0% found this document useful (0 votes)
24 views2 pages

Math0300 Rates

Rates in Algebra

Uploaded by

mohammed hassan
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
0% found this document useful (0 votes)
24 views2 pages

Math0300 Rates

Rates in Algebra

Uploaded by

mohammed hassan
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
You are on page 1/ 2

Math 0300

Rates

A rate is a special ratio that is a comparison of two quantities that have different units. A
rate is written as a fraction.

A distance runner ran 26 miles in 4 hours. The distance-to-time rate is written:

26 Miles = 13 Miles
4 Hours 2 hours

A rate is in simplest form when the numbers that form the rate have no common factors.
Note that the units are written as part of the rate.

Example 1: Write 6 roof supports for every 9 feet as a rate in simplest form:

Solution: 6 Supports = 2 supports


9 feet 3 feet

A unit rate is a rate in which the number in the denominator is 1.

$3.25 or $3.25/pound is read $3.25 per pound


1 Pound

To find unit rates, divide the number in the numerator of the rate by the number in the
denominator of the rate.

A car traveled 344 miles on 16 gallons of gasoline. To find the miles per gallon
(unit rate), divide the numerator of the rate by the denominator of the rate.

344 miles is the rate


16 Gallons

344/16 = 21.5 miles / gallon is the rate.

The table at the right Long Routes Miles Fare


Shows typical air fare New York LA 2475 $683
Costs for long routes San Fran Dallas 1464 $536
Denver Pittsburgh 1302 $525
Minneapolis Hartford 1050 $483

Student Learning Assistance Center - San Antonio College 1


Math 0300

Find the cost per mile for the four routes. Which route is the most expensive, and which
is the least expensive, for each mile flown.

Strategy: To find the cost per mile, divide the miles flown by the fare for each
route. Compare the costs per mile to determine the most expensive and least
expensive routes per mile.

Solution: New York Los Angeles: 683 = 0.28


2475

San Francisco Dallas 536 = 0.37


1464

Denver Pittsburgh 525 = 0.40


1302

Minneapolis Hartford 483 = 0.46


1050

The Minneapolis Hartford route is the most expensive per mile, and the New york
Los Angeles route is the least expensive per mile.

Student Learning Assistance Center - San Antonio College 2

You might also like