0% found this document useful (0 votes)
22 views

Lecture 17-1

Uploaded by

shreyaraut2512
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
0% found this document useful (0 votes)
22 views

Lecture 17-1

Uploaded by

shreyaraut2512
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
You are on page 1/ 15

prime prime

011 121 p
160

13
21,3154,11,13 2,35
12,3 5170,11

of D 220
333 57
Unit digit
2 270 991
1000 631000 6731000
3 5
8373
390 460
4

number
431 prime

0
17
12,31
5 7 41,13 19
Y.FI
YaitiantIfminenandproceedttt
A 2
38
p BE
3
37 31 8 Ip 1 2
624
4
9
37 In 24 21
3819
67 71 I 1 2 2
431
6,8

5 9 9 5736
D 83
1 I
791121

5,31 7,50
negative Reminder

A 351 3543
2
54
1
5512808
2
8
5130

ED EE f
571
51

8 55 470

at b 2 at sa bt b

D
Cuff abitga
ItEtta o
tot I
looted
ex 25,552147 EYE O

e
3,1 9,1

35 471
31,41
2
4137120
1 so
11
35
a
s
Ly aka
Iftery
a

cozy
odd Fl

f
i
kpaX43la.I
0
93463 394 3
cat b 3
Ex
1731

X7

Is
YI it
430
7 50

4 A MII
CAFE
ke
ERIE y
To

o54 oEs4 2

EI.o

LCM 10,25
D ACF 10125

LCM 50
HCE

RHS Lemctors
L HS
10 25
50 5
250
250
nixy
i Ittefennaxummin
for
Applicable two numbers

any
af
all I

Ya
an Yan
at
a a's
Ip fat at
4373 43 43
6473
53

1234,44 1
4
1098
10928 3
2
109,25
O
109
109,010 1
P-1 (BS)
Quantitative Aptitude 05
Numbers : HCF & LCM, Remainders
Number of Questions : 50 CEX–5305/P1BS/19

HCF & LCM 9. The LCM of two numbers is 500 and their HCF
is 50. If one of the numbers is 100, the other
1. The LCM of two numbers is 240 and HCF number is
is 12. If one of the numbers is 48, find the (a) 250 (b) 400 (c) 500 (d) None
other number.
(a) 60 (b) 80 (c) 120 (d) 24 10. The HCF and LCM of two numbers are 25
and 500 respectively. If the first number is
2. Find the HCF of 513, 1134 and 1215.
divided by 2, the quotient is 50. The second
(a) 81 (b) 9 (c) 3 (d) 27
number is
3. The greatest number that exactly divides (a) 50 (b) 100 (c) 125 (d) 250
2436, 1001 and 105 is
(a) 7 (b) 21 11. An orchard has 48 apple trees, 60 mango
(c) 1 (d) None of these trees and 96 banana trees. These have to be
arranged in rows such that each row has the
4. The HCF of two number is 8. Which one of same number of trees of the same type. Find
the following can never be their LCM? the minimum possible number of such rows
(a) 24 (b) 60 (c) 48 (d) 56 that can be formed.
(a) 13 (b) 14 (c) 16 (d) 17
5. The product of the two 2-digit numbers and
their HCF is 1536 and 16 respectively. Which 12. If product of two numbers is 2160 and their
of the following cannot be one of the numbers? HCF is 6, then what will be the ratio of HCF
(a) 16 (b) 48 (c) 32 (d) 102 to LCM?
(a) 21 : 60 (b) 60 : 21
9 12 18 21 (c) 1 : 60 (d) 60 : 1
6. The HCF of , , and is
10 25 35 40
3 252 3 63 13. If the LCM and HCF of two positive even
(a) (b) (c) (d) numbers is 84 and 2 respectively, then the
5 5 1400 700
minimum sum of two numbers will be
7. The LCM of 96, 144 and N is 576. If their HCF (a) 30 (b) 26 (c) 14 (d) 34
is 48, then which of the following can be one
of the value of N? 14. If P = 23 × 310 × 5; Q = 25 × 3 × 7, then what
(a) 168 (b) 192 (c) 144 (d) 244 will be the HCF of P and Q?
(a) 2 × 3 × 5 × 7 (b) 23 × 3
8. Find the difference between the LCM and HCF 2
(c) 2 × 3 7
(d) 25 × 310 × 5 × 7
3 4 5
of , and .
13 39 182 15. The HCF and LCM of two 2-digit numbers
2620 2619 are 16 and 480 respectively. The numbers are
(a) (b) (a) 40, 48 (b) 70, 72
546 546
1309 (c) 64, 80 (d) 80, 96
(c) (d) None of these
273

QA / Exercise - 5 Page 1
16. The LCM of two numbers is 4 times their HCF. 25. What least number must be subtracted from
The sum of LCM and HCF is 125. If one of the 1936 so that the resulting number when
numbers is 100, then the other number is divided by 9, 10 and 15 will leave in each
(a) 5 (b) 25 (c) 100 (d) 125 case the same remainder 7?
(a) 37 (b) 36 (c) 39 (d) 30
17. The HCF and LCM of two numbers are
13 and 455 respectively. If one of the numbers
26. 4 bells ring at intervals of 30 minutes, 1 hour
lies between 75 and 125 then, that number is
(a) 78 (b) 91 (c) 104 (d) 117 1
1 hour and 1 hour 45 minutes respectively.
2
18. The HCF and LCM of two numbers are 44
and 264 respectively. If the first number is All the bells ring simultaneously at 12 noon.
divided by 2, the quotient is 44. The other They will again ring simultaneously at
number is (a) 12 mid night (b) 3 a. m.
(a) 147 (b) 528 (c) 132 (d) 264 (c) 6 a. m. (d) 9 a. m.

19. The least number which when divided by 27. Let N be the greatest number that will divide
4, 6, 8, 12 and 16 leaves a remainder of 2 in 1305, 4665 and 6905 leaving the same
each case is remainder in each case. Then sum of the
(a) 46 (b) 48 (c) 50 (d) 56 digits in N is
(a) 4 (b) 5 (c) 6 (d) 8
20. Find the greatest number of five digits which
when divided by 3, 5, 8, 12 has 2 as remainder 28. A milkman has 75 litres milk in one can and
(a) 99999 (b) 99958 45 litres in an other, The maximum capacity
(c) 99960 (d) 99962 of container which can measure milk of either
container exact number of times is
21. A, B and C start running at the same time (a) 1 litre (b) 5 litres
and at the same point in the same direction (c) 15 litres (d) 25 litres
in a circular stadium. A completes a round in
252 seconds, B in 308 seconds and C in 198 29. Three numbers are in the ratio 2 : 3: 4 and
seconds. After what time will they meet again their HCF is 12. The LCM of the numbers is
at the starting point? (a) 144 (b) 192 (c) 96 (d) 72
(a) 26 minutes 18 seconds
(b) 42 minutes 36 seconds 30. The sum of the HCF and LCM of two numbers
(c) 45 minutes is 680 and the LCM is 84 times the HCF.
(d) 46 minutes 12 seconds If one of the numbers is 56, the other is
22. The least perfect square, which is divisible (a) 84 (b) 12 (c) 8 (d) 96
by each of 21, 36 and 66 is
(a) 214344 (b) 214434 Remainders
(c) 213444 (d) 231444
31. The remainder when 52563744 is divided
23. The least number which divided by 4, 6, 8 by 24 is
and 9 leave zero remainder in each case and (a) 1 (b) 0 (c) 2 (d) 3
when divided by 13 leaves a remainder of 7 is
(a) 144 (b) 72 (c) 36 (d) 85 32. In a division problem, the divisor is 10 times
24. What is the smallest number which leaves the quotient and 5 times the remainder. If the
remainder 3 when divided by any of the remainder is 46, the dividend is
numbers 5, 6 or 8 but leaves no remainder (a) 5326 (b) 5236 (c) 5336 (d) 5246
when it is divided by 9?
(a) 123 (b) 603 (c) 723 (d) 243

Page 2 QA / Exercise - 5
33. Find the smallest value of N(N>1) such that 43. What is the remainder when 650 is divided by
when N is divided by 6 or 7, it leaves the 215?
remainder 1 in each case. (a) 1 (b) 36 (c) 5 (d) 214
(a) 85 (b) 87 (c) 43 (d) 13
44. What is the smallest number which when
34. What is the remainder when 98765432123 is divided by 35, 45, 55 gives a remainder of
divided by 9? 18, 28, 38 respectively?
(a) 1 (b) 2 (c) 5 (d) 4 (a) 2468 (b) 3265 (c) 3448 (d) 3482

35. What will be the remainder when 35 + 56 is 45. When a number is divided by 56, the
divided by 4? remainder obtained is 29. What will be the
(a) 1 (b) 2 (c) 3 (d) 0 remainder when the number is divided by 8?
(a) 4 (b) 5 (c) 3 (d) 7
36. What is the smallest three-digit number which
when divided by 6 leaves a remainder of 5 46. A number when divided successively by 4 and
and when divided by 5 leaves a 5 leaves remainders 1 and 4 respectively.
remainder of 3? When it is successively divided by 5 and 4
(a) 147 (b) 117 (c) 183 (d) 113 the respective remainders will be
(a) 4, 1 (b) 3, 2 (c) 2, 3 (d) 1, 2
37. The remainder when 2 31 is divided by
5 is 47. (719 + 2) is divided by 6, the remainder is
(a) 3 (b) 4 (c) 2 (d) 1 (a) 5 (b) 3 (c) 2 (d) 1

38. When n is divided by 4, the remainder is 3. 48. A number divided by 13 leaves a remainder 1
What is the remainder when 2n + 1 is divided and if the quotient, thus obtained, is divided
by 4? by 5, we get a remainder of 3. What will be
(a) 1 (b) 2 (c) 3 (d) 4 the remainder if the number is divided by 65?
(a) 28 (b) 16 (c) 18 (d) 40
39. What is the remainder when 983 × 653 is
divided by 5? 49. If 17200 is divided by 18, the remainder is
(a) 1 (b) 3 (c) 2 (d) 4 (a) 17 (b) 16 (c) 1 (d) 2

40. A number when divided by 6 leaves the 50. Two numbers 11284 and 7655, when divided
remainder 3. When the square of the same by a certain number of three digits, leaves
number is divided by 6, the remainder is the same remainder. The sum of digits of such
(a) 0 (b) 1 (c) 2 (d) 3 a three-digit number is
(a) 8 (b) 9 (c) 10 (d) 11
41. When 353 is divided by 8, the remainder is a,
and when divided by 13, the remainder is b.
What is the value of a – b?
(a) 1 (b) – 1 (c) 2 (d) 0

42. On dividing 145227 by a certain number, the


quotient is 628 and the remainder is 159. Find
the divisor.
(a) 229 (b) 212 (c) 231 (d) 290

QA / Exercise - 5 Page 3
CEX–5305/P1BS/19 Quantitative Aptitude – 5 P-1(BS)
Numbers: HCF & LCM, Remainders
Answers and Explanations

1 a 2 d 3 a 4 b 5 d 6 c 7 b 8 d 9 a 10 c
11 d 12 c 13 b 14 b 15 d 16 b 17 b 18 c 19 c 20 d
21 d 22 c 23 b 24 d 25 c 26 d 27 a 28 c 29 a 30 d
31 b 32 c 33 c 34 c 35 d 36 d 37 a 38 c 39 d 40 d
41 b 42 c 43 b 44 c 45 b 46 c 47 b 48 d 49 c 50 d

1. a HCF × LCM = Product of two numbers


60 1 2520 – 1 2519
⇒ 12 × 240 = 48 × Second number Difference = – = = .
13 546 546 546
12 × 240
⇒ Second number = = 60.
48 9. a LCM × HCF = N1 × N2 and N1 = 100,
2. d 513 = 33 × 19; 1134 = 2 × 34 × 7 and 1215 = 35 × 5 500 × 50
HCF of (513, 1123, 1215) = 33 = 27. ∴N2 = = 250.
100

3. a 2436 = 22 × 3 × 7 × 29; 1001 = 7 × 11 × 13 and 105


=3×5×7 10. c First number = 2 × 50 = 100
Greatest number = HCF of (2436, 1001, 105) = 7. 2nd number × 100 = 25 × 500
(Since product of two numbers = HCF × LCM)
4. b Since 8 is not the divisor of 60. Therefore, 60 cannot ⇒ 2nd number = 125.
be LCM of two numbers.
11. d Total number of trees are 48 + 60 + 96 = 204.
5. d Product of two numbers = HCF × LCM
Given that each row has the same number of trees
16 × LCM = 1536 ⇒ LCM = 96
and all trees in a row are of the same type. Since we
Now, let the numbers be 16x and 16y. need to minimise the number of rows, we need to
16x × 16y = 96 × 16
maximise the number of trees in each row.
⇒ xy = 6
Number of trees in each row = HCF of 48, 60 and 96
The pairs satisfying the given condition and prime to
= 12
each other are (1, 6) and (2, 3).
Thus, the numbers are (16, 96) and (32, 48). 204
Therefore, 102 cannot be one of them. ∴ Minimum number of rows = = 17.
12

9 12 18 21
6. c HCF of ( , , and )
10 25 35 40 2160
12. c LCM = = 360
HCF of (9, 12, 18, and 21) 3 6
= = .
LCM of (10, 25, 35 and 40) 1400 Required ratio = 6 : 360 = 1 : 60.

7. b From options, only 192 and 144 are divisible by 48. 13. b Let the numbers be 2a and 2b, where a and b are
LCM of (96, 144 and 192) = 576 co-prime natural numbers.
Hence, 192 can be value of N.
Then, 2a × 2b = 2 × 84 ⇒ a × b = 42.
Possible pairs of a and b are (42, 1), (14, 3), (7, 6),
 3 4 5  [LCM (3, 4, 5)] 60 (21, 2).
8. d LCM  , ,  = =
 13 39 182  [HCF (13, 39, 182)] 13 Minimum sum of numbers = 2(a + b) = 2(7 + 6) = 26.

 3 4 5  [HCF (3, 4, 5)] 1


HCF  , ,  = =
 13 39 182  [LCM (13, 39, 182)] 546

QA / Exercise - 5 Page 1
14. b HCF = 23.3. 2 3, 5, 8, 12
2 3, 5, 4, 6
15. d H.C.F. of the two 2-digit numbers = 16
Hence, the numbers can be expressed as 16x and 3 3, 5, 2, 3
16y, where x and y are prime to each other. Now, 1, 5, 2, 1
First number × second number ∴ LCM = 2 × 2 × 3 × 5 × 2 = 120
= H.C.F. × L.C.M. After dividing 99999 by 120, we get 39 as remainder
⇒ 16x × 16y = 16 × 480 99999 - 39 = 99960
16 × 480 = (833 × 120)
⇒ xy = = 30 99960 is the greatest five digit number divisible by
16 × 16
the given divisors.
The possible pairs of x and y, satisfying the condition In order to get 2 as remainder in each case we will
xy = 30 are : (3, 10), (5, 6), (1, 30), (2, 15) Since the simply add 2 to 99960.
numbers are of 2-digits each. ∴ Greatest number = 99960 + 2 = 99962.
Hence, admissible pair is (5, 6)
∴ Numbers are 16 × 5 = 80 and 16 × 6 = 96. 21. d Required time = LCM of 252, 308 and 198 seconds
2 252, 308, 198
16. b Let LCM be L and HCF be H. Then, 2 126, 154, 99
L = 4H
7 63, 77, 99
∴ H + 4H = 125
⇒ 5H = 125 9 9, 11, 99
11 1, 11, 11
125
⇒ H= = 25 1, 1, 1
5
∴ LCM = 2 x 2 x 7 x 9 x 11
= 2772 seconds
∴ L= 4 × 25 = 100
= 46 minutes 12 seconds.
∴ Second number 22. c LCM of 21, 36 and 66
L×H 100 × 25 ∴ LCM = 3 x 2 x 7 x 6 x 11
= = = 25 . = 3 x 3 x 2 x 2 x 7 x 11
First number 100
∴ Required number
= 32 x 22 x 72 x 112 = 213444.
17. b HCF = 13
Let the numbers be 13x and 13y. Where x and y are 23. b LCM of 4. 6. 8. 9
co-prime.
∴ LCM = 13 xy 2 4, 6, 8, 9
⇒13 xy = 455 2 2, 3, 4, 9
3 1, 3, 2, 9
⇒ xy = 455 = 35 = 5 × 7 1,1, 2, 3
13
∴ Numbers are 13 × 5 = 65 and 13 × 7 = 91. ∴ LCM = 2 × 2 × 3 × 2 × 3 = 72
∴ Required number = 72, because it is exactly divisible
18. c First number = 2 × 44 = 88 by 4, 6, 8 and 9 and it leaves remainder 7 when divided
∴ First number × Second number by 13.
= H.C.F. × L.C.M.
⇒ 88 × Second numebr 24. d LCM of 5, 6 and 8
= 44 × 264 5=5
⇒ Second number 6=3×2
44 × 264 8 = 23
= = 132 . = 23 × 3 × 5 = 8 × 15 = 120
88
Required number = 120k + 3
when k = 2, 120k + 3 = 120 × 2 + 3 = 243
19. c LC.M. of 4, 6, 8, 12 and 16 = 48
It is completely.divisible by 9.
∴ Required number = 48 + 2 = 50
25. c LCM of 9, 10 and 15 = 90
20. d The greatest number of five digits is 99999. ⇒ The multiple of 90 are also divisible by 9, 10 or 15.
LCM of 3, 5, 8 and 12 ∴ 21 × 90 = 1890 will be divisible by them.
∴ Now, 1897 will be the number that will give
remainder 7.
Required number = 1936 – 1897 = 39.

Page 2 QA / Exercise - 5
1 33. c N = 6x + 1 and N = 7y + 1
26. d 1 hours = 90 minutes ⇒ 6x + 1 = 7y + 1
2
1 hour and 45 minutes = 105 minutes ⇒ 6x – 7y = 0
1 hour = 60 minutes By hit and trial x = 7 and y = 6.
∴ LCM of 30 minutes, 60 minutes, 90 minutes and 105 Therefore, N = 6 × 7 + 1 = 43.
minutes
34. c A number is divisible by 9 if the sum of its digits is
3 30, 60, 90, 105 divisible by 9.
5 10, 20, 30, 35 Sum of digits = 9 + 8 + 7 + 6 + 5 + 4 + 3 + 2 + 1 + 2 +
2 2, 4, 6 7 3 = 50
When we divide 50 by 9, then remainder = 5.
1, 2, 3, 7
LCM = 3 × 5 × 2 × 2 × 3 × 7 = 1260 minutes 35. d 35 when divided by 4 leaves a remainder of 3 whereas
1260 56 leaves a remainder of 1 when divided by 4.
1260 minutes = = 21 hours So, the sum of these two numbers will be divisible by
60
∴ The bell will again ring simultaneously after 21 hours. 4.
∴ Time will be
36. d Let N be the number. Then,
= 12 noon + 21 hours = 9 a.m.
N = 6x + 5 and N = 5y + 3
∴ 6x + 5 = 5y + 3
27. a The greatest number N = HCF of (1305 – x),
⇒ 5y – 6x = 2
(4665 – x) and (6905 – x), where x is the
By hit and trial for smallest three digit number.
remainder
x = 18 and y = 22
= HCF of (4665 – 1305), (6905 – 4665) and
Hence, N = 6 × 18 + 5 = 113.
(6905 – 1305)
= HCF of 3360, 2240 and 5600 = 1120 37. a Cyclicity of 2 is 4, then last digit of 231 is 2 × 2 × 2
∴ N = 1120 = 8.
Sum of digits = 1 + 1 + 2 + 0 = 4. When we divide 231 by 5, we get remainder = 3.

28. c Required maximum capacity of container 38. c When n is divided by 4, then remainder = 3
= HCF of 75 litres and 45 litres 2n + 1 n n 1 3+3+1
∴ = + + ⇒
Now, 75 = 5 × 5 × 3 4 4 4 4 4
45 = 5 × 3 × 3 ⇒ Remainder = 3.
∴ HCF =15 litres.
39. d 9 2 when divided by 5 leaves a remainder of 1.
29. a Let the numbers be 2x, 3x and 4x respectively. Therefore, 983 will leave a remainder of 4 when divided
∴ HCF = x = 12 by 5. 6 divided by 5 leaves a remainder of 1 therefore,
∴ Numbers are : 2 × 12 = 24 653 will also leave a remainder of 1 when divided by 5.
3 × 12 = 36, 4 × 12 = 48 Total remainder will be (4 × 1) = 4.
LCM of 24, 36, 48 = 2 × 2 × 2 × 3 × 3 × 2 = 144.
40. d Let N be the number.
30. d Let HCF be h and LCM be !. Then, N = 6x + 3
Then, ! = 84h and ! + h = 680 ∴ N2 = 36x2 + 9 + 36x
⇒ 84h + h = 680 ⇒ N2 = 6(6x2 + 1 + 6x) + 3
680 Hence, N2 is divided by 6, remainder = 3.
⇒ h= =8
85
41. b 353 = 44 × 8 + 1 ⇒ a = 1
∴ l = 680 − 8 = 672
and 353 = 27 × 13 + 2 ⇒ b = 2
672 × 8 ∴ a – b = 1 – 2 = – 1.
∴ Other number = = 96 .
56
Dividend − Remainder
31. b 52563744 = 2 × 3 × 4 × 2190156 42. c Divisor =
Quotient
It is divisible by 24. Hence, remainder = 0.
145227 − 159
32. c Divisor = 5 × 46 = 230 = = 231.
628
230
∴ Quotient = = 23
10
∴ Dividend = 23 × 230 + 46 = 5336.

QA / Exercise - 5 Page 3
43. b 650 = (63)16 × 62 = (216)16 × 36 = (215 + 1)16 × 36 48. d Let the least number be x.
When this is divided by 215 remainder will be
(1)16 × 36 = 36. 13 x Remainder
5 y 1
44. c As 35 – 18 = 45 – 28 = 55 – 38 = 17 1 3
Hence, required number = L.C.M (35, 45, 55) – 17
= 3448. y = 5 × 1 + 3 = 8
x = 13 × 8 + 1 = 105
45. b When the second divisor is factor of first divisor, the On dividing 105 by 65, remainder = 40.
second remainder is obtained by dividing the first
remainder by the second divisor. 49. c (17)200 = (18 – 1)200
Hence, on dividing 29 by 8, the remainder is 5. We know that

n(n − 1) n − 2 2
46. c The least number X in this case will be determined ∴ xn + nx n – 1 . a + x a
1× 2
as follows :
n(n − 1)(n − 2) n −3 3
4 X + x a + ... + an
1× 2 × 30
5 Y −1
1− 4 We see that all the terms on the RHS. except an
has x as one of its factor and hence are
Y = 5 × 1 + 4 = 9 divisible by x. So, (x + a)n is divisible by x or
X = 4 × Y + 1 = 4 × 9 + 1 = 37 not will be decided by an.
Now Let x = 18, a = – 1
and n = 200
5 37 ∴ (18 – 1)200 is divisible by 18 or not will depend
4 7−2 on (–1)200 as all other terms in its expansion will be
1− 3 divisible by 18 because each of them will have 18
as one of their factor.
Hence, the respective remainders are 2, 3. (–1)200 = 1 (" 200 is even)
1 is not divisible by 18 and is also less than 18.
47. b By the Binomial expansion we have ∴ 1 is the remainder.
(x + 1)n = xn + nC1 xn–1 + nC2 xn–2 + ... + nCn–1 x +
1 50. d If the remainder be x, then (11284 – x) – (7655 –
Here, each term except the last term contains x. x)
Obviously, each term except the last term is exactly = 3629 is divisible by that number.
divisible by x. 3629 = 19 × 191
Following the same logic, Hence, required number = 191
719 = (6 + 1)19 has each term except last term Sum of digits = 1 + 9 + 1 = 11.
divisible by 6.
Hence, 719 + 2 when divided by 6 leaves remainder.
= 1 + 2 = 3.

Page 4 QA / Exercise - 5

You might also like