Learner's Copy Math5Q2F
Learner's Copy Math5Q2F
Grade 5
WEEK
Place Value and the Value of a
1 Digit of a Given Decimal Number
Through Ten Thousandths
Lesson
I
The place value and the value of each digit in a given
decimal number depend on their places. After going through this
lesson, you are expected to give the place value and the value of a
digit of a given decimal number through ten thousandths.
Study the given table below. Observe how place value and
value of each digits differ with each other.
Hundredths
Thousandth
Thousandth
Hundreds
Decimal
Tenths
Point
Ones
Tens
Ten
Value
Place
Digits 0 ● 2 3 4 5
Value 0 ● ●2 ●03 ●004 ●0005
7
D
Here is another example on how you can give the value and the
place value of the given decimals.
Digits Place Values Values
2 Tens 20
1 Ones 1
9 Tenths 0.9
8 Hundredths 0 .08
7 Thousandths 0.007
6 Ten Thousandths 0.0006
The item 21.9876 can be read as “twenty-one and nine
thousand
eight hundred seventy-six ten thousandths”.
Learning Task 1: Give the value and the place value of the
underlined digits. Write your answers in your notebook.
Value Plac
e
Valu
e
1. Sixteen hundredths
8
E
Learning Task 2: Give the place value of the underlined digits. Write
your answers in your notebook.
1. 2.284 3. 3.1763 5. 0.0128 7. 9.
4.7659 0.8273
2. 2.6853 4. 19.0365 6. 0.827 8. 86. 047 10.
21.843
A
The actual value of a digit is called its value. Unlike the
place value of a digit, which depends upon its position in a
number, the value remains the same, regardless of its position.
9
Decimal Numbers through Ten Thousandths
Lesson
I
Decimals are just another way of writing fractions whose
denominators are powers of ten. The proper way to read them is
the same as reading the corresponding fractions it represent.
After going through this lesson, you are expected to read and
write decimal numbers through ten thousandths.
Remember that “zero” and decimal point are not read nor
written in words anymore.
D
Learning Task 1: Write the decimal form of each item below.
Do this in your notebook.
10
E
Learning Task 2: Write the given numbers in words. Write your
answers in your notebook.
1. 32.061
2. 10.8209
3. 34.0124
4. 45.3004
5. 128.1009
Learning Task 3: Write the given fractions in decimals. Write your
answers in your notebook.
123
1. 100 2. 3 5143 19 .
1 1000 5
6419 10000
1000
3. 4. 0
A
When reading decimal numbers, read the number as it is.
Use "and" to represent the decimal point. Continue
reading the number as it is, but end with the last place value.
If there are no whole numbers in front of the decimal value, you
do not use the word "and". Rather, you read the number as it
is and end with the last place value of the number.
Learning Task 4: Read and answer the given problems. Write your
answers in your notebook.
1
1
WEE
K2 INearest
Rounding Decimal Numbers to the
Hundredths and Thousandths
Lesson
From the previous lesson, you have learned reading and
writing decimals. After going through this lesson, you are
expected to round decimal numbers to the nearest hundredths
and thousandths.
D
To round decimals to hundredth and thousandth, let us
consider these steps. First, identify the digit to be rounded-off.
Second, inspect the digit to the right of the required place. If the
digit is greater than 5, add 1
to the digit at the required place. If the digit is less than 5, retain the digit
at the required place. Then drop all the digits to the right of the
required place.
Study the illustration below.
Rounding Place
0.314
The digit to the right is less than 5,
so it rounds down.
2. 20.2553
3. 554.2620
4. 11.2475
5. 20. 3842
E
Learning Task 2: Get the quotient of each item up to the
nearest ten thousandths place. Then, round the decimals to
their nearest thousandths. Number 1 is done for you.
A
Learning Task 3: Solve the given problems below. Write your
answers in your notebook.
1
3
Comparison and
Arrangement of Decimal
Numbers
I Lesson
There are three ways in comparing decimal numbers. The
first one is by using a number line for small scale, while the
second one is the difference between numbers and place value
chart for numbers that cannot be represented in a number line.
The third way is by adding zero to evenly make the digits of
decimal numbers. After going through this lesson, you are
expected to compare and arrange decimal numbers.
Look at the given decimals. Use the place value chart to
find the smallest and the largest value.
3.756 37.56 375.6 .3756
Hundredths
Thousandth
Thousandth
Hundreds
Decimal
Tenths
Point
Ones
Tens
Ten
Value
Place
s
3.756 3 ● 7 5 6
37.56 3 7 ● 5 6
375.6 3 7 5 ● 6
.3756 0 ● 3 7 5 6
Questions:
1. What is the smallest decimal? The smallest decimal is 0.3756.
2. What is the largest decimal? The largest decimal is 375.6.
We use the symbols <, > and = to compare decimals as
shown below. When comparing two decimals, it is helpful to write
one below the other. This is shown in the given example.
14
D
Learning Task 1: Compare the following decimals by writing >,
<, or =. Do this in your notebook.
E
Learning Task 2: Arrange the given decimals in ascending
order. Ascending means you are going to arrange the decimals in
increasing order.
1. 1.7, 0.9, 1.07, 1.9, 0.7 6. 3.21, 3.021, 3.12,
3.121
2. 2.0342, 2.3042, 2.3104, 2.4 7. 5.5, 5.059, 5.0090, 5.05
3. 5, 5.012, 5.1, 0.502 8. 0.09, 0.012, 0.0089,
0.0189
4. 0.6, 0.6065, 0.6059, 0.6061 9. 1.3, 1.309, 1.03, 1.39
5. 12.9, 12.09, 12.9100, 10. 4.01, 4.0011, 4.011,
12.9150 4.101
A
Comparing and arranging decimals are some of the
techniques to determine the value of the given decimals. When
you compare numbers, first look at the number of digits in each
number. Then, compare the place values of the numbers with the
same amount of digits.
Learning Task 3: Solve the given problems. Write your
answers in your notebook.
1. Team Narra and Team Mahogany underwent a water
challenge. Their task was to transfer the water in a cup from
the first player to the tenth player without spilling within the
allotted time. After the task, the team captain measured the
water collected using a measuring cup. Team Nar- ra collected
1. 402 liters while Team Mahogany collected 1. 045 liters of
water. Which team got more water?
2. In a bazaar, different items were on sale for big discounts.
1
5
Irene was looking for a school bag. She visited three stalls to
buy one for his younger brother. The stall offered the school
bag of the same quality but differed in price. The first stall
offered it for P 749. 25, the second stall for P 792.45 and the
third stall for P 724. 95. If she wanted to save, from which stall
would she buy the school bag?
16
Routine or Non-Routine Problems
WEE Involving Addition and Subtraction of
K3 Decimal Numbers Including Money
Lesson
I
Adding and subtracting decimals are tasks that show you
how to read, write, compare, order, add and subtract decimals.
After going through this lesson, you are expected to solve routine
or non-routine problems involving addition and subtraction of
decimal numbers including money using appropriate problem
solving strategies.
Learning Task 1: Find the sum of the given decimals. Write
your answers in your notebook.
D
Study how word problems can be solved.
7.98
pesos Note:
Php 10.50 + Php 7.98 = Php 18.48
18
Learning Task 2: Solve the following problems. Write your answers
in your notebook.
1. The perimeter of a quadrilateral is 412.95 cm. If the three
known sides measure 85.56 cm, 112.77 cm, and 85.26 cm,
how long is the fourth side?
2. I bought 4 items worth Php 39.90, Php 68.60, Php 58.75 and Php
120.25. How much change will I get from Php 500-bill?
3. A rectangle is 13.8cm. long and 9.7 cm wide. Find its perimeter.
4. Obed and Dario hiked 15.1 km. In one day and 13.75 km in
the next day. How many kilometers did they hiked in all?
E
Learning Task 3: Read and solve the following problems.
Write your answers in your notebook.
A
In solving word problems, it is important that you follow the
given steps on how to solve them. This will help you overcome
your fear in different problems that you will encounter as we go
along the lesson.
1. Dana filled the container with 3.5 liters of water. Her mother used
0.75 liters of water for cooking and 1.25 liters for palamig.
How much water was left in the container?
2. Mang Adam cut four pieces of bamboo. The first piece was
0.75 meter; the second was 2.278 meters, the third was
6.11 meters, and the fourth was 6.72 meters. How much
longer were the third and fourth pieces when put together
1
9
than the first and second pieces combined?
20
WEEK Multiplication of Decimals Up to 2 Decimal
4 Places by 1- to 2-Digit Whole Numbers
Lesson
I
Multiplication of decimals is somewhat similar to
multiplication of whole numbers. For sure, you are familiar with
the rules on how to multiply. After going through this lesson, you
are expected to multiply decimals up to 2 decimal places by 1- to
2-digit whole numbers.
A square has four (4) equal sides and each measures 4.2
cm. We can compute this as 4 x 4.2 = N.
Place the decimal
Multiply like the Count the number of
point in the product.
whole numbers. decimal places in the
The decimal place in
Regroup if factors.
the product is equal
necessary. 4.2 to the total number of
4.2 X 4 decimal places in the
X 4 168 factors.
168 4.2
X
4
16.8
Physical activity burns calories. For every 3,600 calories
burns in your body, you lose one (1) pound. Look at the table
below and compute the total calories burned while doing some
related activities.
Suppose you weigh 85 pounds (lbs) and walked for 2 hours, how many
Activities Calories per
calories did you burn? Hour per Pound
Solution: 85Jumping Rope
x 2 x 2.4 = 3.8
Walking (Briskly) 2.4
85 170
House Cleaning 1.6 X2 x 2.4
Running 2.5 170 680
Put Swimming
the decimal point one
3.8 place 340
to the left. This means that you 408.0
burned 408 calories during
those two hours.
2
1
D
Learning Task 1: Solve the following problems. Write your
answers in your notebook.
1. weight - 102 lbs , 3 hours , jumping rope
2. weight - 75 lbs , 1.5 hours , house cleaning
3. weight - 105 lbs , 2.6 hours , running
4. weight - 117 lbs , 0.6 hours , swimming
E
LearningTask 2: Find the product. Write your answers in your
notebook.
A
Learning Task 3: Solve the given problems. Write your
answers in your notebook.
22
Estimation of the Products of
Decimal Numbers with Reasonable
Results
I Lesson
In estimating the products of decimal numbers, always
remember the rules applied in multiplying whole numbers. After
going through this lesson, you are expected to estimate the
products of decimal numbers with reasonable results.
D
The easiest way on how you can estimate the products of
decimal numbers is by rounding off. This will help you in
performing the multiplication of decimal numbers.
40 x ₱ 310 80 x 5
2
3
Learning Task 2: Estimate each product. Write your answers
in your notebook.
1. 42.6 x = 4. 68.54 x 24.4 =
37.2
2. 99.2 x 48.5 = 5.123.86 x 31.5 =
3. 246.3 x =
9.67
E
Learning Task 3. Estimate each product. Write your answers
in your notebook.
The following are some items that you need to buy from a store:
a pair of socks -₱20.95 handkerchief - ₱24.25 t-shirt - ₱119.50
shorts - ₱52.30 face towel - ₱8.75
Approximately, how much money must you have to be able to
buy the following:
1. three pairs of socks 4. seven handkerchiefs
2. two t-shirts 5. three shorts
3. five face towels
A
To find a reasonable estimate using decimal number,
round the decimal to the nearest whole number.
24
WEE
Routine and Non-Routine Problems
K5 Involving Multiplication Without or
With Addition or Subtraction of
Decimals and Whole
Numbers Including Money
Lesson
I
After going through this lesson, you are expected to solve
routine and non-routine problems involving multiplication
without or with addition or subtraction of decimals and whole
numbers including money using appropriate problem solving
strategies and tools.
Study the given problem. Look for the solution and answer the
question that follows.
Understand:
Know what is asked? The amount of money each child will receive.
Know the given facts: ₱28.56 , 6 children
Plan:
Determine the operation to be used. Division
Write the number sentence. ₱ 28.56 ÷ 6 = n
E
Learning Task 2: Copy the table below. Write your answers in
your notebook.
A
Learning Task 3: Solve the following problems. Write your
solutions and your answers in your notebook.
1. School lunches cost PHP 135.50 per week. About how much
would 15.5 weeks of lunches cost?
2. Lorna earns PHP 71.75 per hour for gardening. If she will
work for 21 hours this month, then how much will she earn?
3. Paul’s father will pay for his new car in 60-month payments. If his car
loan costs ₱1,023,660, then how much will he pay for each month?
4. The length of a ribbon is 1.28 m. The length of a rope is
2.74 m longer than the ribbon. What is the length of the rope?
5. A pail holds 5.2 liters of water. A bottle holds 3.9 liters less
water than the pail. What is the volume of water in the bottle?
26
WEE Division of Decimals With Up
K6 to 2 Decimal Places
I Lesson
Division of decimals is somewhat similar to division of whole
numbers. For sure you are familiar with the rules on how to
divide. After going through this lesson, you are expected to
divide decimals with up to 2 decimal places.
The trick is to get rid of the decimal point from the number
we are dividing by. We can "shift the decimal point" out of the
way by multiplying by 10, as many times as we need to. But we
must do the same thing to both numbers in division. Let us have
a review first of the multiplication process.
Learning Task 1: Solve for n. Write your answer in your notebook.
Read and analyze the given problem. Observe the solution below.
Solution
Move 2 spaces
16
0.04 0.4 4
4 64
0.64 6.4 64
4
Move 2 spaces 24
2
4
0
2
7
D
Learning Task 2: Find the quotient. Show how the decimal point
is moved in the divisor and the dividend. Check by multiplication.
Write your answers in your notebook.
3. 0.05 20.23
E
Learning Task 3: Solve for n. Write your answers in your notebook.
A
Learning Task 4: Solve the following problems. Write your
solutions and your answers in you notebook.
28
Division of Whole Numbers
with Quotients in Decimal
Form
I Lesson
When dividing a decimal by a whole number, we
estimate the quotient before performing the division. After
going through this lesson, you are expected to divide whole
numbers with quotients in decimal form.
Observe the solution of the given problem below.
15 Check
X 0.8
12
Answer : Clarissa works an average of 0.8 hours a day in the
store.
30
D
Learning Task 1: Find the quotient. Write your answers in your notebook.
1. 14 3. 5 5. 81 ÷
0.08
6 12
2. 5 20.44 4. 4 50.08
E
Learning Task 2: Solve for n. Write your answer in your notebook.
1. 4 ÷ 80 = n 4. 31 ÷ 83 = n
2. 7 ÷ 14 = n 5. 42 ÷ 52 = n
3. 11 ÷ 19 = n
A
Learning Task 3: Solve the following problems. Write your solutions and
your answers in you notebook.
3
1
Routine and Non-Routine Problems Involving
WEEK Division Without or With Any of the Other
7 Operations of Decimals and Whole Numbers
Including Money
Lesson
ISolving problems is somewhat easy if you are going to
follow the steps on how to solve them. After going through this
lesson, you are ex- pected to solve routine and non-routine
problems involving division with- out or with any of the other
operations of decimals and whole numbers in- cluding money
using appropriate problem-solving strategies and tools.
Learning Task 1. Round off the items and estimate the
quotients. Then, write ˂ if the answer is less than or ˃ if it is
greater than the actual quotient. Do this in your notebook.
D
Read and analyze the sample problem below. Study the
steps used to solve the length of each song.
Steps Answer
Understand:
1. Know what is asked in the Average length of each music.
Problem.
2. Know the given facts. 5 songs; 17.25 minutes
Plan :
3. Determine the operation or Division
formula to use.
Solve:
4. Show the solution. 17.25 ÷ 5 = 3.45
Check and look back:
Check your answer. The average length of each
State your answer music
is 3.45 minutes.
32
Learning Task 2: Solve the given problems below. Write your
answers in your notebook.
E
Learning Task 3: Solve the following problems. Show the four
steps and the complete solutions. Write your answer in your
notebook.
A
Learning Task 4: Solve the following problems. Write your
solutions and your answers in you notebook.
3
3
that cost ₱282.00 and
₱292.00 respectively. What will be the resulting average of the
11
brands?
3. Mr. Macapagal covered 175.45 kilometers in his trip to the
province. If his car consumed 12 liters of gasoline, how many
kilometers did his car cover on a liter of gasoline?
34
Ratio of 2 Given Numbers
Lesson
I
A ratio is the comparison of two or more quantities. Using
this definition, we can compare the population of China and the
Philippines. Based on the 2020 World Population Report, China’s
population ranked first with 1,439,323,776 people while the
Philippines placed thirteenth with 109,581,078 million. After
going through this lesson, you are expected to visualize the ratio
of 2 given numbers.
3
5
D
The number being compared is followed by the number to
which it is compared to. We also call this an ordered pair of
numbers. A ratio can be written using colon between two
numbers or in fraction form, but a ratio is not a fraction. A rate
Learning Task 2: Write each ratio in fraction and colon forms.
Write your
answers in your notebook.
1.
cups to
saucers
2
spoon
s to
forks
pairs of
3
shoes
to
E
is a ratio that compares two measurements.
Learning Task 3: Use the sets of pictures to answer the given questions.
Write your answer in your notebook.
36
A. What is the ratio of the number of:
1 . 6. dogs to frogs
to 7. frogs to pig
2. to 8. rats to dogs
9. pig to chickens
3. to
10 . frogs to all other animals
4. to
5. to
A
Learning Task 4: Answer the given questions. Write your answers in
your notebook.
3
7
Ratio Using Either the Colon WEEK
(:) or Fraction 8
Lesson
I
Ratio deals with comparison of two items. The trick with
ratios is to always multiply or divide the numbers by the same
value. After going through this lesson, you are expected to
express ratio using either the co- lon (:) or fraction.
3:6 3 , 6 3 3÷3 , 6 1 : 2
÷3
9 : 27 9 , 27 9 9 ÷ 9 , 27 1 : 3
÷9
72 72 , 8 8 72 ÷ 8 , 8 9
8 ÷8 1
15 15 , 9 3 15 ÷ 3 , 9 5
9 ÷3 3
38
Learning Task 1: Express each ratio of the first quantity to the
second quantity and reduce to its simplest form. Write your
answers in your notebook.
1) 2 teachers to 46 pupils 4) 12 flowers to 4 vases
2) 21 garbage cans to 14 classroom 5) 4 books to 10 pupils
3) 36 glasses of juice to 30 sandwiches
E
Learning Task 2: Find the ratios of the time spent for the
different activities. Write your answers in your notebook.
A
When we express ratios in words, we use the word “to”. One
of the most common ways to write ratio is through fraction.
3
9
Equivalent Ratios
Lesson
I
A ratio is a relationship between two numbers or items,
usually involving some kind of measurement. For example, when
people drive, they travel at a certain speed. We usually refer to
that speed as miles per hour. That is a ratio because it shows a
relationship between distance and time. After going through this
lesson, you are expected to identify and write equivalent ratios.
D
Now, what is the relation between the two ratios in the
previous part? Let us reduce the ratios to lowest terms by
dividing the both terms of each ratio by their GCFs.
8 = 8 ÷ 4 is already in lowest term.
10 10 = 4
5 5
2
÷ is equal 8 .
to 10
2
So,
4
5
Note that a b
40
= c be written as a :b = c:
ca d d
n means
In equal ratios, the product of the means is equal to the
product of the extremes. Using the equal ratios above, we can
see that the product of the means, 10 x 4 = 40, is equal to the
product of the extremes, 5 x 8 = 40.
4
1
Learning Task 1: Write = in the circle if the given pair of ratios
are equal and ≠ if not. Write your answers in your notebook.
1) 64 : 12 80 : 15 6) 8 : 12 10 : 15
2) 3/7 24/56 7) 16/32 2/6
3) 6/7 75/100 8) 10 : 13 20 : 23
4) 15 : 12 35 : 28 9) 15 : 6 20 : 8
E
Learning Task 2: Fill each box with the correct number that will
make equivalent ratios. Write your answers in your notebook.
1) : 7 = 24 : 56 6) 11 : = 330 : 450
2) 8 :3= : 15 7) 35 : = 20 : 8
3) 12 : = 15 : 5 8) 12 : 15 = 10
4) 4 : 16 = :8 9) 5 : = 30 : 18
5) 27 : = 9 : 15 10) 20 : 12 = 15 :
A
Learning Task 3: Solve the given problems. Write your answers in your
notebook.
1) Two numbers are in the ratio 2 : 3. If the bigger number is
6, what is the smaller number?
2) What number compared with 8 is the same as 6 compared with 24?
3) There are 18 red roses for every 6 blue roses. How many red roses are
there if there are 3 blue roses?
4) There are 7 children for every 2 adults in a plaza. How
many adults are there, if there are 21 children?
5) Two numbers are in the ratio 3 : 5. If their difference is 12,
what are the numbers?
42
Definition and Description of a Proportion
Lesson
I
The two ratios are proportional if the product of the
extremes is equal to the product of the means. Thus, proportion
means that two ratios are equal. To find proportion, we can use
cross multiplication. After going through this lesson, you are
expected to define and describe a proportion.
Copy the picture using the grid lines as a guide. Count the
squares carefully. Use your notebook to illustrate the figure.
extremes
4
3
D
Learning Task 1: Draw a if each given ration shows
proportion and draw a if it does not. Write your answers in
your notebook.
1. 3:9 = 9:27 4.8:2 = 4:1
2. 7:1= 5:3 5. 6:20 = 12:40
3.15:5 = 5:15
E
Learning Task 2: Read and analyze the problem. Write your
answers in your notebook.
Yellow 4 6
Orange 6 12
Total 24 48
Sweets
1. What is the ratio of orange to yellow sweets?
2. If you have 8 yellow sweets, how many orange sweets will you have?
3. There are 32 sweets in the medium-sized bag. How many yellow will
there be?
4. In the extra large bag, there are 40 sweets. How many orange
will there be?
5. You look into the sweets in a bowl and found 16 yellow
sweets. How many sweets are in the bowl?
A
Learning Task 3: Solve the given problems. Write your answers in
your notebook.
1. What number compared to 10 is the same as 25 compared to 5?
2. Juliana saves P60.00 in 4 weeks. At this rate, how long will it take to
generate P300.00?
3. A motorist travelled 240 km in 3 hours. At the same rate, how
44
long will he take to reach 400-kilometer distance?
4
5