0% found this document useful (0 votes)
14 views4 pages

Ratio Prop ws1

The document discusses ratios and proportions, providing examples of expressing ratios in simplest form, finding ratios between quantities, and using proportions to solve problems. It includes questions about ratios, proportions, and using ratios and proportions to solve word problems involving quantities like distance, weight, time, money, and more.

Uploaded by

REENA BHOOT
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as DOCX, PDF, TXT or read online on Scribd
0% found this document useful (0 votes)
14 views4 pages

Ratio Prop ws1

The document discusses ratios and proportions, providing examples of expressing ratios in simplest form, finding ratios between quantities, and using proportions to solve problems. It includes questions about ratios, proportions, and using ratios and proportions to solve word problems involving quantities like distance, weight, time, money, and more.

Uploaded by

REENA BHOOT
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as DOCX, PDF, TXT or read online on Scribd
You are on page 1/ 4

Ratio and Proportion

1. Express 25 : 45 ratios into it's simplest form.

2. What is the simplest form of 32 : 24?

3. Find the simplest form of the given ratio 70 : 105.

4. Find the ratio of Rs. 35 to Rs. 175, convert it to it's


simplest form.

5. Find the ratio of 75 paise to Rs. 5.

6. Find the ratio of 2 years to 6 months.

7. Find the ratio of 45 m to 1 km.

8. A packet of salt weighs 25 kg and a packet of sugar


weighs 35 kg. Find the ratio of weight of salt to weight of
sugar.

9. Out of 45 students in a class, 20 students are boys and


the remaining are girls. Find the ratio of boys to girls and
girls to boys.

10. Express 4 : 5 in fraction form.

11. Which ratio is greater 4 : 5 or 5 : 6?

12. Divide 50 kg rice between Bob and John in the ratio


of 2 : 3.

1. 13. Fill in the missing number

3 ...
⁄5 = ⁄35

2. 14. Fill in the missing number

5 (5 x ...)
⁄9 = ⁄81
3. 15. The ratio of Julie's money to Pradeep's money is 4 : 6.
If Julie has Rs. 500, how much money does Pradeep have?

1. 4 : 5 = 12 : 20, Mark True / False.

2. 3 : 5 = 18 : 30, Mark True / False.

3. 9 : ___ = 3 : 5, fill in the blank.

4. ___ : 5 = 10 : 25, fill in the blank.

4. 5. Find the fourth term of the proportion whose first three


terms are mentioned below.

3, 2, 9

5. 6. Find the missing term of the proportion whose three


terms are mentioned below.

8, ___, 32 , 12

6. 7. Arrange the following numbers so that they are in


proportion.

35, 18, 15, 42

7. 8. Below given ratios form a proportion, mark True / False.

6 : 4 and 12 : 18

8. 9. Mark True / False.

21 : 6 :: 35 : 10

9. 10. Determine if the following ratio form a proportion.

25 cm : 1 m and Rs. 40 : Rs. 160


10. 11. Determine if the following ratio form a proportion.

2 kg : 70 kg and 30 sec : 5 minutes

11. A rectangular field is 80 m long and 60 m wide. Find


the ratio of it's length to perimeter.

12. The ratio of the length to the breadth of a


rectangular field is 7 : 5. Find the length of the ground, if
its breadth is 25 m.

13. The ratio of the number of apples to the oranges in a


shop is 8 : 7. If there are 63 oranges, how many apples are
there in the shop?

14. X, Y and Z are in the ratio 6 : 5 : 12. If the value of X


is 60, then find out the sum of Y and Z.

1. Cost of 15 m cloth is Rs. 180. Find the cost of 55 m cloth.

2. Weight of 200 sweets is equal to 5 kg. What is the weight


of 150 sweets?

3. Cost of 5 kg apple Rs. 225.50. What is the cost of 9 kg


apple?

4. The weight of 9 similar books is 12 kg. What is the weight


of 45 such books?

5. A motorbike travels 260 km in 5 hours. How far it will


travel in 15 hours 30 minutes?

6. A transportation company charge Rs. 5400 to carry 9 tons


of weight. What will be the charge to carry 200 tons?

7. The cost of 19 tables is Rs. 27854. How many tables can


be bought for Rs. 51310.
8. 15 pencils cost Rs. 10.50. How many pencils can be
bought for Rs. 70?

9. A machine manufactures 75 cycle parts 5 hours. How


many parts will it manufacture in 45 hours?

10. 15 bags of wheat each weighing 40 kg cost Rs. 5748.


Find the cost of 36 bags of wheat, if each bag weighs 50
kg.

You might also like