Combined Example
Combined Example
1200kN
• Example 800kN
350m
Property line
Ultimate soil bearing pressure , qult = 150kPa
• fyk = 300MPa fyd = 300/1.15 = 260.87 MPa
• SOLUTION
• Proportioning of footing • qult = R/A = 2000/ (4.50*b)
800kN
R
1200kN • 150 = 2000/(4.50 *b) b =2.96m
X’ • Take b =3.00m
15cm 350cm
• Actual contact pressure
• = R/ab = 2000/ (4.50*3.00) = 148.15kPa < qult ……….. ok
a
• Shear force and bending moment diagrams
5.00kN-m
160.59kN-m
1
12/17/2016
3d+0.4=2.2
Vup = 0.25fctd k1k2ud (MN)
300cm
• Bending moment
a’+d/2= 2.55 m a’+d= 0 .35 m • M1 =444.44 *1.35*0.60*1.35/2 = 243kN-m
0.3+0.3=0.60m 0.4+0.6=1.0m
Effective width at exterior and interior columns being a+d/2 and • M2 = 400 * 1.30 *1.00 * 1.30/2 = 338kN-m
a+d, respectively
2
12/17/2016
•Cantilever portion
–Bottom reinforcement , long direction
Short direction
–Critical moment from bending moment diagram is M =160.59kN-m
Provide minimum reinforcement
f cd 2M
1 1 • Asmin = min bd = 0.0017 *35 *58 =3.45cm2
f yd f cd bd 2
• No. of bars , n= 3.45/3.14 =1.1 , use 2 bars
11.33 2 160.59 Spacing = (25)/ 2 =12.5cm
1 1 2
0.00057 min
260.87 11.33103 3 0.60 Use 2 20 c/c 125mm
As minbd 0.0017 300 60 30.60cm 2
• Development length
Use = 20, as = 3.14cm • Short direction
No. of bars , n= 30.6/3.14 =9.7 , use 10 bars • Under column 1
Spacing = (300-2*5)/ 9 =32.22cm
f yd 2 260.87
Use 10 20 c/c 320mm ld 130.44cm
4 f bd 4 1
3
12/17/2016
f yd 2 260.87
ld 130.44cm
4 f bd 4 1