500 words in 20 minutes 4. 1000 jumps for 3 hours

________ words per minute ________ per hour

5. 600 calories for 8 servings of 6. 600 chairs in 10 rows


cakes
________ in each row
________ calories per serving

7. 6 students in 2 cars 8. phone call costs $10 for 5 minutes

________ in each car ________ $ per minute

9. 3,000 miles in 5 hours 10. A 15-kg bag of strawberry for $8

________ miles per hour ________ per kg

Tons of Free Math Worksheets at: © www.mathworksheetsland.com


Name: ________________________ Date ____________

Topic : Unit Rates- Worksheet 2 ANSWERS

Determine the rate

1. A 10-kg bag of grapes for $15 2. 400 miles in 5 hours

1.5 per kg 80 miles per hour

3. Type 500 words in 20 minutes 4. 1000 jumps for 3 hours

25 words per minute 333.33 per hour

5. 600 calories for 8 servings of 6. 600 chairs in 10 rows


cakes
60 in each row
75 calories per serving

7. 6 students in 2 cars 8. phone call costs $10 for 5 minutes

3 in each car 2 $ per minute

9. 3,000 miles in 5 hours 10. A 15-kg bag of strawberry for $8

600 miles per hour 1.875 per kg

Tons of Free Math Worksheets at: © www.mathworksheetsland.com


Name: ________________________ Date ____________

Topic : Unit Rates- Worksheet 3

Determine the rate

1. A 12-kg bag of pineapple for $14 2. 600 miles in 7 hours

________ per kg ________ miles per hour

3. Type 800 words in 25 minutes 4. 700 jumps for 2 hours

________ words per minute ________ per hour

5. 800 calories for 7 servings of 6. 500 chairs in 11 rows


pastries
________ in each row
________ calories per serving

7. 100 students in 2 ships 8. Phone call costs $15 for 5 minutes

________ in each ship ________ $ per minute

9. 5,000 miles in 8 hours 10. A 10-kg bag of oranges for $20

________ miles per hour ________ per kg

Tons of Free Math Worksheets at: © www.mathworksheetsland.com


Name: ________________________ Date ____________

Topic : Unit Rates- Worksheet 3 ANSWERS

Determine the rate

1. A 12-kg bag of pineapple for $14 2. 600 miles in 7 hours

1.16 per kg 85.714 miles per hour

3. Type 800 words in 25 minutes 4. 700 jumps for 2 hours

32 words per minute 350 per hour

5. 800 calories for 7 servings of 6. 500 chairs in 11 rows


pastries
45.45 in each row
114.23 calories per serving

7. 100 students in 2 ships 8. Phone call costs $15 for 5 minutes

50 in each ship 3 $ per minute

9. 5,000 miles in 8 hours 10. A 10-kg bag of oranges for $20

625 miles per hour 2 per kg

Tons of Free Math Worksheets at: © www.mathworksheetsland.com


Name: ________________________ Date ____________

Topic : Unit Rates- Worksheet 4

Determine the rate

1. A 20-kg bag of banana for $10 2. 900 miles in 9 hours

________ per kg ________ miles per hour

3. Type 900 words in 15 minutes 4. 800 jumps for 4 hours

________ words per minute ________ per hour

5.. 700 calories for 10 servings of 6. 1000 chairs in 10 rows


ice-cream
________ in each row
________ calories per serving

7. 200 students in 4 buses 8. phone call costs $16 for 2 minutes

________ in each bus ________ $ per minute

9. 7,000 miles in 10 hours 10. A 14-kg bag of pear for $17

________ miles per hour ________ per kg

Tons of Free Math Worksheets at: © www.mathworksheetsland.com


Name: ________________________ Date ____________

Topic : Unit Rates- Worksheet 4 ANSWERS

Determine the rate

1. A 20-kg bag of banana for $10 2. 900 miles in 9 hours

2 per kg 100 miles per hour

3. Type 900 words in 15 minutes 4. 800 jumps for 4 hours

60 words per minute 200 per hour

5. 700 calories for 10 servings of 6. 1000 chairs in 10 rows


ice-cream
100 in each row
70 calories per serving

7. 200 students in 4 buses 8. phone call costs $16 for 2 minutes

50 in each bus 8 $ per minute

9. 7,000 miles in 10 hours 10. A 14-kg bag of pear for $17

700 miles per hour 1.21 per kg

Tons of Free Math Worksheets at: © www.mathworksheetsland.com


Name: ________________________ Date ____________

Topic : Unit Rates- Worksheet 5

Determine the rate

1. A 16-kg bag of water melon for 2. 800 miles in 5 hours


$8
________ miles per hour
________ per kg

3. Type 700 words in 10 minutes 4. 500 jumps for 2 hours

________ words per minute ________ per hour

5. 1000 calories for 12 servings of 6. 800 chairs in 8 rows


pizza
________ in each row
________ calories per serving

7. 400 students in 8 buses 8. Phone call costs $18 for 3 minutes

________ in each bus ________ $ per minute

9. 9,000 miles in 9 hours 10. A 10-kg bag of papaya for $15

________ miles per hour ________ per kg

Tons of Free Math Worksheets at: © www.mathworksheetsland.com


Name: ________________________ Date ____________

Topic : Unit Rates- Worksheet 5 ANSWERS

Determine the rate

1. A 16-kg bag of water melon for 2. 800 miles in 5 hours


$8
160 miles per hour
2 per kg

3. Type 700 words in 10 minutes 4. 500 jumps for 2 hours

70 words per minute 250 per hour

5. 1000 calories for 12 servings of 6. 800 chairs in 8 rows


pizza
100 in each row
83.33 calories per serving

7. 400 students in 8 buses 8. Phone call costs $18 for 3 minutes

50 in each bus 6 $ per minute

9. 9,000 miles in 9 hours 10. A 10-kg bag of papaya for $15

1000 miles per hour 1.5 per kg

Tons of Free Math Worksheets at: © www.mathworksheetsland.com

You might also like