100% found this document useful (1 vote)
53 views4 pages

ANSWER KEY - Ebook Exercises Part 1

N/A

Uploaded by

adriancanlas737
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
100% found this document useful (1 vote)
53 views4 pages

ANSWER KEY - Ebook Exercises Part 1

N/A

Uploaded by

adriancanlas737
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
You are on page 1/ 4

Cornerstone Exercise 16.

1. a. Var. product cost per unit = Direct materials + Direct labor + Var. overhead
= $5.75 + $1.25 + $0.60 = $7.60
b. Total var. cost per unit = Direct materials + Direct labor + Variable
overhead + Variable selling expense
= $5.75 + $1.25 + $0.60 + $0.80 = $8.40
c. Contribution margin per unit = Price – Variable cost per unit
= $16 − $8.40 = $7.60
d. Contribution margin ratio = (Price – Variable cost per unit)/Price
= ($16 − $8.40)/$16 = 0.475 = 47.50%
e. Total fixed expense = $43,000 + $19,000 = $62,000

2. Super-Tees Company
Contribution-Margin-Based Operating Income Statement
For the Coming Year

Total Per Unit


Sales ($16 × 12,000 T- $192,000 $16.00
shirts).........................................
Total variable expense ($8.40 × 100,800 8.40
12,000).......................
Total contribution margin $ 91,200 $ 7.60
........................................
Total fixed expense 62,000
.......................................................
Operating $ 29,200
income.....................................................

3. a. Var. product cost per unit = Direct materials + Direct labor + Var. overhead
= $5.75 + $1.25 + $0.60 = $7.60
b. Total var. cost per unit = Direct materials + Direct labor + Variable overhead +
Variable selling expense
= $5.75 + $1.25 + $0.60 + $1.75 = $9.35
c. Contribution margin per unit = Price – Variable cost per unit
= $16.00 − $9.35 = $6.65
d. Contribution margin ratio = (Price – Variable cost per unit)/Price
= ($16.00 − $6.65)/$16.00 = 0.4156 = 41.56%
e. Total fixed expense = $43,000 + $19,000 = $62,000
Variable product cost and total fixed expense are unchanged by an increase in the
variable selling expense. Total variable unit cost and contribution margin, however,
will be changed by a change in the variable selling expense.
Cornerstone Exercise 16.2

1. Sales commission per unit = Commission rate × Price


= 0.05 × $320
= $16
Direct materials $ 68
Direct labor 40
Variable overhead 12
Sales commission 16
Variable cost per unit $136
Contribution margin per unit = Price – Variable cost per unit
= $320 – $136
= $184

2. Break-even units = Total fixed costs/(Price – Unit variable cost)


= ($500,000 + $116,400)/($320 – $136)
= $616,400/$184
= 3,350

Sales (3,350 units × $320) ....................................... $1,072,000


Less: Variable expenses (3,350 × $136)................. 455,600
Contribution margin............................................. $ 616,400
Less: Fixed expenses.............................................. 616,400
Operating income................................................. $ 0
Indeed, selling 3,350 units does yield a zero profit.

3. Units for $333,408 = (Total fixed costs + Target profit)/Contribution margin


= ($616,400 + $333,408)/$184
= 5,162

4. The number of units needed to achieve operating income of $322,000 is less


than 5,162. Units = (Total fixed costs + Target profit)/Contribution margin
= ($616,400 + $322,000)/$184
= 5,100

Cornerstone Exercise 16.3

1. Contribution margin per unit = Price – Unit variable cost


= $90.00 – $75.60 = $14.40
Contribution margin ratio = $14.40/$90.00 = 0.16, or 16%
Cornerstone Exercise 16.3 (Concluded)

2. Break-even sales revenue = Total fixed cost/Contribution margin ratio


= $321,000/0.16 = $2,006,250

3. Sales revenue needed = (Total fixed cost + Target profit)/Contribution margin


ratio
= ($321,000 + $100,000)/0.16 = $2,631,250

4. Target profit of $110,000 is larger than $100,000, so the sales revenue needed
would be larger. Sales needed = (Total fixed cost + Target profit)/Contribution
margin ratio
= ($321,000 + $110,000)/0.16 = $2,693,750
Sales revenue needed for a target profit of $110,000 would be $62,500 more ($2,693,750 –
$2,631,250) than the sales revenue needed for a target profit of
$100,000. The amount of increase could also be calculated by dividing the increase in
target profit by the contribution margin ratio ($10,000/0.16 =
$62,500).

Cornerstone Exercise 16.4

1. Before-tax income = After-tax income/(1 – Tax


rate)
= $420,000/(1 – 0.40)
= $420,000/(0.60)
= $700,000

2. Units = (Total fixed cost + Target profit)/(Price – Variable cost per unit)
= ($730,000 + $700,000)/($275 − $185)
= 15,889 (rounded)

3. Olivian Company
Income Statement
For the Coming Year

Total
Sales ($275 × 15,889 $ 4,369,475
units)......................................
Total variable expense ($185 × 2,939,465
15,889)...................
Total contribution margin $ 1,430,010
...................................
Total fixed expense 730,000
..................................................
Operating $ 700,010
income................................................
Less: Income taxes ($700,010 × 280,004
0.40).....................
Net income*.......................................................... $ 420,006

* Net income does not precisely equal $420,000 due to rounded units.
Cornerstone Exercise 16.4 (Concluded)

4. The units would be lower than 15,889 since the lower tax rate means that a smaller
operating income would be needed to yield the same target net income.
Before-tax income = $420,000/(1 – 0.35)
= $420,000/(0.65)
= $646,154 (rounded)
Units = (Total fixed cost + Target profit)/(Price – Variable cost per unit)
= ($730,000 + $646,154)/($275 − $185)
= 15,291 (rounded)

You might also like