0% found this document useful (0 votes)
305 views8 pages

ERC 2021 PSLE Standard Maths Answer Key

I want to see the answer key

Uploaded by

quah5975
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
0% found this document useful (0 votes)
305 views8 pages

ERC 2021 PSLE Standard Maths Answer Key

I want to see the answer key

Uploaded by

quah5975
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
You are on page 1/ 8

2021 PSLE STANDARD MATHS (ANSWER KEY)

Paper 1
Booklet A (20 marks)
Questions 1 to 10: 1 mark each
Questions 11 to 15: 2 marks each

1. 2 6. 4 11. 4
2. 3 7. 2 12. 1
3. 1 8. 3 13. 4
4. 4 9. 4 14. 3
5. 2 10. 1 15. 3

Booklet B
Question 16 to 20 : 1 mark each
Questions 21 to 30: 2 marks each
Question Answer
16 483
17 1, 2 and 4
18 13
1
15
19 0.125
128 cm2
20
21 Nigel : Helen

2 (x 3) 3 (x 2)
:
5 (x 3) 4 (x 2)

6 6
: [M1]
15 8

15 u – 8 u = 7 u
7 u = 28
1u=4
15 u = 15 x 4 = 60 [A1]

22 Cost of 2 cupboards → $y
𝑦
Cost a cupboard → $( ) [M1]
2
𝑦
Cost a sofa → $150 + $( )
2
𝒚
= $(150 + ) [A1]
𝟐
23 1
Area of 1 triangle → x 16 cm x 8 cm
2
= 64 cm2 [M1]

Area of 2 triangles (1 square) → 64 cm2 x 2 = 128 cm2 [A1]


24 3 2
1– =
5 5

5 2
Fraction of males → x [M1]
8 5
1
=
4

3 1
Fraction of females → 1 – -
5 4

𝟑
= [A1]
𝟐𝟎
25 Number of operating hours for lunch → 3
Number of operating hours for dinner → 4
Number of days (from Monday to Friday) → 5 [M1]
Number of operating hours from Monday to Friday → 7 h x 5 days
= 35 h [A1]
26 30 kg

Lily 1 unit 7 kg 4 kg

Claire 1 unit 7 kg

Beatrice 1 unit

1 u = 30 kg – 7 kg – 4 kg
= 19 kg
Mass of Claire → 19 kg + 7 kg
= 26 kg
Mass of Beatrice → 19 kg
Total mass of the 3 girls → 30 kg + 26 kg + 19 kg
= 75 kg [M1]
Average mass of the 3 girls → 75 kg  3
= 25 kg [A1]

27 Mass of container filled with blue marbles completely → 1.425 kg


= 1425 g
4
Mass of container when it is filed with blue marbles → 1.161 kg
7
= 1161 g
4
Fraction of blue marbles left to fill the container → 1 –
7
3
=
7
3
Mass of of blue marbles only → 1425 g – 1161 g
7
= 264 g

3 u = 264 g
1 u = 88 g
7 u = 616 g [M1]

Mass of empty container → 1425 g – 616 g = 809 g [A1]


28 4 u = 20
1u=5
Length of EB → 5 x 3 = 15 cm [M1]

1
Area of shaded part → x 15 x 20
2
= 150 cm2 [A1]
29 12 – 3 = 9

Number of walls 1 worker had to build more → 4


Number of walls 9 workers had to build more → 4 x 9 = 36
Number of walls 1 worker needed to build → 36  3 = 12 [M1]
Total number of walls needed to be built → 12 x 12 = 144 [A1]
30 100% – 10% = 90%
Amount of money Wendy spent in January
90
→ x $1400
100
= $1260 [M1]

Wendy’s monthly salary → $1260 + 650


= $1910 [A1]
Paper 2
Questions 1 to 5 : 2 marks each
Question Answer
1 Y G B
2 (x 3) : 3 (x 3) :
6 : : 5
----------------------------------------
6 : 9 : 5 [M1]

Total number of units → 6 + 9 + 5 = 20 u


Difference in number of units between yellow and black buttons
→6u–5u=1u
1 u = 20
Total number of buttons → 20 x 20 = 400 [A1]

2 2 painters – 32 walls – 8 hours


8 8

2 painters – 4 walls – 1 hour


2 2

2 painters – 2 walls – 30 min [M1]


2 2

1 painter – 1 wall – 30 min [A1]


3 Amount for a group of 3 50 ¢ coins and 1 $1 coin → $3 x 50 ¢ + 1
= $2.50
Number of groups of $2.50 → $22.50  $2.50 = 9 [M1]
Number of 50 ¢ coins → 9 x 3 = 27 [A1]

4
1st → 1 u
2nd → 1 u + 5 135
3rd → 1 u + 5 + 5

3 x 5 = 15 [M1]
3 u = 135 – 15
3 u = 120
1 u = 40 [A1]
5 T : B
x 13 + 8 yrs 2u : 3u
+ 8 yrs x 10
10 p : 13 p

T : B
+ 104 yrs 26 u : 30 u
+ 80 yrs
130 p : 130 p
26 u + 104 = 30 u + 80
4 u = 24
1 u = 6 [M1]

6 x 2 u = 12 [A1]
6 Annabelle’s mass → 14y kg
Crystal’s mass → 14y – 4 kg [M1]
Average mass of 2 children → 14y + (14y – 4 kg) [M1]

2
= (14y – 2) kg [A1]
7 Percentage he paid → 100% - 40% = 60%
Cost of laptop after discount without 7% GST → $990
60% → $990
1% → $16.50
100% → $1650 [M1]

Cost of laptop before discount with 7% GST → $1650


Amount of 7% GST → 7% x 1$1650
= $115.50 [M1]

$1650 + $115.50 = $1765.50 [A1]


8 Radius = 15 cm
1
Circumference of semi-circle → x 2 x 3.14 x 15 cm
2
= 47.1 cm [M1]

Perimeter of the shaded part → 47.1 + 15 + 15 + 15 + 15 [M1]


= 107.1 cm [A1]
9 Total marks of 38 students (incorrect) → 74 x 38 = 2812 [M1]
Actual marks of 36 students → 2812 – 75 – 75 = 2662
Correct average marks of 38 students → 75 x 38 = 2850 [M1]
Total marks of the students → 2850 – 2662 = 188
Correct score of 1 student → 188  2 = 94 [A1]
10 V : T : B
12 u : 5 u : 9u

Van has 4 wheels


Number of units representing wheels for 12 u of vans
→ 4 x 12 u = 48 u [M1]

Tricycle has 3 wheels


Number of units representing wheels for 5 u of tricycles
→ 3 x 5 u = 15 u

Bicycle has 2 wheels


Number of units representing wheels for 9 u of bicycles
→ 2 x 9 u = 18 u [M1]

Total no of units representing wheels → 48 u + 15 u + 18 u = 81 u


1 u → 324  81 = 4
Number of vans → 4 x 12 u = 48
Number of bicycles → 4 x 9 u = 36
Total number of vans and bicycles → 48 + 36 = 84 [A1]
11 Total number of balls at first → 100
Number of additional volley balls put into the box → 12
Percentage of soccer balls taken out → 50%
Total number of balls in the end → 102
Number of soccer balls taken out → 100 + 12 – 102
= 10 [M1]

50% of soccer balls → 10


100% of soccer balls → 10 x 2 = 20 [M1]
Number of soccer balls at first → 20
Number of volley balls at first → 100 – 20 = 80 [M1]
Number of volley balls in the end → 80 + 12 = 92
92 – 80
Percentage increase in volley balls → 80 x100%

= 15%[A1]

12 Kara’s dolls → 5 u
Grace’s dolls → 7 u

Percentage Kara’s dolls in the end → 100% + 12% = 112%


No of units representing Kara’ dolls in the end
112
→ x 5 u = 5.6 u [M1]
100

Percentage of Grace’s dolls in the end


70
→ x 7 u = 4.9 u [M1]
100

Difference in the number of units between Kara’s and Grace’s dolls in


the end → 5.6 u – 4.9 u = 0.7 u [M1]

0.7 u → 280
1 u → 400
Number of dolls Kara had in the end → 400 x 5.6 u = 2240 [A1]
13 2 1 4
1- - =
5 3 15
1 4 2
x = [M1]
2 15 15

2 u → 240 cm2
1 u → 120 cm2
15 u → 1800 cm2 [M1]
Length (2B) x Breadth (B) = 1800 cm2
2B2 = 1800 cm2
B = 30 cm [M1]
Perimeter = 60 + 60 + 30 + 30 = 180 cm [A1]
14 Amount earned from 10 tables (1 group)
→ $20 x 10 + $30 = $230 [M1]
Number of 10 tables sold (1 group)
→ $3490  $230 = 15 groups R $40 [M1]
Number of tables sold in 15 groups
→ 10 bags x 15 groups = 150
Amount of money left to earn $40 → $40  $20 = 2 [M1]
150 + 2 = 152 [A1]
15 1
Breadth of rectangle = x 30 = 10 cm [M1]
3
Base of triangle = 30 – 4 = 26 cm
1
Area of triangle = x 26 x 10 = 130 cm2 [M1]
2

1
Area of semi-circle = x 3.14 x 5 x 5 = 39.25 cm2 [M1]
2

Area of shaded part = 130 + 39.25 = 169.25 cm2 [A1]


16 R : B : G
5 : 6
: 2 (x3) : 3 (x3) [M1]
------------------------------------------------
5 : 6 : 9

Total no of units → 5 + 6 + 9 = 20 u [M1]


5
Fraction of red t-shirts →
20
2
Fraction of red t-shirts left →
20
5 2 3
Fraction of red t-shirts given away → - = [M1]
20 20 20
3 u → 12
1u→4
Total no of t-shirts → 4 x 20 u = 80 [M1]
Number of t-shirts left → 80 – 16 = 68 t-shirts [A1]

17 A : J
40% : 60%

20
Percentage of Adam’s share now → x 40% more → 8% more
100
→ 40% + 8% more = 48% [M1]

48% → $57.60
1% → $1.20

20
Percentage of Joe’s share now → x 60% more → 12% more
100
→ 60% + 12% more = 72% [M1]
72% → $1.20 x 72 = $86.40

Total percentage Adam and Joe had to pay → 48% + 72% = 120%
[M1]
Total amount of money Adam and Joe had to pay
→ $57.60 + $86.40 = $144 [M1]
120% → $144
1% → $1.20
100% → $120 [A1]

You might also like