Numeracy Assessment Tool Speed Assessment
Numeracy Assessment Tool Speed Assessment
KEY STAGE 2
A. SPEED ASSESSMENT
Multiplication
3 6 5 2 1
x2 x0 x1 x2 x1
2 7 4 6 8
x0 x2 x3 x2 x1
3 1 4 5 2
x3 x0 x1 x3 x4
9 5 1 8 7
x2 x4 x5 x3 x5
1 3 5 3 4
x6 x4 x5 x3 x6
7 3 8 5 6
x0 x6 x4 x7 x5
1 3 4 2 5
x2 x4 x7 x8 x3
6 2 7 9 8
x6 x7 x4 x6 x7
3 6 5 7 1
x6 x4 x8 x6 x9
2 4 8 6 3
x9 x7 x8 x4 x6
13 60 25 17 11
x 1 x0 x2 x2 x3
22 32 38 16 43
x0 x3 x1 x2 x2
10 23 51 43 62
x5 x4 x2 x3 x5
12 40 19 52 61
x3 x4 x0 x3 x2
71 38 26 14 73
x5 x4 x1 x2 x4
31 52 63 76 82
x4 x3 x5 x4 x5
20 31 62 56 56
x5 x6 x4 x7 x6
14 35 45 53 67
x3 x2 x5 x6 x7
25 16 47 54 72
x5 x7 x4 x7 x6
60 71 32 96 80
x3 x9 x8 x6 x9
Division
3÷1=___ 2÷0=___ 2÷2=___ 4÷0=___ 6÷2=___
23 010 32 000
Answer:
19 250 91 500
Answer:
Answer:
Answer:
3/5 4/5
Answer:
5/12 12/12
Answer:
3 1/4 3/4
Answer:
0.10 1.10
Answer:
101.50 100.05
Answer:
0.500 0.005
Answer:
5. ¼ + 2/4 = Answer:
1. 45 X 5 = Answer:
2. 350 x 10 = Answer:
3. 602 x 25 = Answer:
4. 1 520 X 6 = Answer:
5. 10 575 x 12 = Answer:
8. 56 x 0.5 = Answer:
1. 40 ÷ 2 = Answer:
2. 240 ÷ 4 = Answer:
4. 10 450 ÷ 50 Answer:
6. 5/15 ÷ 5 = Answer:
7. 8/12 ÷ ½ = Answer:
8. 15 ÷ 0.5 = Answer:
WORD PROBLEMS
Instruction: Read each problem carefully and give the correct answer. You are given
100 seconds to answer all items. Are you ready?
1. The total saving of Ruel from his allowance last month was P 125.00 and this
month he saved P 85.00. How much did he save altogether?
Answer:_______________________
2. Agnes ate 5/9 of an apple, and Garry ate 4/9 of it. How many apples did they eat
in all?
Answer:_______________________
3. Lolo Ando, a local furniture maker, was able to make 12 wooden chairs for 4
weeks this month. How many wooden chairs can Lolo Ando make in a week?
Answer:_______________________
4. Donna bought a big pizza and sliced it into 12 equal parts. She gave 4/12 part of
the pizza to her brother and 3/12 part to her little sister. How much pizza was left
for Donna?
Answer:_______________________
5. My mother bought 2 kilos of pork from the meat store. Each kilo of meat costs P
300.50. How much does my mother spend in all for the pork?
Answer:_______________________
________________ ___________________
Subject Coordinator Master Teacher
Approved:
________________
School Head